TEMAT: <D> Przedplon, poplon - co po czym?

Przedplon, poplon - co po czym? 27 Sie 2013 00:49 #188903

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
U mnie sprawdza się też trochę inny sposób zagospodarowywania, niż wysiew lub sadzenie po głównym plonie.

Np. Cukinie i kabaczki sadzę między fasolką szparagową i koperkiem. Po zbiorze fasolki i koperku grządki są zarastane przez rozwijające się dyniowate :)


Zielone okna z estimeble.pl

Przedplon, poplon - co po czym? 27 Sie 2013 06:44 #188910

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Alina, ciekawe rozwiązanie Twoje , warte podpatrzenia..czego tego na wiosnę nie napisałaś ....

Przedplon, poplon - co po czym? 27 Sie 2013 08:04 #188917

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15392
  • Otrzymane dziękuję: 50967
Hiacynta wrote:
U mnie sprawdza się też trochę inny sposób zagospodarowywania, niż wysiew lub sadzenie po głównym plonie.

Np. Cukinie i kabaczki sadzę między fasolką szparagową i koperkiem. Po zbiorze fasolki i koperku grządki są zarastane przez rozwijające się dyniowate :)

To ma swoją nazwę. Śródplon.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Zygi

Przedplon, poplon - co po czym? 19 Wrz 2013 13:17 #193553

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15392
  • Otrzymane dziękuję: 50967
No i doczekałem się swojej poplonowej pekińskiej. Dziś pałaszowałem suróweczkę. Niebo w gębie
Smiles577_2013-09-19.gif



DSC_1258.jpg


Przy okazji wypróbowałem modyfikację nawożenia rzędowego. W przyszłym roku zastosuję tą modyfikację pod wszystkie rośliny uprawiane na redlinach.
Ostatnio zmieniany: 19 Wrz 2013 13:18 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Joane, krystynac50, Krecik stary, Terri, bela, kurjan

Przedplon, poplon - co po czym? 22 Wrz 2013 21:08 #194279

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
A kiedy wysiewaliście nasiona kapusty pekińskiej? Po jakim czasie nadawała się do sadzenia do gruntu? No i najważniejsze, kiedy trzeba ją posadzić na miejsce, aby taka piękna wyrosła? Jakiego nawożenia potrzebuje?

Przedplon, poplon - co po czym? 22 Wrz 2013 22:02 #194294

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15392
  • Otrzymane dziękuję: 50967
Wysiew do doniczek ok 10 lipca, do gruntu 1 sierpnia. U mnie nawożona rzędowo kurzeńcem. Poplon po zebranym czosnku i fasolce szparagowej.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Krecik stary, Terri, bela, sylwia

Przedplon, poplon - co po czym? 23 Wrz 2013 08:11 #194341

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
A moje zdechlaczki które posadziłam ładnie zaczęły zawiązywać główki,ale pokazały się ślimaki których wcześniej nie było i pałaszują je :woohoo: i nie wiem czy choć jedną mi zostawią na degustację. ;)
pozdrawiam Bożena

Przedplon, poplon - co po czym? 23 Wrz 2013 09:26 #194359

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15392
  • Otrzymane dziękuję: 50967
Wniosek ? Uprawiać pod przykryciem flizeliną.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela

Przedplon, poplon - co po czym? 23 Wrz 2013 10:15 #194368

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
pomodoro wrote:
Uprawiać pod przykryciem flizeliną.

To z pewnością ochroni przed ślimakami spoza uprawy. A co z tymi co są zagrzebane w ziemi na terenie uprawy i wyłażą wieczorkiem na kolację? Przekonałam się, że ślimaki są pamiętliwe, jak już znajdą coś co im pasuje to nie odpuszczą aż do ostatniego listka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri

Przedplon, poplon - co po czym? 23 Wrz 2013 12:06 #194388

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15392
  • Otrzymane dziękuję: 50967
Skoro na plonie głównym nie ma ślimaków, to dlaczego nagle mają się znaleźć na poplonie w tym samym miejscu. Przecież nie przyfruną. Jeśli np.ktoś w plonie głównym uprawia sałatę zdziesiątkowaną przez ślimaki a potem jako poplon pekinkę, no to jest brak wyobraźni.
Ja w ub roku uprawiałem w poplonie pekinkę bez przykrycia, a w tym roku pod przykryciem i dlatego poradziłem beli flizelinę jako, że wyraźnie mniej ma kapusta oznak wizyt nieproszonych gości, nie tylko zresztą ślimaków- tak na dobrą sprawę.
Ostatnio zmieniany: 23 Wrz 2013 12:10 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela

Przedplon, poplon - co po czym? 02 Paź 2013 20:12 #196255

ja na poplon w sierpniu na część grządek wysiałam łubin wąskolistny. po kilku tygodniach wzeszedł i jak zobaczyłam, że zaczynają zawiązywać się pąki kwiatowe, przekopałam i zostawiłam w ostrej skibie.
Kilka dni temu wysiałam gorczycę z facelią pomieszaną. Trochę późno, ale chcę jeszcze przekopać przed zimą - mam nadzieję, że wzejdzie do tego czasu. Szybko rośnie też łubin, więc myślę, że jest szansa, że dorośnie przed zimą jeśli teraz ktoś chce wysiać - zależnie oczywiście od pogody.

Łubin wąskolistny jako poplon:

lubinpoplon.jpg
ogrodniczaobsesja.blogspot.com czyli o potrzebie grzebania w ziemi i obserwowania tego rezultatów :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Przedplon, poplon - co po czym? 30 Paź 2013 17:16 #201352

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15392
  • Otrzymane dziękuję: 50967
Zamknięcie sezonu 2013. Ostatnie warzywo schodzi z działki.



DSC_1452_2013-10-30.jpg
Ostatnio zmieniany: 30 Paź 2013 17:19 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, bela

Przedplon, poplon - co po czym? 30 Paź 2013 17:43 #201357

  • domellek1
  • domellek1's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 45
  • Otrzymane dziękuję: 13
Witam pogratulować tak dorodnych plonów :woohoo: :bye:
Pozdrawiam serdecznie Dominika
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Przedplon, poplon - co po czym? 30 Paź 2013 19:41 #201376

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6904
  • Otrzymane dziękuję: 41890
Mieciu!!!
Podobnoż tak jest,że nie ważne jak zaczynasz,a istotne jak kończysz.Twoje
zakończenie tego sezonu jest w i e l k i e i smaczne :rotfl1: .Pełne gratulacje.Moje ha już skopane i odpoczywają.Wszyscy pewnie czekamy wiosny. :drink1: Tym składam wielki szacun za wielką i bezinteresowną tak w poradach jak i nasionkach pomoc w b.roku. :happy-old:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 30 Paź 2013 19:50 przez Krecik stary.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Przedplon, poplon - co po czym? 14 Lis 2013 02:00 #204355

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
U mnie jeszcze rośnie rukola, która rozsiała się sama gdzieś na przełomie sierpnia-września i buraki naciowe, które wysiane pod koniec maja latem dość mizernie wyglądały, widocznie miały zbyt mało wody, ale za to od września tak ruszyły, że obrywamy liście i obrywamy, a końca nie widać :)

Przedplon, poplon - co po czym? 03 Lip 2014 16:16 #279672

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
pomodoro wrote:
Tempo wzrostu tej kapusty mnie samego zdumiewa jako, że jeszcze 10 dni temu, kiedy ją wysadzałem była taka


CAM00289_2013-08-12.jpg


Zważywszy fakt, że każda rozsada coś tam musi odchorować przy wysadzaniu tempo wzrostu jest imponujące i samego mnie mile zaskakuje. Sedno jednak tkwi w oryginalnym sposobie nawożenia tej kapusty. Ja jestem taka niespokojna dusza, że ciągle coś muszę eksperymentować. Ale to bardzo pomaga zdobywać doświadczenie. Kapusta jest nawieziona rzędowo ale dwuwarstwowo. Przypomniała mi się podana w mądrej książce o nawożeniu analiza nawożenia rzędowego ziemniaków, które to mogą być nawożone na trzy sposoby. Obornik pod bulwami, nad bulwami i równocześnie pod i nad bulwami. Okazało się w badaniach, że ten trzeci sposób dawał największy przyrost plonu. Rolę bulwy spełnia w moim przypadku bryła korzeniowa kapusty . Ponieważ kapusta ma słaby system korzeniowy to nawożenie jak widać jest b. skuteczne. Już mam plany na rok przyszły co do modyfikacji nawożenia ogórków i pomidorów.

Dzisiaj będę siała pekinkę "Bristol" na jesienny zbiór po dwa nasionka do doniczki a sadzona będzie na grządce po czosnku lub groszku cukrowym.
Mieciu zaciekawił mnie wpis z ub.r. gdzie piszesz o dwuwarstwowym nawożeniu i pomyślałam sobie ze spróbuje na pekince,ale mam pytanie co będzie lepsze do nawożenia bo wybór mam duży czy obornik przekompostowany i gnojówka bydlęca,lub kurzeniec suchy prosto z kurnika,albo kurzeniec z hałdy wywożony z fermy drobiu a po ostatnich deszczach to zrobiła się papka :think:
pozdrawiam Bożena

Przedplon, poplon - co po czym? 03 Lip 2014 16:19 #279673

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
bela wrote:
pomodoro wrote:
Tempo wzrostu tej kapusty mnie samego zdumiewa jako, że jeszcze 10 dni temu, kiedy ją wysadzałem była taka


CAM00289_2013-08-12.jpg


Zważywszy fakt, że każda rozsada coś tam musi odchorować przy wysadzaniu tempo wzrostu jest imponujące i samego mnie mile zaskakuje. Sedno jednak tkwi w oryginalnym sposobie nawożenia tej kapusty. Ja jestem taka niespokojna dusza, że ciągle coś muszę eksperymentować. Ale to bardzo pomaga zdobywać doświadczenie. Kapusta jest nawieziona rzędowo ale dwuwarstwowo. Przypomniała mi się podana w mądrej książce o nawożeniu analiza nawożenia rzędowego ziemniaków, które to mogą być nawożone na trzy sposoby. Obornik pod bulwami, nad bulwami i równocześnie pod i nad bulwami. Okazało się w badaniach, że ten trzeci sposób dawał największy przyrost plonu. Rolę bulwy spełnia w moim przypadku bryła korzeniowa kapusty . Ponieważ kapusta ma słaby system korzeniowy to nawożenie jak widać jest b. skuteczne. Już mam plany na rok przyszły co do modyfikacji nawożenia ogórków i pomidorów.

Dzisiaj będę siała pekinkę "Bristol" na jesienny zbiór po dwa nasionka do doniczki a sadzona będzie na grządce po czosnku lub groszku cukrowym.
Mieciu zaciekawił mnie wpis z ub.r. gdzie piszesz o dwuwarstwowym nawożeniu i pomyślałam sobie ze spróbuje na pekince,ale mam pytanie co będzie lepsze do nawożenia bo wybór mam duży czy obornik przekompostowany i gnojówka bydlęca,lub kurzeniec suchy prosto z kurnika,albo kurzeniec z hałdy wywożony z fermy drobiu a po ostatnich deszczach to zrobiła się papka,podpowiedz czym nawiez :think:
pozdrawiam Bożena

Przedplon, poplon - co po czym? 03 Lip 2014 17:10 #279679

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15392
  • Otrzymane dziękuję: 50967
Jak i czym był nawożony czosnek i groszek ?


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.459 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum