TEMAT: Lebiodka pospolita / Origanum Vulgare/

Lebiodka pospolita / Origanum Vulgare/ 24 Cze 2012 00:41 #49883

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Lebiodka pospolita, oregano Origanum vulgare

Surowcem leczniczym jest ziele lebiodki — Herba Origani, zawiera ono następujące związki: olejek eteryczny, garbniki, substancje goryczowe, fitosterol, związki żywicowe, flawonoidy, sole mineralne.
Ziele lebiodki pobudza nieznacznie czynność wydzielniczą w różnych narządach; zwiększa wydzielanie śliny, soku żołądkowego i śluzu, zwłaszcza w błonach śluzowych górnych dróg oddechowych. Wzmaga wytwarzanie żółci przez wątrobę i ułatwia jej przepływanieu, flawonoidy pobudzają wydalanie większej ilości moczu. Lebiodka działa również przeciwskurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli, jelit, dróg żółciowych i moczowodów. Jest uznana za środek wiatropędny, bakteriobójczy
Stosowana może być w leczeniu nieżytu żołądka i jelit, braku łaknienia, nadmiernej fermentacji jelitowej, niedoczynności wątroby. W gośćcu i skazie moczanowej jako środek moczopędny oczyszczający organizm, jako środek przeciwskurczowy i przeciwbakteryjny w nieżycie gardła i oskrzeli, przy uporczywym kaszlu, utrudnionym odkrztuszaniu.
Ostatnio zmieniany: 24 Cze 2012 00:44 przez Hiacynta.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Lebiodka pospolita / Origanum Vulgare/ 24 Cze 2012 00:59 #49886

  • markonix
  • markonix's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 2
Hiacynto teraz to się dowiedziałem !!!!! ja mam ją , ale głównie dlatego że strasznie mocno wabi dziesiątki motyli - teraz wiem że mam w ogrodzie jeszcze jeden z cudów natury .....a da się z niej zrobić nalewkę ....

Odp: Lebiodka pospolita / Origanum Vulgare/ 24 Cze 2012 12:26 #49932

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
No cóż, to podzielę się swoją wiedzą tajemną :lol:


Oregano powstało z oddechu Afrodyty. W starożytności dekorowano nim głowy nowożeńców, bowiem symbolizował szczęście małżeńskie. Napój z oregano (nalewka na winie) miał odprężać i rozgrzewać nieśmiałych :lol:

Odp: Lebiodka pospolita / Origanum Vulgare/ 24 Cze 2012 20:09 #49985

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Nalewki, leki, a przecież lebiodka to wspaniała przyprawa do potraw! I do tego piękna roślina ozdobna, no może nie sam gatunek (wprawdzie fajnie kwitnie i przyciąga tysiące os, ale potem się straszliwie sieje), ale za to żółtolistna, niska, okrywowa odmiana zadowoli każdego. I też może być jadana :)
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Odp: Lebiodka pospolita / Origanum Vulgare/ 25 Cze 2012 23:56 #50365

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Jemy, jemy to oregano, w zupkach, makaronikach, warzywkach, itp. A czego nie zjemy, pakujemy do zamrażalnika, na później :lol:

U mnie już pod koniec maja 1 ostre cięcie było, a roślinka odrasta jeszcze bujniejsza ;)

oregano.jpg

Odp: Lebiodka pospolita / Origanum Vulgare/ 26 Cze 2012 07:45 #50379

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Mam i ja kępę oregano. Czy można je ścinać do suszenia gdy ma już pąki kwiatowe czy to już za późno?

Odp: Lebiodka pospolita / Origanum Vulgare/ 26 Cze 2012 11:18 #50425

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Dobre jeszcze będzie ;) Może tylko trochę więcej twardych łodyżek będzie w tym suszu, ale spróbuj też oregano mrożonego, zapach i smak zimą - rewelacja :fly:
Przepłukuję oregano gorącą wodą, mocno otrząsam z kropelek, pakuję do woreczków strunowych porcję jednorazową. Przed użyciem tłukę tłuczkiem, wtedy wrożonka się rozdrabnia, to zamiast siekania :rotfl1:

Odp: Lebiodka pospolita / Origanum Vulgare/ 27 Cze 2012 00:30 #50633

  • alana
  • alana's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 60
  • Otrzymane dziękuję: 80
U nas w domu oregano także obowiązkowo, jeśli nie świeże listki, to ususzone. Najlepiej smakuje w pizzy w sosie pomidorowym wymieszane z bazylią, do tego roztopiona mozzarella i podpieczona cebulka ;)
Pozdrawiam, Ala :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Lebiodka pospolita / Origanum Vulgare/ 26 Lip 2013 22:49 #182132

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Lebiodka z "dodatkami" zielnymi i owadzimi

Obrka9-14.07.07271.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, futrzasta

Lebiodka pospolita / Origanum Vulgare/ 16 Lip 2014 21:54 #283750

  • Ma Gorzatka
  • Ma Gorzatka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 894
  • Otrzymane dziękuję: 497
To i ja się dołączę do tematu.
Moim zdaniem oregano jest niedoceniane jako roślina ozdobna. Kiedy mieszkałam w bloku, miałam na balkonie małą roślinkę w doniczce i sama się zdziwiłam, kiedy w ogrodzie utworzyła już w drugim roku wielką kępę.
Kwiatostany w fazie pączków są ciemnofioletowe, w miarę rozwijania się różowych kwiatków jaśnieją. Wiechy przekwitłych kwiatostanów też są bardzo dekoracyjne i nic nie tracą na urodzie. Świetnie się nadają na suche bukiety i wianki, powieszone na ścianie nie tracą koloru do następnego sezonu. Można też zrobić z kwiatów oregano pachnące pałeczki, jak z lawendy.

Bardzo dobrze znosi dzielenie kęp na mniejsze, w ten sposób rozmnażam oregano i przenoszę za ogród w pobliże pasieki, bo jest rośliną silnie miododajną. Z łatwością się też rozsiewa.
Oprócz pszczół uwielbiają je trzmiele i motyle - w słoneczny dzień kwiaty mają pełno gości :) Pięknie to wygląda - wielkie kwitnące kępy oblepione owadami.

A oto moja przygoda z oregano - w obrazkach :)

W ogrodzie:





















Dekoracje w domu:







I krótki kurs - jak zrobić pachnącą pałeczkę z oregano:







Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2014 22:20 przez Ma Gorzatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Zielona Ania, Aleksandra, Orszulkaa, futrzasta

Lebiodka pospolita / Origanum Vulgare/ 16 Lip 2014 22:28 #283781

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Ostatnio oregano dodałam do ogórków małosolnych, listki wrzuciłam do jarzynek obiadowych, a pęczek łodyżek do słoika z ogórkami :) Efekt spodobał się rodzinie :)

Czasem też wkładam gałązkę oregano i kilka listków estragonu do butelki z oliwą, robiąc oliwę zapachową do surówek :)
Za tę wiadomość podziękował(a): futrzasta, Ma Gorzatka

Lebiodka pospolita / Origanum Vulgare/ 20 Lip 2014 17:12 #284756

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Jestem zagorzałą miłośniczką lebiodki pospolitej. Zajmuje ona dużo miejsca na moich rabatach, bo jest bezproblemowa, a żywi całe rzesze owadów. Zawsze też zrywam trochę kwiatostanów do suszenia, do zimowych bukietów. Fakt, że nadzwyczaj plenna i wysiewa się bez opamiętania, ale nie jest uciążliwa i łatwo się przesadza.

nalebiodce.jpg
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): futrzasta

Lebiodka pospolita / Origanum Vulgare/ 12 Lip 2021 18:33 #769744

  • Anika
  • Anika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 617
  • Otrzymane dziękuję: 1443
Aktualnie kwitnie :yummi:

SAM_1206.jpg


SAM_1207.jpg
Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, JaKasiula

Lebiodka pospolita / Origanum Vulgare/ 12 Lip 2021 18:53 #769748

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3687
  • Otrzymane dziękuję: 19654
Oregani rośnie u mnie w warzywniku i na rabatach. Chyba żadna inna roślina u mnie nie zwabia takiej chmary owadów
IMG_20210630_111007-3.jpg


IMG_20200718_150001-3.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Anika, JaNina, ewakatarzyna

Lebiodka pospolita / Origanum Vulgare/ 14 Lip 2021 08:28 #769938

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7879
  • Otrzymane dziękuję: 52209
Fakt, jak kwitnie, to aż huczy :happy: Mam dwie kępy, jedna dla owadów i tej nie ruszam, a druga dla mnie. Jednak i z tej drugiej nie zabieram wszystkich kwiatów.

E719D393-0239-4A17-9800-8E48B4C3CA1B.jpeg

Ścinam gałązki z kwiatkami i suszę. Takie suche pocieram tylko między dłońmi nad potrawą i same leci :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 14 Lip 2021 08:28 przez JaNina.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.260 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum