TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 13 Maj 2018 11:42 #605961

  • magnes
  • magnes's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 159
  • Otrzymane dziękuję: 900
To mój pierwszy post tutaj - witam wszystkich serdecznie.
Na jednej z sadzonek moich pomidorów (Indigo Apple) gałązki odchylają się pionowo do góry. Czyżby nadmiar lub niedobór jakiegoś składnika?
Ogólnie roślina wygląda zdrowo, ładnie rośnie i lada moment trafi do gruntu (jak tylko aura i czas pozwolą).
Rozsada przebywa w nieogrzewanej szklarni, min temp w nocy to 8-10C. Fertygacja mieszanką 2 nawozów Plagron: 5 ml/l "Terra Bloom" (2-2-4) oraz 0.5 ml/l "Pk 13-14" (0-13-14) do każdego podlewania, czyli 1-2 razy w tygodniu.
Nie pamiętam już niestety podłoża, ale przesadzana była dawno a pionowe ustawienie liści pojawiło się dopiero teraz.

pomidor_liscie_pionowe-2.jpg


Dziękuję z góry za odpowiedzi i sugestie,
Agnieszka
Załączniki:

Agnieszka

Hiszpania, Andaluzja, strefa 10a
Ostatnio zmieniany: 13 Maj 2018 17:56 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 13 Maj 2018 18:03 #605993

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Takie ustawienie liści świadczy o tym, że pomidor jest głodny. Z drugiej strony ogólny wygląd rośliny nie wykazuje niedożywienia. Pewnie tak jak pisze Adrian nic mu nie jest. To jest chyba ciemna odmiana i łatwo ja przenawozić.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, magnes

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 13 Maj 2018 19:04 #606008

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64600
U mnie identyczne ułożenie liści miały pomidorki Pawie - cały czas jako rozsady liście skierowane do góry. Cała roślinka zdrowa, bez niepokojących objawów ani niedoborów - pod koniec pobytu na parapecie zaczęłam zwiększać częstotliwość fertygacji. Teraz, po wysadzeniu w grunt, liście zaczynają przybierać normalne położenie.
Generalnie PAW jest sporym pomidorkiem i myślę, że będzie mu się należała większa dawka nawozów podczas uprawy.

Zauważyłam też, że Bawaria uprawiana w perlicie - w końcowym etapie wzrostu jako rozsada - zaczęła składać liście ku górze; ale z mojej winy - powinnam była zwiększyć dawkę pożywki, jako że jest to odmiana silnie rosnąca.
Od wczoraj siedzi w gruncie.

Indygo jest z grupy ciemniejszych pomidorków, więc należy uważać z dawkowaniem azotu; tak mnie zastanawia całokształt tej sadzonki: górne liście wywinięte na zewnątrz, a dolne złożone do góry.
Takie wywinięcia miała jedna z moich "kozulek" w ubiegłym roku, też "brunetka" i też przenawożona ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma, magnes

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 13 Maj 2018 19:38 #606018

  • magnes
  • magnes's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 159
  • Otrzymane dziękuję: 900
Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi.
Skoro nie wygląda to na nic poważnego a rozsada lada moment będzie wysadzana w miejsce stałe, nie będę wprowadzała drastycznych zmian w pielęgnacji.
Dodam jeszcze że inne pomidory, traktowane identycznie, nie wykazują takich objawów, wiec to może wskazywać na "specjalność" tej właśnie odmiany. Miejmy nadzieję że z wiekiem z tego wyrośnie :)

Agnieszka

Hiszpania, Andaluzja, strefa 10a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, UllaM

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 13 Maj 2018 19:53 #606026

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64600
Wyrośnie Agnieszko :)
Zapraszam do nas częściej - nie tylko przy okazji szukania odpowiedzi na trapiące kłopoty ... będziemy bardzo ciekawi Twoich upraw i czekamy na relację i zdjęcia z tegorocznego sezonu ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): magnes

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 13 Maj 2018 20:46 #606044

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51059
Ja mam pomidora paprykowego, ale on jest normalny


DSC_3334-4.jpg
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 13 Maj 2018 20:48 #606047

  • jarekcda
  • jarekcda's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 15
  • Otrzymane dziękuję: 21
Pękanie pomidorów to nierównomierne podlewanie. Trzeba dostarczać roślinom taką samą dawkę wody w podobnych odstępach czasowych.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 13 Maj 2018 20:52 #606049

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51059
To jest pół prawdy. Drugie pół, to odmianowa skłonność do pękania.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 13 Maj 2018 21:43 #606080

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
Mam kilka krzaczków Bawarii i wszystkie mają liście skierowane do góry. Myślałam, że to taka ich cecha odmianowa... Czyli czego im brakuje?
Posadzone 2 tygodnie temu pod folię. Na jesieni dany obornik koński, a przed sadzeniem do dołków nalałam jeszcze rozcieńczoną gnojówkę z kurzeńca.
Beata
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 13 Maj 2018 21:46 #606082

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51059
Ten pomidor taki ma pokrój krzaka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, BettyL

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 13 Maj 2018 21:50 #606085

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Generalnie kat miedzy liściem, a łodyga powinien być prosty, ale sa pomidory których cecha odmianowa jast że liście ma skierowane do góry. Np Perła Malopolski. Ale po ogólnym wyglądzie widać czy roślina jest głodna, czy taka jej uroda.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, magnes

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 13 Maj 2018 22:08 #606090

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51059
No jak na przykład ten zdechlaczek :)


DSC_4270-4.jpg


Rozkłada gałązki, jak - za przeproszeniem - panna młoda w noc poślubną :rotfl1:
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 13 Maj 2018 22:14 #606091

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
A czy Bycze Rogi to takie zdechlaczki? Bo moje bardzo biednie wyglądają. Rosną, pąki się pokazują.... To też ich taka cechą odmianowa?
A Perła Kaszub też ma liście do góry.
Beata
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 13 Maj 2018 22:29 #606093

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64600
Beatko, to ile i jakie jeszcze odmiany mają u Ciebie wzniesione ku górze liście ? Tylko dolne, czy wszystkie ?
Parę postów wyżej pisałam o Bawarii - oprócz tego, że jest wysokim, smukłym i strzelistym pomidorkiem, to jednak wymaga nieco większej dawki jedzenia pod koniec okresu rozsadowego.
Po wysadzeniu w otwarty grunt liście zachowują się normalnie, tworząc lekko ostry kąt w stosunku do łodygi.

Mam też trzy maluchy Perły Małopolski w perlicie - listki ma ułożone jak wszystkie pozostałe.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 13 Maj 2018 22:32 #606096

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 349
  • Otrzymane dziękuję: 474
Dziwna sprawa. Ja przesadziłem z perlitu do większych pojemników ale już do ziemi i też dzisiaj zauważyłem, że cześć pomidorów (różne odmiany) mają w górę liście jak na powyższym zdjęciu) Przesadzałem z tydzień temu i kilka razy podlane MS z wodą w ilości jak pisze w opakowaniu. Kolor mają intensywny zielony, jeszcze rano myślałem, że są przenawożone a tutaj piszecie, że głodzone... A może temperatura też ma na to wpływ? Ja trzymam swoje sadzonki w tunelu.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 13 Maj 2018 22:33 #606098

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
Liście do góry mają Bawaria i Perła Kaszub (nie mam Perły Małopolski). Są wyższe od pozostałych pomidorków i strzeliste. Praktycznie wszystkie liście mają skierowane do góry. Bawaria bardziej niż Perła Kaszub.
Beata
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 13 Maj 2018 22:38 #606099

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64600
Maks, w perlicie składniki pokarmowe od razu były dostępne dla rośliny, natomiast po przesadzeniu do ziemi pomidorek czy papryka muszą zaadoptować się nie tylko do nowych warunków, ale i do cech nowego podłoża. W glebie pobieranie jedzenia trwa dłużej, a poza tym korzenie także muszą przejść na inny system pracy, co ma odzwierciedlenie w wyglądzie świeżo posadzonej rośliny :)
Dajmy im czas, jeśli wyglądają zdrowo i są silne, nie ma powodu do zmartwienia :)


Betty :) wszystko jest o.k. uwierz mi . Bawaria dopiero pokaże, na co ją stać ..... od razu zapewnij jej stabilny, wysoki i mocny palik.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 13 Maj 2018 22:43 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): BettyL, Maks-ogrodnik

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 14 Maj 2018 08:39 #606124

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 925
  • Otrzymane dziękuję: 2295
Perła Małopolski też ma liście wzniesione.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.561 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum