TEMAT: Kompozycja z jednorocznych pnączy

Kompozycja z jednorocznych pnączy 26 Sty 2022 13:14 #790309

  • miechunkovy
  • miechunkovy's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 20
  • Otrzymane dziękuję: 38
Zamarzyła mi się w tym roku kompozycja z jednorocznych pnączy. Chciałbym w 30 litrowej donicy na tarasie posadzić tunbergię, wilca Heavenly Blue, minę (wilca klapowanego), nasturcję pnącą. Myślicie, że te gatunki dadzą radę razem? Regularne podlewanie i nawożenie będą miały zapewnione. ;) A może ktoś pochwali się własną, sprawdzoną kompozycją z pnączy jednorocznych w donicy? :)
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2022 13:15 przez miechunkovy.


Zielone okna z estimeble.pl

Kompozycja z jednorocznych pnączy 26 Sty 2022 13:41 #790316

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2632
  • Otrzymane dziękuję: 7740
Nasturcję uwielbiam, ale zaraz Ci na nią mszyce wejdą. Może daj zamiast niej wilec ziemniaczany?
Atrakcyjność miny jest... hmm... no, dla mnie dyskusyjna. Ale może po prostu mnie się nie udawała.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): miechunkovy, Babcia Ala

Kompozycja z jednorocznych pnączy 26 Sty 2022 15:07 #790328

  • miechunkovy
  • miechunkovy's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 20
  • Otrzymane dziękuję: 38
Znam te gatunki, ale każdy uprawiałem w poprzednich latach w osobnych donicach, nigdy w jednej. Minii chcę dać szansę, choć wiem, że różnie z kwitnieniem u niej... Mszyce co roku mam na nasturcjach i jakoś sobie radzimy. Dla mnie to nie jest aż taki duży problem. ;)
Chodzi mi o to, czy ktoś z Was uprawiał te gatunki w kompozycji (albo inne jednoroczne) i chciałby podzielić się spostrzeżeniami/uwagami.
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2022 16:54 przez miechunkovy.

Kompozycja z jednorocznych pnączy 29 Sty 2022 22:54 #790827

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 923
  • Otrzymane dziękuję: 2285
Urokliwość tej kompozycji będzie zależała od tego, w jaki sposób pokierujesz tymi roślinami w ich wędrówce w górę. Każda z wymienionych ma swój sposób i potencjał. Jeżeli będą mieć jakąś kratkę, bambusy, siatkę ozdobną o dużych oczkach i będziesz im na bieżąco nadawał kierunek to będzie ok. W przeciwnym wypadku zrobi się kołtun. Sprawdź też czy wszystkie mają podobne zapotrzebowanie na wodę.
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2022 22:57 przez badzia.

Kompozycja z jednorocznych pnączy 13 Sty 2023 21:24 #820803

  • EwG
  • EwG's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 350
  • Otrzymane dziękuję: 1311
Ja co roku mam dużą donicę - kielich z nasturcjami karłowatymi. Do dużej donicy wstawiam mniejszą i potem tworzy się kaskada.
Mszyce udaje mi się opanować, po prostu staram się zaglądać pod młode listki z zgniatam od razu skupiska mszyc.

Donica z 2021 r:
lh3.googleusercontent.com/pw/AL9nZEXJ0sn...1-h659-no?authuser=0


Donica z 2020 r:
lh3.googleusercontent.com/pw/AL9nZEUerCh...1-h659-no?authuser=0

Bardzo lubię nasturcję. Przeważnie wysiewam odmianę Night & Day (Bordowe i jasno żółte kwiaty) oraz Cherry Rose (różową, a w zasadzie fuksja). Zdarzają się też takie o pstrokatych liściach.
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa

Podlasie
Strefa: 6b

Cierpię na nieprzerwany brak miejsca do uprawy, brak wolnych parapetów oraz brak czasu ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254

Kompozycja z jednorocznych pnączy 04 Mar 2023 13:55 #824846

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3563
  • Otrzymane dziękuję: 30070
Mam nadzieję, że nie będę żałować wysiewu Miny i Rodochitonu,a nie kobei.Wysialam te pnącza po raz pierwszy.
Minę planuję posadzić przy katalpach rosnących przy rabacie kwiatowej i na tarasie.


20230304_133442.jpg



Z wysłanych 8 nasionek rodochitiona wykielkowaly 4.


20230304_125724.jpg
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.254 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum