TEMAT: <D> Przedplon, poplon - co po czym?

Przedplon, poplon - co po czym? 11 Sie 2013 20:49 #185573

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Przynajmniej na koniec lata kapusta pekińska rośnie jak trzeba



DSC_0898_2013-08-11.jpg
Ostatnio zmieniany: 11 Sie 2013 20:51 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ganesh, Joane, Krecik stary, Terri, bela, kurjan


Zielone okna z estimeble.pl

Przedplon, poplon - co po czym? 12 Sie 2013 08:35 #185655

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Pomodoro
Jaką rolę spełniają te butelki? Czy to w celu podlewania ?Czy podtrzymują włókninę na odpowiedniej wysokości? :jeez:
Ostatnio zmieniany: 12 Sie 2013 08:37 przez kurjan.

Przedplon, poplon - co po czym? 12 Sie 2013 10:23 #185678

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
kurjan

Te butelki istotnie służą podtrzymaniu flizeliny. Wyciągnąłem po prostu wnioski z tegorocznej wiosny kiedy to tropikalne ulewy wklepywały flizelinę razem z ogórkami w glebę. I tak, na prędkiego, wpadł mi pomysł z wykorzystaniem butelek PET. Napełnione są całkowicie wodą ,by dały się bez deformacji wbijać w ziemię. Ten sam patent zastosuję w przyszłym roku do ogórków . Mam na uwadze i inny pomysł. W tym roku muszę zgolić do zera aronie. Jej pędy są wyjątkowo elastyczne i spróbuje wykorzystać je jako kabłąki do podtrzymania agro.

D3flo

Zdziwiłbyś się jeśli chodzi o moją glebę. To gleba murszowa, jeśli Ci to coś mówi. Tempo wzrostu tej kapusty mnie samego zdumiewa jako, że jeszcze 10 dni temu, kiedy ją wysadzałem była taka


CAM00289_2013-08-12.jpg


Zważywszy fakt, że każda rozsada coś tam musi odchorować przy wysadzaniu tempo wzrostu jest imponujące i samego mnie mile zaskakuje. Sedno jednak tkwi w oryginalnym sposobie nawożenia tej kapusty. Ja jestem taka niespokojna dusza, że ciągle coś muszę eksperymentować. Ale to bardzo pomaga zdobywać doświadczenie. Kapusta jest nawieziona rzędowo ale dwuwarstwowo. Przypomniała mi się podana w mądrej książce o nawożeniu analiza nawożenia rzędowego ziemniaków, które to mogą być nawożone na trzy sposoby. Obornik pod bulwami, nad bulwami i równocześnie pod i nad bulwami. Okazało się w badaniach, że ten trzeci sposób dawał największy przyrost plonu. Rolę bulwy spełnia w moim przypadku bryła korzeniowa kapusty . Ponieważ kapusta ma słaby system korzeniowy to nawożenie jak widać jest b. skuteczne. Już mam plany na rok przyszły co do modyfikacji nawożenia ogórków i pomidorów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ganesh, Joane, Krecik stary, Terri, bela, kurjan

Przedplon, poplon - co po czym? 12 Sie 2013 22:45 #185808

  • Roma
  • Roma's Avatar
Janku-masz rację,zaczęłam intensywnie podlewać a kilka dni temu spadł deszcz i wreszcie facelia wzeszła.

Przedplon, poplon - co po czym? 13 Sie 2013 09:40 #185849

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Pomodoro
Dziękuje za wyczerpująca informację,postaram się twój pomysł wykorzystać w następnym roku ,przy okrywaniu włókniną ogórków. :)

Przedplon, poplon - co po czym? 19 Sie 2013 08:18 #186814

  • róża róża
  • róża róża's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 27
  • Otrzymane dziękuję: 4
witam! może coś przeoczyłam i nie doczytałam ale czy ktoś mi powie od a do z jak to z tym poplonem? tzn niedługo usunę ogórki, narazie jeszcze dorastają chyba ostatnie owoce i co potem? co muszę posiać? czy najpierw przekopać? a póżniej jak wyrośnie to jak długo trzymać? do wiosny? i na wiosnę przekopać i już ? nie mam zielonego pojęcia więc proszę niech ktoś mi nakreśli kolejność działania z tym poplonem od momentu usunięcia ogórków do posiania warzyw w przyszłym roku. na miejscu gdzie mam w tym roku ogórki za rok będą zwykłe warzywa tzw włoszczyzna , a czy ten poplon też siać na tym miejscu po warzywach? :thanks:
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

Przedplon, poplon - co po czym? 19 Sie 2013 09:34 #186822

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Po sprzątnięciu ogórków wyjścia masz trzy:

1. nic nie robić
2. zasiać poplon nawozowy
3. zasiać poplon warzywny

Jeśli chcesz zasiać poplon nawozowy musisz grządkę po ogórkach przekopać ewentualnie z wapnem lub dolomitem jeśli gleba kwaśna po czym we wrześniu posiać żyto ozime do przykopania na wiosnę.
Jeśli chcesz posiać poplon warzywny to przekopywać nie musisz jeśli ogórki były siane na redlinach. Wtedy tylko szczyt redliny przekopujesz kopaczką taką z zębami, zagrabiasz i siejesz. Ja , dla przykładu, po ogórkach uprawianych na redlinach ,wysiałem rzodkiew białą japońską.
A tak w ogóle sprawa uprawy gleby nie jest aż tak prosta, by ją zmieścić w jednym poście . To nie jest tak, że bierzesz szpadel i kopiesz a potem tylko siejesz, sadzisz i zbierasz. :rotfl1:
Nie wiem, czy nie otworzyć odrębnego wątku o uprawach gleby jesienno-wiosennych. Muszę przeanalizować wątki.
Ostatnio zmieniany: 20 Sie 2013 07:26 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ganesh, Elżbieta, Terri, bela

Przedplon, poplon - co po czym? 19 Sie 2013 13:40 #186867

  • Terri
  • Terri's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 729
  • Otrzymane dziękuję: 684
Mietku, jeżeli możesz to zrób to... :kiss3: :thanks:
bardzo dobrze wyjaśniasz te wszystkie sprawy... :kiss3: :thanks: :kiss3: :thanks: :kiss3: :thanks:

Przedplon, poplon - co po czym? 19 Sie 2013 18:46 #186924

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Haniu

Nie muszę zakładać bo on już jest i nawet specjalnie go podbiłem

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...nie-gleby-pod-uprawy

Ale ludzie teraz nie mają głowy do uprawy gleby. Problemy może będą na wiosnę kiedy już na pewne zabiegi będzie za późno. Albo w trakcie uprawy warzyw będzie wołanie o pomoc. :hammer:
Za tę wiadomość podziękował(a): Joane, Terri

Przedplon, poplon - co po czym? 19 Sie 2013 19:10 #186935

  • Terri
  • Terri's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 729
  • Otrzymane dziękuję: 684
pomodoro wrote:
Haniu

Nie muszę zakładać bo on już jest i nawet specjalnie go podbiłem

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...nie-gleby-pod-uprawy

Ale ludzie teraz nie mają głowy do uprawy gleby. Problemy może będą na wiosnę kiedy już na pewne zabiegi będzie za późno. Albo w trakcie uprawy warzyw będzie wołanie o pomoc. :hammer:
o, dzięki... :kiss3:
ślepa komenda ze mnie, ale chyba jestem już zmęczona... :dry: ogród, warzywnik, zaprawy na zimę... :dazed: i jeszcze wnusio, który właśnie zaczął chodzić... :) oczy naokoło głowy , to mało.... :supr3:

Przedplon, poplon - co po czym? 19 Sie 2013 22:26 #187032

  • Ganesh
  • Ganesh's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 63
  • Otrzymane dziękuję: 28
Terri wiem jak się czujesz biegając za wnusiem :garden: :search: Przerabiam to z moiom 20miesięcznym synem :supr:

Mieczysławie co my bysmy bez ciebie zrobili :unsure:
pozdrawiam....:)
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri

Przedplon, poplon - co po czym? 20 Sie 2013 21:25 #187364

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6904
  • Otrzymane dziękuję: 41887
Posiałem w sobotę gorczycę i inną mieszankę i sporo podlałem.Od wczoraaj pada mżawka i dziś gorczyca wzeszła.
Ja narazie nie biegam za 25 dniowym wnukiem,ale w następnym roku chyba będę miał pomagiera.Sama radość. :rotfl1:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Joane, Terri

Przedplon, poplon - co po czym? 26 Sie 2013 21:29 #188820

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Minęły następne 2 tygodnie i kapusta pekińska dalej galopuje


DSC_1172.jpg

DSC_1173.jpg


Już zaczyna zwijać główki

Część roślin jest bez przykrycia i te będą później


DSC_1177.jpg
Ostatnio zmieniany: 26 Sie 2013 21:58 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

Przedplon, poplon - co po czym? 26 Sie 2013 22:38 #188868

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Jeszcze jedno zdjątko pekinki. Niejako podgląd " pod spódnicę " :rotfl1: . Widać tworzącą się apetyczną główkę z bielutkimi jak śnieg ogonkami


DSC_1187.jpg


Nie mogę się doczekać sałatki z własnej kapustki. Ubiegłoroczna była delikatna i słodziutka wręcz a nie jakieś łyko z marketu
Ostatnio zmieniany: 26 Sie 2013 22:41 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, bela

Przedplon, poplon - co po czym? 26 Sie 2013 23:07 #188887

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Piękne te pekinki :supr3: ja kilka tych swoich zdechlaczków :rotfl1: posadziłam i zobaczę czy coś urośnie.
pozdrawiam Bożena

Przedplon, poplon - co po czym? 26 Sie 2013 23:15 #188889

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Bożenko to jest bardzo wdzięczne warzywko na poplon. Do tego mam posianą rzodkiew białą japońską. Pierwszy rok. Zobaczę jak mi się uda.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

Przedplon, poplon - co po czym? 26 Sie 2013 23:39 #188895

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Na pewno na przyszły sezon posieję pekinkę i nie tylko ją, bo tak po prawdzie to tu na forum czytam o poplonach bo u nas na działkach nikt nie sieje żadnych warzyw na poplon tylko po zbiorach przekopanie z obornikiem gleby i aby do wiosny.
pozdrawiam Bożena

Przedplon, poplon - co po czym? 26 Sie 2013 23:47 #188898

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
To fakt, że poplony nie są częstym widokiem na działkach. Częściej można spotkać poplon nawozowy najczęściej w postaci żyta.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.314 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum