TEMAT: Pigwy i pigwowce - uprawa, porady

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 03 Wrz 2021 08:42 #775762

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
001-318.jpg

Zaczynam zbierać owoce mojej najwcześniejszej odmiany Maksym.
002-295.jpg


Gold Calif ma nieco większe owoce ale dojrzewa troszeczkę później.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, ewakatarzyna, ama


Zielone okna z estimeble.pl

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 07 Wrz 2021 19:20 #776085

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
Po lewej stronie zdjęcia owoce odmiany Cido,(25-40g) po prawej owoce odmiany Gold Calif (110-130g).
020-82.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, ama

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 07 Wrz 2021 20:15 #776087

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7398
Fajnę i duże, cieszą oko a jak z aromatem? Bo jak nie pachną to dla mnie bez wartości.

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 08 Wrz 2021 19:50 #776130

  • piotrek1975
  • piotrek1975's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
  • Otrzymane dziękuję: 1
Witam serdecznie
Muszę niestety stwierdzić, że im większy owoc u odmian owocowych tym gorzej z aromatem i smakiem. Nalewka z wielkoowocowych jest słabo aromatyczna a smak kwaskowy i nic więcej. Dużo im brakuje to aromatu i wytrawności zwykłych form. Zaleta to tylko większe owoce, łatwiejszy zbiór i obróbka. Piszę tu o odmiananie Gold Kalif, Maksym ma trochę lepszy aromat, Tamara i Cido jeszcze nie wiem, mam za młode.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 08 Wrz 2021 21:12 #776136

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7851
  • Otrzymane dziękuję: 52019
Ja mam dwie odmiany. Jedna kwitnie krwisto czerwono i ma owoce małe w kształci gruszki. To wyższy krzak. Druga odmiana kwitnie bladym różem i ma owoce dużo większe w kształcie jabłka. Ten krzak jest rozłożysty. I faktycznie, te małe owoce w kształcie gruszki, mają dużo lepszy aromat i zapach niż te większe. Nazw odmian niestety nie podam, bo nie znam.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, ama, piotrek1975

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 09 Wrz 2021 00:04 #776141

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7398
U mnie na osiedlu lokatorzy porobili pod oknami małe ogródki i posadzili sporo pigwowców jako krzewy ozdobne i użytkowe zarazem. Część z nich jest bezkolcowa co jest niewątpliwym plusem ale owoce mają nijakie, sam kwas co dla mnie dyskwalifikuje takie odmiany.
piotrek1975 wrote
Muszę niestety stwierdzić, że im większy owoc u odmian owocowych tym gorzej z aromatem i smakiem.
No cóż, znak czasów. Gro kierowców poprzesiadało się ze zwinnych miejskich samochodzików, którymi wszędzie dało się wjechać i zaparkować, na ciężarówki o promieniu skrętu kilkanastu metrów , którymi od biedy daje się jechać prosto. To samo jest i w innych dziedzinach. Owoce mają być duże, ładne i długo się przechowywać a na smak i zapach mało kto zwraca uwagę a jak sąsiad pozazdrości takich pięknych owoców :woohoo: to super. I tak po dżem pojadą do jakiegoś sklepu. :crazy:
Ostatnio zmieniany: 09 Wrz 2021 00:17 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, piotrek1975

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 09 Wrz 2021 21:36 #776204

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
Owoce pigwowców dojrzewają jesienią i mają zastosowanie typowo przetwórcze. Nie bardzo rozumiem o co chodzi w stwierdzeniu "owoce mają nijakie, sam kwas" bo jest oczywiste, że na surowo, bez przetworzenia raczej się ich nie spożywa. Zawierają: 14-17 % suchej masy, 1,2-3,1 % cukrów, 0,7-1,3 % związków pektynowych, 3,6-7,2 % kwasów organicznych. W moich warunkach uprawowych moje odmiany są wyjątkowo aromatyczne. Rosną w pełnym Słońcu i wcześnie dojrzewają więc owoce mają szanse dojrzeć na krzakach przed nadejściem pierwszych przymrozków. To jak się przetwarza, w jakich proporcjach miesza z cukrem na pewno ma wpływ na końcowy efekt choć oczywiście cechy odmiany nie są bez znaczenia. Mieszańce Chaenomeles x californica (Gold Calif, Maksym czy Tamara)) są bardziej aromatyczne od większości odmian uprawianych na działkach a wywodzących się od Chaenomeles lagenaria(syn. C. speciosa)- pigwowiec właściwy (okazały) czy C x superba-pigwowiec pośredni. Dodam tylko, że Nina co prawda to przedstawiciel (C. x superba) ale jako wczesna odmiana zdąży dojrzeć przed przymrozkami.
Do tej pory twierdzono, że najlepszy aromat mają owoce pigwowca japońskiego C. japonica(syn. C.maulei) więc informuję zainteresowanych, że odmiana Cido to przedstawiciel tego gatunku.
Ja ciągle mam za mało owoców w stosunku do potrzeb więc nie robię przetworów tylko z jednej odmiany ale z mieszanki odmian. I nie narzekam na smak i aromat przetworów. Dżemów nie kupuję jem ze swoich owoców a co do nowszych samochodów to mają wspomaganie kierownicy i raczej mały promień skrętu. :drink1:
Za tę wiadomość podziękował(a): ama

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 09 Wrz 2021 22:23 #776207

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2633
  • Otrzymane dziękuję: 7741
Mój wielki krzaczor pigwowca został odziedziczony po poprzednikach, nie mam pojęcia, co to może być za odmiana, ale na pewno nic wyszukanego. Kwitnie w ładnym, morelowym kolorze, owoce ma malutkie, ale zapach taki, że czuć go na połowie działki. Nie muszę go oglądać, żeby wiedzieć, kiedy dojrzewa - aromat mówi wszystko :drink1: Już pachnie i się żółci.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): ama

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 09 Wrz 2021 23:07 #776209

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7398
przemek1136 wrote:
Dżemów nie kupuję jem ze swoich owoców a co do nowszych samochodów to mają wspomaganie kierownicy i raczej mały promień skrętu. :drink1:
Zawsze bierzesz wszystko do siebie i dosłownie? Trzeba w takim razie na Ciebie uważać. ;) . Chodziło mi o ogólne trendy we wszystkich dziedzinach , nie tylko w ogrodnictwie, samochodach czy hulajnogach elektrycznych. Producenci proponują odmiany o coraz większych owocach bo ludzie kupują oczami ale wiadomo, że gros substancji aromatycznych jest w skórce a tej jest coraz mniej. Mam jakiegoś NN od ponad 30 lat i wystarczy kilka owoców aby pachniało w całym mieszkaniu.

IMAG8212.jpg
Ostatnio zmieniany: 09 Wrz 2021 23:12 przez KaLo.

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 10 Wrz 2021 01:06 #776211

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5682
  • Otrzymane dziękuję: 26928
Janusz pierwsze dwa zdania nie były potrzebne, to nie jest nawet uszczypliwe, a zrobiło się bardzo nieprzyjemnie.
Dla mnie Przemek jest autorytetem ogrodniczym, podglądam go i wiele się od niego nauczyłam, są też efekty tej nauki. Uprawia b. wiele różnych roślin, a nie tylko pomidory, ogórki i ewentualnie paprykę, więc wiele osób może skorzystać przeglądając jego wątek i jego wpisy. Jak to gałązka napisała: jemu to by się nawet byk ocielił, więc możemy się na nim wzorować. Każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie, ale gdy ta opinia nie jest po naszej myśli, to nie uderzajmy w tą osobę, to nie na miejscu. Masz świetne poczucie humoru i cięty język, jesteś inteligentny, lubię Twoje wpisy, ale tu przekroczyłeś pewną granicę.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 10 Wrz 2021 01:25 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, ama

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 10 Wrz 2021 14:42 #776241

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
Na szczęście kochani ze mną nie jest jeszcze aż tak źle by trzeba było się za mną wstawiać. Co prawda to o dużych owocach wziąłem do siebie ale jakoś mnie to specjalnie nie ruszyło. Swoją drogą jest bardzo mało dostępnych informacji o nowych odmianach pigwowców więc warto zbierać i porównywać informacje wśród osób, które je uprawiają. Dla mnie przerób bardzo małych owoców pigwowca japońskiego, o twardych komórkach kamiennych na pewno nie należał do przyjemności. Z kolei owoce pigwowca pośredniego nie zawsze zdarzą dojrzeć przed przymrozkami i są tak jak pisze Janusz mało aromatyczne więc w momencie pojawienia się nowych odmian owocowych postanowiłem je zdobyć i zobaczyć jak się będą sprawować. Dla mnie to rewelacja.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Zefirka, Babcia Ala, ama

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 10 Wrz 2021 14:47 #776243

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7398
O i to mi się podoba :drink1:
Napisałem to co napisałem bo już nie raz trafiały się osoby niesłychanie wrażliwe na swoim punkcie a jakoś nie trawię takich ludków co nie mają poczucia humoru a już na pewno na swój temat. Omijam takie osoby szerokim łukiem i szczerze o tym piszę.
Ostatnio zmieniany: 10 Wrz 2021 14:55 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zefirka, Babcia Ala

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 10 Wrz 2021 15:46 #776251

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5682
  • Otrzymane dziękuję: 26928
Ja tak jak Ika mam tylko jeden rodzaj, krzaczory mają 30 lat i ze 4-5 m wysokości. Stanowią osłonę przed wiatrem, rosną od prawie południowej strony działki (u mnie przewaga wiatrów z SW). Urzędują w nich skrzydlate przez okrągły rok, kiedyś w ogóle nie owocowały, potem przeczytałam, że potrzebują zapylenia krzyżowego. Dokupiłam pigwowiec okazały biały Nivalis. Jest na razie mały, ale wiosną kwitnie i pojawiły się owoce na "weteranach".
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 10 Wrz 2021 15:47 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): ama

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 11 Wrz 2021 19:13 #776366

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
U sąsiada rośnie pigwowiec japoński.
002-297.jpg


003-271.jpg


004-232.jpg

U teścia rosną 2 pigwowce pośrednie.
005-197.jpg


006-206.jpg

A u mnie poza pokazywanymi wcześniej odmianami rośnie wcześnie dojrzewająca siewka NN o dużych owocach.
022-81.jpg

A tu już owoce (dla porównania jabłko McIntosh).
023-69.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, ama

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 11 Wrz 2021 21:08 #776380

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7398
Normalnie aż mnie ściska, że mam na RODOS tylko 4 ary . :cry2:

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 11 Wrz 2021 21:19 #776381

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2633
  • Otrzymane dziękuję: 7741
Alu, to mój jest chyba jakiś inny, jest sam, a owocuje. No i jest zdecydowanie szerszy niż wyższy, do tego japońskiego, który pokazał Przemek, jakby podobny... :think: Może zrobię mu zdjęcie i wrzucę. Miałam go podwiązać do metalowego pręta, ale pręty już mi "poszły" do budlei i gruszy.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 08 Paź 2021 16:30 #778305

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3563
  • Otrzymane dziękuję: 30071
.Pozbieralam dojrzałe i te mniej pigwy,które jutro mam nadzieję,że uda mi się przerobić
20211008_120702.jpg

ttachment]
Załączniki:
Maria
Ostatnio zmieniany: 08 Paź 2021 16:32 przez koma.
Za tę wiadomość podziękował(a): ama

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 08 Paź 2021 20:26 #778337

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
042-21.jpg


039-28.jpg

Właśnie skończyliśmy z żoną kroić pigwowce. Wyszło prawie 6 kg pokrojonych owoców


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.232 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum