TEMAT: Zakładanie i pielęgnacja trawnika

Pielęgnacja trawnika 07 Maj 2012 21:00 #33731

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Wertykulacje należy wykonać, jako pierwszy zabieg na wiosnę.
Pozdrawiam serdecznie Robert


Zielone okna z estimeble.pl

Pielęgnacja trawnika 08 Maj 2012 20:54 #34047

  • rafal198128
  • rafal198128's Avatar
to teraz mam pytanie kiedy i jak, i czym najlepiej dosiać trawę żeby równo rosła

Pielęgnacja trawnika 08 Maj 2012 21:34 #34069

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Na dosiewki najlepiej użyć trawę szybkorosnącą. Zaraz po skoszeniu dobrze zlać wodą dosiewane miejsca i starać się równo dosiać trawę ręką, chyba że masz jakieś urządzenie. Ale takie małe placki, to nie ma co kombinować.
Pozdrawiam serdecznie Robert

Pielęgnacja trawnika 09 Maj 2012 21:38 #34460

  • rafal198128
  • rafal198128's Avatar
a czy jest sens robienie tej areacji tzn urządzeniem z wałkiem które ma te trzy stopniowe zęby??

Pielęgnacja trawnika 10 Maj 2012 22:50 #34863

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Wydaje mi się, że to, jakiego potrzebujesz sprzętu zależy od powierzchni trawnika i od rodzaju gleby.

Wiosną wykonuje się aerację powierzchniową (płytką - 2-3 cm), ale na takich maszynach się nie znam, więc nie będę się wymądrzać.

Pielęgnacja trawnika 12 Maj 2012 20:47 #35527

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
:bye: Przepraszam nie było mnie jakiś czas. Jak pisałem wertykulacja jest to przecinanie filcu który jest moim zdaniem wykonujemy na głębokości około 4cm, natomiast aeracje wykonuje się na głebokości ok 10cm, docierając do drobnych korzonków trawy. :garden:
Pozdrawiam serdecznie Robert

Pielęgnacja trawnika 14 Maj 2012 14:13 #36365

  • rafal198128
  • rafal198128's Avatar
już się troche pogubiłem, czy o tej porze można zrobić wertykulację?

Pielęgnacja trawnika 15 Maj 2012 22:18 #36906

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Ja bym sobie teraz wertykulację podarował. Trawa już zaczyna rosnąć. Po skoszeniu ponakuwać trawę (areacja) nawieść ją, i pilnować żeby nie rosły dwuliścienie.
Pozdrawiam serdecznie Robert
Ostatnio zmieniany: 15 Maj 2012 22:19 przez robchem.

Pielęgnacja trawnika 16 Maj 2012 14:49 #37173

  • rafal198128
  • rafal198128's Avatar
tak też zrobię zakupiłem już te buciki z kolcami

Pielęgnacja trawnika 17 Maj 2012 19:05 #37724

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
A nawiozłeś trawę?
Pozdrawiam serdecznie Robert

Pielęgnacja trawnika 17 Maj 2012 21:23 #37798

  • rafal198128
  • rafal198128's Avatar
tak nawoziłem, ale jutro zamierzam kupić jeszcze nawóz do trawników w sobotę chcę ubrać buciki z kolcami, po tym jak przejdę cały trawnik rozsieję nawóz i woda

Pielęgnacja trawnika 20 Lut 2013 18:35 #126944

  • kejta
  • kejta's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
  • Otrzymane dziękuję: 1
Miałam spory problem początkowo co po kolei i kiedy robić. Nareszcie to uporządkowałam i opisałam:
Po zimie trawnik nie wygląda najlepiej. Czas go zregenerować! Oto lista co po kolei najlepiej wykonać:

Wertykulacja- pionowe cięcie darni na głębokość kilku cm, które ma na celu usunięcie filcu, jak również poprawienia przepływu powietrza oraz wody do korzeni. Najlepiej wykonać ją pod koniec marca, po pierwszym koszeniu.
Aeracja- napowietrzanie gleby rożnego rodzaju narzędziami stworzonymi do nakłuwania darni. Zabieg należny przeprowadzić gdy gleba jest wilgotna dwukrotnie, tzn. wykonać najpierw w jednym kierunku, a następnie w poprzek.
Piaskowanie- rozrzucanie średniej średnicy piasku po trawniku w celu niepoprawienia przepuszczalności gleby i jej rozluźnienia. Zabieg wykonujemy po wertykulacji i aeracji.
Wałowanie- zabieg ma na celu wyrównanie powierzchni trawnika oraz pobudzenie trawy do krzewienia. Wałowanie należny przeprowadzić wałem o masie około 70 kg.
Nawożenie- coroczne nawożenie trawnika wiosną poprawia jego ogólną formę. Najważniejszymi składnikami powinien być azot, fosfor, potas, magnez i wapń.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Pielęgnacja trawnika 05 Mar 2013 22:06 #131394

  • rebet
  • rebet's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Witam,

Od zeszłego roku mam kawałek ogródka ok. 350 m We wrześniu zeszłego roku posiałem o 50m2 trawy, na pozostałej części (300 m2) jest stary, zaniedbany trawnik – dużo mchu, filcu, mleczy.. Chciałbym przeprowadzić wertykulację ale nie bardzo się na tym znam. Początkujący ze mnie ogrodnik więc mam kilka pytań.

1/ kiedy jest najlepsza pora na wertykulację (planuję ją na 23.03)?
2/ chcę wypożyczyć wertykulator, jaki wybrać?
3/ czy mogę wertykulować ten nowy jednoroczny trawnik?
4/ czy bezpośrednio po wertykulacji mogę zrobić zrobić dosiewkę? jaką trawą?
5/ czy bezpośrednio po wertykulacji mogę nawozić trawnik? czym nalepiej?

Pielęgnacja trawnika 17 Mar 2013 00:48 #135199

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Piszesz że masz stary zaniedbany trawnik na którym masz również mech. Moim zdaniem pierwsze co powinnaś zrobić to dobrze wygrabić go. Następnie prysnąć go siarczanem żelaza (FeSO4) szczególnie te miejsca gdzie mchu jest najwięcej. Przetestowałem że używając ok 100g siarczanu na 4l wody. Po ok. tygodniu mech zrobi się brązowy aż czarny, natomiast jakość trawy jest nie zmieniona. Wówczas powinno się przeprowadzić wertykulację oczywiście jeżeli jest trawa wysoka to najpierw należy ją skosić.










piszesz
Pozdrawiam serdecznie Robert
Ostatnio zmieniany: 17 Mar 2013 20:02 przez robchem.

Pielęgnacja trawnika 17 Mar 2013 18:05 #135454

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
robchem wrote:
:garden: Wertykulator jest dobry w przypadku większych powierzchni. Ja mam ok. 100m. Pierwszą czynnością jaką wykonuję wiosną, jest dokładne wygrabianie. Urządzenie, którego używam to tzw. aerator ręczny, podobny do grabi, ale zamiast okrągłych końcówek grabiących ma płaskie blaszki, które wcinają się w ziemię. Po takiej areacji wygrabiam większość mchu, który zalega na trawniku, no i zrywam warstwę filcu, o którym pisze SIBERIA. Następnie zakładam kolce i dużo chodzę po trawniku. Po tych czynnościach nawożę trawę nawozem sztucznym.

Z tego co przeczytałem powyżej wynika, że musisz mieć w swoim ogrodzie ładny i zadbany trawnik.
Robert. Ponieważ nie masz na ,,Oazie" własnego wątku ogrodowego to czy mógłbym Cię prosić o zamieszczenie fotki swojego trawnika w tym dziale.

Pozdrawiam. Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

Pielęgnacja trawnika 17 Mar 2013 19:11 #135507

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
1) Myślę Darku (rebet), że z Twoich planów jakie założyłeś sobie na dzień 23.03. nic nie wyjdzie.
Wertykulację trawnika przeprowadza się dopiero wtedy gdy zniknie z niego całkowicie śnieg i gleba przeschnie w swojej wierzchniej warstwie. W przeciwnym razie zamiast nacinać darń nożami mógłbyś doprowadzić do jej odrywania się od podłoża. Przed wertykulacją polecam zagrabienie całego trawnika tak aby ściągnąć z niego wierzchnią warstwę suchej trawy na której zalega pleśń pośniegowa.

2) Wypożyczenie wertykulatora to koszt ok 70 zł za dobę. Dlatego warto obserwować teren na którym rośnie trawa aby nie robić nic pochopnie. Polecam Ci jeżeli będzie to możliwe wypożyczyć wertykulator firmy Al-Ko lub John Deere o mocy powyżej 1,2kW wraz z regulacją wysokości wałka wertykulującego i koszem na susz. Zwróć też uwagę na jakość krawędzi tnących aby nie były uszkodzone mechanicznie.

3) Trawnik do roku od wysiania trawy uważa się za trawnik młody i wymaga on całkiem innego sposobu pielęgnacji oraz nawożenia. Poza koszeniem musisz pominąć wszelkie czynności mechanicznego oddziaływania na młodą darń oraz na system korzeniowy.
Poza niezbędną minimalną dawką azotu podstawowymi składnikami jakich potrzebuje młoda trawa będzie potas, fosfor, żelazo i pozostałe mikroelementy zawarte np. w mączce bazaltowej. Żelazo polecam wprowadzać w postaci chellatu w formie oprysku.

4) Możesz dosiać trawę bezpośrednio po wertykulacji. Przemawia za tym fakt, że będziesz miał przygotowaną powierzchnię do płytkiego wprowadzenia ziarna w strefę gleby. Następnie należy dosianą powierzchnię delikatnie zagrabić lub jeszcze lepiej pokryć ją cienką warstwą przesianego kompostu. Ja natomiast robię ,,dosiewkę" dopiero miesiąc po rozpoczęciu przez trawę wegetacji.
Wiąże się to z tym, że w tym czasie większość ubytków zostanie naturalnie wypełniona odrastającymi kłączami młodej trawy.

5) Pierwsze zasilanie gleby na której rośnie trawa należy wykonać w dniach podczas których na forsycji ukażą się młode pąki kwiatów o żółtym zabarwieniu.
Trawa najlepiej rośnie podczas gdy gleba jest zasilana tylko naturalnymi substancjami organicznymi.

Pozdrawiam. Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 17 Mar 2013 20:19 przez waldek727.

Pielęgnacja trawnika 17 Mar 2013 21:56 #135625

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Trawnikiem tak naprawdę zacząłem się zajmować parę lat temu, ma on około 100m2. Stały problem u mnie to mech. Próbowałem nawozy na mech …i nic. W zeszłym roku testowałem różne stężenia siarczanu żelaza. Obecnie trawnik jest po śniegiem, niestety nie mam zdjęć z zeszłego roku. W tym roku będę musiał przypilnować tego.
Pozdrawiam serdecznie Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Pielęgnacja trawnika 18 Mar 2013 08:04 #135675

  • goni@k
  • goni@k's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 318
robchem wrote:
Stały problem u mnie to mech. Próbowałem nawozy na mech …i nic. W zeszłym roku testowałem różne stężenia siarczanu żelaza. Obecnie trawnik jest po śniegiem, niestety nie mam zdjęć z zeszłego roku. W tym roku będę musiał przypilnować tego.
Badałeś odczyn gleby pod trawnikiem? Może jest zbyt kwaśna, dlatego Twoje dotychczasowe działania dawały krótkotrwały efekt, ponieważ zwalczałeś objawy a nie przyczynę.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.322 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum