TEMAT: Irysy bezbródkowe

Irysy bezbródkowe 09 Mar 2012 10:57 #6250

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka!
Cip, cip, cip, cip wszystkie "Irysowe Ludzie"! ;) :P
Pozdrówka zwołujące.
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Irysy bezbródkowe 09 Mar 2012 13:02 #6381

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2283
  • Otrzymane dziękuję: 8455
Próba skopiowania starego postu:
Mam dwa irysy ensata i przekonałam się, że warte są grzechu, zwłaszcza, gdy się ma trochę przyciężką glebę na bródki. Fajne bo długo kwitną.
"Silverband"


NN

Próbuję rozgryźć, co to za NN. Z oglądanych w sieci najbardziej mi pasuje "Hekiun". Ma ktoś może i mógłby potwierdzić, lub zaprzeczyć?
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Tabaaza

Odp: Irysy bezbródkowe 09 Mar 2012 13:09 #6389

  • e-genia
  • e-genia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4032
  • Otrzymane dziękuję: 3524
Witaj Tabaazo uwielbiam ensata na razie mam 3 , ale chyba 3 następne zamówiłam .
A jakie to są te bezbródkowe ?
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2012 13:12 przez e-genia.

Odp: Irysy bezbródkowe 09 Mar 2012 19:38 #6818

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Gieniu to będziesz posiadała w sumie sześć odmian irysów bezbródkowych :) , irysy ensata zalicza się bowiem do tej grupy ( razem z wszystkimi innymi co to pozbawione są pięknych szczoteczek na dolnych płatkach czyli bródek ). Przenieś tutaj swój posty z ensatami, Fafik wykonała rozpoznanie i zrób to samo co ona. Uporządkujemy sobie nasze irysowisko. :)
Pozdróweczka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!

Odp: Irysy bezbródkowe 09 Mar 2012 19:43 #6827

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Irys ensata variegata- widzę, że dobrze przezimował to może kwiatka zobaczę :woohoo:
Za tę wiadomość podziękował(a): Tabaaza

Odp: Irysy bezbródkowe 09 Mar 2012 20:05 #6875

  • e-genia
  • e-genia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4032
  • Otrzymane dziękuję: 3524
Ensata



DSCF2537_2012-03-09.JPG


DSCF2583.JPG


DSCF2559_2012-03-09.JPG
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2012 20:09 przez e-genia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Tabaaza

Odp: Irysy bezbródkowe 09 Mar 2012 21:20 #6995

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
Moje enasta:

Azure



Frackled Geisha
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2012 09:59 przez mirdem.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Odp: Irysy bezbródkowe 10 Mar 2012 10:49 #7411

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Wielbiciele ensat ( kaempferi ) i versicolorów, czyli bezbródkowców, do sadzenia przy oczkach i na cięższych i wilgotnawych glebach przystąp. ;) :P Jak wszelkie kłączka irysów bródkowych gniją, irysy ensata, syberyjskie, spuria czy versicolor sadzić należy. Znaczy upodobanie do bródek rozciągnąć na wszystkie irysy. Igor, ta kępa spoko wygląda na taką co ma mieć kwiaty. :lol: Fafik, muszę zanurzyć ślepia w net, ensaty nie są moją najmocniejszą stroną ( jeszcze, też zamierzam sobie zrobić kępiszona przy oczku ) .


Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Ostatnio zmieniany: 24 Sty 2016 09:11 przez Orszulkaa. Powód: brak zdjęć
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, adamian

Odp: Irysy bezbródkowe 15 Mar 2012 09:40 #11316

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
Okazało się, że mój irys jest metroseksualny i brudki nie ma więc przenoszę się do tego wątku :hammer:

To mój pierwszy Irys w ogrodzie, posadziłem go jesienią i czekam.....
Planuje zakup irysów syberyjskich



Za tę wiadomość podziękował(a): Tabaaza

Odp: Irysy bezbródkowe 19 Mar 2012 12:51 #13335

  • kattka
  • kattka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 183
  • Otrzymane dziękuję: 53
A mnie jest potrzebny spec od I. spuria. Walczę z moimi siewkami od kilku lat i ciągle mają ok 10 cm, co im zrobić?

I obrazki :)

'Mrs. Rowe'



'Southcombe White'

Odp: Irysy bezbródkowe 19 Mar 2012 14:43 #13369

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Kattko ze mnie jest żaden spec od spuria ale coś tam w sieci wynalazłam. Posadzić to płytko w bardzo luźnej, przepuszczalenej ziemi ale pamiętać żeby ani za wilgotno ani za sucho nie było. No OK., to tak jak przy wszytkich spuria. Nawieźć nawozem wolnodziałającym ( Osmocote albo coś w tym guście ). Poczekać sezon na rozrośnięcie kłączek ( jak mniemam Ty już sporo czekałaś :unsure: ). Zastosować nawóz zawierający fosforan amonu, który pobudza kwitnienie. Jak dalej nie ruszy po tych wszystkich zabiegach to być może jest to cecha siewek ( trochę w to nie wierzę, bo co, wszystkie siewki naraz mają po 10 cm? :dry: ). Może najpierw zmienić im miejsce a potem zastosować te nawozy ( choć to raczej takie mało eko ) i zobaczyć co z tego wylezie.
Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!

Odp: Irysy bezbródkowe 19 Mar 2012 16:23 #13415

  • kattka
  • kattka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 183
  • Otrzymane dziękuję: 53
Dzięki Ci bardzo. Problem z nimi, że hej. Mateczna miała zimą za mokro i padła, dobrze że zebrałam nasiona wtedy, a tak ładnie kwitł, to już 9 lat temu było :unsure: I tak czekam i czekam, zmieniłam dwa razy miejsce, choć pierwsze dwa lata kisiły się w doniczkach, więc się nie liczy, minus dla mnie... muszę coś znaleźć, tylko że u mnie jak umiarkowana wilgoć, to cień lub półcień, jak słońce to bardzo mokro, szczególnie na przedwiośniu, albo sucho jak diabli, system nawadniający by się przydał. Ja eko nie jestem, więc nawozy mi nie przeszkadzają :D
Może kiedyś pochwalę się w końcu ślicznymi kwiatkami spuria...marzenie :)
Ostatnio zmieniany: 19 Mar 2012 16:24 przez kattka.

Odp: Irysy bezbródkowe 19 Mar 2012 19:21 #13487

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2681
Tabaaza wrote:
Hejka! :)
Wielbiciele ensat ( kaempferi ) i versicolorów, czyli bezbródkowców, do sadzenia przy oczkach i na cięższych i wilgotnawych glebach przystąp. ;) :P
Tak jest! :) A jak ktoś nie ma oczek i cięższych wilgotnawych gleb? ;) To też może, tylko musi się trochę postarać... U mnie lekkie piaski, a ensaty mną zawładnęły jakieś trzy lata temu i musiałam je mieć! Najlepiej takie kwitnące :)
Przystąpiłam zatem do budowania tzw.bagienka...Wykopałam wielki dół (niestety, już w tamtym roku okazał się za mały ;) ), dno wyłożyłam grubą folią budowlaną, a następnie dół zasypałam dodając do mojej tubylczej ziemi dużo torfu i dolomitu, gliny niestety nigdzie w pobliżu...Brzegi folii obłożyłam kamieniami. Irysy ensata w bagienku czują się świetnie, zadomowiły się, kwitły, choć eksplozji kwitnienia to się w tym roku spodziewam...
No i zła jestem strasznie, bo nie mogę znaleźć żadnych zdjęć... :evil:
Mam tylko takiego,którego w tamtym roku wyrwałam ;) z rąk pewnego pana szkółkarza...dokładniej z jego matecznika, gdzie miał się mnożyć...Pan,niestety, nie znał nazwy.. :( Może ktoś rozpozna? To jakaś nowość, kwiat jest ogromny! Ten tu na zdjęciu już podwiądł na balkonie, ale i tak jest piękny! :)

Odp: Irysy bezbródkowe 19 Mar 2012 20:52 #13546

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2283
  • Otrzymane dziękuję: 8455
Marto, czy ten Twój nie jest podobny do mojego, też NN

Pozdrawiam. Jola

Odp: Irysy bezbródkowe 19 Mar 2012 21:11 #13561

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2681
:blink: No podobny! A nazwa to całkiem identyczna! NN! :silly:

Odp: Irysy bezbródkowe 20 Mar 2012 20:47 #14036

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Tak, to japończyk jest już ustalony. ;) :lol: Może ktoś jeszcze nabędzie a szczęście go nie opuści i roślina nazwę będzie miała. :lol: Kattko, irys poniżej znosi twardy życia los z prawdziwą godnością. Ponoć chiński i "pastewny" czyli znoszący różne typy środowisk. Synonimów ma mnóstwo - Iris biglumis, Iris brevicaulis, Iris iliensis, Iris oxypetala, Iris triflora ale najbardziej znany jest jako Iris lactea czyli po polsku kosaciec mleczny. Fajna z niego roślinka, bezproblemowa a kwitnąca razem z późniejszymi rodo.



Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!

Odp: Irysy bezbródkowe 10 Kwi 2012 23:49 #23151

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
Nie mam jeszcze bezbródkowych. Z tej rozpaczy chciałam wkleić strumień odchwaszczany drugi rok w celu posadzenia irysów, ale coś się nie wkleja
Ostatnio zmieniany: 10 Kwi 2012 23:52 przez ewa f.

Odp: Irysy bezbródkowe 11 Kwi 2012 16:13 #23348

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
To jest bardzo poważne zaniedbanie, no ja nie wiem co o tym wszystkim myśleć. ;) :rotfl1: No chyba się zdruzgoczę! :rotfl1: Ale całkiem poważnie to irysy bezbródkowe są naprawdę ciekawe, myślę że wiele z nich podpasowałoby Ci Ewando. :)
Pozdrówczanki namawiające na hodowlę bezbródkowców
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.285 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum