Miodunka (Pulmonaria)
Nieduża bylina, o krótkich pełzających kłączach tworząca zwarte kępy, idealnie nadająca się na zacienione rabaty.
Nie jest rośliną ekspansywną, dlatego często jest wykorzystywana w zestawieniach z innymi cieniolubnymi gatunkami jak np.: zawilce, przylaszczki, kokoryczki, barwinki, paprocie, funkie,dąbrówki, żurawki.
Pulmonaria ozdobna jest głównie z liści, które u większości odmian są zielone z licznymi srebrzystymi plamkami. Wyróżnia się także odmiany o zupełnie zielonych czy srebrnych liściach.
Aby miodunki w naszych ogrodach ładnie i zdrowo rosły muszą mieć zapewnione przynajmniej lekko ocienione stanowisko, podłoże żyzne, zasobne w próchnicę, przepuszczalne. Dobrze jest przed posadzeniem wymieszać ziemię z kompostem.Gleba powinna być stale wilgotna, w okresach suszy więdną. Ględę należy ściółkować korą lub innym materiałem przeznaczonym do tego celu.Długi okres suszy może doprowadzić do "letniego spoczynku" trzeba wtedy roślinę obficie podlać i usunąć zwiędłe liście,to ją pobudzi do dalszego wzrostu.
Miodunki są odporne na mróz, ale przy bezśnieżnych zimach mogą wymarzać. Warto je okryć grubą warstwą kory lub gałązkami z iglaków, zwłaszcza rośliny sadzone jesienią.
Gdy przez dłuższy okres wilgotność powietrza będzie utrzymywała się na wysokim poziomie roślina może złapać choroby grzybowe,głownie mączniak . W takim przypadku trzeba opryskać roślinę preparatem zwalczającym tę chorobę.
W Polsce, na stanowiskach naturalnych występują:
* miodunka ćma (Pulmonaria obscura)
* miodunka miękkowłosa (Pulmonaria mollis syn. Pulmonaria mollissima)
* miodunka plamista syn miodunka lekarska (Pulmonaria officinalis)
* miodunka wąskolistna (Pulmonaria angustifolia )
Inne, bardziej popularne, to:
* miodunka czerwona (Pulmonaria rubra)
* miodunka węgierska (Pulmonaria filarszkyana)
oraz liczne mieszance, oznaczane 'Pulmonaria x...' , jak np 'Pulmonaria x Moonshine'
-- (uzupełnienie opisu Igora)
Pulmonaria x 'Excalibur'
Pulmonaria x 'High Contrast'
Pulmonaria x 'Majeste'
Pulmonaria x Samourai