TEMAT: Gojnik syryjski

Gojnik syryjski 05 Lut 2017 01:41 #521568

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Gojnik syryjski, czasem nazywany szałwią libańską to jedna z wielu roślin, które nie wiadomo w jakim dziale umieścić :)
W naturze spotkać ją można w górach krajów leżących nad nad Morzem Śródziemnym, w Grecji, Macedonii, w Hiszpanii. Jest więc idealną rośliną na suchy, wygrzany słońcem skalniak.

Szaroniebieskie pędy i liście pokryte srebrzystym, gęstym kutnerem chronią tę roślinę przed nadmierną utratą wody w słoneczne dni oraz przed zimnymi nocami, jakie panują wysoko w górach.
I to właśnie jasny kolor sprawia, że gojnik stanowi świetne towarzystwo dla wszelkich bylin o ciemnych liściach, gdyż wspaniale wzajemnie podkreślają one swoją urodę.

gijnik-syryjski.jpg


Gojnik syryjski jest też rośliną leczniczą. Jak nazwa podkreśla, bywał stosowany do leczenia wszelakich ran. Działa ponoć jako afrodyzjak, z tego powodu nazywany jest też bułgarską viagrą. Ma też działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, jest antyoksydantem.
Dr Różański stwierdza, że gojnik zawiera substancje hamujące rozwój choroby Alzheimera.

Warto więc od czasu do czasu skubnąć kilka listków gojnika na herbatkę :)

Gojnik syryjski świetnie znosi długie okresy suszy i upały. Jednak nie toleruje nadmiernej wilgoci, zwłaszcza zimą. W miejscach wilgotnych, z ciężką glebą będzie marniał, dlatego należałoby wówczas stworzyć dla niego podwyższoną lekko żwirową rabatę.
Trudno tę roślinę przezimować z uwagi na bezśnieżne zimy, opady deszczu przeplatane mrozami, które coraz częściej występują u nas zamiast śniegu.
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2017 01:47 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, whitedame, bietkae


Zielone okna z estimeble.pl

Gojnik syryjski 05 Lut 2017 08:46 #521578

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4648
  • Otrzymane dziękuję: 16921
Ciekawa roślina i uważam, że naprawdę pomaga przy problemach z demencją.
Ale do rzeczy podaje tę herbatkę mojej Babuni (96 lat) już od roku i uważam, że zaniki pamięci nie są już tak silne a nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że lekko się cofają.
Zaciekawił mnie fakt, że można ją wysiewać samemu, czy Ty już próbowałaś? Może dałoby się ją mieć w doniczce?
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Ingrid

Gojnik syryjski 05 Lut 2017 12:33 #521630

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Siewu nie próbowałam, sadziłam sadzonki, przy zimie śnieżnej i mroźnej bez problemu przezimował, padł po ostatnim roku, gdy w sumie było dość ciepło i mokro, a od czasu do czasu w nocy łapał mróz.

Jeśli uda mi się znów zdobyć sadzonkę, będę próbować, jako że jestem bogatsza o wcześniej popełnione błędy :)

Gojnik syryjski 05 Lut 2017 12:51 #521634

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4648
  • Otrzymane dziękuję: 16921
A ja właśnie wsiałam coś co powinno być nasionkami. Wybrałam z ziół które parzę Babci, zawartość koszyczków nasiennych, bo trudno było wyodrębnić coś co jest nasionkiem. Na razie parapety wolne a siać ręce świerzbią, więc spróbowałam. Jak coś wzejdzie napiszę :garden1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Gojnik syryjski 22 Mar 2017 15:34 #530769

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Bardzo chciałabym podziękować za podpowiedź, skąd można zdobyć nasiona gojnika :) Faktycznie w torebce z suszem było sporo maleńkich strączków z nasionami, wysypałam z kilku nasiona, wysiałam, postawiłam doniczkę przykrytą folią na zewnętrznym parapecie i dziś rano zobaczyłam, że coś się gramoli spomiędzy ziarenek ziemi :wink2: Więc gojniki z herbatki kiełkują :dance:

A jak Wasze gojniki?

Gojnik syryjski 17 Lut 2018 18:37 #589993

  • Zibi77
  • Zibi77's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 781
  • Otrzymane dziękuję: 3093
Oto mój gojnik strasznie problematyczna roślina lubiana przez wszystkie owady i zwierzaki
IMG_0209.jpg

Gojnik syryjski 17 Lut 2018 18:46 #589995

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4648
  • Otrzymane dziękuję: 16921
Mój wykiełkował, podrósł wystawiłam na dwór jak było ciepło i ..... wszyscy się nim zachwycili: mszyce, owady miniujące, jakieś chrząszcze.
Nic mi nie wyszło. Trzeba było dłużej trzymać w domu.

Gojnik syryjski 17 Lut 2018 18:55 #589997

  • Zibi77
  • Zibi77's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 781
  • Otrzymane dziękuję: 3093
Mój zimuje w tunelu na razie jest spokój ale zamówiłem znów nasiona i będę dalej próbował bo herbatka jest pyszna :) :)

Gojnik syryjski 03 Sty 2019 19:44 #634950

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 922
  • Otrzymane dziękuję: 2283
Zibi, jak się ma Twój imć Gojnik. Podobnie jak Beatka wysiałam coś co mogło być nasionami, ale nic nie wzeszło. Będzie drugie podejście wiosną.

Gojnik syryjski 04 Sty 2019 16:23 #635053

  • Zibi77
  • Zibi77's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 781
  • Otrzymane dziękuję: 3093
badzia wrote:
Zibi, jak się ma Twój imć Gojnik. Podobnie jak Beatka wysiałam coś co mogło być nasionami, ale nic nie wzeszło. Będzie drugie podejście wiosną.


Mój gojnik jest zadołowany razem z donicą i innymi roślinami w tunelu foliowym i jak na razie ma się dobrze, jeśli chodzi o nasiona to lepiej zamówić wtedy wiemy że jest nadzieja na roślinki a te z ususzonych ziół raczej nie zejdą bo gojnik jest zbierany gdy zakwita połowa kwiatostanu więc nasiona nie dość że nie zdążą dojrzeć to pewnie nawet się dobrze nie zawiążą.



Ja zbierałem w 2018 roku nasiona i wiosną okaże się co z tego będzie :) :) :) ;)
Ostatnio zmieniany: 04 Sty 2019 16:25 przez Zibi77.
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, Jan4

Gojnik syryjski 31 Sty 2019 22:09 #640097

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 922
  • Otrzymane dziękuję: 2283
Zibi, to ja sobie zakupię u Ciebie 3 sadzonki (oczywiście jak się dochowasz takowych), lub ich nasionka w dalszej przyszłości, a tymczasem zdradż miejsce zakupu nasionek. Na długie czekanie nie bardzo mam czas :(
Za tę wiadomość podziękował(a): Zibi77

Gojnik syryjski 04 Lut 2019 19:09 #640887

  • Zibi77
  • Zibi77's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 781
  • Otrzymane dziękuję: 3093
Badziu jeśli chodzi o wysiew nasion to proponuje ziemie do wysiewu i piasek lub żwir, w proporcjach pół na pół bo te rośliny jak większość ziół nie lubią zbyt dużej wilgotności podłoża i siejemy bardzo płytko praktycznie tylko prószymy nasiona podłożem ;) ;) :) :)
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia

Gojnik syryjski 05 Maj 2019 17:17 #655905

  • Ferrum
  • Ferrum's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
  • Otrzymane dziękuję: 3
Od dwóch lat hoduję gojnika. Po pierwszym roku z posiadanych 5 roślin wszystkie przezimowały. W drugim roku uprawy po zakończeniu kwitnięcia 3 z nich niestety padły. Udało się z nich uzyskać około 150 nasion. Wysiałem 3/4. Wschody były około 50%. Na razie posiadam 45 sadzonek które mają już swoje zaplanowane miejsce na wysokiej grządce. Gojnik moim zdaniem to bardzo charakterna roślina
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, badzia, Zibi77

Gojnik syryjski 06 Wrz 2020 19:58 #727969

  • Zibi77
  • Zibi77's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 781
  • Otrzymane dziękuję: 3093
Tegoroczne siewki
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.294 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum