TEMAT: <D> Przedplon, poplon - co po czym?

Przedplon, poplon - co po czym? 11 Lip 2013 17:25 #177705

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Pomodoro czy ty nasionka pekinki dajesz do podkiełkowania na wacik czy od razu do ziemi?
pozdrawiam Bożena


Zielone okna z estimeble.pl

Przedplon, poplon - co po czym? 11 Lip 2013 18:08 #177709

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Z wielu względów nie daję na wacik. Bezpośredni siew w doniczki. U mnie już nasiona skiełkowały. Od wysiewu stały i stoją na balkonie. Nie mogą wybiegnąć. Rozsada musi być krępa bo inaczej wiatr będzie przewracał kapustę w polu.
Ostatnio zmieniany: 11 Lip 2013 18:11 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

Przedplon, poplon - co po czym? 11 Lip 2013 19:12 #177718

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Ja też już dzisiaj wysiałam do wielodoniczek 4x7 dawałam po dwa nasionka i poszły na balkon a mam od zachodniej strony i czy nie będzie za gorąco.
pozdrawiam Bożena

Przedplon, poplon - co po czym? 12 Lip 2013 09:23 #177950

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Stosuje się dwie pory wysiewu poplonu: w lipcu i w sierpniu letni, który przekopiemy jesienią oraz ozimy – trafia do gleby późną jesienią i przekopywany jest wiosną następnego roku.
W ogródkach, gdzie na ogół wolimy przekopać przed zimą ziemię z obornikiem lub kompostem i pozostawić ją w ostrej skibie, by łapała wilgoć, lepiej sprawdza się poplon letni i taki jest na ogół stosowany
Jakie rośliny na poplon letni
Na poplon wybieramy rośliny szybko rosnące, które nie wyjaławiają gleby, a wręcz przeciwnie – wzbogacają ją.
Jednym z najpopularniejszych nawozów zielonych są rośliny motylkowe (bobowate). Ich wielką zaletą w ogrodnictwie jest właściwość wzbogacania gleby w azot, dzięki ich symbiotycznemu układowi z wychwytującymi ten pierwiastek z atmosfery bakteriami. Głęboko sięgającymi, silnymi korzeniami spulchniają glebę, a dodatkowo pobierają i przetwarzają związki mineralne, które po ich przekopaniu będą łatwiej przyswajalne dla roślin zajmujących zagon w przyszłym roku. W tej grupie znajdziemy m.in. łubin żółty i niebieski (wąskolistny), peluszkę, seradelę i wykę oraz bobik. Popularnymi roślinami na nawóz zielony są również facelia błękitna i gryka.

W tej grupie znajdują się też niektóre kapustne, jak gorczyca czy rzepak, choć używane powinny być z większą rozwagą, ze względu na wrażliwość na te same choroby i szkodniki co warzywa kapustne i rzepowate. Nie powinno się ich więc wysiewać w miejscach, w których w kolejnych sezonach chcemy uprawiać kapustę, brukselkę, rzodkiew czy rzepę. Należącą do tej grupy gorczycę warto siać na grządce przeznaczonej np. na sałatę, ze względu na jej właściwość odstraszania ślimaków.
Rośliny można z sobą mieszać, siejąc razem np. łubin żółty z seradelą lub facelią na glebach lekkich, na średnich zaś, mieszając go z peluszką i wyką. Odpowiednią mieszanką na ciężką, gliniastą ziemię będzie bobik wymieszany z peluszką i wyką albo łubinem niebieskim.

Rośliny przekopujemy, zanim przekwitną i zaowocują, bo jeśli im na to pozwolimy, mogą ziemię zubożyć, pobierając składniki pokarmowe potrzebne do wykształcenia owoców.

Warto również zapoznać się z poniższym linkiem
pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodnictwo/Naw...Cenie/Nawozy_zielone
Ostatnio zmieniany: 12 Lip 2013 09:41 przez kurjan.
Za tę wiadomość podziękował(a): Joane, Krecik stary, Terri, bela, KASIA KATARZYNA

Przedplon, poplon - co po czym? 22 Lip 2013 21:04 #180964

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Wysiałam kapustę pekińską 11 lipca do 28 wielodoniczek na dzień dzisiejszy wzeszło mi tylko 12 :flower: poczekam jeszcze trzy dni jak nie wzejdą to dosieje może nie będzie za pózno.
pozdrawiam Bożena

Przedplon, poplon - co po czym? 22 Lip 2013 21:59 #181017

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Czyżby nasiona były trefne ?. Ważne jest też, by w momencie kiełkowania nie dopuścić do przesuszenia powierzchni podłoża. No i głębokość siewu. U mnie wzeszło 28 na 28.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

Przedplon, poplon - co po czym? 22 Lip 2013 22:31 #181048

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Codziennie wieczorem zraszam podłoże a głęboko też nie siałam,wydaje mi się że trafiły mi się trefne nasiona.
pozdrawiam Bożena

Przedplon, poplon - co po czym? 23 Lip 2013 19:00 #181218

  • chudziak
  • chudziak's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 176
U mnie też wzeszły wszystkie i takim sposobem mam po 2 szt w "jednym okienku" wielodoniczki. W związku z tym mam pytanie jak kapusta pekińska znosi rozdzielanie sadzonek bo nie wiem czy pouszczykiwać sadzonki czy jak będę wysadzać na grządkę to po prostu je porozdzielać?
Zaczynają się pokazywać liście właściwie i nie wiem w jakiej fazie wsadzić do gruntu - kapustę pekińską będę miała pierwszy raz.

Przedplon, poplon - co po czym? 01 Sie 2013 00:09 #183430

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Moja już właśnie dziś została wysadzona do gruntu


CAM00289.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

Przedplon, poplon - co po czym? 01 Sie 2013 15:00 #183548

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Piękna ta twoja pekinka :supr3: a moja to szkoda gadać pierwsze co posiałam to na 56 szt nasion wyszły 11 a z tego to 2 co ładnie rosną ale i tak przez połowę mniejsze od twoich, dałam też 50 nasion do podkiełkowania i tylko 5 miały kiełki ale może koło 10 sierpnia będą się nadawały do gruntu :flower:
pozdrawiam Bożena

Przedplon, poplon - co po czym? 01 Sie 2013 17:43 #183581

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Bożenko

Z której części Małopolski jesteś ?. Pytam bo może w przyszłym sezonie wysieje 2 palety albo nawet 3 i gotowe do wysadzenia podrzucę Ci samochodem.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

Przedplon, poplon - co po czym? 01 Sie 2013 18:14 #183583

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Mieciu dzięki :thanks: wiem że masz dobre serducho ale ta pekinka Granaat to jakaś trefna odmiana była jak popatrzyłam to termin ma do końca tego roku a koleżance co razem kupowałyśmy też nie wzeszła, będę wdzięczna jak podasz mi jaka odmiana jest dobra to na wiosnę sobie kupię.Wydaje mi się że mieszkamy dość daleko od siebie bo ja w Brzesku ( Browar Okocim)
pozdrawiam Bożena

Przedplon, poplon - co po czym? 01 Sie 2013 20:46 #183613

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
W ub roku miałem Bristol i też b. ładnie wzeszła. W tym roku Manoko F1 i wschody 28/28. Dwie kapustki mi tylko wypadły bo zjadła mi je gąsienica bielinka rzepnika.Przy zakupie zwracaj uwagę na datę przydatności bo nasiona roślin krzyżowych szybko tracą zdolność kiełkowania. Najlepiej jak są otoczkowane.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

Przedplon, poplon - co po czym? 02 Sie 2013 00:17 #183678

  • Roma
  • Roma's Avatar
Tydzień temu posiałam jako poplon facelię i nie widzę aby wschodziła :angry: czy to możliwe,że tak późno wschodzi? :think:
Ostatnio zmieniany: 02 Sie 2013 00:17 przez Roma.

Przedplon, poplon - co po czym? 02 Sie 2013 09:18 #183709

  • jpionka
  • jpionka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
  • Otrzymane dziękuję: 4
Witam ,

nie wiem jak facelię ale peluszkę to gołębie wydziobały co do ziarnka.
Może to jest powodem braku wschodów....

pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Przedplon, poplon - co po czym? 02 Sie 2013 12:48 #183756

  • Roma
  • Roma's Avatar
Ptaki raczej nie wchodzą w rachubę,może jakiś siew do kitu :jeez:

Przedplon, poplon - co po czym? 02 Sie 2013 13:29 #183762

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
D3flo :thanks: wczoraj jeszcze byłabym chętna na nią ale dzisiaj nawet nie myślę o działce :( moja najlepsza przyjaciółka z którą wczoraj umawiałam się na grilla w sobotę dzisiaj walczy o życie a jeśli wygra to prawdopodobnie będzie roślinką do końca swoich dni :placze:
pozdrawiam Bożena
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Przedplon, poplon - co po czym? 03 Sie 2013 10:56 #183873

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Roma napisała
Tydzień temu posiałam jako poplon facelię i nie widzę aby wschodziła :angry: czy to możliwe,że tak późno wschodzi? :think
:
Przy takiej pogodzie jak obecnie niebagatelne znaczenie ma odpowiednie nawilżenie gleby
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.335 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum