Dziurawiec jest wieloletnim i aromatycznym ziolem nalezacym do rodziny dziurawcowatych. Wystepuje w Europie, Azji Zachodniej, Ameryce Poludniowej i Polnocnej, pospolicie wystepuje w Polsce. Rosnie zazwyczaj na glebach suchych, piaszczystych, nieuzytkach i na skrajach lasow.
Glownym surowcem leczniczym swietojanskiego ziela są kwiaty oraz czesci nadziemne.
Dziurawiec kwitnie od czerwca do września. Zbiera się swiezo rozkwitajace, dobrze ulistnione oraz nie zdrewniale gorne czesci lodygi majace ok. 20 cm. Suszyc należy w miejscach ocienionych, przewiewnych w temperaturze nie większej niż 40 stopni. Przechowywac w torbach lub paperowych woreczkach.
Zawiera olejki lotne, garbniki, flawonoidy m.in. hiperozyd dzialajacy moczopednie, hiperycyne (czerwony barwnik, najwazniejszy i leczniczy skladnik ziela dzialajacy uspokajajaco-substancja uczulajaca na swiatlo), rutyne, kwasy wielofenolowe, fitosterole, kwercetyne wzmacniajaca naczynia wlosowate.
Ziolo dziurawca jest wspaniale dla ukladu nerwowego, relaksujacym napiecie i niepokoj. Uwaza się je za pomocnicze w czasie emocjonalnych problemow zwiazanych z menopalza. Hypercin ma dzialanie uspokajajace, obniza cisnienie krwi, wplywa korzystnie na macice. Ziolo to może być uzywane na obfite, bolesne i nieregularne miesiaczki, jak również w czasie napiecia przedmiesiaczkowego.
Reguluje poziom serotoniny w organizmie, dzieki czemu jest odczuwalna poprawa samopoczucia. Hyperycyna zawarta w w zielu swietojanskim hamuje wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny. Niedobor serotoniny jest jedna z przyczyn zlego samopoczucia i stanow depresyjnych.
Ze wzgeldu na dzialanie uspokajajace podawac można w stanach wyczerpania nerwowego, niepokoju, zbaurzeniach rownowagi nerwowej, u dzieci w moczeniu nocnym, lekach nocnych i stanach nerwicowych.
W badaniach klinicznych przeprowadzonych na pacjentach z depresja kliniczna wykazano, iz ziolo dziurawca dziala o wiele lepiej niż placebo oraz ze jego skutecznosc można porownac ze standardowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Również znacznie rzadziej powoduje wystapienie skutkow ubocznych w porownaniu z leczeniem farmakologicznym.
Ziele dziurawca dziala również rozkurczowo na miesnie gladkie przewodu pokarmowego i drog zolciowych oraz miesniowke naczyn. Koi bole oraz kolki oraz ulawia przeplyw zolci do dwunastnicy. Pomaga również przy chorobach watroby przebiegajacych ze zmniejszona produkcja zolci oraz przy skurczach drog zolciowych. Można podawac również przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego-przelyku czy jelit.
Hiperozyd zawarty w tym zielu dziala moczopednie, zwiekszajac od 15-25% dobowa ilosc wydalanego moczu, dzieki czemu ulatwia usuwanie toksycznych produktow przemiany materii oraz przeciwdziala tworzeniu się zlogow oraz kamieni drog moczowych.
Przetwory z tego ziela podaje się z dobrym skutkiem przy skapomoczu, kamicy oraz przy dnie moczanowej. Można podawac również przy zastojach krazenia obwodowego krwi szczegolnie przy nadmiernej lamliwosci wlosniczek oraz gosccu czy rwie kulszowej.
Ziolo to posiada również właściwości wykrztusne, może pomagac przy oczyszczaniu klatki piersiowej z flegmy oraz pomaga przy kaszlu i roznych infekcjach klatki piersiowej. Dzieki wlasciwosciom przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym jest aktywny przy gruzlicy typu A.
Wlasniwosci bakteriobojcze zwiazkow czynnych są dość silne, niszcza bakterie gram dodatnie m.in. paciorkowce i gronkowce.
Swiezo zerwany dziurawiec może być stosowany na roznego rodzaju rany jak ugryzienia, ukaszenia owadow dzieki swoim wlasniwosciom bakteriobojczym.
Należy uwazac na dziurawiec, ponieważ powodude,
ze skora staje się bardziej wrazliwa na promienie sloneczne. Osoby przyjmujace go szczegolnie te o jasnej karnacji powinny
unikac ostrego slonca i solarium, gdyż latwiej o poparzenia skory.
Powinno się również unikac w czasie przyjmowania dziurawca czerownego wina, drozdzy.
Nie powinny go przyjmowac kobiety w ciazy oraz karmiace piersia.
Może oslabic dzialanie niektorych lekow-antykoagulantow, lekow przeciwwirusowych w leczeniu HIV, tabletek antykoncepcyjnych (zawierajacych powyzel 50 µg estrogenow), lekow antydepresyjnych, teofiliny, dextrometorfanu.
Aby przygotowac napar z dziurawca należy zalac 2 lyzki ziela 2 i 1/2 szklanki wrzatku, zakryc i odstawic na ok. 20-30 minut. Pic 1/3 bądź 1/2 szklanki 2-3 razy dziennie. Podawac w czasie niepokojow, lekow, napiec nerwowych, menopauzie bądź napiecach przedmiesiaczkowych.
Napar przyjmowac po jedzeniu jako srodek rozkurczowy bądź godzine przed jedzeniem jako srodek pobudzajacy wydzielanie sokow trawiennych.
Ten sam napar można również stosowac do plukania jamy ustnej i gardla oraz okladow na oparzenia, ukaszenia i rany.
Odwar przygotowujemy zalewajac 2 lyzki dziurawca zalewamy 0,5 l wody i gotujemy na wolnym ogniu przez 5 minut. Przecedzic i pic 2-3 razy dziennie przed jedzeniem.
Na nalewke potrzebujemy 100g suszu i zalewamy 0,5 l wodni lub spirytusu. Odstawiamy w ciemne i chlodne miejsce na 10-14 dni. Pic 20-30 kropel 2-3 razy dziennie w kieliszku wody przed jedzeniem na poprawe trawienia. Można ja również stosowac do nacieran na bolace stawy i korzonki.