TEMAT: Narcyz (Narcissus)

Narcyz (Narcissus) 11 Mar 2012 09:55 #8200

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
Narcissus- rodzina Amarylkowate (Amaryllidaceae)- prawie wszystkie gatunki i odmiany narcyzów kwitną wczesną wiosną. Kwiaty zbudowane z centralnie położonego przykoronka otoczonego listkami okwiatu(płatkami)Paleta barw : biel ,żółć , pomarańcz , róż.

Uprawiane gatunki i odmiany narcyzów podzielono na 12 grup:
(1) Narcyzy Trąbkowe- na każdym pędzie zakwita 1 kwiat o trąbkowatym przykoronku- długość przykoronka jest równa lub większa od długości płatków wys 40-60 cm np"Mount Hood"

(2)Narcyzy Wielkoprzykoronkowe-na każdym pędzie kwiat o przykoronku krótszym od płatków ale dłuższym od 1/3 ich długości wys40-60 cm np ""Ice Folies", "Salome"


(3)Narcyzy Drobnoprzykoronkowe - kwiat o przykoronku krótszym niż 1/3 dł płatków wys 40-60 cm np "Barret Brouning"


(4) Narcyzy Pełne- na pędzie zakwita kwiat lub kilka kwiatów o zwiększonej ilości płatków przykoronka wys 40-60 cm np "Acropolis" , "Rip van Winkle"


(5)Mieszańce Triandrus- narcyzy te przypominaja rodzicielski gatunek N. triandrus na pędzie zakwita najczęściej 2 lub więcej zwisających kwiatów wys 40-60 cm np "Thalia"


(6) Mieszańce Cyclamineus- maja cechy gatunku rodzicielskiego N. cyclamineus na pędzie zakwita kwiat o mocno odgiętych płatkach osadzony na krótkiej szyjcepod ostrym kątem do pedu . Zazwyczaj zakwitają bardzo wcześnie na przedwiośniu wys 30- 60 cm np "Tete ^Tete"


(7) Mieszańce Jonquilla mają cechy N. jonquilla na pędzie zakwita 1-3 kwiaty , które często pachną, o rozchylonych ale nie odgietych płatkach wys 30-40 cm np "Pipit"


[8] Mieszańce Tazetta przypominają N. tazetta na sztywnym pędzie w zależności od odmiany zakwita 3-20 kwiatów o rozchylonych płatkach i na ogół pachnących wys 40 cm np "Minnow"


(9) Mieszańce Poeticus mają cechy grupyN. poeticus kwitną późno wymagają wilgotnego podłoża . na pędzie 1 pachnący kwiat o czysto białych płatkach i płaskim przykoronku w kształcie dysku wys 30-40 cm np" Actea"



(10) Narcyzy Botaniczne - dziko rosnące i pierwsze mieszańce miedzgatunkowe mają zróżnicowane wymagania doskonale nadaja się do uprawy w doniczkach w szklarni dla roślin górskich . Najczęściej rozmnaża się je z nasion.


(11) Narcyzy o Rozszczepionym Przykoronku kwiaty tych narcyzów maja przykoronki rozszczepione więcej niz do połowy długości , tworząc barwną , wewnętrzną płaszczyznę np "Orangery", "Papillon Blanc"


(12) Pozostałe Odmiany narcyzy nie zakwalifikowane do żadnej z pozostałych grup




Uprawacebule sadzimy w grupach wczesną jesienią (IX) , nie tolrują gleb podmokłych i bardzo ciężkich. W okresie wegetacji potrzebują słońca , co najmniej przez kilka godzin dziennie . Mieszańce po kwitnieniu ogławiamy. Rozmnażanie gatunków mieszańcowych przez cebule przybyszowe .



Szkodniki i Chorobynajgroźniejszy szkodnik- węgorek niszczyk.

Rosliny może atakować zgnilzna podstawy cebul (fuzarioza cebul) i szara pleśń narcyza





I jeszcze moja gorąca prośba :thanks: :thanks: :thanks: odmieniajmy prawidłowo wyraz narcyz tzn ten narcyz , te narcyzy , tych narcyzów( w żadnym wypadku -narcyze - nie wiem skąd to się wzięło )


I tak np : nie mogę się doczekać aż rozkwitną narcyzy , te gatunki narcyzów są trudne do zdobycia , pięknie wygląda stół przyozdobiony narcyzami itd................. czyli dbajmy o poprawną polszczyznę :kiss:





W oczekiwaniu na tegoroczne ( to już niedługo ) kilka piękności z zeszłej wiosny :


Ice Folies

Mount Hood

Ice King

Replete


Precoccius

Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015
Ostatnio zmieniany: 05 Sty 2013 16:11 przez Igor.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Narcyzy 11 Mar 2012 19:21 #8663

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
No to jedziemy dalej :

Orangery

Fortissimo

Marie Jose

Obdam



Barret Brouning

Thaiti

NN

CDN
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015

Odp: Narcyzy 11 Mar 2012 19:49 #8728

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
I jeszcze kilka:

Flower Drift

Apricot Whirl

Acropolis

Delnashaug

prawdopodobnie Curly

Salome

Papilon Blanc

Rosy Cloud

NN

Trochę ich mam ;) ;)
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015

Odp: Narcyzy 12 Mar 2012 08:27 #9174

  • czeszka
  • czeszka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 172
Śliczne a to moich kilka do kolekcji :P
King Alfred

Rip van Vinkle

Accent różne fazy przekwitania

Actea

Yellow Cherfulness
Przyblokowa rabatka
pozdrawiam
Krysia
Ostatnio zmieniany: 12 Mar 2012 08:28 przez czeszka.

Odp: Narcyzy 12 Mar 2012 08:37 #9188

  • czeszka
  • czeszka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 172
I jeszcze kilka ;)
Narcyz Hawera

Suzy

Trilune

Modern Art

Pretty in Yellow
Przyblokowa rabatka
pozdrawiam
Krysia

Odp: Narcyzy 13 Mar 2012 09:21 #9955

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
Pozazdraszczam :angry:

Apricot Whirl - mój faworyt

ja posadziłem 4 gatunki

m.innymi

N.N.


"thriandrus Thalia"


Odp: Narcyzy 13 Mar 2012 09:45 #9971

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
Polu zaraz edytuję pierwszy post i dodam coś tytułem wstępu - już chyba trochę ochłonęliśmy i można zadziałać merytoryczniej :kiss: - odmian zrejestrowanych potem sprawdzę
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015

Odp: Narcyzy 13 Mar 2012 11:02 #10012

  • MATEUSZ1
  • MATEUSZ1's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 24
  • Otrzymane dziękuję: 1
Pozdrawiam, Mateusz :).
Ostatnio zmieniany: 13 Mar 2012 11:04 przez MATEUSZ1.

Odp: Narcyzy 13 Mar 2012 14:30 #10134

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
I jeszcze moja gorąca prośba :thanks: :thanks: :thanks: odmieniajmy prawidłowo wyraz narcyz tzn ten narcyz , te narcyzy , tych narcyzów( w żadnym wypadku -narcyze - nie wiem skąd to się wzięło )


I tak np : nie mogę się doczekać aż rozkwitną narcyzy , te gatunki narcyzów są trudne do zdobycia , pięknie wygląda stół przyozdobiony narcyzami itd................. czyli dbajmy o poprawną polszczyznę :kiss:
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015

Odp: Narcyzy 13 Mar 2012 18:29 #10299

  • czeszka
  • czeszka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 172
Jeszcze takie znalazłam :P
Ice Folies

Constantinople


Pipit


NN

NN

Erlicheer
Przyblokowa rabatka
pozdrawiam
Krysia

Odp: Narcyzy 13 Mar 2012 18:34 #10302

  • patkaza
  • patkaza's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 64
:woohoo: ło ależ cuda a ja mam tylko takie babcine ślicznie pachnące pora chyba to zmienić :thanks: świetny temat

Odp: Narcyzy 23 Mar 2012 19:25 #15250

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Mireczko, dzięki za wyręczenie mnie w odwiecznej walce z potworkiem "narcyze" :thanks:

To dorzucę drugiego potworka do omijania z daleka. Jest nim żonkil.

Wiele osób w ogóle nie używa wyrazu "narcyz" tylko zastępuje go "żonkilem".
Jest to fatalne nieporozumienie, bo żonkil to konkretny gatunek, który wygląda tak jak na poniższym zdjęciu:



Za Wikipedią:
Narcyz żonkil, żonkil (Narcissus jonquilla L.) – gatunek roślin z rodziny amarylkowatych. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa jonquille (żonkil, żółty narcyz), które to słowo wywodzi się z kolei od hiszpańskiego junquillo – zdrobnienia od junco (trzcina, sitowie). Na naturalnych stanowiskach rośnie dziko w Portugalii i Hiszpanii. Od gatunku tego pochodzi wiele mieszańców, które ogrodnicy zaliczają do 7 grupy narcyzów (mieszańce jonquilla.

I jeszcze raz za Wikipedią:
Gatunki uprawiane w Polsce:

narcyz biały, n. wonny (Narcissus poeticus L.) – o kwiatach białych, z krótkim, czerwonym przykoronkiem, (zwany babcinym - przyp. Siberia
narcyz cyklamenowaty (Narcissus cyclamineus DC. ex Redouté)
narcyz łuskowaty (Narcissus bulbocodium L.) – niewysoki, o długim, lejkowatym przykoronku,
narcyz niezrównany (Narcissus incomparabilis Mill.)
narcyz sitowaty (Narcissus juncifolius Lag.)
narcyz trąbkowy (Narcissus pseudonarcissus L.) – o kwiatach żółtych, z długim przykoronkiem (trąbką), niewłaściwie zwanych żonkilami,
narcyz trzypręcikowy (Narcissus triandrus L.)
narcyz wielokwiatowy (Narcissus tazetta L.)
narcyz żonkil, żonkil (Narcissus jonquilla L.) – gatunek wielokwiatowy (o 2–6 kwiatach na jednym pędzie), o kwiatach żółtych i z żółtym przykoronkiem.

Poza wymienionymi gatunkami botanicznymi uprawianych jest w sumie ponad 10 tys. odmian uprawnych różniących się m.in. wielkością, kształtem, barwą i wypełnieniem kwiatów. Wiele z nich powstało w wyniku krzyżowania różnych gatunków narcyzów i ich pochodzenia obecnie nie da się już ustalić, obejmowane są wspólną nazwą Narcissus spp.
Ostatnio zmieniany: 23 Mar 2012 21:02 przez sd-a.

Odp: Narcyzy 23 Mar 2012 20:31 #15318

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
Siberio o takim też podziale piszę w pierwszym poście :lol: :lol: ( nawet z przykładami ) .............. a i mam teorię powstawania owych potworków ( żonkil - żonkile , narcyz - ......... tu nie wpiszę , żeby się nie utrwalało błędnie , dodam , że poprawnie brzmi narcyzy), a tego nieszczęsnego żonkila pewnie przejęliśmy z francuskiego ( gdy francuzczyzna była modna i na topie czyli obstawiam wiek XVIII ) , spolszczyliśmy i tak się nam plącze nieszczęsny powodując zamieszanie w nazewnictwie .Jednak najczęściej się nim określa żółte narcyzy .
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015

Odp: Narcyzy 23 Mar 2012 21:00 #15352

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Widziałam i czytałam, ale nie chciałam cytatu skracać. Teraz już mogę ;-)

Odp: Narcyzy 13 Kwi 2012 21:21 #24597

  • czeszka
  • czeszka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 172
Sezon 2012 :flower2:









Tej zimy sporo odmian niestety mi wymarzło ale troszkę jeszcze zostało :bye:
Przyblokowa rabatka
pozdrawiam
Krysia

Odp: Narcyzy 18 Kwi 2012 12:08 #27164

  • czeszka
  • czeszka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 172
Nikt nie lubi narcyzów :blink:

Waltz



Apricot Whirl

Blues

Edinburgh

Cum Laude







?? :oops:

Lemon Glow

czeszka
Przyblokowa rabatka
pozdrawiam
Krysia

Odp: Narcyzy 18 Kwi 2012 12:14 #27168

  • Kalmia
  • Kalmia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 373
  • Otrzymane dziękuję: 209
Bardzo lubie narcyzy, ale u mnie jeszcze nic nie kwitnie ...

Odp: Narcyzy 18 Kwi 2012 14:40 #27223

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Ja też uwielbiam i od razu się wpisuję, bo nasadziłam jesienią sporo odmian i teraz czekam jak na szpilkach aż zakwitną :woohoo:
Pierwszy już się szykuje, to Cassata, której zdjęcia jeszcze tu nie widziałam, może moje będzie pierwsze :whistle:


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.609 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum