• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Kolczurka klapowana / Echinocystis lobata

Kolczurka klapowana / Echinocystis lobata 17 Sie 2012 00:29 #61970

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Kolczurka klapowana (Echinocystis lobata) – gatunek jednorocznego pnącza z rodziny dyniowatych.


kolczurka1.jpg


Wijącymi się pędami, których długość dochodzi do 8 m, zaopatrzonymi w wąsy czepne szczelnie oplata przybrzeżne krzewy i drzewa, tworząc malownicze kwietne kopce. Preferuje miejsca nasłonecznione, wilgotną, żyzną ziemię. Wysiewa się poprzez nasiona wysypujące się na dużą odległość z pękających owoców.

kolczurka3.jpg



Kwitnie od końca lipca do jesieni białymi kwiatami męskimi zebranymi w groniaste kwiatostany, kwiaty żeńskie przeobrażają się w kolczaste owoce.

kolczurka2.jpg



Bywa sadzona przy płotach jako dekoracyjne, miododajne pnącze, pachnie delikatnie. Ziele kolczurki ma zastosowanie w zielarstwie.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Kolczurka klapowana / Echinocystis lobata 17 Sie 2012 18:26 #62056

  • adamian
  • adamian's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 188
  • Otrzymane dziękuję: 481
Uroda tej rośliny niestety bywa zwodnicza, to jedna z "agresywnych" roślin inwazyjnych obcego pochodzenia. Z łatwością przenika do dzikich siedlisk wspinając się po gałęziach drzew i krzewów powoduje deformację roślin. Welon gęsto splątanych pędów mocno wywołuje mocne zacienienie co w konsekwencji prowadzi do silnego zubożenia składu naturalnej flory. Spotkałem wiele miejsc, szczególnie w dolinach rzek, w których kolczurka pospołu z rdestowcem, rudbekią i nawłocią w zastraszającym tempie wypiera rodzime gatunki.
Ostatnio zmieniany: 17 Sie 2012 18:27 przez adamian.

Odp: Kolczurka klapowana / Echinocystis lobata 17 Sie 2012 22:13 #62147

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Zgadza się, chociaż ma oszałamiający wygląd i zapach, jest groźna, oplata szczelnie drzewka i krzewy, a posuwa się konsekwentnie co roku zagarniając coraz większy obszar, parę lat temu nie było jej, potem było 1 pnącze, teraz prawie cały brzeg torfowiska jest obrośnięty kolczurką.

Nie wiem, czy to prawda, ale słyszałam, że jej nasiona są toksyczne.

Odp: Kolczurka klapowana / Echinocystis lobata 17 Sie 2012 22:24 #62159

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Hmm, a u mnie w ogrodzie nie przeżyła :blink: , była tylko sezen :whistle:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Odp: Kolczurka klapowana / Echinocystis lobata 17 Sie 2012 22:44 #62170

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Najlepiej się czuje na wilgotnych, żyznych, nasłonecznionych miejscach. Jak szalona obrasta brzegi bagienka torfowego.

Odp: Kolczurka klapowana / Echinocystis lobata 23 Sie 2012 23:12 #63625

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15833
  • Otrzymane dziękuję: 12230
olibabka wrote:
Hmm, a u mnie w ogrodzie nie przeżyła :blink: , była tylko sezen :whistle:

Także miałam to szczęście, że kolczurka nie zaatakowała mojego ogrodu :drink1:
Przed pięciu laty potrzebowałam czegoś, co szybko zakryje siermiężną szopkę po poprzedniku.
Znalazłam na All... to pnącze, które przyrasta ok.6 m w sezonie (!).
Nie mierzyłam wprawdzie, ale spełniło wówczas moje oczekiwania.
Rozsiało się, a jakże, ale tylko jeden, następny sezon spotykałam siewki na ogrodzie:
a że łatwo się je wyrywało, więc już kolejnego lata nie doczekały.

Pozostały tylko wspomnieniowe fotki:

09.08.2007078.jpg


09.08.2007088.jpg


12.08.2007052.jpg


12.08.2007053.jpg


I ten charakterystyczny owoc, podobny do owocu kasztanowca; bardzo mięsisty miąższ, a w nim komory z nasionami.
Dojrzałe owoce pękają na czubku i wysypują nasionka, które podobne są do pestek dyni, tylko ciemniejsze i trochę mniejsze ( że też nie zrobiłam wówczas im zdjęcia!! :hammer: )

16.09.2007058.jpg


16.09.2007059.jpg


16.09.2007056.jpg
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Odp: Kolczurka klapowana / Echinocystis lobata 31 Sie 2012 07:43 #65591

  • Ruda2011
  • Ruda2011's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 270
  • Otrzymane dziękuję: 119
Witajcie. Kolczurka jest śliczna i w ogródku bardzo łatwo ją kontrolować. Ja wsadziłam większe skupiska "kasztanów" do siatek po włoszczyźnie ( nie wyprysną na zewnątrz ) a resztę oberwałam. Okazało się, że to za mało. W moim wątku na FO constancjauświadomiła mnie, że nieświadomie popełniam przestępstwo :oops:
Stan prawny

Kolczurka klapowana uznawany jest w Polsce za gatunek inwazyjny, groźny dla rodzimej przyrody. Jego wprowadzanie do środowiska lub przemieszczanie w środowisku przyrodniczym jest zabronione przez Ustawe o ochronie przyrody z 2004 roku. Od 2012 roku także jego import, posiadanie, prowadzenie hodowli, rozmnażanie i sprzedaż wymagają specjalnego pozwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Nieprzestrzeganie wymienionych ograniczeń według ustawy o ochronie przyrody jest wykroczeniem podlegającym karze aresztu lub grzywny pieniężnej[4][5].



Tak więc - fajne było ale się skończyło :(
300m2 FRAJDY czyli w ogRODzie Rudej
JESZCZE NIE BYŁO, ŻEBY JAKOŚ NIE BYŁO - MARIOLA "R"
Ostatnio zmieniany: 31 Sie 2012 07:50 przez Ruda2011.

Odp: Kolczurka klapowana / Echinocystis lobata 31 Sie 2012 09:22 #65625

  • Roma
  • Roma's Avatar
O kurcze :eek3: a mnie się ta roślina bardzo podoba, właśnie ze względów estetycznych.Szybko zakrywa to co mamy do ukrycia :devil1:

Odp: Kolczurka klapowana / Echinocystis lobata 31 Sie 2012 09:40 #65633

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Jesli ktoś przeczytał załącznik zawierający nowelizację do tej ustawy (Dziennik Ustaw Nr 210. poz. 1260), to przy niektórych roślinach (m,in, kolczurce) dotarł do takiego zdania:
Nie dotyczy dalszego przetrzymywania, bez zmiany lokalizacji, okazów przetrzymywanych w dniu wejścia w życie
rozporządzenia

W związku z tym myślę, że nie warto przenosić straszących informacji z FO do naszych wątków, zwłaszcza, jeśli nie do końca są zgodne ze stanem faktycznym. ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Ruda2011

Odp: Kolczurka klapowana / Echinocystis lobata 31 Sie 2012 14:47 #65702

  • Roma
  • Roma's Avatar
Proszę, powiedzcie mi kiedy zebrać nasiona i jak je przygotować do zasiania.

Odp: Kolczurka klapowana / Echinocystis lobata 04 Wrz 2012 22:05 #66808

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Najpierw zielone kolczaste owocki brązowieją i trochę podsychają, potem pękają i nasiona się rozsypują. Nasiewają się same, nie trzeba się o nie troszczyć. Dojrzewają nierównomiernie, starsze się już wysiewają, a na górze pędów tworzą się zawiązki nowych.
Jeśli chcesz zebrać nasiona, pilnuj momentu pękania, albo na brązowiejące owoce nałóż jakąś rajstopkową cienką skarpetkę, wtedy po pęknięciu skorupki nasiona się nie rozsypią.

Kolczurka klapowana / Echinocystis lobata 17 Sty 2014 14:09 #215878

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
U mnie sam się wysiewa. Nie dopuszczam tylko, by rósł na działce. Niech sobie wędruje za płotem.
Nie straszny mu cień. Nasiona kiełkują pod ulęgałką, która rośnie za płotem. Wspinają się po siatce i wędrują dalej kilka metrów po ulęgałce.
Zapach upajający! :blink:
Mi nie przeszkadza.
Nie jest też zbyt ekspansywny. Od lat rośnie, ale nie zarósł wszystkiego do koła.

Kolczurka klapowana / Echinocystis lobata 24 Sty 2014 21:29 #217584

  • Ruda2011
  • Ruda2011's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 270
  • Otrzymane dziękuję: 119
Mnie bardzo podoba się kolczurka i (pod kontrolą) mam ją od dwóch lat. W 2012 wyglądała tak
IMG_2785.JPG


A tak, jeszcze rok temu wyglądał teren w okolicy osiedla, na którym mieszkam. Teraz stoi już tam następny blok :whistle:

IMG_2816.JPG
300m2 FRAJDY czyli w ogRODzie Rudej
JESZCZE NIE BYŁO, ŻEBY JAKOŚ NIE BYŁO - MARIOLA "R"
Ostatnio zmieniany: 24 Sty 2014 21:30 przez Ruda2011.

Kolczurka klapowana / Echinocystis lobata 24 Sty 2014 22:16 #217611

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
W tym roku obiecałam sobie, że dopilnuję i w odpowiednim czasie zerwę kolczaste jaja na suche bukiety :) Przynajmniej przyczynię się do zmniejszenia ekspansji kolczurki :happy4:
Za tę wiadomość podziękował(a): Ruda2011

Kolczurka klapowana / Echinocystis lobata 25 Sty 2014 14:23 #217787

  • Ruda2011
  • Ruda2011's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 270
  • Otrzymane dziękuję: 119
A wiesz, ja też jestem ciekawa, jak wyglądały będą te "kasztanki" gdy już wyplują nasiona. Do tej pory paliłam jeszcze zielone ;) . Założę pończochę na nie i odczekam :wink2: . Ale pachnie i wygląda ślicznie - przyznasz Hiacynto :)
300m2 FRAJDY czyli w ogRODzie Rudej
JESZCZE NIE BYŁO, ŻEBY JAKOŚ NIE BYŁO - MARIOLA "R"

Kolczurka klapowana / Echinocystis lobata 04 Lut 2014 23:59 #221704

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Owoce kolczurki zimą wiszą na wyschniętych, kruchych łodygach, kolczaste okrywy też są delikatne, rozpadają się.

kolczurka-zima1.jpg


kolczurka-zima2.jpg


kolczurka-zima3.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Kolczurka klapowana / Echinocystis lobata 14 Lut 2014 09:46 #224312

  • Ruda2011
  • Ruda2011's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 270
  • Otrzymane dziękuję: 119
Tak .... smutnawo trochę wyglądają :whistle:
No, ale po to jest zima ze smutasami żeby cieszyć się wiosną :)
300m2 FRAJDY czyli w ogRODzie Rudej
JESZCZE NIE BYŁO, ŻEBY JAKOŚ NIE BYŁO - MARIOLA "R"

Kolczurka klapowana / Echinocystis lobata 20 Wrz 2014 22:14 #300211

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Do kolczurki mam wielki sentyment, bo to roślina z mego dzieciństwa. Mama i jej sąsiadka tworzyły niezwykłe letnie 'salony' z tego pnącza. Jest delikatne, nie potrzebuje silnych podpór, szybko rośnie i pięknie pachnie. Łatwo się rozsiewa, ale bez problemu można usunąć siewki, podobnie jak całą roślinę po sezonie. U mnie sprawdza się m.in. jako zasłona przed wścibskimi ;) lub do cieniowania huśtawki, tam gdzie pnącze ma być lekkie i usuwane na zimę.

Kolczurkaklapowana.jpg



Nie wiedziałam, że stwarza zagrożenie dla innych roślin, rzadko widuję kolczurkę w ogrodach i chyba nigdy poza nimi.
Wikipedia datuje pojawienie się pierwszych okazów w Polsce pod koniec lat 70 XX w, wg. mnie rosła w naszym ogrodzie wcześniej.

W tym roku, podczas upałów, opanowały ją dziwne muszki, pytałam mamę co z tym robić, poradziła usunąć rośliny, ale trzykrotne opryski Mospilanem rozprawiły się ze szkodnikami.
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.420 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum