TEMAT: <D> Dynie, cukinie i inne dyniowate

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 15 Lip 2014 16:35 #283360

  • Faycelina
  • Faycelina's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 1
Co się dzieje z moimi cukiniami? Do wczoraj wszystko było OK, zebrałam już ok. 7 ładnych sztuk. Dziś zauważyłam, że nowe małe owoce (wielkości ogórków) zaczynają gnić na czubkach. Odcięłam je i wyrzuciłam. Było ich 4 lub 5 (mam w sumie 5 krzaków, ale nie na każdym były zgniłe cukinie).
Co to może być? Czy to pogoda jest winna? Mało słońca, raz pada deszcz, raz pochmurno... Temp. w dzień ok 25*C, w nocy ok. 18*C.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 15 Lip 2014 16:43 #283362

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2939
Dorka fajne :) Chyba miały w zeszłym roku "randki międzyrodzajowe" ;) Takie mieszańce wg mnie też są fajne, bo smaczne. W tym roku sobie trochę nasion zbiorę ;)

Faycelina może zwyczajnie są niezapylone, wtedy owocek zaczyna mięknąć/schnąć/gnić itp. U mnie też trochę odpadło jak były deszcze.
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 15 Lip 2014 17:28 #283372

  • Faycelina
  • Faycelina's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 1
Lilith wrote:
Faycelina może zwyczajnie są niezapylone

Hmm, myślałam, że wtedy wogóle owoc by się nie zawiązał. Ale dzięki, lepsze to niż jakieś choróbsko :)
Najważniejsze, że zebrałam dziś jedną dorodną i zdrową cukinię, więc jest nadzieja ;)
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 15 Lip 2014 17:59 #283378

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2939
Dyniowate mają dwa rodzaje kwiatków: męskie (bez owocu) i żeńskie (już od maleńkości widać owoc). Owoce mamy z żeńskich kwiatów.Jeśli taki kwiat nie zostanie zapylony to owoc po prostu "umiera". Można spróbować je samodzielnie zapylić ;)
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 15 Lip 2014 20:10 #283408

  • Faycelina
  • Faycelina's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 1
Lilith wrote:
Można spróbować je samodzielnie zapylić ;)

Słyszałam, że niektórzy samodzielnie zapylają. Może się zatem pobawię ;) Czy wystarczy zrobić to np. patyczkiem do uszu?
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 15 Lip 2014 20:59 #283424

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2939
Może być patyczek/pędzelek, a może być i zerwanie męskiego kwiatka i zapylenie nim żeńskiego.
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 16 Lip 2014 09:22 #283548

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
szparag61 wrote:
szparag61 wrote:
Hiacynta wrote:
Dynie najlepiej prowadzić na 1 pęd, wtedy jest większa szansa, że owoce urosną,
Hiacynto , rzeczywiście obrywasz wszystkie boczne pędy na dyniach ? Czy należy je wyłamywać od razy w "kącie" czy za którymś liściem ?

Hiacynto, czy mozesz udzielic informacji i może coś więcej na ten temat napisac .Widzę ,że jesteś na forum a oodpowiedzi od prawie miesiąca brak :(

Na forum mamy ponad 2 tyś. tematów i 264438 napisanych postów, nie jestem w stanie codziennie sprawdzać, czy w którymś z nich ktoś zadał mi pytanie :jeez:

Zazwyczaj miałam wysiewane 2-3 dynie, które należały do grupy z większymi owocami, więc z obrywaniem bocznych pędów nie było problemów :)
Wyłamywałam je w kącikach liści, dokładnie tak, jak robi się z wilkami pomidorów.

Najbardziej jednak lubię dynię Hokkaido, z małymi owocami, bez rozgałęzień :) Odpowiada nam smakowo i wielkością, 1 dynia jako dodatek do 1 obiadu :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ogrodowazagroda

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 20 Lip 2014 09:14 #284646

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
W zeszłym roku nie miałam takich cukinii

ammmcz.jpg


tylko kabaczki - pasmem brzózek oddzielone, pszczółki sobie poradziły, bo nasiona wyciągnięte z kabaczka dały podobne owoce, ale na pewno są cukiniami, nie płożą się, są zwartymi krzakami, nie rozchodzą na boki.

Nie zmieniła się okrągła i pasiasta:

ammmco.jpg


ammmcp.jpg


Ta nie miała żółtego ogonka:

ammmc.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 20 Lip 2014 13:51 #284718

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2939
Zasadź jeszcze patisony - zobaczysz wtedy "cudaki". Ale smaczne. Kabaczko-patisony miałam w zeszłym roku. W tym zaszalałam i własnych nasion nie wysiałam ;) Tylko w tym roku coś patisony nie tego :( Same cukinie mam na razie...
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 20 Lip 2014 16:02 #284742

  • Faycelina
  • Faycelina's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 1
Faycelina wrote:
Lilith wrote:
Faycelina może zwyczajnie są niezapylone

Hmm, myślałam, że wtedy wogóle owoc by się nie zawiązał. Ale dzięki, lepsze to niż jakieś choróbsko :)

Napiszę coś, co wyczytałam ostatnio, może komuś się przyda. Dyniowate potrzebują odpowiedniej temperatury, aby kwiaty pyliły, Jeśli jest zbyt chłodno (a także za gorąco), to choć wydają kwiaty, to one nie pylą lub jest tego pyłku za mało.
Pewnie dlatego w chłodną i deszczową pogodę tyle cukinii się nam zmarnowało - bo kwiaty nie pyliły.

Teraz jest bardzo ładna pogoda i nie mam ani jednej zgniłej czy zepsutej cukinii. Więc może to był problem z pogodą i pyleniem :)
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 20 Lip 2014 16:34 #284750

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2939
To niewątpliwie. Teraz za to pomidory mają problem (gorąco i wilgotno).
Dzisiaj wokół cukinii rozsypałam preparat na ślimaki: podgryzają mi jedną odmianę! Od strony kwiatu robią dziurę, a potem ona gnije.
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 20 Lip 2014 19:25 #284777

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Co do kabaczków myliłam się, niektóre mają zamiar wędrować na boki.
Lilith - siałam nasiona z własnych patisonów, ale nie jestem pewna czy coś wykiełkowało, jeszcze 4 krzaczki nie pokazały kwiatów... może będzie i patison dziwadło.

dyniowate1.jpg
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 20 Lip 2014 21:45 #284862

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2939
Ja w tym roku zostawię chyba na nasiona trochę cukinii i kabaczków ;) U mnie też powinny być patisony i to z kupnych nasion.Na razie nie ma, ale też nie wszystkie krzaki mają kwiaty żeńskie. Sporo dyni dopiero zawiązuje owoce. Oby zdążyły dojrzeć...
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 20 Lip 2014 22:48 #284887

  • chudziak
  • chudziak's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 176
Lilith wrote:
Ja w tym roku zostawię chyba na nasiona trochę cukinii i kabaczków ;)
Lilith ,dyniowate zapylaja się krzyzowo więc z nasion które zbierzesz wyrosną Ci w przyszłym roku krzyżówki cukiniowokabaczkowodyniowate - ja nie zbieram wolę kupić nasiona i być pewna co mi z nich wyrośnie .
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 20 Lip 2014 23:32 #284896

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2939
Wiem, że wyjdzie co innego. Ale bardzo mi smakowały kabaczko-patisony. Może akurat znowu wyrosną ;)
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 21 Lip 2014 00:11 #284899

  • Faycelina
  • Faycelina's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 1
szparag61 wrote:
dyniowate zapylaja się krzyzowo więc z nasion które zbierzesz wyrosną Ci w przyszłym roku krzyżówki cukiniowokabaczkowodyniowate

To swoją drogą musi być ciekawe - taka niespodzianka :) Gdybym wiedziała jak przechować nasiona przez całą zimę, to bym sobie też coś zostawiła...
Dziewczyny, jak Wy 'zbieracie' te nasiona i potem przechowujecie?
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 21 Lip 2014 02:01 #284902

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2939
Dynia/cukinia itp. musi być bardzo dojrzała. Potem wybieram te pełne i suszę. Następnie warto zrobić test kiełkowania, bo różnie bywa...
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Faycelina

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 21 Lip 2014 09:14 #284936

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Okrągła była pierwsza i już teraz zostawiłam jedną kulę, jest spora, mam prawie 100 % pewność, że nie będzie z niej mutantów, tylko okrągłe cukinie kwitły w czasie zapylania. Zauważyłam, że taka z owocem zostawionym na nasionka pracuje tylko na na te nasionka, nie należy liczyć na duże plony z mamuśki. Dlatego sadzę więcej roślin, by spokojnie poświęcić część mamusiek na wykarmienie dzieci.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.572 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum