TEMAT: Pigwy i pigwowce - uprawa, porady

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 01 Paź 2013 10:47 #196012

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Bozena
Możesz w bardzo prosty sposób uzyskać sadzonki z nasion pigwowca japońskiego,pisalem o tym poprzednio w tym temacie powyzej.Poniżej cytat z tego postu.
Ciekawostką też jest rozmnażanie pigwowca z nasion. Należy nasiana wysuszyć i wymieszać z torfem i piaskiem pół na pół. Przetrzymujemy w lodówce w miejscu na warzywa do momentu dużych mrozów i zakopujemy tą mieszankę w ziemi w puszce z otworkami, aby nie wkradły się gryzonie. Gdy puszczą mrozy wczesną wiosną wykopujemy i siejemy do gruntu..
Poniższy proces jest konieczny aby nasiona uległy stratyfikacji.


Zielone okna z estimeble.pl

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 02 Paź 2013 06:36 #196175

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Ok , ale nie mam gdzie nasion kupić , a w sklepach internetowych są , tylko że z przesyłką to się nie opłaca...dlatego się spytałam o nasiona, gdybyś ktoś miał to ja chętnie je przyjmę ....

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 02 Paź 2013 11:38 #196210

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Bożena
Nasiona uzyskasz z owoców pigwowca japońskiego.Kupisz owoce napewno na rynku,lub od zaprzyjażnionego działkowca.Wystarczy przekroić owoc i wyjąć znajdujące się tam ziarenka(nasiona).Następnie postąpić jak podałem w poprzednim poście.

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 02 Paź 2013 17:05 #196229

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Bożena Ja akurat będę robić sok z pigwowca, bo właśnie pozrywałam owoce, więc będą nasiona. Mogę wybrać dla Ciebie takie największe. Jeśli są jakieś odmiany pigwowca to nie wiem jaką mam. Krzew który mam kwitnie na mocno czerwony kolor i rozrasta się na boki. Do góry idzie niechętnie.
Ostatnio zmieniany: 02 Paź 2013 17:12 przez sylwia.

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 02 Paź 2013 21:11 #196267

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Sylwia, myślę że dojdziemy do porozumienia w sprawie nasion, ja też nie znam odmian , ale czy jest jakaś różnica , ważne że jest to owoc pigwowca ...

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 04 Paź 2013 10:22 #196457

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
bozena napisała
Sylwia, myślę że dojdziemy do porozumienia w sprawie nasion, ja też nie znam odmian , ale czy jest jakaś różnica , ważne że jest to owoc pigwowca ...

Oczywiście w ten sposób jak podała Sylwi uzyskane nasiona nadają się do uzyskania sadzonek pigwowca japońskiego.

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 07 Paź 2013 11:35 #197018

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
kurian Nie rozumiem po co wkładać nasiona do lodówki skoro można od razu na zewnątrz dać, tam jest temperatura podobna. No i jak zakopać cokolwiek w ogrodzie jak są duże mrozy?

A to pigwowiec od owocu do soku:

Wypestkowane owoce zasypane cukrem kilka dni temu:

DSC03142.JPG



Słoik po dwóch dniach:

DSC03148.JPG


Gotowy zapasteryzowany sok. Tyle wyszło słoiczków z niecałych 40dkg owoców. Słoiczki są malusieńkie ale to i tak dużo soku jak na jeden słoik zasypanych owoców. Wystarczy jedna łyżeczka takiego soku do herbaty i smak jest podobny jak herbata z cytryną i cukrem.

DSC03166.JPG
Ostatnio zmieniany: 07 Paź 2013 11:41 przez sylwia.

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 08 Paź 2013 12:09 #197231

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Sylwia napisała
kurian Nie rozumiem po co wkładać nasiona do lodówki skoro można od razu na zewnątrz dać, tam jest temperatura podobna. No i jak zakopać cokolwiek w ogrodzie jak są duże mrozy?
Ja na tym forum w tym temacie zamieściłem jako ciekawostk rozmnażanie pigwowca z nasion.Podałem w nim informacj którą znalazłem w internecie,a wiec nie jest to mój sposób.Ja tylko wykorzystałem w praktyce ten pierszy i uzyskałem samodzielnie sadzonki.Myśle że mozna pominac część pierwszą i umięscić nasiona w pojemniku tuż przed mrozami,lub odwrotnie trzymać w lodówce i na wiosne wysiać nasiona.możesz poeksperymentować
Poniżej cytat z mojego uprzedniego postu.
Kilka lat temu zaciekawił mnie problem rozmnażania pigwowca japońskiego z nasion. W internecie znalazłem takie porady na ten temat.
Pierwsza
Ciekawostką też jest rozmnażanie pigwowca z nasion. Należy nasiana wysuszyć i wymieszać z torfem i piaskiem pół na pół. Przetrzymujemy w lodówce w miejscu na warzywa do momentu dużych mrozów i zakopujemy tą mieszankę w ziemi w puszce z otworkami, aby nie wkradły się gryzonie. Gdy puszczą mrozy wczesną wiosną wykopujemy i siejemy do gruntu.."
Druga
Nasiona moczyć w wodzie przez 24 godz. Stratyfikować przez 60 dni w temp. 5C. Siać w IV do inspektu lub do gruntu. Sadzonki rosną dość szybko, osiagając po roku 40-60 cm wysokości. Siewki chronić przed przesychaniem. Stratyfikacja zimna – przetrzymywanie nasion w temperaturze 0-5 C (można w tym celu wykorzystać lodówkę). Nasiona do stratyfikacji umieszcza się w substracie przygotowanym z czystego i wilgotnego piasku lub piasku zmieszanego z torfem wysokim w proporcji 1:1. Stosunek objętościowy nasion do substratu wynosi jak 1:3, przy czym nasiona miesza się z substratem tak aby poszczególne ziarna miały ze sobą jak najmniejszą styczność. Mieszaninę nasion i substratu wkłada się do pojemników plastikowych lub torebek strunowych. Co dwa tygodnie - a w ostatnim miesiącu stratyfikacji - co tydzień zawartość pojemnika należy przemieszać, przewietrzyć a w razie potrzeby dowilżyć. Po pojawieniu się pierwszych kiełków stratyfikację przerywa się(zawsze w fazie chłodnej) i nasiona wraz z substratem wysiewa się w szkółce.
Ja zastosowałem pierwszy sposób, i po wysianiu wczesna wiosna nasion,otrzymałem własne sadzonki.Po dwóch latach od wysadzenia zaczęły kwitnąć i owocować.Sadzonkami obdzieliłem kilku znajomych z działki i rodzinę.
W bieżącym roku ładnie owocują,pokaże je na zdjęciach w następnym poście. :dance:

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 12 Paź 2013 13:14 #197947

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Owoce pigwowca japońskiego to owoce nadające się zdecydowanie do przetworów na soki, nalewki, galaretki, dżemy i jako dodatek do dżemów z innych owoców. Do suszenia również rewelacyjne! W połączeniu z innymi suszonymi owocami wzbogacają kompot o dodatkowy smak i aromat.
Osoby, które mają go w swoich ogrodach, przydomowych ogródkach i działkach powinni się cieszyć, że mają taki skarb:). Mogą zbierać sukcesywnie owoce i przetwarzać.
Większą ilość nie musimy przetwarzać od razu. Mogą leżeć w chłodnym miejscu czekając na przeróbkę dość długo. Najbardziej wartościowy jest sok nie pasteryzowany. Przechowujemy go wtedy w lodówce lub w chłodnej piwnicy.
Jeżeli robiłmy sok z pigwowca, to potem możemy wykorzystałć owoce z powstałego soku do pysznego dżemu lub zalać wódką i powstanie nalewka,ktorą mozemy wzmocnić dodając spirytusu. na wiosnę eównieaz pięknie kwitnie.Praktycznie nic się nie marnuje.
Zachęcam wszystkich do uprawy tego krzewu
Ostatnio zmieniany: 13 Paź 2013 10:07 przez kurjan.

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 19 Sty 2014 23:39 #216457

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Jesienią posadziłem pigwę
(tylko takie zdjęcie mam)
sadzeniepigwy.jpg


a ponieważ zapowiadają mrozy, zabezpieczyłem ją włókniną
pigwa2.jpg
Pozdrawiam serdecznie Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 26 Kwi 2014 21:12 #248086

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Jak wygląda pigwowiec wiem , kilka małych krzaczków mam na stanie za to nie wiem cóż zaś , pigwa czy pigwowiec :think: Przywieziony od znajomej u której miał ponad 2 metry wysokości , u mnie z początku przycinany przez zające bardziej poszedł w formę krzaczastą , odrosty już rosną proste jak strzała . Owoce, takie duże jabłka


pigwaczypigwowiec.jpg


Zaczyna kwitnienie


cotojest.jpg


Stawiam na pigwowca czy dobrze ?
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 26 Kwi 2014 21:34 #248119

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15833
  • Otrzymane dziękuję: 12229
Naturalnie to jest pigwowiec, tija :) I to bardzo okazały krzak :ohmy: .
Pigwa jest na pierwszej stronie, można porównać.

Smacznej naleweczki życzę :drink1:
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): tija

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 28 Kwi 2014 15:08 #249150

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Aniu sprawdzałam sprawdzałam , tylko wiesz, jak mi ktoś mówi że mam pigwę a nie pigwowca bo krzak inny i owoce duże to sama wiesz :jeez: nigdy nie wstawiałam do identyfikacji , w końcu się wkurzyłam i teraz to już jestem nie na 100 ale 200 % pewna co mam :dance: . W ubiegłym roku było tylko kilka owoców za to w tym jak nie zmarzną zanosi się na wysyp , starczyło by na nalewkę soczek do herbatki i dżemik :happy4:
Dżemik z pigwowca

demzpigwowca.jpg
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 28 Kwi 2014 20:08 #249273

  • Kalmia
  • Kalmia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 373
  • Otrzymane dziękuję: 209
Pigwowiec 'Nicoline'

Dziecinw_2014055.JPG


Dziecinw_2014056.JPG

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 03 Maj 2014 15:59 #251906

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Pierwszy raz kwitnie u nas pigwa (szczepiona jak widzę na podkładce z jarzębiny?)

pigwa.JPG


a pigwowiec malutki w towarzystwie szałwii, jak myślicie zbyt go tłamsi i ogranicza? Przyciąć tą szałwię?

pigwowiec.jpg
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 03 Maj 2014 16:00 przez olibabka.

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 04 Maj 2014 16:24 #252665

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
Marysiu, ja bym nie przycinała. Pigwowiec da rady.

Moja pigwa kupiona jesienią 2012 r. wygląda tak, ładnie rośnie, przezimowała bez problemu (ale cóż to była za zima u nas).

20140503085.jpg


Pojawiły się pączki, zamierza kwitnąć.

20140503086.jpg
20140503087.jpg
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 27 Sie 2014 18:31 #294773

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Witajcie :)
Od wczoraj mam sadzonkę pigwowca Cido, w ten weekend będzie wsadzana do gruntu. Ponieważ ziemia w naszym ogrodzie jest piaszczysta i jałowa, chyba dobrze zrobię, jeśli wzbogacę ją o własnoręcznie wyhodowany kompost i gotową ziemię ogrodniczą?

I pytanie zasadnicze - kiedy i jak należy przycinać pigwowca? Przyznam szczerze, że cięcie to moja "pięta achillesowa" :(

W oczekiwaniu na przeprowdzkę :)- razem z białą porzeczką
IMG_8616_2014-08-27.jpg
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Pigwy i pigwowce - uprawa, porady 28 Sie 2014 18:39 #295127

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Bardzo dziękuję za podany link; okazało się, że mamy sadzonkę pigwowca okazałego, więc będzie dla mnie niespodzianką kolor kwiatków.
Dotychczas wykorzystywałam owoce p. japońskiego do konfitur ( w połączeniu z pomarańczą ) i syropów.
Pozdrawiam serdecznie :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.365 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum