TEMAT: Sangwinaria kanadyjska(Sanguinaria canadensis)

Sangwinaria kanadyjska(Sanguinaria canadensis) 30 Kwi 2012 20:45 #31346

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Sangwinaria kanadyjska to bardzo atrakcyjna bylina wczesnowiosenna. Należy do rodziny makowatych :eek3: , pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie w naturze występuje w lasach. Preferuje zatem stanowisko cieniste bądź półcieniste, gleby próchnicze i żyzne o kwaśnym odczynie. Polska nazwa, która jakoś się nie przyjmuje ;) brzmi krwiowiec, wzięła się stąd, że podziemne kłącza zawierają czerwony sok.
Liście są bardzo charakterystyczne, owalne, dłoniaste, klapowate o niepowtarzalnym kolorze i specyficznym widocznym unerwieniu. Po rozchyleniu się liści ukazują się piękne białe kwiaty z żółtymi pręcikami.
Minusem jest to, że kwitnie dość krótko, zależy to, oczywiście od stopnia zacienienie i temperatury, ale trwa to około tygodnia...Niemniej jednak warto móc oglądać taki widok!
Ja mam odmianę pełną, która jest chyba jeszcze bardziej widowiskowa...

Sanguinaria canadensis 'Multiplex':

Za tę wiadomość podziękował(a): rispetto


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Sangwinaria kanadyjska(Sanguinaria canadensis) 02 Maj 2012 17:43 #31825

  • Cynthia
  • Cynthia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 25
Ja chyba zamordowałam następną sangwinarię multiplex :placze:
Pierwszą z własnej winy...latałam z nią po całym ogrodzie i przesadzałam aż padła.
Niedawno kupiłam następną. Stała na balkonie ( niby w cieniu ale przez 2-3 godziny jednak prażyła się w słonku) i albo to albo po prostu ją zalałam bo liść przy samej ziemi zczerniał i po prostu go wyciągnęłam...
Wyjęłam kłącze, niby na razie jest ok, ma jakiś mały zielony pypeć...nie wiem czy to nowy stożek wzrostu czy resztka po obumarłym listku. Nie tykam już więcej tej doniczki bo ciągłe grzebanie w niczym nie pomoże.
Zadołuję całą doniczkę gdzieś w cieniu, na rabacie i poczekam do przyszłego roku...zobaczymy co z tego wyjdzie...
Czy one wolą wilgoć czy jednak bardziej suche miejsca i jak głęboko ją docelowo posadzić ?
Pozdrawiam kwiatowo ... Baśka :)
Moje hoye
Moje nadwyżki

Odp: Sangwinaria kanadyjska(Sanguinaria canadensis) 02 Maj 2012 21:31 #31934

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Basiu, na Twoim miejscu zrobiłabym dokładnie tak samo, w doniczkę i do cienia...Tylko nie zapomnij o podlewaniu, bo one jednak lubią dość wilgotno... Nie mam pojęcia, na jakiej głębokości powinno znajdować się kłącze, ja kupiłam w doniczce i posadziłam na równi z powierzchnią mojej ziemi...A jak głęboko ona tam siedziała...Może lepiej nie będę grzebać ;) Ale wydaje mi się, że nie będziesz musiała czekać aż do przyszłego roku...Jak się ogarnie, to powinna wypuścić liście, bo sangwinaria dość długo utrzymuje liście...
Za tę wiadomość podziękował(a): Cynthia

Odp: Sangwinaria kanadyjska(Sanguinaria canadensis) 12 Maj 2012 20:59 #35538

  • Strzezymir
  • Strzezymir's Avatar
A napisałem coś ostatnio w tym temacie to i przytoczę :-)...
Sanguinaria canadensis 'Multiplex' jest pełnokwiatową odmianą Sanguinaria canadensis ,rośliny występującej nie tylko w Kanadzie jak sugeruje nazwa, ale w całej wschodniej Ameryce Północnej,od Kanady po Florydę. Nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa 'sanguis' – krew ,a to ze względu na krwistoczerwone zabarwienie soku rośliny ,który pojawia się przy jej podziale czy wyłamaniu pędów. Wypływa jak krew i podobnie zasycha tworząc skrzep na ranie. Stąd i polska nazwa 'Krwica kanadyjska'. Jest wolno rosnącą rośliną, kłącza rozprzestrzeniają się tylko o 5 do 7 centymetrów każdego roku. Nie zawiązuje nasion,rozmnaża się tylko przez podział . Wymaga stanowiska bogatego w humus,przepuszczalnego,cienistego. Najładniej i najdłużej kwitnie w niezbyt ciepłe wiosny (kwiecień-maj) ,w tym roku zdecydowanie jest jej za gorąco. W połowie lata liście zaczynają zanikać i przechodzi w stan spoczynku.
Odkrycie zawdzięcza Guido von Webern,który w 1916 w Dayton (Ohio) nabył posiadłość z ogrodem ,w którym znajdowało się strome zbocze pokryte starymi drzewami i dziko rosnącymi kwiatami .Pierwszej wiosny kiedy sprawdzał co też tam w tym ogrodzie i rośnie, odkrył wśród kępy sanguinarii jedną z nich o podwójnych,pełnych kwiatach. Posiadając znajomość rodzimej flory, znajomość botaniki ( i niewątpliwie wnikliwe oko) pan von Webern uświadomił sobie, że dostrzegł niezwykłą mutację. Zaznaczył jej lokalizację i ogrodził stanowisko. Do roku 1919 roślina rozrosła się energicznie do kępy wystarczającej do podziału. Rośliny z podziału wysłał do Arboretum w Arnold (Kanada) i do swojego przyjaciela Henry Teuschera ,późniejszego dyrektora Ogrodu Botanicznego w Montrealu ,który rozpropagował ten oryginalny klon zarówno w samej Kandzie jak i poza jej granicami. I pomyśleć,że gdyby nie miłość do roślin i pasja Guido von Weberna i Henry Teuschera to byśmy tej wspaniałej sanguinarii mogli teraz nie podziwiać. Mamy dług wdzięczności wobec nich niewątpliwie :-)

Pozdrawiam,Piotr
Ostatnio zmieniany: 24 Cze 2012 01:21 przez Hiacynta. Powód: usunięcie nieaktywnych linków

Odp: Sangwinaria kanadyjska(Sanguinaria canadensis) 27 Wrz 2012 20:05 #72886

  • Izabella1004
  • Izabella1004's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 50
  • Otrzymane dziękuję: 174
Sanguinaria canadensis
Pozdrawiam Izabella
Ostatnio zmieniany: 11 Gru 2012 15:49 przez Izabella1004.

Odp: Sangwinaria kanadyjska(Sanguinaria canadensis) 18 Gru 2012 15:29 #103105

  • Basia
  • Basia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 992
  • Otrzymane dziękuję: 1528
Rozkwitająca Sanguinaria canadensis

P4070799.jpg


Przekwitająca

P4130030.jpg
Pozdrawiam mile
Basia

Sangwinaria kanadyjska(Sanguinaria canadensis) 07 Mar 2013 09:24 #131975

  • Anowi
  • Anowi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1825
  • Otrzymane dziękuję: 1586
Moja dwuletnia S.C.Multiplex

Pozdrawiam IWONA
Mały ale mój...
Za tę wiadomość podziękował(a): Campanula

Sangwinaria kanadyjska(Sanguinaria canadensis) 12 Mar 2013 21:16 #133859

  • wesoly
  • wesoly's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 15
Sanguinarie sadzimy na głębokość ok. 5 cm. Lubi podłoże próchniczne – leśne zasobne w składniki pokarmowe. Nie lubi częstego dzielenia. Podstawowym błędem w jej uprawie jest fakt, że sadzimy ją często pod drzewami, krzewami nie podlewamy jej w okresie letnim kiedy zgubi liście. Kluczem do sukcesu w jej uprawie to pulchna ziemia i nieprzesuszane podłoże. W moim ogrodzie rośnie w części leśnej między paprociami. Sadzona pod krzewami musi być częściej podlewana także wtedy kiedy zgubi liście.

jarek
Za tę wiadomość podziękował(a): artam, andowan

Sangwinaria kanadyjska(Sanguinaria canadensis) 22 Kwi 2013 22:47 #148384

  • Basia
  • Basia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 992
  • Otrzymane dziękuję: 1528
W dniu dzisiejszym królowała w ogródku :)

W południe

P1030936.jpg


Wieczorem

P1030939.jpg


Trzy dni temu

P1030896.jpg
Pozdrawiam mile
Basia

Sangwinaria kanadyjska(Sanguinaria canadensis) 26 Kwi 2013 00:33 #149398

  • dawidbanan
  • dawidbanan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 803
  • Otrzymane dziękuję: 388
Jeśli mam być szczery, to ową roślinę teraz będę uprawiał tylko ze względu na liście.
Tylko one są dekoracyjne, ze względu na swój kształt.

Kwiaty są malutkie, wcale ich nie widać. Moja rośnie w cieniu i przekwitła po trzech dniach..
Ostatnio zmieniany: 26 Kwi 2013 00:34 przez dawidbanan.

Sangwinaria kanadyjska(Sanguinaria canadensis) 28 Kwi 2013 12:30 #150260

  • wesoly
  • wesoly's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 15
Bardzo dobrze że duża grupa formowiczów ma odrębne zdanie inaczej świat byłby nudny. Moim skromnym zdaniem kwiaty sanguinarii są bardzo efektowne przy większych kępach kilka z nich zaprezentowaliście. Jeśli chodzi o długość utrzymujących się kwiatów to jeszcze kwitnie odmiana STAR gdzie Flora Plena czy lub Multiplex całkowicie zrzuciła kwiaty. Jeśli chodzi o cenę to wiadomo, że jest zróżnicowana wielkością rośliny. Często sam robiąc zakupy kupuje rośliny duże rozrośnięte fakt są one drogie ale wspólne zakupy pozwalają podzielić rośne i końcowy koszt jest jest do przyjęcia. W ubiegłym roku na licytacji Allegro kłącza były po 50 – 70 zł. Jednak najłatwiejszą i najtańszą metoda pozyskania wielu odmian jest wymiana do której zachęcam.

jarek

Sangwinaria kanadyjska(Sanguinaria canadensis) 30 Kwi 2013 18:08 #151157

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
A ja jeszcze dodam, że na taką większą kępę wcale tak długo czekać nie trzeba... To trzeci rok sangwinarii u mnie, a kupiłam ją jako jednopędową... No nie jest to jeszcze kępa co się zowie ;) , ale jest już zauważalna... :)

DSC_0329_2013-04-30.JPG


DSC_0418.JPG


Nieważne z jakiego powodu chcemy ją uprawiać, dla kwiatów czy dla liści...Każdy powód jest dobry... :)
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Sangwinaria kanadyjska(Sanguinaria canadensis) 18 Lut 2014 12:14 #225627

  • Keri
  • Keri's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 133
  • Otrzymane dziękuję: 88
Sangwinaria kanadyjska Sanguinaria canadensis 'Multiplex' Wiosną wyeksponowana, latem przykryta liśćmi host.
SangwinariakanadyjskaSanguinariacanadensisMultiplex3.jpg


SangwinariakanadyjskaSanguinariacanadensisMultiplex2.jpg
Pozdrawiam cieplutko, Beata.

Mały,ale doskonały;-) Zapraszam
Za tę wiadomość podziękował(a): artam, VERA

Sangwinaria kanadyjska(Sanguinaria canadensis) 19 Lut 2014 21:45 #226224

  • Bona
  • Bona's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 215
  • Otrzymane dziękuję: 52
Sangwinaria kanadyjska "Multiplex" kwiaty ma piękne :) i warto dla tych kwiatów mieć ją w swoim ogrodzie, nawet jeżeli są zbyt krótko.


DSC00770.JPG



DSC00817.JPG


Później cieszą oko liście :P


20130512_130703.jpg
Pozdrawiam-Bożena
Za tę wiadomość podziękował(a): artam, VERA

Sangwinaria kanadyjska(Sanguinaria canadensis) 20 Lut 2014 09:30 #226329

  • Joasiaasia
  • Joasiaasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 230
  • Otrzymane dziękuję: 45
Piękna roślinka :teach: gdzie mogę takową kupić :whistle:
Jeśli chcesz być szczęśliwy przez krótką chwilę, upij się jeśli na dłużej zakochaj się – jeśli zawsze - zacznij uprawiać ogród...

Sangwinaria kanadyjska(Sanguinaria canadensis) 20 Lut 2014 10:11 #226343

  • Bona
  • Bona's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 215
  • Otrzymane dziękuję: 52
Joasiaasia ja swoją kupiłam na alle :whistle: :bye:

sanguinariawpczku.jpg
Pozdrawiam-Bożena
Za tę wiadomość podziękował(a): Joasiaasia

Sangwinaria kanadyjska(Sanguinaria canadensis) 23 Mar 2014 15:22 #236104

  • Wiola
  • Wiola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 431
  • Otrzymane dziękuję: 393
Mam pytanie. Czy Wasze sangwinarie wyszły już z ziemi ?
Ja swoje dwie posadziłam w ubiegłym roku i jak na razie nic się nie pokazało. Zacznę chyba grzebać w ziemi w ich poszukiwaniu ... B)
Pozdrawiam Wiola :)
Ogród Wioli
Ostatnio zmieniany: 23 Mar 2014 15:22 przez Wiola.

Sangwinaria kanadyjska(Sanguinaria canadensis) 23 Mar 2014 16:15 #236129

  • ada.krysia
  • ada.krysia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 319
  • Otrzymane dziękuję: 137
Moje wyszły i w najlepsze kwitną - udało się wstawić zdjęcie :dance:
DSC05307.JPG
Ostatnio zmieniany: 23 Mar 2014 16:20 przez ada.krysia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Wiola, VERA


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.249 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum