TEMAT: Marchew - tajniki uprawy

Marchew - tajniki uprawy 02 Maj 2023 19:26 #830561

  • Anka-skakanka
  • Anka-skakanka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 275
  • Otrzymane dziękuję: 973
Niestety zawitała do mnie połyśnica nie pomogła cebula ze szczypiorem rosnaca w pobliżu, moje pytanie jak to zwalczacie? Pod reką mam deltram, polysect, ortus, magnus i mospilan. Czy coś z tego się nadaje? Google podpowiada środek, ktorego nie posiadam, dlatego wolę zapytac zanim kupię kolejny
Dodac jeszcze muszę, że marchew mam cały czas przykrytą w ciągu dnia firanką, na noc dodatkowo zimową włókniną, nie wiem jak połyśnica się tam dostała, czyżby podkop :think:
Anka
Ostatnio zmieniany: 02 Maj 2023 21:37 przez Anka-skakanka.


Zielone okna z estimeble.pl

Marchew - tajniki uprawy 02 Maj 2023 22:09 #830595

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 812
  • Otrzymane dziękuję: 3105
A czy marchwianka składa jaja mimo że nie ma jeszcze wschodzącej marchwi? Czy powinno się prewencyjnie pryskać HT albo stosować agrowloknine przed wschodem nasion? ?
Pozdrawiam Grześ

Marchew - tajniki uprawy 02 Maj 2023 23:13 #830606

  • Anka-skakanka
  • Anka-skakanka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 275
  • Otrzymane dziękuję: 973
Moja marchew juz wzeszła, wysiałam ją w marcu, a część pochodzi z rozsady, jest już dosyć "duża", HT pryskałam raz bo doszłam do wniosku że zabezpieczenia, ktore stosuję (firanka) chronią w 100%

Marchew - tajniki uprawy 03 Maj 2023 07:54 #830623

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7851
  • Otrzymane dziękuję: 52019
Uprawiałaś już marchewkę w tym samym miejscu co teraz?
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Anka-skakanka

Marchew - tajniki uprawy 03 Maj 2023 09:14 #830631

  • Anka-skakanka
  • Anka-skakanka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 275
  • Otrzymane dziękuję: 973
Nie, po raz pierwszy uprawiam marchew, w ubiegłym sezonie miałam trochę warzywa, ale w skrzyni (nie było tam marchwi), stoi z tyłu grzadki, na której jest marchewka
Anka

Marchew - tajniki uprawy 03 Maj 2023 13:32 #830675

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5682
  • Otrzymane dziękuję: 26927
Połyśnica marchwianka lubi zaciszne miejsca, nie lubi przewiewu. Przyciąga ją zapach marchwi, dlatego roślin z przerywki nie należy rzucać w międzyrzędzia, a obruszane szyjki korzeniowe pozostawionych roślin, należałoby obcisnąć, ponieważ jaja są znoszone przy szyjce korzeniowej. Nie należy też uprawiać marchwi po świeżym oborniku, bo on też wabi różne takie niepożądane owady i stosować płodozmian. Stosuję się do tych rad i korzenie marchwi uszkodzone przez połyśnicę mam w minimalnym procencie.
Grzebuła wrote:
A czy marchwianka składa jaja mimo że nie ma jeszcze wschodzącej marchwi?

Nie, bo larwy muszą coś jeść, inaczej padną z głodu :blink:
Coś i u mnie ruszyło w kierunku korzeniowych, najwyższa redlina (druga z lewej) to pasternak, reszta to marchew, dwa rzędy z prawej strony jeszcze nie obsiane z przeznaczeniem na marchew do przechowania.
20230503_124022.jpg
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 03 Maj 2023 13:54 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Nimfa, JaNina, ewakatarzyna, JaKasiula, Grzebuła, Pitrek, Anka-skakanka

Marchew - tajniki uprawy 07 Maj 2023 16:26 #831191

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5682
  • Otrzymane dziękuję: 26927
Aniu, włókniny przy uprawie marchwi używa się tylko aby wspomóc wschody. Jak marchew wzeszła, należało włókninę zdjąć w pochmurny dzień. Połyśnica tam wlazła, bo tam jest zacisznie, czyli tak jak ona lubi. Nie trzeba marchwi okrywać na noc zimową włókniną, młode rośliny znoszą przymrozki do -6o.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna, Anka-skakanka

Marchew - tajniki uprawy 07 Maj 2023 21:37 #831230

  • Anka-skakanka
  • Anka-skakanka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 275
  • Otrzymane dziękuję: 973
Dziękuję :hug: w takim razie od jutra zdejmę bo przykrywam właśnie ze wzgledu na marchew, włókninę wykorzystam do pomidorów
Anka

Marchew - tajniki uprawy 09 Maj 2023 08:16 #831374

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2632
  • Otrzymane dziękuję: 7740
Dobra informacja dla zastanawiających się, czy firmowo podkiełkowane nasiona wzejdą po roku przechowywania w lodówce. Otóż, wzejdą. Kupiłam w zeszłym roku Lagunę F1 od Przemka i mimo, że porcja była najmniejsza z możliwych, to dla mnie i tak była za duża. To, czego nie wysiałam, przeleżało w lodówce, w końcu kwietnia na próbę wysiałam rządek i wczoraj zobaczyłam piękne wschody. Może spróbuję przechłodzić przez kolejny rok :)
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna, zwykły chłop

Marchew - tajniki uprawy 09 Maj 2023 11:17 #831408

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7814
Masz rację, nasionka są żywotne, moje od Przemka były w szufladzie biurka i na teście kiełkowania wyszło 9 na 10 wyłożonych, może i to ostatnie też by skiełkowało ale nie czekałem uznając że jest OK. Wysiane do ziemi również ładnie wzeszły.
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, del, ewakatarzyna

Marchew - tajniki uprawy 09 Maj 2023 12:12 #831411

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 931
  • Otrzymane dziękuję: 3342
Mi się marchew nigdy nie udawała. Zawsze jakieś skręcone i karlowate wychodziły. Wydawało mi się, że to jedne z prostrzych w uprawie warzyw. Mama wrzucała nasiona gdzie popadnie, poza pieleniem nic nie robiła i marchew była piękna.
Kupiłam nasiona jakiejś wczesnej i w weekend wysieje do skrzyni. Może tym razem sie uda.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna

Marchew - tajniki uprawy 09 Maj 2023 13:15 #831419

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2632
  • Otrzymane dziękuję: 7740
Nie przejmuj się, mnie się jeszcze nigdy rzodkiewka nie udała, a już chyba trudno o coś łatwiejszego :happy3: Siałam płytko i głęboko, w cieniu i w słońcu, wcześnie i trochę później, w moim piaseczku i w lepszej ziemi, szeroką paletę odmian i... nic. Karłowata marchewka to przy tym sukces. :flower:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): PaulaPola, del, ewakatarzyna

Marchew - tajniki uprawy 09 Maj 2023 14:03 #831423

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 739
  • Otrzymane dziękuję: 2338
Alicjo, czy mogłabyś mnie podszkolić, pierwszy raz w tym roku próbuję uprawy marchwi na redlinach. U Ciebie widzę zgrabne wysokie redliny a ja wysiałam na płaskim :think: Bo myślałam że tak jak z ziemniakami, podsypuje się jak już osiągną pewien wzrost. Co byś doradziła? Zacząć delikatnie podsypywać jak już będzie miała te swoje 20 cm ( natka) czy odpuścić i normalnie hodować bo drugi raz nie chce mi się siać.

Marchew - tajniki uprawy 10 Maj 2023 08:29 #831507

  • Evien
  • Evien's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 575
  • Otrzymane dziękuję: 2526
Marchew weszła ładnie. Ta grzałka po lewej. Po prawej pietruszka.

IMG_20230510_061656.jpg
Łukasz
Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2023 08:30 przez Evien.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, ewakatarzyna

Marchew - tajniki uprawy 16 Maj 2023 16:45 #832188

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15402
  • Otrzymane dziękuję: 51042
Rozpocząłem wysadzanie rozsady marchewki do wiader. W następnym wiadrze wysadzę gęściej. Zobaczymy , jakie będą efekty.


IMG_3773.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, ewakatarzyna

Marchew - tajniki uprawy 16 Maj 2023 19:21 #832211

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5682
  • Otrzymane dziękuję: 26927
Mimbla wrote:
Alicjo, czy mogłabyś mnie podszkolić, pierwszy raz w tym roku próbuję uprawy marchwi na redlinach. U Ciebie widzę zgrabne wysokie redliny a ja wysiałam na płaskim :think: Bo myślałam że tak jak z ziemniakami, podsypuje się jak już osiągną pewien wzrost. Co byś doradziła? Zacząć delikatnie podsypywać jak już będzie miała te swoje 20 cm ( natka) czy odpuścić i normalnie hodować bo drugi raz nie chce mi się siać.

Normalnie hodować. Ja robię redliny, bo mam glinę i na płask u mnie rosną same pokraki. Na redlinie przynajmniej na pewnym odcinku ziemia jest luźniejsza.

Mam inny problem, u mnie ma spaść b. dużo deszczu, wczesna marchew wychyliła liścienie, nakryć całe to towarzystwo włókniną, boję się, że deszcz wypłucze młode siewki. Co byście zrobili?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna

Marchew - tajniki uprawy 16 Maj 2023 19:29 #832214

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15402
  • Otrzymane dziękuję: 51042
Włóknina może wraz z deszczem wklepać siewki w glebę. Chyba, że włóknina będzie na jakiejś konstrukcji.

Marchew - tajniki uprawy 16 Maj 2023 19:39 #832217

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5682
  • Otrzymane dziękuję: 26927
Dlatego się waham, najwyżej będę siać jeszcze raz, jeszcze nie jest tak późno. W notatkach z ubiegłego roku mam zapisane, że wysiałam korzeniowe 16 V, tylko ta robota głupiego dwa razy, bo biorąc pod uwagę, że muszę pracować, to zapieprzam jak mały samochodzik i w ramy czasowe trudno upchnąć coś dodatkowego.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.879 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum