• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Terminy siewu poszczególnych gatunków

Terminy siewu poszczególnych gatunków 25 Lis 2012 15:05 #92956

  • dawidbanan
  • dawidbanan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 803
  • Otrzymane dziękuję: 388

-Aksamitka - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin V, kwitnie VI-X,

-Aster chiński - roślin jednoroczna, wysiew do ciepłego inspektu w połowie III, w IV do zimnego inspektu lub na rozsadnik, siewki pikować,

-Begonia wiecznie kwitnąca - wysiew w I-II do skrzynek, które trzymamy w ciepłym, jasnym pomieszczeniu, drobne siewki pikujemy, w IV rozsadzamy do inspektów a w końcu maja do gruntu, roślina trudna do rozmnażania w warunkach domowych,

-Bratki - rośliny dwuletnie, wysiewa się w VI i VII, na miejsce stałe przesadza się jesienią (wtedy należy zadbać o rośliny okrywając je gałązkami jedliny co chroni je przed mrozem i przesychaniem) lub na wiosnę,

-Celozja (grzebionatka) - roślina jednoroczna, wysiew do pojemników, termin od II do III, początków IV do skrzynek lub w ciepłym inspekcie,

-Chaber bławatek - roślina jednoroczna, wysiew do inspektu III, lub wysiew wprost do gruntu, termin początek IV, kwitnie od VII do końca VIII,

-Cynia - roślina jednoroczna, wysiew do pojemników - koniec III, wysiew wprost do gruntu - termin początek V ale zakwitnie dopiero w VIII i będzie miała mniejsze kwiaty.

-Czarnuszka damasceńska - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin III-IV, kwitnie VII-IX,

-Czubatka - roślina jednoroczna, wysiew nasion w II-IV do inspektów lub do skrzynek, siewki wymagają pikowania, na miejsce stałe wysadzmy w połowie maja,

-Diaskia - roślina jednoroczna, wysiew do pojemników - termin III-IV, kwitnie od VI do przymrozków.

-Dimorfoteka pomarańczowa - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin IV-V, kwitnie VII-IX,

-Dynia ozdobna - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin wysiewu - koniec V,

-Dzwonki ogrodowe - roślina dwuletnia, wysiew nasion w V - VI do inspektu, siewki źle znoszą przesadzanie - na miejsce stałe przesadzić w VIII-IX lub wiosną następnego roku,

-Fasola ozdobna - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin V, kwitnie VII-X,

-Gazania - nasiona wysiewamy w II-III do skrzynek lub doniczek ustawionych w ciepłym pomieszczeniu, siewki pikuje się do inspektu lub doniczek torfowych.

-Godecja wielkokwiatowa - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin III-IV, kwitnie VII-IX,

-Groszek pachnący - roślina jednoroczna, wysiew w połowie III do pojemników i ustawić w widnym miejscu w mieszkaniu, lub wysiew wprost do gruntu, termin IV, aby mieć kwiaty przez całe lato i jesień aż do przymrozków trzeba wysiewać nasiona partiami co 2-3 tygodnie aż do końca czerwca, kwitnie VI-IX,

-Heliotrop - roślina jednoroczna, wysiew do pojemników, termin I, początek II, roślina wolno kiełkuje,

-Kapusta ozdobna - roślina jednoroczna, wysiew do inspektu, termin III - V do zimnego inspektu.

-Klarkia wytworna - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin III-IV, kwitnie VII-IX,

-Kleoma ciernista - roślina jednoroczna, wysiew nasion w III do doniczek lub ciepłego inspektu, siewki przesadzać pojedynczo do doniczek a w maju (po przymrozkach) na miejsca stałe,

-Koleus (pokrzywka brazylijska) - roślina traktowana jak jednoroczna lub wieloletnia, może być wysiewany o każdej porze roku ale rośliny przeznaczone na rabaty wysiewa się w II do skrzynek umieszczonych w ciepłym miejscu. W połowie V wysadzamy na miejsca stałe,

-Kosmos (onętek) - roślina jednoroczna, termin III do półciepłego inspektu lub wysiew wprost do gruntu, termin koniec IV, początek V, kwitnie VII-IX,

-Kroplik (figlarz) - w III, IV do ciepłego inspektu lub skrzynek. Nasion nie przykrywa się ziemią tylko lekko wciska w podłoże. Kiełkują po 2 tygodniach. Po wzejściu siewki przewietrzać i hartować.

-Lak pachnący - roślina dwuletnia, wysiew nasion w V i na początku VI do zimnego inspektu, na miejsca stałe wysadzamy jesienią (roślina dość trudno zimuje),

-Lobelia przylądkowa - roślina jednoroczna, wysiew nasion od lutego do marca do skrzynek umieszczonych w ciepłym miejscu. Nasion nie przykrywa się tylko lekko wciska w podłoże. Siewki pikuje sie kępkami dwukrotnie a rozmiary siewek są niewielkie.

-Maczek kalifornijski (eszolcja) - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin III-IV, kwitnie VI-X,

-Malwy - rośliny dwuletnie, wysiew nasion w V VI do zimnego inspektu, doniczek lub na rozsadniku, nasiona zachowują zdolność kiełkowania do 4 lat, gdy siewki wytworzą 2-3 liście wysadza się je na miejsca stałe w odległości 30-60 cm,

-Mietelnik ogrodowy - zwany inaczej cyprysikiem letnim, roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu IV-V,

-Nagietek lekarski - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin najczęściej III-IV ale część nasion można wysiać później nawet do połowy lipca, najlepiej wysiewać stopniowo, partiami aby zapewnić ciągłość kwitnienia, kwitnie VI-IX,

-Nasturcja większa - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin V, kwitnie VII-X,

-Maciejka - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin IV-V, kwitnie VI-IX,

-Niecierpek Waleriana - od I do V, po 4 tygodniach sadzonki przepikować, a po następnych 4 tygodniach przesadzić do doniczek.

-Niezapominajka - roślina dwuletnia, wysiać na rozsadniku w VI. Po miesiącu siewki należy przepikować a gdy zaczną tworzyć kępki wysadzić na miejsce stałe.

-Ostróżka letnia - roślina jednoroczna, wysiew III-IV na miejsce stałe, kwitnie VI-IX,

-Petunia - roślina jednoroczna, wysiew do pojemników, termin siewu II-III do skrzynek,

-Portulaka wielkokwiatowa - roślina jednoroczna, aby wcześniej zakwitła można wysiać nasiona na początku III do doniczek, późniejszy termin siewu III - początek IV do inspektu lub skrzynek albo wysiew wprost do gruntu, termin koniec IV-V kwitnie VII-IX,

-Powój trójbarwny - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin IV, kwitnie VII-IX,

-Przypołudnik stokrotkowy - w III i IV do zimnego inspektu (można też do doniczki na parapecie). Kiełkują po 10-20 dniach. Siewki wymagają pikowania. Na miejsca stałe wysadzamy pod koniec maja.

-Słonecznik zwyczajny - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin IV-V, kwitnie VII-X,

-Smagliczka nadmorska - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin IV, kwitnie VI-X,

-Stokrotki - roślina dwuletnia, wysiew nasion w VI, na miejsce stałe przesadza się jesienią,

-Suchokwiat roczny - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin IV, kwitnie VII-IX,

-Suchlin różowy (suchołuska) - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin IV, kwitnie VII-VIII,

-Szarłat zwisły - roślina jednoroczna, wysiew do inspektu, termin IV, siewki wymagają pikowania,

-Szarłat wiechowaty - roślina jednoroczna, wysiew do inspektu, termin początek IV do inspektu lub początek V wprost do gruntu.

-Ślazówka - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin III-IV, kwitnie od czerwca do jesieni,

-Werbena - roślina jednoroczna, wysiew do pojemnikow, termin połowa III do doniczek, roślina długo kiełkuje,

-Wiekuistka (złociszek oskrzydlony) - roślina jednoroczna, wysiew do inspektu, termin koniec IV na rozsadnik lub do zimnego inspektu,

-Wilec purpurowy - roślina jednoroczna, można wilce wysiać w III, do pojemników i ustawić w ciepłym miejscu, kwitnie wtedy wcześniej, wysiew wprost do gruntu - termin IV-V, kwitnie VII-IX,

-Wyżlin większy (lwia paszcza) - roślina jednoroczna, wysiew do pojemników, termin od II do początku IV,

-Żeniszek - roślina jednoroczna, wysiew do pojemników koniec II, początek III lub do ciepłych inspektów w terminie III - IV, kiełkują po 8-10 dniach, siewki o wys. 1 cm pikujemy, w końcu maja wysadzamy na miejsca stałe
Ostatnio zmieniany: 05 Kwi 2013 16:11 przez Igor.
Za tę wiadomość podziękował(a): andrzejek, Armasza


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: TERMINY SIEWU ROŚLIN JEDNOROCZNYCH I DWULETNICH 06 Gru 2012 11:57 #98035

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3245
  • Otrzymane dziękuję: 9627
W połowie lutego wysieję już żeniszki,lobelie,kobeę i szałwię błyszczącą,oraz powabną,por wczesny gdyż jest mniej atakowany przez miniarkę.Parapety będą wyglądały następująco:

zdjciadziecidziakiitp001.JPG


zdjciadziecidziakiitp003.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): dawidbanan

Odp: TERMINY SIEWU ROŚLIN JEDNOROCZNYCH I DWULETNICH 31 Sty 2013 21:16 #117549

  • Roma
  • Roma's Avatar
Moje siewy jednorocznych już do mnie dotarły, jednak z braku parapetów musiałam wybrać tylko te wysiewane do gruntu.
Ostatnio zmieniany: 22 Kwi 2014 00:34 przez Roma.

TERMINY SIEWU ROŚLIN JEDNOROCZNYCH I DWULETNICH 10 Lut 2013 21:10 #121940

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3245
  • Otrzymane dziękuję: 9627
Melduję najpokorniej,że szałwia i żeniszki które wysiałam 1 stycznia-zostały zasuszone z powodu mojego wyjazdu-nie było mnie tydzień i nie było chętnych do podlewania...Trudno,w połowie lutego wysieję jeszcze raz :)

TERMINY SIEWU ROŚLIN JEDNOROCZNYCH I DWULETNICH 21 Lut 2013 14:39 #127382

  • AniaH
  • AniaH's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 82
Witam serdecznie, chciałabym się dowiedzieć jak długo kiełkuje werbena??? Mija już dwa tygodnie od wysiania i nic:-(.
Pozdrawiam Ania
Ania

TERMINY SIEWU ROŚLIN JEDNOROCZNYCH I DWULETNICH 09 Mar 2013 20:45 #132795

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3245
  • Otrzymane dziękuję: 9627
Z nagłego braku miejsca wysiewam dopiero jutro: kobeę,tunbergię oskrzydlaną,rączniki,szałwię,lobelię.

Terminy siewu poszczególnych gatunków 22 Kwi 2014 00:55 #245270

  • Roma
  • Roma's Avatar
Koniec kwietnia , maj i czerwiec to czas wysiewu niektórych roślin jednorocznych i dwuletnich takich jak:
-Aksamitka - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin V, kwitnie VI-X,

-Aster chiński - roślin jednoroczna, w IV do zimnego inspektu lub na rozsadnik, siewki pikować,
-Bratki - rośliny dwuletnie, wysiewa się w VI i VII, na miejsce stałe przesadza się jesienią.

Cynia - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu - termin początek V , zakwitnie w VIII

-Dynia ozdobna - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin wysiewu - koniec V,

Dzwonki ogrodowe - roślina dwuletnia, wysiew nasion w V - VI do inspektu, siewki źle znoszą przesadzanie - na miejsce stałe przesadzić w VIII-IX lub wiosną następnego roku,

-Fasola ozdobna - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin V, kwitnie VII-X,

-Kapusta ozdobna - roślina jednoroczna, wysiew w maju do zimnego inspektu.

Nasturcja większa - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin V, kwitnie VII-X,

-Maciejka - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin IV-V, kwitnie VI-IX,

-Mietelnik ogrodowy - zwany inaczej cyprysikiem letnim, roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu IV-V,

Słonecznik zwyczajny - roślina jednoroczna, wysiew wprost do gruntu, termin IV-V, kwitnie VII-X,

-Szarłat wiechowaty - roślina jednoroczna, początek V wprost do gruntu.

-Wiekuistka (złociszek oskrzydlony) - roślina jednoroczna, wysiew do inspektu, termin koniec IV na rozsadnik lub do zimnego inspektu,

Dane zaczerpnięte z www.forumogrodniczeoaza.pl/index.php/for...lnych-gatunkow#92956
Ostatnio zmieniany: 22 Kwi 2014 00:55 przez Roma.

Terminy siewu poszczególnych gatunków 21 Gru 2014 12:49 #321951

  • Roma
  • Roma's Avatar
Grudzień ma się prawie ku końcowi więc pozwolę sobie przypomnieć o wysiewach niektórych roślin w miesiącu styczniu.
do najwcześniej wysiewanych roślin ozdobnych jest Heliotrop

Heliotrop w ogrodzie Iny


Nasionka wysiewamy w m-cu styczniu do pojemników z niezbyt zasobną ziemią,przysypując piaskiem.Aby zapewnić odpowiednią wilgotność dobrze jear pojemniki nakryć szybą i postawić w jasne,niezbyt ciepłe miejsce.Szybę od czasu do czasu zdejmujemy do przewietrzenia.Roślinki należy przepikować.Wysadzamy do ogrodu po ustąpieniu wiosennych przymrozków.

Kolejną rośliną którą można wysiać w styczniu jest Niecierpek Waleriana który należy po 4 tygodniach przepikować a po kolejnych 4 tygodniach wysadzić do doniczek.


Dwa lata temu wysiałam w styczniu kobeę i do gruntu wysadziłam już dorodną roślinę o wiele lepiej kwitła.


Bardziej niecierpliwi mogą również wysiać Kraspedię Globosa

kraspedia.jpg


jak i Begonię stale kwitnącą

Begoniastalekwitnca.jpg
Ostatnio zmieniany: 21 Gru 2014 12:51 przez Roma.

Terminy siewu poszczególnych gatunków 16 Lut 2015 16:31 #340867

  • Roma
  • Roma's Avatar
Zapraszam do przejrzenia terminów wysiewów :)

Terminy siewu poszczególnych gatunków 16 Lut 2015 18:56 #340903

  • AniaH
  • AniaH's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 82
Ja 11 lutego wysiałam gazanię i już ładnie powychodziła :)
Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Co i kiedy wysiewamy. 01 Mar 2016 17:23 #440229

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Nie da się ukryć, ze zaczął się sezon siewny. Każdy z nas chce mieć niepowtarzalne i najpiękniejsze rośliny jednoroczne.Trochę przeglądnęłam ofert niektórych firm nasiennych (nie tylko Polskich) mnogość odmian gatunków jest niewyobrażalna. Pewnie, ze niektóre ( nie wszystkie) można kupić rozsadę. Ale wtedy na pewno nie będą niepowtarzalne.
Co juz wysialiście, a co planujecie.? Jakie nowości.
Ja już oczywiście wysiałam Goździki Szabo. W przyszłym tygodniu chińskie.Jutro będą wysiewy mojej sztandarowej rośliny. Zatrwianu wrębnego i kocankoi. Kcankę te najciekawsze kolory otrzymuję ze swoich nasion, ale te zasadnicze czyli żółtą białą czerwoną co roku kupuję nasiona.
IMG_0064.jpg

Mam olbrzymi ochotę wysiać Rudbekie na opakowaniu pisze, że jednoroczna. Jedna jest pełna , druga z kolei karłowa.

IMG_0036-5.jpg
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2016 17:24 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, Marzenka

Co i kiedy wysiewamy. 01 Mar 2016 22:02 #440360

  • Mariola54
  • Mariola54's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 154
  • Otrzymane dziękuję: 140
Lucynko chyba się nie spiesz z siewem.
Ja wysiałam ze siewu od forumki pod koniec stycznia
i jak na razie nic z tego nie wychodzi.
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112

Co i kiedy wysiewamy. 01 Mar 2016 22:20 #440370

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Basiu zwykle rudbekia jest dwuletnia, tu pisze, że jednoroczna, to jak będzie z kwitnieniem. Czy zdąży? natomiast zatrwian na pewno muszę już siać, bo on się długo zbiera w młodości. Szybko wschodzi, ale mały powoli rośnie.Wysiałam od Kasi kryzysowej tytoń leśny. Ma się dobrze, ładnie skiełkował, ale tak maluteńkie te roślinki. Żałuję, że nie siałam metodą Marka (Amaranta). Bo teraz to naprawdę nie wiem czy go igłą wydłubywać, jest bardzo gęsty i długo tak nie może rosnąć..Wysiałam też kłosowiec, ale razem z sałata rośnie na zewnątrz. on lubi chłód.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mariola54

Co i kiedy wysiewamy. 02 Mar 2016 22:17 #440775

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Da\ziś posiałam następne rośliny Nachyłki. Myślalam, ze to byliny krótkowieczne, ale na torebce pisze, ze jednoroczne

IMG_0029.jpg



IMG_00592.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 02 Mar 2016 22:18 przez Emalia112.

Terminy siewu poszczególnych gatunków 06 Sty 2019 21:32 #635435

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3245
  • Otrzymane dziękuję: 9627
Jakie macie plany co do roślin 1 rocznych na ten sezon - czy wybraliście już gatunki i odmiany? Na kiedy planujecie pierwsze wysiewy?

Terminy siewu poszczególnych gatunków 30 Sty 2019 19:06 #639798

  • izy10
  • izy10's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1064
  • Otrzymane dziękuję: 2038
No ja dziś otwarłam sezon :dance:
Posiałam hosty no i języczkę i rudbieke po troszku bo takie nasionka były pod ręką
Jutro planuję siać heliotrop z własnych nasionek może się uda tym razem
a potem żeniszek :hearts: :hearts: :hearts: :hearts:
bo mi najlepiej wschodzi i kwitnie niezawodnie :garden1:
Pozdrawiam Izula
Doniczkowy świat w ogród zmienić czas…
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2019 19:07 przez izy10.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Jagoda254

Terminy siewu poszczególnych gatunków 11 Lut 2019 19:07 #642199

  • Campanula
  • Campanula's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 397
Pozwoliłam sobie zebrać i uporządkować wszystkie informacje z tego wątku i utworzyć plik gotowy do wydrukowania. Lubię mieć takie rzeczy pod ręką :)
Jeżeli ktoś ma ochotę to bardzo proszę :flower2:


File Attachment:

Nazwa pliku: Terminy_siewu-jednoroczne_dwuletnie.pdf
Wielkość pliku: 63 KB



Pozdrawiam :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Adrian89, Emalia112, Armasza, Maggie, Zygowa

Terminy siewu poszczególnych gatunków 14 Lut 2019 10:16 #642713

  • amsiz
  • amsiz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 249
  • Otrzymane dziękuję: 307
Ale aksamitkę można wysiewać na rozsadę w marcu, wtedy wysadzamy w maju już prawie kwitnące.
Aga
Za tę wiadomość podziękował(a): Campanula


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.431 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum