TEMAT: Borówka amerykańska

Borówka amerykańska 18 Cze 2021 18:28 #766334

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
Boro wrote:
Witam wszystkich.
W tym roku na wiosnę zakupiłem w szkółce sadzonki borówki - dwie odmiany Chandler i Duke. Przesadziłem je do większych doniczek, podsypałem kwaśnym torfem. Chandler rośnie ładnie, każda sadzonka wypuściła po kilka nowy pędów od korzenia, liście są zdrowe ciemnozielone. Natomiast Duke usycha, gałązki więdną, liście robią się czerwone i opadają. Roślinki powoli usychają.
Wyciągnij z doniczki, sprawdź czy nie ma pędraka, przesadź do kwaśnej ziemi, mocno podlej kwaśną wodą.
Ziemię daj do zbadania do Stacji Chemiczno-Rolniczej i poproś o zalecenia.
Ostatnio zmieniany: 18 Cze 2021 18:30 przez trzyary.


Zielone okna z estimeble.pl

Borówka amerykańska 18 Cze 2021 23:06 #766366

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7391
To, że inne odmiany teraz rosną nie oznacza jeszcze sukcesu. Czy bryły korzeniowe przed posadzeniem zostały max. rozluźnione a wręcz "rozdrapane"?

Borówka amerykańska 19 Cze 2021 10:26 #766404

  • Boro
  • Boro's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
trzyary wrote:
Boro wrote:
Witam wszystkich.
W tym roku na wiosnę zakupiłem w szkółce sadzonki borówki - dwie odmiany Chandler i Duke. Przesadziłem je do większych doniczek, podsypałem kwaśnym torfem. Chandler rośnie ładnie, każda sadzonka wypuściła po kilka nowy pędów od korzenia, liście są zdrowe ciemnozielone. Natomiast Duke usycha, gałązki więdną, liście robią się czerwone i opadają. Roślinki powoli usychają.
Wyciągnij z doniczki, sprawdź czy nie ma pędraka, przesadź do kwaśnej ziemi, mocno podlej kwaśną wodą.
Ziemię daj do zbadania do Stacji Chemiczno-Rolniczej i poproś o zalecenia.

Sadzonki po zakupieniu przesadzałem do większych doniczek ze kwaśnym torfem a dodatkowo zakwaszałem nawozem zakwaszającym do borówek. Pędraków też nie ma bo to już sprawdzałem.

Borówka amerykańska 19 Cze 2021 10:29 #766405

  • Boro
  • Boro's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
KaLo wrote:
To, że inne odmiany teraz rosną nie oznacza jeszcze sukcesu. Czy bryły korzeniowe przed posadzeniem zostały max. rozluźnione a wręcz "rozdrapane"?
Tak KaLo, bryłę korzeniową rozluźniłem, może nie była jakoś bardzo rozszarpana, ale na pewno była dość luźna. Może trzeba czymś opryskać?

Borówka amerykańska 19 Cze 2021 15:19 #766447

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7391
Rozluźnienie a wręcz "rozdrapanie" bryły korzeniowej jest chyba najważniejszą rzeczą przy sadzeniu roślin z doniczek, szczególnie 3 letnich ponieważ korzenie na styku z plastikem tworzą zwarty i często martwy filc, przez który nie mogą się przebić młode korzenie wyrastające z szyjki. Efekt jest taki, że nawet posadzona w gruncie roślina ma do dyspozycji tylko tyle jedzenia i wody co w doniczce. Czarne donice powinny być wkopane w ziemię a jeżeli nie ma takiej możliwości to osłonięte czymś białym albo pomalowane na biało . Już to gdzieś wstawiałem ale nie pamietam gdzie. www.canna-pl.com/temperatura_w_strefie_k...ni_i_zdrowie_rosliny . Z powodu nieodpowiednich dla korzeni temperatur w podłożu źle pracują i nie spełniają dobrze swojej roli, co wpływa na resztę rosliny.
Boro wrote:
Może trzeba czymś opryskać?

Jeżeli mówimy o oprysku, to chorób raczej nie widać, można opryskać biostymulatorem Asachi SL, na pewno nie zaszkodzi, no i przede wszystkim sprawdzić ph podłoża bo 95% problemów z borówkami to nieodpowiedni odczyn gleby. Czerwonawe zabarwienie liści przy jednoczesnym braku nowych przyrostów może też świadczyć o braku azotu.
Ostatnio zmieniany: 19 Cze 2021 15:27 przez KaLo.

Zakładanie kwatery borówkowej 11 Lip 2021 09:04 #769454

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
1. Ziemia do zbadania do Stacji Chemiczno-Rolniczej. Poprosić o zalecenia.
2. Jak się nadaje do borówki wysokiej to masz szczęście. Wystarczy posadzić sadzonki, nawozić zgodnie z zaleceniami, podlewać kwaśną wodą i ścióikować.
3, Jak się nie nadaje.
3.1 Wykopać dół na 80 cm. Metr kwadratowy co najmniej na jeden krzak. Lepiej 2.
3.2 Ściany dołu wyszalować deskami owiniętymi grubą folią czarną budowlaną. Deski wystają 20 cm ponad grunt.
3.3 Do dołu wrzucić konary, gałęzie, gałązki, igliwie z drzew iglastych, torf kwaśny pH 3,5, ziemię z działki. Grubość tego w sumie 20 cm. Posypać 10 g siarki na metr kwadratowy.
3.4 Zapełnić takim przekładańcem cały dół, równo z krawędzią desek.
3.5 Jak będzie osiadać dodawać wymieszane pocięte drobne gałązki iglaste, igliwie, torf kwaśny pH 3,5, ziemię z działki. Grubość tego w sumie 10 cm. Posypać 10 g siarki na metr kwadratowy.
3.6 Po trzech latach dać do zbadania do Stacji Chemiczno-Rolniczej. Poprosić o zalecenia.
3.7 Jak badanie wykaże, że ziemia nadaje się dla borówki wysokiej wsadzić sadzonki borówki wysokiej uprawianej do tej pory w coraz większych donicach.
3.8 Dać 5 cm ściółki z pociętych drobnych gałązek iglastych, igliwia.
3.9 Nie ściółkować torfem!
3.10 Co dwa miesiące sypać siarkę 5 g na metr kwadratowy, Zagrabić. Podlewać wodą zakwaszoną octem spożywczym.
4. Powodzenia!

Borówka amerykańska 11 Lip 2021 15:01 #769537

  • miroslawiec
  • miroslawiec's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 33
trzyary
Po co tyle zabawy ja borówki mam ponad 30 lat, robiłem doły 1mx1mx max 60cm głębokie. Boki obłożone czymś trwałym (nawet stara blacha falista). Dno musi być przepuszczalne. Do takiego dołu sypałem 2 worki torfu kwaśnego po 80l + 2 worki kory sosnowej po 80l frakcji 0-20 resztę dołu własny kompost i ziemia z działki. Wszystko wymieszałem i w takie podłoże sadziłem borówki. Po posadzeniu podsypuję korą sosnową frakcji 20-60. Po połowie kwietnia zasilam siarczanem amonu łyżka stołowa na 10l wody(najlepiej deszczowej, jak nie mam to 20g kwasku cytrynowego na 200l wody). Powtarzam to co trzy tygodnie. Naj ważniejsze jest podlewanie po kwitnieniu jak nie pada deszcz to co dziennie 10l pod każdy krzak. Najstarsza Jersey ma już ponad 30 lat ima się bardzo dobrze.
Załączniki:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, brodus, trzyary

Borówka amerykańska 11 Lip 2021 19:01 #769594

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
30 lat uprawy świadczą o tym, że borówkom wysokim u ciebie jest dobrze.
Czy dawałeś glebę z pod borówek do zbadania do Stacji Chemiczno-Rolniczej?
Jaką masz glebę w ogrodzie?
Ostatnio zmieniany: 11 Lip 2021 19:01 przez trzyary.

Borówka amerykańska 11 Lip 2021 20:35 #769613

  • miroslawiec
  • miroslawiec's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 33
Witam
Nie dawałem do analizy bo to nie było takie łatwe ja dzisiaj. Na początek miałem dwie Jersey bo innych nie było. Po 10 latach pokazały się inne odmiany więc jedną sprzedałem koledze, który ma działkę 500m odemnie. Przeciągneliśmy ją na grubej foli i nie odczuła przesadzania. co ciekawe to po 10 latach PODŁOŻE TO BYŁA BRYŁA JAK GĄBKA 100cmx100cmx50cm. Do dzisiaj rośni w tym samym podłożu i ma się bardzo dobrze - to już sporo ponad 30 lat.
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary

Borówka amerykańska 12 Lip 2021 07:14 #769670

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
Dobrze że podpisałeś zdjęcia :)
W jakiej części Polski mieszkasz?
Ogród jest w szczerym polu czy w terenie zabudowanym?
Kiedy zjadasz pierwsze, a kiedy ostatnie borówki?
Jaką masz glebę w ogrodzie, piasek, glinę?
Ostatnio zmieniany: 12 Lip 2021 07:20 przez trzyary.

Borówka amerykańska 12 Lip 2021 22:44 #769783

  • miroslawiec
  • miroslawiec's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 33
Witam
Mieszkam w Jelcz Laskowicach, jest to ogród działkowy, działka 5 arowa, są to obok siebie trzy ogrody łącznie jakieś 30 do 40 h.Wchodziliśmy po PGR w 1981r. Gleba III lub IV klasa ale to akurat niema znaczenia, gdyż doły są odizolowane (boki) czyli to co jest dane do dołów w tym borówki rosną. Ja odkąd mam borówki to jak nie pada deszcz to co dzień dostają do 10 litrów deszczówki (jak nie mam to woda z pompy na działce + 20g kwasku cytrynowego na 200 litrów).
Pierwsze już od tygodnia a ostatnie połowa września ale to zależy do pogody.
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary

Borówka amerykańska 14 Lip 2021 09:00 #769941

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
Witaj miroslawiec,
Dziękuję za odpowiedzi na moje pytania.
Gdzie i po ile kupujesz kwasek cytrynowy?
Ja nie podlewam tak często i w takiej ilości borówek wodą.
Nie chcę wypłukiwać soli mineralnych.
Jak jest upał, lub jak kilka dni nie padało to sprawdzam laską Egnera o długości 40 cm czy ziemia jest wyraźnie wilgotna.
Jak na palcu, którym dotknąłem ziemi z samego końca laski czuję wilgoć to nie podlewam.
Jak ziemia z samego końca laski nie jest wyraźnie wilgotna leję 10 litrów wody zakwaszonej spożywczym octem spirytusowy na krzak.
Co 2 miesiące na ściółkę sypię 5 g siarki na metr kwadratowy i zagrabiam.
Borówki uprawiam od 15 września 2017 i po początkowych perturbacjach od kilku lat dzięki siarce utrzymuję kwasowość podłoża borówki na zalecanym poziomie.

Borówka amerykańska 14 Lip 2021 14:11 #769958

  • miroslawiec
  • miroslawiec's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 33
Witam
Kwasek kupuję w Bied.. lub Stokro.. Co do pomiaru ph to nie robiłem nigdy, bo jak pisałem wcześniej po około 10 latach moje podłoże wygląda jak GĄBKA. Z Jersey odcinałem boczny odrost dla syna - na całej głębokości była Gąbka. To miejsce uzupełniłem torfem kwaśnym z korą sosnową. Dzisiaj lub jutro jak będę na działce to zrobię aktualne fotki.

Borówka amerykańska 20 Lip 2021 13:49 #770884

  • Blues8989
  • Blues8989's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 1
Witam jestem nowy na forum napewno nie jestem w odpowiednim dziale, Ale mam pytanie czy ktoś orientuje się co dzieje
się z moja borówka przesyłam zdj z góry dziękuje za pomoc

IMAG0234.jpg


IMAG0233.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary

Borówka amerykańska 20 Lip 2021 15:27 #770897

  • Kornik
  • Kornik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1005
  • Otrzymane dziękuję: 2854
To nie tu chyba dobre miejsce.
Choroby następują gdy borówce brakuje danego składnika pokarmowego.Nie napisałeś jaka posiadasz borówkę

W przypadku niedoboru poszczególnego pierwiastka (lub pierwiastków) pojawiają się choroby fizjologiczne. Na szczęście zwykle są odwracalne - roślinie należy po prostu dostarczyć czynnik, którego brakuje.Myślę, ze pomoc mozesz otrzymać wyszukując w necie cos na temat chorób borówki. :)
Pozdrawiam serdecznie,wcześniej Paulina, a od niedawna Małgosia


Koń jaki jest każdy widzi, ale kim jest ogrodnik i co w nim drzemie, tego nie wie prawie nikt . I niech tak zostanie

Między miastem i wsią - wszystkiego

Borówka amerykańska 21 Lip 2021 00:14 #770957

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7391
Blues8989 Wygląda na początki białej plamistości i nie z powodu niedoborów tylko z powodu przenoszenia zarodników z wiatrem a pogoda jaka jest , każdy widzi.
Ostatnio zmieniany: 21 Lip 2021 00:16 przez KaLo.

Borówka amerykańska 21 Lip 2021 06:58 #770967

  • Blues8989
  • Blues8989's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 1
Jaki środek mogę na to użyć swoich 62,5?

Borówka amerykańska 21 Lip 2021 06:58 #770968

  • Blues8989
  • Blues8989's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 1
Switch62,5**


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.702 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum