TEMAT: Dziurawiec Zwyczajny (Hypericum perforatum)

Dziurawiec Zwyczajny (Hypericum perforatum) 04 Kwi 2012 10:11 #20483

  • tasikk
  • tasikk's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 35
dziurawiec-zwycz.jpg




Dziurawiec jest wieloletnim i aromatycznym ziolem nalezacym do rodziny dziurawcowatych. Wystepuje w Europie, Azji Zachodniej, Ameryce Poludniowej i Polnocnej, pospolicie wystepuje w Polsce. Rosnie zazwyczaj na glebach suchych, piaszczystych, nieuzytkach i na skrajach lasow.

Glownym surowcem leczniczym swietojanskiego ziela są kwiaty oraz czesci nadziemne.

Dziurawiec kwitnie od czerwca do września. Zbiera się swiezo rozkwitajace, dobrze ulistnione oraz nie zdrewniale gorne czesci lodygi majace ok. 20 cm. Suszyc należy w miejscach ocienionych, przewiewnych w temperaturze nie większej niż 40 stopni. Przechowywac w torbach lub paperowych woreczkach.

Zawiera olejki lotne, garbniki, flawonoidy m.in. hiperozyd dzialajacy moczopednie, hiperycyne (czerwony barwnik, najwazniejszy i leczniczy skladnik ziela dzialajacy uspokajajaco-substancja uczulajaca na swiatlo), rutyne, kwasy wielofenolowe, fitosterole, kwercetyne wzmacniajaca naczynia wlosowate.

Ziolo dziurawca jest wspaniale dla ukladu nerwowego, relaksujacym napiecie i niepokoj. Uwaza się je za pomocnicze w czasie emocjonalnych problemow zwiazanych z menopalza. Hypercin ma dzialanie uspokajajace, obniza cisnienie krwi, wplywa korzystnie na macice. Ziolo to może być uzywane na obfite, bolesne i nieregularne miesiaczki, jak również w czasie napiecia przedmiesiaczkowego.
Reguluje poziom serotoniny w organizmie, dzieki czemu jest odczuwalna poprawa samopoczucia. Hyperycyna zawarta w w zielu swietojanskim hamuje wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny. Niedobor serotoniny jest jedna z przyczyn zlego samopoczucia i stanow depresyjnych.
Ze wzgeldu na dzialanie uspokajajace podawac można w stanach wyczerpania nerwowego, niepokoju, zbaurzeniach rownowagi nerwowej, u dzieci w moczeniu nocnym, lekach nocnych i stanach nerwicowych.
W badaniach klinicznych przeprowadzonych na pacjentach z depresja kliniczna wykazano, iz ziolo dziurawca dziala o wiele lepiej niż placebo oraz ze jego skutecznosc można porownac ze standardowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Również znacznie rzadziej powoduje wystapienie skutkow ubocznych w porownaniu z leczeniem farmakologicznym.

Ziele dziurawca dziala również rozkurczowo na miesnie gladkie przewodu pokarmowego i drog zolciowych oraz miesniowke naczyn. Koi bole oraz kolki oraz ulawia przeplyw zolci do dwunastnicy. Pomaga również przy chorobach watroby przebiegajacych ze zmniejszona produkcja zolci oraz przy skurczach drog zolciowych. Można podawac również przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego-przelyku czy jelit.

Hiperozyd zawarty w tym zielu dziala moczopednie, zwiekszajac od 15-25% dobowa ilosc wydalanego moczu, dzieki czemu ulatwia usuwanie toksycznych produktow przemiany materii oraz przeciwdziala tworzeniu się zlogow oraz kamieni drog moczowych.
Przetwory z tego ziela podaje się z dobrym skutkiem przy skapomoczu, kamicy oraz przy dnie moczanowej. Można podawac również przy zastojach krazenia obwodowego krwi szczegolnie przy nadmiernej lamliwosci wlosniczek oraz gosccu czy rwie kulszowej.

Ziolo to posiada również właściwości wykrztusne, może pomagac przy oczyszczaniu klatki piersiowej z flegmy oraz pomaga przy kaszlu i roznych infekcjach klatki piersiowej. Dzieki wlasciwosciom przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym jest aktywny przy gruzlicy typu A.

Wlasniwosci bakteriobojcze zwiazkow czynnych są dość silne, niszcza bakterie gram dodatnie m.in. paciorkowce i gronkowce.
Swiezo zerwany dziurawiec może być stosowany na roznego rodzaju rany jak ugryzienia, ukaszenia owadow dzieki swoim wlasniwosciom bakteriobojczym.

Należy uwazac na dziurawiec, ponieważ powodude, ze skora staje się bardziej wrazliwa na promienie sloneczne. Osoby przyjmujace go szczegolnie te o jasnej karnacji powinny unikac ostrego slonca i solarium, gdyż latwiej o poparzenia skory.
Powinno się również unikac w czasie przyjmowania dziurawca czerownego wina, drozdzy.
Nie powinny go przyjmowac kobiety w ciazy oraz karmiace piersia.
Może oslabic dzialanie niektorych lekow-antykoagulantow, lekow przeciwwirusowych w leczeniu HIV, tabletek antykoncepcyjnych (zawierajacych powyzel 50 µg estrogenow), lekow antydepresyjnych, teofiliny, dextrometorfanu.

Aby przygotowac napar z dziurawca należy zalac 2 lyzki ziela 2 i 1/2 szklanki wrzatku, zakryc i odstawic na ok. 20-30 minut. Pic 1/3 bądź 1/2 szklanki 2-3 razy dziennie. Podawac w czasie niepokojow, lekow, napiec nerwowych, menopauzie bądź napiecach przedmiesiaczkowych.
Napar przyjmowac po jedzeniu jako srodek rozkurczowy bądź godzine przed jedzeniem jako srodek pobudzajacy wydzielanie sokow trawiennych.
Ten sam napar można również stosowac do plukania jamy ustnej i gardla oraz okladow na oparzenia, ukaszenia i rany.

Odwar przygotowujemy zalewajac 2 lyzki dziurawca zalewamy 0,5 l wody i gotujemy na wolnym ogniu przez 5 minut. Przecedzic i pic 2-3 razy dziennie przed jedzeniem.

Na nalewke potrzebujemy 100g suszu i zalewamy 0,5 l wodni lub spirytusu. Odstawiamy w ciemne i chlodne miejsce na 10-14 dni. Pic 20-30 kropel 2-3 razy dziennie w kieliszku wody przed jedzeniem na poprawe trawienia. Można ja również stosowac do nacieran na bolace stawy i korzonki.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do mnie
Kasia
Poczatki mojej osobistej dzungli


Zielone okna z estimeble.pl

Dziurawiec zwyczajny / Hypericum perforatum 19 Cze 2012 13:02 #48442

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Dziurawiec zwyczajny Hypericum perforatum jest nazywany ziołem Św. Jana, ponieważ kwitnie najobficiej ok. 24 czerwca. Surowcem leczniczym są liście i kwiaty, po odrzuceniu zdrewniałych łodyg, zbierane również w tym czasie.
Najważniejszą substancją leczniczą jest czerwony barwnik – hiperycyna. Ziele dziurawca zawiera jeszcze garbniki, olejek lotny, kwasy organiczne, żywice, flawonoidy (cenna kwercetyna), sole mineralne i witaminy A i C.
Zioło dziurawca zwyczajnego jest wspaniałym lekarstwem dla systemu nerwowego, likwidującym napięcie i niepokój, jest uważane jako pomocne w czasie emocjonalnych problemów związanych z menopauzą, posiada właściwości moczopędne, redukuje zatrzymywanie się płynów oraz przyspiesza eliminację toksyn w moczu, dlatego też można je stosować w leczeniu skazy moczanowej oraz zapalenia stawów, posiada również właściwości wykrztuśne, pomaga w oczyszczaniu klatki piersiowej z flegmy oraz przyspiesza wyzdrowienie z kaszlu. Działa też żółciotwórczo i żółciopędnie, stąd też poleca się go w kamicy żółciowej, stanach zapalnych przewodów żółciowych i bolesnych ich skurczach, zastoju żółci w woreczku żółciowym,. Wspomaga także pracę wątroby i odtruwa ją. Usuwa wzdęcia wywołane niestrawnością, przejedzeniem.
Dzięki swojej właściwości ściągającej oraz przeciwbakteryjnej dziurawiec zwyczajny jest pomocny w leczeniu takich chorób przewodu pokarmowego, jak zapalenia żołądka i jelit, rozwolnienia. Dziurawiec zwyczajny może być używany w leczeniu nerwobólu (np. nerwoból nerwu trójdzielnego, rwy kulszowej), gośćca mięśniowo-ścięgnistego, bólów pleców, bólów głowy, półpaśćca, bólów reumatycznych. Olej z dziurawca zwyczajnego łagodzi i goi oparzenia, rany, owrzodzenia, odmrożenia. Dziurawiec w pielęgnacji włosów likwiduje łupież, wzmacnia cebulki włosowe i regenerując je.

Dziurawiec zwyczajny Hypericum perforatum kwitnący na łące.

dziurawiec.jpg
Ostatnio zmieniany: 19 Cze 2012 15:28 przez Hiacynta.

Odp: Dziurawiec zwyczajny / Hypericum perforatum 19 Cze 2012 20:06 #48526

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
U mnie w ogrodzie sam się wysiał, podoba mi się więc został :)



pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Odp: Dziurawiec zwyczajny / Hypericum perforatum 19 Cze 2012 21:08 #48557

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15811
  • Otrzymane dziękuję: 12182
Podoba mi się także. :)
Na poprzednim ogrodzie z ubogą ziemią miałam poletko dziurawca, a teraz na gliniastej go nie widać... :(
Pewnie za dużo wilgoci mu nie pasuje?

Listki tej rośliny mają mnóstwo maleńkich dziureczek (zbiorniczków olejków eterycznych), które doskonale
widać patrząc na liście pod światło - stąd nazwa.

Jeszcze ważne UWAGI :teach:

Podczas stosowania dziurawca, powinno się unikać słońca i solarium (promienie nadfioletowe)
Możliwe są reakcje uczuleniowe objawiające się oparzeniami i przebarwieniami.


Nie zaleca się podawać dzieciom do lat 7, ciężarnym, karmiącym i osobom z poważnym uszkodzeniem wątroby.
pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 19 Cze 2012 21:11 przez Amlos.

Dziurawiec Zwyczajny (Hypericum perforatum) 01 Kwi 2013 13:53 #139914

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Odtruwające właściwości dziurawca można wykorzystać po nadużyciu alkoholu pijąc z niego napar. Podobne właściwości posiada również mięta.

Dziurawiec Zwyczajny (Hypericum perforatum) 02 Lip 2013 00:11 #174830

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Ostatni moment, żeby zrobić zapasy dziurawca na zimowe herbatki. Zbierać należy całe ziele wraz z kwiatami, po ususzeniu obłamuje się listki wraz z kwiatami z twardej łodygi.

dziurawiec_2013-07-01.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka

Dziurawiec (Hypericum) - gatunki i odmiany 31 Paź 2014 22:42 #309721

  • VERA
  • VERA's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1919
  • Otrzymane dziękuję: 3718
Mój maluch......

P1150735.JPG



I maleństwa............

P1150836.JPG


P1250328.JPG
Pozdrawiam Vera :)

Dziurawiec (Hypericum) - gatunki i odmiany 07 Sie 2015 10:30 #394210

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Suszenie dziurawca na herbatkę, gałązka skrzypu pasuje do wszystkich ziół, warto więc też ich kilka ususzyć.
dziurawiec-skrzyp.jpg

Dziurawiec (Hypericum) - gatunki i odmiany 23 Cze 2016 20:13 #483964

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Już kwitnie! Zazwyczaj w okolicach dnia Św. Jana Chrzciciela pojawiają się pierwsze kwiaty.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Dziurawiec Zwyczajny (Hypericum perforatum) 11 Cze 2019 10:10 #661892

  • Acorus
  • Acorus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 361
  • Otrzymane dziękuję: 1107
Dziurawiec olimpijski.
IMG_20190611_094747.jpg


IMG_20190611_094758.jpg

Dziurawiec Zwyczajny (Hypericum perforatum) 25 Sie 2019 10:12 #673613

  • Aleksandra
  • Aleksandra's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 814
  • Otrzymane dziękuję: 534
Skuszona własciwościami dziurawca macerowanego w oleju, zebrałam słoiczek samych kwiatuszków, zalałam olejem migdałowym i macerowałam w cieple. Oczekiwałam ładnego czerwonego koloru, a on jest tylko brunatny. Czy to mozkiwe, że barwnik znajduje się w liściach a nie kwiatach ?

Dziurawiec Zwyczajny (Hypericum perforatum) 07 Lip 2020 21:29 #719087

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Przywędrował z pola na rabatkę:

P7070013.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Dziurawiec Zwyczajny (Hypericum perforatum) 28 Sty 2021 12:19 #745306

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8074
Ja może w dość nietypowej kwestii, ale czy ktoś z tutaj obecnych ma na tyle szeroką wiedzę aby napisać coś więcej na temat właściwości dziurawca dot. nerwobólów :) Jak przygotować taki specyfik i w jaki sposób go stosować ?
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka

Dziurawiec Zwyczajny (Hypericum perforatum) 28 Sty 2021 14:46 #745333

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5976
  • Otrzymane dziękuję: 21653
Robert masz cos w mojej aptece :wink2:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): Herbatnik


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.382 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum