TEMAT: Marchew - tajniki uprawy

Marchew - tajniki uprawy 16 Maj 2023 20:21 #832225

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51036
Dlatego śledząc prognozę schowałem swoje wiadro ze świeżo posadzoną marchewką pod strzechę altany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Marchew - tajniki uprawy 16 Maj 2023 22:09 #832244

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 812
  • Otrzymane dziękuję: 3104
Ja wysiałem marchew podkiełkowaną, było to czasochłonne nie powiem, dałem na początku rządków po dwie sztuki rzodkiewki, by wyznaczyły rząd. Niestety wysiewałem na kompoście dwuletnim, który na ziemi mojej piaskowej był chyba bardziej wysuszony od ziemi obok na ścieżce, łatwo odparowywała woda, musiałem podlewać w czasie słonecznych dni prawie codziennie, jednak był taki dzień, że nie podlałem i wydaje mi się, że wtedy wysuszyłem nasiona, do tej pory nic mi nie wzeszło, a rzodkiewki wyszły w niewielkich ilościach.
Cebulki dymki pomiędzy rzadkami marchwi wypadały mi z kompostu po mocnym deszczu, w tym momencie są już dobrze zakorzenione, puściły szczypior. W dodatku wpadła mi raz kurka i zrobiła bajzel na 2 m2... Muszę jeszcze raz wysiać marchew wczesną, ale już nie będę podkiełkowywał... Są teraz cieplejsze noce i dnie, mokro dostatecznie w ziemi, powinno szybko wykiełkować tak mi się wydaje. A tej metody z piaskiem czy krochmalem nie do końca rozumiem jak to działa.
Pozdrawiam Grześ
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Marchew - tajniki uprawy 24 Maj 2023 13:00 #833017

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 812
  • Otrzymane dziękuję: 3104
Dosiewam może późnym terminem marchew późną darina i koper. Wykorzystałem metodę uproszczoną przyspieszenia kiełkowania nasion w ręczniku papierowym nasączonym porządnie wódką przez godzinę ,choć w przepisie było 30 minut, po prostu wydłużyła mi się podróż do sklepu. Następnie przelalem wodą i zostawiłem do wyschnięcia.
Nasiona widać są bardziej spuchnięte i łatwiej będzie wysiewać, przy okazji zabezpieczyłem nasiona przed infekcjami grzybiczymi. Ręczniki umieściłem w zakręconych słoiczkach.. Mam nadzieję, że metoda się sprawdzi. Znalazłem ją w internecie, jak będzie ktoś chciał podeślę źródło. Wysuszone nasiona moge już siać.
IMG20230524124923.jpg
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2023 17:15 przez Grzebuła.

Marchew - tajniki uprawy 24 Maj 2023 15:05 #833032

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 920
To teraz zrób krochmal wymieszaj i rozlej.
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): Grzebuła

Marchew - tajniki uprawy 24 Maj 2023 17:16 #833044

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 812
  • Otrzymane dziękuję: 3104
Krochmal przygotowany, stygnie, pierwszy raz robiłem. Nadwyżkę wykorzystałem na domowy kisiel ze swojego kompotu truskawkowego i wiśniowego, lepszy niż te sklepowe mógłbym rzec.
Pozdrawiam Grześ
Za tę wiadomość podziękował(a): papryczka

Marchew - tajniki uprawy 30 Maj 2023 19:49 #833682

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3563
  • Otrzymane dziękuję: 30071
Ładnie powschodzila marchewka siana w połowie kwietnia z podkielkowanych nasion.


20230530_185143.jpg


20230530_185045.jpg
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bela, Jan4, pszczelarz5, jurek49, Nimfa, JaNina, ewakatarzyna, JaKasiula

Marchew - tajniki uprawy 07 Cze 2023 05:45 #834408

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51036
Moja też sobie radzi w uprawie wiaderkowej. Odmiana TOUCHON


IMG_3801.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Jan4, koma, Nimfa, del, ewakatarzyna, JaKasiula

Marchew - tajniki uprawy 07 Cze 2023 10:35 #834434

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 736
  • Otrzymane dziękuję: 4726
koma wrote:
Ładnie powschodzila marchewka siana w połowie kwietnia z podkielkowanych nasion.

Marysiu jaka to odmiana i z jakiej firmy nasiona?

U mnie vilmorin dał ciała. Tragedia.

W ub sezonie laguna od Przemka była rewelacyjna, ale gdzie ją teraz kupić???
Pozdrawiam Celina
Za tę wiadomość podziękował(a): koma, ewakatarzyna

Marchew - tajniki uprawy 07 Cze 2023 14:50 #834462

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5682
  • Otrzymane dziękuję: 26919
Co prawda ja nie Marysia, ale marchew uprawiam od 30 lat. Laguna jest tylko w opakowaniach po 100 tys. nasion :( , może niech teraz jedna z forumek pakuje i rozsyła, jak Przemka przegoniła :sad2: .
W tym roku coś mnie podkusiło i kupiłam nasiona od Legutki i mam marchew półmetrową - co 0,5 m jedna marchewka, pisałam o tym w pogodowym. Skopałam, zasiałam w poniedziałek podkiełkowane nasiona w krochmalu, zawsze kupowałam nasiona z Plantico i dokupiłam stamtąd. U mnie się sprawdzają takie odmiany: późna Perfekcja Berlikumer 2 i Koral, śr. późna Dolanka, a wczesnej mam 1 rządek Laguny ze starych resztek zapasów z lodówki - miały być ważne do IX/22, ale zrobiłam próbę kiełkowania i wzeszła. Na inną odmianę wczesnej marchwi nie mam na razie pomysłu.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, koma, JaNina, ewakatarzyna, renmanka

Marchew - tajniki uprawy 07 Cze 2023 16:53 #834470

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3563
  • Otrzymane dziękuję: 30071
Celinko nasiona najczęściej kupuję w epnos.Wysiane są 4 odmiany:Amsterdam,Berlikumer2,Dolanka i Pierwszy Zbiór.
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, renmanka

Marchew - tajniki uprawy 07 Cze 2023 17:21 #834473

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 736
  • Otrzymane dziękuję: 4726
Jak widzę ceny marchwi to omijam szerokim łukiem i do rosołu daję stare, suszone zapasy. Gorzej z sałatką warzywną... I bardzo chciałam mieć w tym roku grządkę marchewkową, ale cóż... Zanotuję te odmiany o których pisałyście i spróbuję w przyszłym roku, bo teraz to już chyba za późno.

Szkoda, że Przemka tu nie ma. Do dziś wracam do jego archiwalnych postów. A nasionka były niezastąpione.
Pozdrawiam Celina
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, JaNina, ewakatarzyna

Marchew - tajniki uprawy 07 Cze 2023 18:59 #834482

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5682
  • Otrzymane dziękuję: 26919
Nie jest za późno na wysiew marchwi, przecież nie musisz mieć marchwi w typie buraka ;)

Celina odbierz wiadomość.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 07 Cze 2023 19:13 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): renmanka

Marchew - tajniki uprawy 08 Cze 2023 00:24 #834524

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 920
Jak się chętni znajdą to mogę rozważyć w przyszłym roku. Jak spróbowałem laguny to innej nie chcę. Jeszcze mam skrzynkę w piwnicy i posianą zakupioną lagune z olx . Od Przemka też zeszła może ciut mniej ale jest.Wcześniej dobra była Ambrozja reszta to porażka, jeszcze 7 lat wcześniej to i flacoro była dobra .Co do Pani od Przemka to święta prawda falsz i obłuda, jednemu klaskać drugiego za to samo ganić.Nie stosować się do zaleceń ale klaskać.A może wysiudać konkurencję, o to chodziło.Nie wszystko co z Holandi jest dobre ale coś można wybrać , mi pomidory np. nie podeszły wolę amatorskie -sprawdzone ale każdy ma wolną wolę co robi.
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, rozalia, Nimfa, JaNina, ewakatarzyna, Babcia Ala

Marchew - tajniki uprawy 08 Cze 2023 07:27 #834534

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3647
  • Otrzymane dziękuję: 16729
Laguna też mi przypadła do gustu, choć zazwyczaj na wschody marchwi nie narzekam. Sieję, co mi tam w łapki wpadnie. Gorzej z połyśnicą, na nią jeszcze nie znalazłam sposobu.

IMG_20230608_064825919.jpg
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 08 Cze 2023 07:55 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, rozalia, ewakatarzyna, Babcia Ala

Marchew - tajniki uprawy 08 Cze 2023 09:15 #834562

  • Mikar
  • Mikar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 197
  • Otrzymane dziękuję: 115
Nie tylko Ty masz problem z połyśnicą.Może jednak ktoś ma na nią sposób i poda jak ją zwalczać.

Marchew - tajniki uprawy 08 Cze 2023 09:46 #834566

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7851
  • Otrzymane dziękuję: 52015
Najlepszym ekologicznym sposobem na połyśnicę jest unikanie grzebania przy niej w ciągu dnia. Wszystko co robię przy marchewce, robię pod wieczór. Wtedy połyśnica już nie lata. Jeżeli już muszę coś zrobić w ciągu dnia, na przykład zapomniałam do zupy, to zabieram ze sobą tymol i trochę nad marchewką rozpylam dla zmylenia wroga. Połyśnica kieruje się zapachem, jak marchewki nie poczuje, to nie przyleci. Drugim sposobem jest ustawienie „ogrodzenia” np. z agrowłókniny. To nie lata zbyt wysoko, chyba tylko do 80 cm, więc jakaś to przeszkoda jest, ale to dla tych którzy uprawiają marchew na małym obszarze.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, rozalia, ewakatarzyna, renmanka, JaKasiula

Marchew - tajniki uprawy 08 Cze 2023 19:04 #834617

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5682
  • Otrzymane dziękuję: 26919
Dodam jeszcze, że roślin z przerywki nie rzucamy w międzyrzędzia, ani obciętej naci z zebranych np. do zupy marchewek.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, JaNina, ewakatarzyna, renmanka

Marchew - tajniki uprawy 09 Cze 2023 19:56 #834720

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7851
  • Otrzymane dziękuję: 52015
Nasiona marchewki miałam na taśmie, jednak mrówki poroznosiły je po całej grządce :( Tam gdzie gęsto, spróbuję powyciągać i przepikować tam gdzie nic nie ma. Tak lało, że ziemia jak masełko.

IMG_6881.jpg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, ewakatarzyna, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.579 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum