TEMAT: Miodownik melisowaty (Melittis melissophyllum)

Miodownik melisowaty (Melittis melissophyllum) 21 Sty 2013 12:20 #113595

  • andowan
  • andowan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 249
  • Otrzymane dziękuję: 488
Miodownik melisowaty (Melittis melissophyllum) jest byliną zielną z rodziny wargowych rosnącą naturalnie w świetlistych lasach ( buczyny, dąbrowy, grądy) i zaroślach środkowo-wschodniej i zachodniej Europy. Od 2001 r. objęty w Polsce częściową ochroną prawną. Kwitnie na przełomie maja i czerwca.Osiąga wzrost około 50 cm.

Wymagania- lubi stanowiska ciepłe,w rozproszonym świetle, glebę żyzną, zasobną w węglan wapnia, niezbyt wilgotną. U mnie rośnie na rabacie , gdzie w glebie jest sporo gliny wzbogaconej substratem torfowym, kompostem liściowym, dolomitem i ma się tam bardzo dobrze. Bardzo szybko się rozrósł i kwitnie obficie.
Nie ma kłopotów z zimowaniem.

Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2013 12:58 przez Igor.
Za tę wiadomość podziękował(a): artam, Igor, Zielona Ania


Zielone okna z estimeble.pl

Miodownik melisowaty (Melittis melissophyllum) 04 Lut 2013 16:24 #119357

  • Flora
  • Flora's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 427
  • Otrzymane dziękuję: 389
A jak wygląda po przekwitnięciu? Trzeba ściąć?

Miodownik melisowaty (Melittis melissophyllum) 04 Lut 2013 16:38 #119361

  • andowan
  • andowan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 249
  • Otrzymane dziękuję: 488
Nie ścinam , bo nie ma takiej potrzeby a sądzę, że zaszkodziłoby to roślinie. Ulistnione pędy ładnie wyglądają i produkują zapas pokarmu na następny rok.
Za tę wiadomość podziękował(a): Flora

Miodownik melisowaty (Melittis melissophyllum) 17 Lip 2014 14:09 #283999

  • Wacek
  • Wacek's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 11
  • Otrzymane dziękuję: 9
Uprawiam miodowniki już kilka lat i mam z nimi jeden problem - rośliny nie pachną tak jak te z puszczy .Pierwsze sadzonki posadziłem w słońcu i ziemi żyznej z dolomitem - nawet nie zawiązały nasion . Przeniosłem w półcień i ziemię kwaśną (dla iglaków ) - rosną bujnie , zawiązały nasiona ale zapach jest słaby . Jeden krzaczek posadziłem w kwaśny torf ale słabo rośnie , jesienią przesadzę . Czy u was miodowniki pachną tak jak te sprzedawane jako "bukwica" na nalewki ?

IMG_0596Kopiowanie.JPG
Ostatnio zmieniany: 06 Sty 2015 17:26 przez Orszulkaa.

Miodownik melisowaty (Melittis melissophyllum) 06 Lis 2015 20:42 #412311

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Nie wąchałam moich miodowników, błąd do naprawienia w przyszłym roku :)
Moje miodowniki rosną na stanowisku słonecznym, ale radzą sobie dobrze, gatunek rozrósł się już w pierwszym roku po posadzeniu w sporą kępę i kwitł bardzo obficie.

DSC_0185.jpg


DSC_0222-3.jpg


Natomiast odmiana 'Alba' kwitła dość słabo, ale to dopiero jej pierwszy rok u mnie, może w przyszłym roku się za siebie weźmie ;)

DSC_0272-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.337 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum