TEMAT: <D> Oberżyna - bakłażan

Oberżyna - bakłażan 28 Gru 2013 20:35 #211073

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
Bella-ja bym radziła Ci nie inwestować tylko w grecką odmianę :think: Uprawa bakłażanów jest u nas dość popularna,mamy sporo hodowców ,którzy zaspakajają polski rynek. Z jakichś powodów nie uprawiają tych greckich "cieniasów"-może nasz klimat im za bardzo nie odpowiada? Ale spróbować oczywiście można.A nasiona Black Beauty wydłubałaś?
Ja też jestem chętna na nasiona cieniasów ;) Znam ich smak-syn przywiózł jeden owoc z wakacji w Grecji. Dla mnie smakuje tak samo albo bardzo podobnie jak czarny.
Pamiętam,że zamawiałaś u mnie jakieś nasiona pomidorów. Przypomnij mi ,proszę ,jakie chciałaś ,to wymienimy się nasionkami po nowym roku.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela


Zielone okna z estimeble.pl

Oberżyna - bakłażan 28 Gru 2013 22:05 #211093

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Nie siałam bo nasiona dostałam we wrześniu,oprócz nasion szwagierka przywiozła też bakłażany abym mogła skosztować i degustowałyśmy moje i jej i te cieniasy pasiaste bardziej mi smakowały.A nasion ze swoich nie wydłubywałam bo zostało mi jeszcze.
Może nie w tym wątku powinnam pisać ale miałam kupiony koper Monarch i polecam go jeśli ktoś chce tylko na zbiór zielony nie kwitnie rośnie do 20 cm i odrasta po cieciu które można przeprowadzić trzykrotnie.

Kreciku mam adres to po Nowym roku wyślę ci nasiona.

Elu nie ma sprawy wyślij na pw adres a co do pomidorków to muszę sobie sprawdzić jakie to były.

zalazłam tego pomidora koktajlowy -żółty
pozdrawiam Bożena
Ostatnio zmieniany: 28 Gru 2013 22:14 przez bela.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Wolusia, Krecik stary

Oberżyna - bakłażan 29 Gru 2013 11:25 #211129

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
Adrian89 wrote:
No to skoro wystarczy posolić później umyć i do panierki, to wypróbuję w tym tygodniu i zdecyduję, sam wygląd roślinki jest bardzo kuszący :woohoo:
Adrian-przed panierowaniem jeszcze warto osuszyć plastry papierowym ręcznikiem. I koniecznie kłaść na dobrze rozgrzany tłuszcz,aby nie nasiąkły olejem.
Bakłażany,poza tym ,że wyglądają pięknie ,są pyszne, to jeszcze uznawane są za afrodyzjaki :wink4: (zwane też są "gruszką miłości" :) )
Uwielbiam bakłażany w każdej postaci,mniam.... chyba muszę kupić ,bo dawno nie jadłam. :)

Bela,czy Twoje BB rosły w tunelu ,czy w gruncie ?
Ostatnio zmieniany: 29 Gru 2013 11:26 przez Ela.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Oberżyna - bakłażan 29 Gru 2013 18:30 #211227

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Rosły w gruncie pomiędzy pomidorami i papryką,a posadzone były zaraz po 15 maja,ucierpiały bo było zimno i deszcze ale jak zrobiło się ciepło to rosły w oczach.Są mocno ukorzenione bo przy wyrywaniu musiałam widłami podważać aby je wyrwać.Własnie sprawdzałam w kajecie kiedy je siałam to 26.02 dałam na wacik do podkiełkowania a 06.03 wzeszły. :bye:
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Wolusia, Ela, Krecik stary

Oberżyna - bakłażan 29 Gru 2013 19:55 #211249

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
Dzięki Bela za obszerne info :) . W przyszłym roku też posadzę kilka sztuk w gruncie na próbę.
Narobiłam sobie apetytu na bakłażana,ze aż otworzyłam słoik ze smażonym w marynacie. Wprawdzie to nie to samo,co świeży,ale zawsze jest jakaś namiastka ;)
Temat został zablokowany.

Oberżyna - bakłażan 29 Gru 2013 20:12 #211255

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41836
Elu!
Ważne że i konserwowy można zaliczyć do afrodyzjaków.A dla mnie to drugi atut (,po smaku kani),aby zacząć go uprawiać.
A jak nici z afrodyzjaka to chociaż nacieszą się kubki smakowe. :rotfl1: :rotfl1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.

Oberżyna - bakłażan 30 Gru 2013 17:52 #211429

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
To informuj Kreciku o skuteczności działania afrodyzjaka i nie zapomnij żonę poczęstować :rotfl1: :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Oberżyna - bakłażan 03 Sty 2014 18:49 #212332

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
Znalazłam informację,ze są dostępne również bakłażany niskorosnące,które można uprawiać w doniczkach,np. Ophelia,Orlando. To może być sposób na uprawę dla tych,którzy nie mają szklarni czy tunelu. W czasie załamania pogody,żeby nie zahamować wzrostu roślin, zabieramy doniczkę do domu,po rozpogodzeniu/ociepleniu-wystawiamy :)

Podobno odmiany białe można jeść na surowo- nie mają goryczki. "Podobno"-bo nie jadłam nigdy,ba,nawet nie widziałam :think: A wyglądają ciekawie,np długie owoce odm. Tango.
Temat został zablokowany.

Oberżyna - bakłażan 26 Sty 2014 06:53 #218091

  • apal100
  • apal100's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 116
  • Otrzymane dziękuję: 378
Przez dwa kolejne lata sadziłam bakłażany z własnej rozsady w tunelu foliowym. Niestety poniosłam klęskę ponieważ sadzonki bakłażana zostały zjedzone przez dorosłe osobniki stonki ziemniaczanej. Nie pomogły opryski tak upodobały sobie bakłażany( mimo że obok rosły pomidory) i zjadły je doszczętnie.Zazdroszczę wam tych pięknych wyhodowanych bakłażanów, ale ja już dam sobie z nimi spokój. Żal patrzeć jak z pięknie wyrośniętych krzaczków pozostają nędzne kikuty pożarte przez te bestie. Nie znam skutecznego sposobu na walkę z dorosłym osobnikiem stonki ziemniaczanej na bakłażanie.
Pozdrawiam
Ania
Temat został zablokowany.

Oberżyna - bakłażan 13 Lut 2014 17:08 #224118

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Dzisiaj na wacik do podkiełkowania poszły dwie odmiany bakłażana Black Beauty i NN grecki dwa tygodnie wcześniej niż w ub. sezonie :bye:
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Oberżyna - bakłażan 13 Lut 2014 17:17 #224123

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41836
Bożenko!!
Dziękuję,bo już nie muszę pytać kiedy kiełkować bakłażany.Zaraz daję do kwarantanny(nadmanganian potasu)
i na akwarium. :garden1: :garden1:

Mój żurek już "pachnie" w całym domu. :rotfl1: :rotfl1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

Oberżyna - bakłażan 13 Lut 2014 19:41 #224165

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Moje są extra odkażone bo zapomniałam i moczyły się 2 godz.U mnie jeszcze nie pachnie :oops:
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Oberżyna - bakłażan 13 Lut 2014 20:12 #224178

  • Wolusia
  • Wolusia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 57
Czy posiać dopiero bakłażany, jak będą miały kiełki? Może ktoś dysponuje poglądową fotografią?
Temat został zablokowany.

Oberżyna - bakłażan 13 Lut 2014 20:37 #224191

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41836
Niestety oberżynę sieję po raz pierwszy,więc jestem zupełnie zielony w jej uprawie. :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.

Oberżyna - bakłażan 13 Lut 2014 20:44 #224193

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Wolusiu - niestety zdjęcia takiego nie mam,ja wcześniej wacik przeprasowuje żelazkiem aby kiełki nie wplatały się we włoski moczę i rozkładam namoczone (w nadmanganianie potasu) nasionka.Codziennie sprawdzam jak nasionko puści kiełek 0,5mm to wkładam do kubka z ziemią.
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Wolusia, Krecik stary

Oberżyna - bakłażan 13 Lut 2014 20:47 #224196

  • Wolusia
  • Wolusia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 57
Bela, dziękuję. :thanks: Czy miałaś bakłażany pod gołym niebem? Szklarnie niestety nie mam :flower:
Temat został zablokowany.

Oberżyna - bakłażan 13 Lut 2014 20:57 #224202

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Tak jak pisałam parę postów wcześniej rosły pod gołym niebem między pomidorami a papryką nie były niczym przykrywane,pierwsze kwiaty zrzuciły a następne już zawiązywały owoce,tylko trzeba sprawdzać liście bo lubi je stonka,ja znalazłam tylko raz na jednym liściu od spodu jaja stonki,potem miałam spokój.
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Wolusia, Krecik stary

Oberżyna - bakłażan 17 Lut 2014 13:16 #225389

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Jak wasze bakłażany bo moje już pokazały kiełki :dance: dzisiaj powędrowały do ziemi 8szt greckiego i na razie tylko 3szt Black Beauty (dłużej kiełkuje)położone na parapet od zach.strony przykryte folią spożywcza. :garden1:
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.368 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum