TEMAT: Borówka amerykańska

Borówka amerykańska 07 Lis 2021 07:59 #781152

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5535
  • Otrzymane dziękuję: 12684
Za borówkami jest żywopłot z ligustru. Borówki są posadzone jedna od drugiej w odległości 1 metra.
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia


Zielone okna z estimeble.pl

Borówka amerykańska 30 Lis 2021 18:54 #783704

  • miroslawiec
  • miroslawiec's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 33
trzyary

do 10 litrów pod każdy krzak (zależy jeszcze od temperatury). Moje krzaki rosną ta jak by w donicach 100x100x50 głębokości.
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary, Aurora Borealis

Borówka amerykańska 03 Lut 2022 13:32 #791497

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
Czy ktoś szczepił podłoże do borówki wysokiej zarodnikami grzybów leśnych, takich jak borowik, maślak, podgrzybek?

Borówka amerykańska 03 Lut 2022 13:57 #791499

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7390
To grzyby mikoryzowe i mają określone preferencje towarzyskie. :) . To już raczej przynieś ziemię z jagodziska, najlepiej z resztkami korzeni borówek. Są też i tacy, którzy twierdzą, że w ten sposób można przywlec do jagodnika choroby.
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary

Borówka amerykańska 23 Lut 2022 17:34 #794581

  • janzlubina
  • janzlubina's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 11
Witam serdecznie. Jestem tu nowy, to mój początek na Forum. Nie potrafię się odpowiednio poruszać po Forum. więc nie jestem pewiem czy w tym miejscu moge zamiescic moje pytanie. Proszę o zrozumienie. Ale mam problem. Kilka lat temu posadziłem kilka krzaczków borówek. Jeden krzaczek po roku usechł. Nie wiem czemu uznałem że to wirus go zaatakował.tak wyglądał. wykopałem go, i chyba troche ziemi wymieniłem W ub. roku wiosna posadziłem w to miejsce inny, kupiony ze szkółki w doniczce. No i ledwo doczekał jesieni . Chyba na wiosnę go wyrzucę. Pytanie: czy ,jeżeli w tym dołku rósł krzaczek zawirusowany(załóżmy) to nie można w niego (dołka tego) wsadzać kolejnej borówki ???. Tak jak mówiłem starałem się ziemię wymienić,oczywiscie wsypałem ziemię odpowiednią dla borówek, kwaśną.czesto podlewałem i zasilałem nawozami do borówek. Czy ktoś z forumowiczów ma w tym doswiadczenie? Dziekuje za odpowiedzi i przepraszam jeżeli nie tak sie poruszam po tym Forum. Janek :)
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary

Borówka amerykańska 23 Lut 2022 20:31 #794611

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 918
Trochę mało danych, jaką masz ziemię rodzimą , jak duże dołki zrobiłeś co znaczy odpowiednia ziemia dla borówek jakie sadzonki i kiedy kupione - ładne czy z wyprzedaży. Na wirusy bym nie stawiał . Trzy ary pewno badanie w instytucie ci zaproponuje za tysiaka
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, Babcia Ala, trzyary, SirKrycha, janzlubina

Borówka amerykańska 23 Lut 2022 21:06 #794620

  • marekspert
  • marekspert's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 108
  • Otrzymane dziękuję: 187
Janzlublina

Przy przesadzaniu kulejącej borówki zrób jej zdjęcie z korzeniami.
Najczęściej borówki zasychają z braku lub nadmiaru wilgoci w strefie korzeni.
U mnie prawie co roku w pełni lata wypada kilka sztuk na skutek wysuszania korzeni. Sprawcą tego są nornice, które wybierają do rycia ziemię systematycznie podlewaną.
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary, janzlubina

Borówka amerykańska 24 Lut 2022 11:48 #794699

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
janzlubina wrote:
Witam serdecznie. Jestem tu nowy, to mój początek na Forum. Nie potrafię się odpowiednio poruszać po Forum. więc nie jestem pewiem czy w tym miejscu moge zamiescic moje pytanie. Proszę o zrozumienie. Ale mam problem. Kilka lat temu posadziłem kilka krzaczków borówek. Jeden krzaczek po roku usechł. Nie wiem czemu uznałem że to wirus go zaatakował.tak wyglądał. wykopałem go, i chyba troche ziemi wymieniłem W ub. roku wiosna posadziłem w to miejsce inny, kupiony ze szkółki w doniczce. No i ledwo doczekał jesieni . Chyba na wiosnę go wyrzucę. Pytanie: czy ,jeżeli w tym dołku rósł krzaczek zawirusowany(załóżmy) to nie można w niego (dołka tego) wsadzać kolejnej borówki ???. Tak jak mówiłem starałem się ziemię wymienić,oczywiscie wsypałem ziemię odpowiednią dla borówek, kwaśną.czesto podlewałem i zasilałem nawozami do borówek. Czy ktoś z forumowiczów ma w tym doswiadczenie? Dziekuje za odpowiedzi i przepraszam jeżeli nie tak sie poruszam po tym Forum. Janek :)
Aby nie traci kolejnych lat i krzaków wyślij próbkę ziemi z działki do Stacji Chemiczno-Rolniczej i za kilkanaście złotych (cena z przed 3 miesięcy) zamów badanie rolnicze. Dowiesz się jakie masz pH, ile masz fosforu, potasu, magnezu). Wtedy ci powiem co trzeba zrobić.
Ostatnio zmieniany: 24 Lut 2022 11:49 przez trzyary.
Za tę wiadomość podziękował(a): janzlubina

Borówka amerykańska 24 Lut 2022 18:58 #794728

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 918
No i uderz w stół .... Po co robić badanie skoro dołki zaprawia tylko pytanie jakkkkkkk. Te pieniądze lepiej zainwestować w dwa wory torfu kwaśnego 80l wór piasku i nawóz do borówek plus siarczan amonu zrębki troty korę .Dobrze by było jednak znać ph gleby rodzimej przynajmniej czy zasadowa czy kwaśna .
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary, janzlubina

Borówka amerykańska 24 Lut 2022 18:59 #794730

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26878
Ph kwasomierz Heliga, starcza na kilka lat, a jaka wygoda - mierzysz i masz.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 24 Lut 2022 18:59 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): papryczka, trzyary, janzlubina

Borówka amerykańska 06 Mar 2022 13:20 #796012

  • janzlubina
  • janzlubina's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 11
W sprawie kwasomierzy. Jaki kwasomierz polecali byście do ogrodu?(borówki) Mam kwasomierz Heliga, lecz pomiar nim to nic pewnego . W tych samych warunkach, ziemia z tego samego miejsca, a wyniki bardzo różne. Może ktoś z forumowiczów-praktyków mam cos pewnego do podpowiedzenia. oczywiscie w rozsądnej cenie. Wiem że na rynku jest tego trochę, ale opinie o nich są baaardzo różne. Podpowiecie? Dziękuję.
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary

Borówka amerykańska 06 Mar 2022 20:22 #796052

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
papryczka wrote:
No i uderz w stół .... Po co robić badanie skoro dołki zaprawia tylko pytanie jakkkkkkk. Te pieniądze lepiej zainwestować w dwa wory torfu kwaśnego 80l wór piasku i nawóz do borówek plus siarczan amonu zrębki troty korę .Dobrze by było jednak znać ph gleby rodzimej przynajmniej czy zasadowa czy kwaśna .
Aby udała się uprawa borówki wysokiej należy jeszcze szczelnie i głęboko odgrodzić kwaśną kwaterę borówki wysokiej od reszty ogrodu. Jak się tego nie zrobi to po kilku latach będą kłopoty.
Za tę wiadomość podziękował(a): janzlubina

Borówka amerykańska 06 Mar 2022 20:32 #796053

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
Babcia Ala wrote:
Ph kwasomierz Heliga, starcza na kilka lat, a jaka wygoda - mierzysz i masz.
Mierzysz i masz pH w punkcie dokonania pomiaru. Aby pomiar był wiarygodny należy pobrać kilka próbek zmieszać je dokładnie aby uzyskać reprezentatywną próbkę.

Borówka amerykańska 06 Mar 2022 20:40 #796058

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
janzlubina wrote:
W sprawie kwasomierzy. Jaki kwasomierz polecali byście do ogrodu?(borówki) Mam kwasomierz Heliga, lecz pomiar nim to nic pewnego . W tych samych warunkach, ziemia z tego samego miejsca, a wyniki bardzo różne. Może ktoś z forumowiczów-praktyków mam cos pewnego do podpowiedzenia. oczywiscie w rozsądnej cenie. Wiem że na rynku jest tego trochę, ale opinie o nich są baaardzo różne. Podpowiecie? Dziękuję.
Kwasomierzem Heliga dokonuje się pomiarów pH z dokładnością do jednego pH.
Aby w warunkach domowych uzyskać wiarygodny wynik pomiaru pH gleby należy pobrać próbki z kilku, kilkunastu miejsc. Wysuszyć, zmielić, zmieszać, zalać wodą destylowaną. Po "godzinie" jak opadnie osad zlać wodę znad próbki i zmierzyć jej pH pehametrem do płynów. Cena od kilkudziesięciu złotych do kilkuset.
Cena pehametru do płynów o dokładności pomiaru gwarantowanej przez Stacje Chemiczno-Rolnicze jest co najmniej kilkunastokrotnie wyższa od kosztu badanie w SChR.
Dlatego raz w roku daję ziemię do zbadania w SChR.
Ostatnio zmieniany: 06 Mar 2022 20:51 przez trzyary.
Za tę wiadomość podziękował(a): SirKrycha

Borówka amerykańska 07 Mar 2022 10:08 #796117

  • marekspert
  • marekspert's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 108
  • Otrzymane dziękuję: 187
Metoda opracowania strategii nawożenia w oparciu o analizę chemiczną składu gleby z uwagi na koszt takich badań w przypadku uprawy amatorskiej jest nieopłacalna.
Zastępczą metodą jest obserwacja roślin, na podstawie której można wiele wywnioskować.
- zbyt wiele azotu będzie objawiać się nadmiernym wzrostem pędów i liści;
- brak azotu zahamuje wzrost;
- brak potasu objawia się brązowieniem liści i ich zawijaniem się do środka, zamieraniem pędów;
- brak fosforu będzie objawiać się przez fioletowienie blaszek i ogonków liściowych;
- brak magnezu może pojawić się latem, w czasie suszy lub przy intensywnym nawożeniu potasem. Objawia się to chlorozą starszych liści między nerwami, które pozostają zielone;
- zbyt wysoki odczyn pH gleby skutkuje małymi przyrostami, oraz szybkim żółknięciem i opadaniem liści.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, trzyary, SirKrycha, janzlubina

Borówka amerykańska 07 Mar 2022 11:43 #796122

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
No to posadź borówki w niesprawdzoną w SChR glebę i obserwuj.
Jeden działkowicz zbiera wiaderkami, drugi do pojemniczka po jogurcie.
Obaj razem kupili sadzonki w tym samym miejscu i w tym samym czasie posadzili.
Różniła ich tylko metoda przygotowania gleby.
Jeden wydał na badania 50 zł z zaleceniami.
Drugi 50 zł "zaoszczędził".
Za tę wiadomość podziękował(a): janzlubina

Borówka amerykańska 08 Mar 2022 22:12 #796285

  • janzlubina
  • janzlubina's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 11
Dziękuję Wszystkim za zainteresowanie. Ale- wysyłanie próbek do Stacji jak jej tam po analizę chemiczną to trochę niepewne . dlaczego? otóz działokwicz , czy jak go tam zwać to nie jest duzy producent na kilku hektarach.gdzie próbki pobrane z kilku-kilkunastu miejsc dadzą wynik uśredniony

U mnie na przykład w każdym dołku gdzie sadziłem borówkę , skład ziemi może być nawet skrajnie różny. dlaczego? : mam 9 krzaczków borówek, a ziemię do dołków nie ''mieszałem'' w jednym dużym ''baniaku'' tylko prawie pojedyńczo. Chociaż starałem się by proporcje np torfu kwasnego i , ja dawałem chyba korę sosnową przekompostowaną, były podobne. A po drugie , po jednym roku podlewania to na pewno nie identycznie mieszanka ziemi zmieniła np Ph. I teraz do sedna: mając odpowiedni kwasomierz to nawet raz w miesiącu mogę sprawdzic Ph i zareagować. Tak to widzę. Pozdrawiam, i czekam na propozycje jaki mogę sprawdzony przez Was Phmetr kupić.oczywiscie wychodząc z Waszego doświadczenia.
Pozdrawiam.

Borówka amerykańska 09 Mar 2022 07:17 #796291

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Wejdź na AliExpress i sobie kup najtańszy mający w zestawie płyn do kalibracji i oczywiście możliwość kalibracji. Jak szukałem do innych celów i przekopałem internety to wyłaniał się obraz - tanio i w miarę, albo bardzo drogo ale i dokładnie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.576 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum