• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Echinopsis / Lobivia / Chamaecereus

Echinopsis / Lobivia / Chamaecereus 15 Lip 2018 22:36 #618261

  • Medard
  • Medard's Avatar
Są po stronie zachodniej. Fakt, lepsza byłaby południowa, ale nie mam takiej możliwości. Poza tym wszystkie inne kaktusy kwitną:

Gymnocalycium baldianum


Lobivia Arachnacantha


Notocactus Scopa


Nie kwitnie tylko Echinopsis i Notocactus Orthacanthus. Może potrzebują więcej czasu? :) . Przy okazji dodam, że miałem więcej kaktusów w tym Aylostery/Rebucje oraz Mammilarie i także kwitły.


Zielone okna z estimeble.pl

Echinopsis / Lobivia / Chamaecereus 20 Lip 2018 19:05 #619016

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 18951
  • Otrzymane dziękuję: 77602
Podejrzewam, że ten też jest echinopsem; cudem udało mi się być w domu, gdy zakwitł. Niestety, kwiat jeszcze mniej trwały, niż tego bladoróżowego - wieczorem pąk był stulony, wcześnie rano - jak na zdjęciach, a koło obiadu zaczął przekwitać.





Z drugiej strony jest jeszcze jeden pączuszek - na razie całkiem brązowy i twardy.
Ostatnio zmieniany: 20 Lip 2018 21:46 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen

Echinopsis / Lobivia / Chamaecereus 20 Lip 2018 20:37 #619033

  • Medard
  • Medard's Avatar
Łatka - nie jestem pewien czy Twój to Echinopsis. Szczerze to bardziej wygląda na Pałczaka (Cereus). Ale jak dokładniej zidentyfikuje to dam znać :). Ładnie kwitnie :wink2:

Przy okazji przedstawię moje maleństwa - Lobivię zakupioną w Wielkiej Brytanii jakieś trzy tygodnie temu :). Oczywiście mowa o nasionach. Wysiałem, wykiełkowało i...czekamy aż wydłużą korzenie, a potem przesiadka do przepuszczalnego podłoża. Uwielbiam Lobivie, a te mają mieć różne kolory - no zobaczymy :).

Ostatnio zmieniany: 21 Lip 2018 12:34 przez Medard.

Echinopsis / Lobivia / Chamaecereus 25 Lip 2018 18:17 #619670

  • Medard
  • Medard's Avatar
Lobivia została przelana, ale nie przeze mnie, a ogólnie panująca w zeszłym tygodniu pogodę. Do teraz ziemia jest mokra, ale widać jej to nie przeszkadza. Jak dobrze pójdzie to jutro rozkwitną 22 pączki! Jak na razie to wygląda tak :).

IMG_0023.jpg


Uwielbiam tę roślinę. Nie do zdarcia, a kwitnie jak szalona. Jednakże w okrągłej doniczce wyglądałaby zdecydowanie lepiej. A gdybym miał ogród z jakimś skalniaczkiem to nawet bym się nie zastanawiał i na wiosnę ją tam usadowił. Oczywiście jesienią trzeba by wykopać i dać do zimowania :)
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2018 18:18 przez Medard.

Echinopsis / Lobivia / Chamaecereus 25 Lip 2018 23:37 #619746

  • Fl00rek
  • Fl00rek's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 56
  • Otrzymane dziękuję: 98
Mój Echinopsis leucantha ani myśli wdzięczyć się kwieciem ale jego efektowne ciernie
niewatpliwie są jakby namiastką braku kwitnienia



a Echinopsis haku jo raczej nie zakwitnie



mam taka cichą nadzieję że może ta hybryda mnie w tym sezonie jeszcze zaskoczy

Ostatnio zmieniany: 26 Lip 2018 07:20 przez Fl00rek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Carmen, Medard

Echinopsis / Lobivia / Chamaecereus 26 Lip 2018 07:59 #619761

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 18951
  • Otrzymane dziękuję: 77602
Medard wrote:

IMG_0023.jpg


Uwielbiam tę roślinę.

Wcale Ci się nie dziwię! Za sam kolor można się zakochać.
Mam szczątkowe ilości kaktusów, za to dość starych, bo moja starsza córka przechodziła "fazę kaktusową" z 20 lat temu. Niezbyt o nie dbam, wyznaje ze skruchą - niech mnie usprawiedliwią dwa ogrody "open air" ;) . Ale jakbym spotkała taką złocistą królewnę - to kto wie, czy bym si nęie skusiła.
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen, Medard

Echinopsis / Lobivia / Chamaecereus 26 Lip 2018 18:50 #619819

  • Medard
  • Medard's Avatar
Fl00rek - ładne egzemplarze. Ja posiadam jednego i też nie kwitnie. Zastanawiam się nad trzema opcjami, by wspomóc kwitnienie.
1. Niższa temperatura zimowania i w świetle
2. Ciaśniejsza doniczka
3. Obrywanie odrostów.

Ponieważ nie mam innej możliwości, kaktusy zimują w ciemnej piwnicy w temperaturze coś koło 10 stopni. Możliwe, że ta temperatura powinna być niższa, tym samym w tym roku dam do garażu, jednak nadal bez światła. Jednak, czy to na pewno to? Ludziom Echinopsisy kwitną nawet jak trzymają zimą w domach, więc sam mam wątpliwości. Zastanawia mnie tylko fakt, że kaktus mimo zimowania, braku podlewania, niższej temperatury, braku światła, dalej zimą rósł!!! Odrosty oczywiście się zdeformowały, ale coś "łobuza" nie mogłem wprowadzić w stan snu. Kaktusowi zapodałem także nieco ciaśniejszą doniczkę, by zmobilizować go do rozmnażania - niestety dalej tworzy odrosty. Zacząłem je systematycznie obrywać, ale to jak z chwastami - dalej rosną nowe. Nie poddam się i będę kontynuował eksperyment :)

Łatka - gdybyś zrobiła im fajną skalną miejscówkę to cieszyłyby oko. Oczywiście na zimę trzeba by wykopywać. Zawsze to będzie coś oryginalnego :). Cała robota to wkopanie ich wiosną w miejsce docelowe i wykopanie przed przymrozkami. Nawet podlewać specjalnie nie trzeba :).

Ponieważ kolor żółty jest ciut monotonny, z niecierpliwością czekam na wzrost nowych egzemplarzy. Myślę, że w przyszłym roku wymieszam je wszystkie, mając nadzieję, że jak zakwitną to stworzą kolorowy dywanik :). Przydałoby się dodać także jakieś ozdoby typu kamyczki, jakieś podwyższenia itd...


IMG_0003-2.jpg

Echinopsis / Lobivia / Chamaecereus 04 Paź 2018 18:43 #626775

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 18951
  • Otrzymane dziękuję: 77602
Medard wrote:

Łatka - gdybyś zrobiła im fajną skalną miejscówkę to cieszyłyby oko.

No właśnie nie bardzo mam możliwość zrobić coś takiego, wszystkie eksponowane miejsca są, hm, lekko przepełnione. A zresztą, jak się jeszcze bardziej rozrosną, to zimowanie takich wielkich jeżozwierzy stanie się prawie niemożliwe. Niech się cieszą, że mają taras - przynajmniej są tam bezpieczne przed galopadami moich psów.
Ten bladoróżowy znowu kwitnie.

Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen, ewakatarzyna

Echinopsis / Lobivia / Chamaecereus 16 Lip 2020 12:49 #720502

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Przedstawiam swój echinopsis, zakwitł po raz pierwszy, choć mam go chyba od 3-4 lat. Zrobił to zupełnie przypadkowo, przez moje roztergnienie. Zapomniałam go schować na zimę do mieszkania, stał do marca na balkonie, a nie było żadnych mrozów. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy co to za kaktus i że może zakwitnąć.

IMG_20200716_124257.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Aleksander, ewakatarzyna

Echinopsis / Lobivia / Chamaecereus 28 Lip 2020 11:37 #722445

  • Fl00rek
  • Fl00rek's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 56
  • Otrzymane dziękuję: 98
Teoretycznie każdy kaktus zakwitnie, ale należy spełnić mu odpowiednie warunki a zwłaszcza odpowiednią temperaturę w trakcie zimowania by mógł się odwzajemnić bujnym kwieciem. U mnie na parapetach w tym roku baaardzo skromnie z kwitnieniem kaktusów, tylko pojedyncze egzemplarze wyprodukowały kwiaty, na topie ostatnio była
Rebutia senilis var. elegans








Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, ewakatarzyna

Echinopsis / Lobivia / Chamaecereus 17 Sie 2020 12:42 #725537

  • Fl00rek
  • Fl00rek's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 56
  • Otrzymane dziękuję: 98
Do skromnego grona kwitnących na moim parapecie postanowiła dołączyć również Lobivia wrightiana v.winteriana





















Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna

Echinopsis / Lobivia / Chamaecereus 02 Wrz 2020 18:08 #727572

  • koniczynka
  • koniczynka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 119
Echinopsis eyriesii pierwszy raz u mnie:





Za tę wiadomość podziękował(a): mataan, ewakatarzyna

Echinopsis / Lobivia / Chamaecereus 23 Paź 2021 10:40 #779700

  • kamyczek84
  • kamyczek84's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 38
  • Otrzymane dziękuję: 69
Mój Echinopsis Hybrid "Anastasia" w tym roku nie zakwitł ale za to w miejscu dawnego kwiatu pojawił się odrost. Jest inny niż odrosty pojawiające się u podstawy. Co z nim zrobić? Zostawić czy odseparować go jak podrośnie?

20211023_094344.jpg


Medard - twój Lobivia jest piękny :hearts:
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Carmen
Wygenerowano w 0.211 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum