TEMAT: Stary trawnik wymieniany na nowy, z "rolki"

Stary trawnik wymieniany na nowy, z "rolki" 23 Sty 2014 22:53 #217249

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Witajcie,
wiosną planuję swój stary, nierówny , zachwaszczony i bardzo sfilcowany trawnik wymienić na nowy, z rolki.
Dlatego z rolki, bo jest to, w sumie niewielka powierzchnia, główny szlak komunikacyjny, i nie mogę pozwolić sobie
na wysiew i czekać tyle na efekt. Będzie to też poniekąd doświadczenie, jak zakłada się taki trawnik.
Oczywiście wiedzy teoretycznej pod dostatkiem, chciałbym się dowiedzieć, jak to było u Was.
Może ktoś zrywał starą darń i zakładał trawnik z tzw. rolki.

Planowałem zdjąć darń, przekopać glebę na jakieś 20cm, (jest dość żyzna, ale gliniasta) dodać piasku, kompostu.
Następnie wszystko wyrównać, zwałować i zacząć układać darń.

Jakie macie doświadczenia, może jakieś problemy wystąpiły z tym rodzajem "trawnika".
Ostatnio zmieniany: 18 Mar 2014 11:28 przez Igor.


Zielone okna z estimeble.pl

Stary trawnik wymieniany na nowy, z "rolki" 24 Sty 2014 10:45 #217346

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Witaj Igor.

Właściwie to co przedstawiłeś do wykonania przed położeniem darni pokrywa się z tym co się wykonuje u klienta. Jeżeli chcesz koniecznie rozluźnić glebę piaskiem na 20 cm to możesz to zrobić. Jeżeli po zdjęciu darni zruszysz dodatkowo wierzchnią warstwę gleby na ok 5cm, połączysz ją z piachem i kompostem a następnie zagrabisz to też nie zrobisz błędu. Co byś nie robił to musisz po przewalcowaniu odczekać ok 2 tygodnie aby gleba osiadła i się ułożyła. Dobrze by było codziennie zmoczyć ją wodą aby miała dodatkowe obciążenie. Miałem swego czasu krótki epilog z produkcją takiej trawy i mogę Ci napisać abyś nie liczył na cuda. Są to nasiona traw ze średniej półki kupowane w workach wprost od producenta. Nie wiem jak teraz, ale kiedyś podłoże składało się z marnej jakości ziemi zmieszanej z torfem i znacznej ilości trocin. Uważaj z początkowym nawożeniem ponieważ ta mieszanka zawiera maksymalne ilości mocznika. Poza tym jak chcesz ją wstawić w jakieś obrzeża czy palisady to grubość darni z trawą wynosi ok 8 a szerokość 50 centymetrów. Poza tym starą darń układaj sobie na pryźmie żeby ją przekompostować a do ilości zamawianej trawy dorzuć jeszcze ok 2-3 mb do wykorzystania na ew ubytki. Na końcu zwalcować, podlewać i czekać dwa tygodnie aż złapie nowe podłoże.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 24 Sty 2014 23:25 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): Igor

Stary trawnik wymieniany na nowy, z "rolki" 24 Sty 2014 12:44 #217377

  • Gabrieljacek
  • Gabrieljacek's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 81
  • Otrzymane dziękuję: 42
Cześć Igor
Doświadczenia kilkunastoletnie. Prace które chcesz wykonać OK. Jeżeli masz ciężką glebę to rozluźnienie piaskiem jak najbardziej wskazane. Po wzruszenie ziemi musisz dobrze ją zwałować, odczekanie trochę czasu, jak sugerował Waldek727 nie jest "głupie". Po ułożeniu trawy nierówne osiadanie podłoża może spowodować dziury w trawniku. Ja wałuję, równam, wałuje, równam, w zależności od chęci nawet kilka razy.
Darń jest różna od różnych producentów, poza szerokością, najczęściej spotykaną obecnie jest szerokość 50cm. Grubość od dobrych producentów 3cm cała rolka, zdarzają się producenci słabo dbający o wyrównaną grubość rolki co daje efekt nierównego trawnika (ujdzie w tłoku, chociaż jest wyczuwalne). Podłoże i nawożenie różne patenty i receptury. Jeżeli zakładasz trawnik wiosną do zimy wyprowadzisz po swojemu, od niepewnego producenta nie zakładałbym trawnika jesienią. Na wiosnę mogą być problemy, lub brak trawnika. Mieszanki traw do produkcji trawnika. Wybierając rolkę niestety czasami trudno określić skład gatunkowy młodej trawy. Informacje od producenta często niepewne. Poleganie na doświadczeniu skąd brać rolkę przy jednorazowym zakupie raczej nierealne. Często w mieszance traw są używane gatunki i odmiany szybko rosnące, które później w trawniku wyglądają jak chwasty, albo trawnik ma wygląd w okresie szczycie okresu wegetacyjnego, a jesienią i wczesną wiosną tragedia. Na trawniku rekreacyjnym fajnie wyglądają (wg mnie) trawy o nitkowatych liściach, a niekoniecznie o liściach z szeroką blaszką. A te o nitkowatych blaszkach zaczynają być widoczne często dopiero w kolejnych latach wzrostu trawnika. Więc pytanie co uda się ci kupić. Niestety w województwie łódzkim nie mam rozeznania wśród producentów traw. Pozdrawiam Jacek
Za tę wiadomość podziękował(a): Igor

Stary trawnik wymieniany na nowy, z "rolki" 24 Sty 2014 14:27 #217423

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Dziękuję Wam za odzew. Trochę przesadziłem z tymi 20 cm. Max 10cm będę przekopywał i wymieszam z piaskiem i kompostem.
Zacznę to robić wczesną wiosną, jak tylko będzie możliwość. Więc ten okres od zerwania i wyrównania do położenia darni
będzie wystarczająco długi, aby ziemia się dobrze uleżała.
Ja widzę jak zakładają trawniki, bo jestem przy zakładaniu ogrodów, ale zajmuję się sadzeniem roślin zgodnie z projektem ;)
Nieraz nie czekają nawet godziny od przygotowania podłoża do układania trawnika i potem za miesiąc są "góry i doliny"... :unsure:
Co do samej darni, myślę, że ta, którą kupię jest raczej dobrej jakości.
W tamtym roku jesienią byłem w ogrodzie , gdzie zakładali trawnik i był piękny. Standard w rozmiarach teraz to 50x200cm czyli 1m2

Jak zacznę coś już działać w tym temacie , to będę informował. Może komuś się to także przyda, bo będzie chciał wymienić
stary trawnik na nowy, z rolki :)

Waldku, starą darń wykorzystam do podwyższenia terenu na rabacie . Na to dam ok 30cm żyznego podłoża i posadzę rośliny.
Już tak kiedyś robiłem. Z czasem trochę to wzniesienie się zmniejsza, ale mnie to nie przeszkadza.
Ostatnio zmieniany: 24 Sty 2014 14:30 przez Igor.

Stary trawnik wymieniany na nowy, z "rolki" 16 Lut 2014 19:22 #225151

Prowadzę firmę ogrodniczą i zakładałem już wiele trawników z rolki dlatego chętnie podpowiem parę szczegółów. Przed ułożeniem trawy wzrusz delikatnie grabiami ziemie żeby po rozwinięciu trawy korzenie lepiej "wtapiały" się w podłoże. Szczególnie gdy ziemia jest gliniasta i odleży dłuższy czas a w dodatku popada deszcz i zrobi się na wierzchu "skorupa". Polecam po rozłożeniu trawnika na sam koniec posypać niewielką ilością torfu wszystkie krańce trawnika (cały zewnętrzny zarys) które przylegają do obrzeży, płotu, krawężnika itp. ze względu na podatność na przesychanie w początkowym okresie ukorzeniania. Tak jak kolega wspomniał weź kilka dodatkowych metrów. Zdarzają się fragmenty w których trawa nie jest zbyt gęsta. Średnio na 100m2 wypadało mi 2m2 z tego powodu.

W razie jakiś pytań pisz na PW chętnie odpowiem.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.146 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum