• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Wierzbownica/Epilobium

Wierzbownica/Epilobium 16 Sie 2012 22:55 #61946

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Wierzbownica (Epilobium)


Spotkać ją można na podmokłych łąkach, brzegach rowów, rozrasta się poprzez rozłogi. Surowcem leczniczym jest ziele, zawiera głównie flawonoidy, kwas ursolowy, garbniki i fitosterole, taniny, kwercytrynę, kwasy oleinowy, oleanolowy, stearynowy, oleinowy, palmitynowy, laurowy i wiele innych.

W medycynie ludowej napar z tego ziela stosowano w szczególności u mężczyzn po 40 roku życia, aby leczyć dolegliwości związane z łagodnym przerostem prostaty, usuwać stan zapalny prostaty.

Ziele wierzbownicy ziała przeciwbakteryjnie, antyandrogennie, przeciwzapalnie, wspomaga procesy detoksykacji, pobudza regenerację tkanki nabłonkowej, działa rozkurczowo, przeciwalergicznie. Hamuje przerost gruczołu krokowego.
Zapobiega nowotworom wymiatając wolne rodniki i usuwając nadtlenki oraz zapobiegając ich powstawaniu. Bardzo korzystnie wpływa też na pęcherz i nerki, działa oczyszczająco na organizm.
Stosuje się ją również na łojotok i trądzik, ponieważ systematycznie pity napar zmniejsza wydzielanie łoju i oczyszcza cerę.

W celach leczniczych pije się dwie szklanki herbatki dziennie z ususzonych listków wierzbownicy - pierwszą rano na czczo, drugą wieczorem.

Ziele należy zbierać w czasie kwitnienia i suszyć w temperaturze pokojowej lub do 500C.
Przechowujemy je w szczelnie zamkniętym słoju, w ciemnym miejscu.

Najczęściej spotykane u nas są:

Wierzbownica kosmata

wierzbownica.jpg


wierzbownica1.jpg


wierzbownica2.jpg



Wierzbownica drobnokwiatowa

wierzbownica-drobnokwiatowa-kwiat.jpg


wierzbownica-drobnokwiatowa-kwiat-bialy.jpg


wierzbownica-drobnokwiatowa-lnasiona.jpg



Najbardziej charakterystyczną cechą różniącą obie wierzbownice są nasady liści. U wierzbownicy kosmatej liść wyrasta z łodygi, lekko ją okalając.

wierzbownica-kosmata.jpg



U wierzbownicy drobnokwiatowej liście mają krótki ogonek.

wierzbownica-drobnokwiatowa-lisc.jpg
Ostatnio zmieniany: 13 Sie 2014 22:27 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, Wacek


Zielone okna z estimeble.pl

Wierzbownica/Epilobium 17 Lip 2014 12:00 #283952

  • Wacek
  • Wacek's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 11
  • Otrzymane dziękuję: 9
W ubiegłym roku spotkałem wierzbownicę i postanowiłem się z nią zaprzyjaźnić więc przeniosłem jeden krzaczek do ogrodu . Wyrosła ślicznie (na 1,7m) zakwitła (kwiatki średnicy 3cm) i w tym sęk . ;) Opis pasuje do wierzbownicy kosmatej . Znalazłem na Allegro ofertę (drobnokwiatowej) - kupiłem 3 krzaczki przywiozłem do ogrodu i chciałem podmienić roślinki ale tak się przyglądam - kwiatki takie same (3cm) , listki takie same i tak samo ząbkowane , taki sam system podziemnych kłączy . Posadziłem obok i nie wiem co mam . Może ktoś może mieć krzaczek na pewno drobnokwiatowej (kwiatki śr.1cm. krzaczek wys. 0,8m) chetnie kupie lub na coś wymienię .
ps. ta nowa ma ciemniejsze listki
Załączniki:

Wierzbownica/Epilobium 12 Sty 2015 18:04 #328459

  • Christin
  • Christin's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 159
  • Otrzymane dziękuję: 186
Wacku Twoja wierzbownica osiągnęła spore rozmiary - 170 cm ... toż to kolos.
Uprawiam wierzbownice drobnokwiatową , wyhodowałam z nasion kupionych wg mnie z dobrego żródła ale jej wysokość to maksimum 60 cm.
Zebrałam nasiona aby mieć więcej roślinek pod swoje potrzeby. Faktycznie jak w wielu wypadkach tak i w tym zamieszanie z nazwami spore i postaram się dokładnie sfotografować poszczególne części w sezonie aby porównać z tymi powyżej w wątku. Jeśli potwierdzi się 100% zgodność to służę nasionami lub sadzonką w sezonie.
Pozdrowienia z nad Drwęcy
album działka i inne hobby

zapraszam >
blog >moja apteka

Wierzbownica/Epilobium 07 Sie 2015 10:34 #394211

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Świeżo zebrane ziele wierzbownicy, ta porcja wzbogaci bukiet ziół do kąpieli :) Na herbatkę będę jeszcze zbierać w najbliższych dniach :)

wierzbownica-2.jpg

Wierzbownica/Epilobium 07 Paź 2016 17:10 #504965

  • shino
  • shino's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
Mógłbym prosić o małą pomoc w rozpoznaniu wierzbownicy? :) Czy ta ze zdjęcia jest wierzbownicą drobnokwiatową? W razie potrzeby zrobię inne ujęcia.
wierzbownica1.jpg


wierzbownica2.jpg

Wierzbownica/Epilobium 07 Paź 2016 17:16 #504966

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Miejsce przyłączenia liścia do łodygi proszę pokazać :) Wierzbownica drobnokwiatowa ma ogonek liściowy. Kwiaty ma maleńkie, niemal niewidoczne, jest to niewysoka roślinka, najmocniej rozrośnięte egzemplarze sięgają do kolan :)
Za tę wiadomość podziękował(a): shino

Wierzbownica/Epilobium 07 Paź 2016 17:27 #504968

  • shino
  • shino's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
Tak wygląda przyłączenie listka do łodyżki. :)

wierzbownica3.jpg

Wierzbownica/Epilobium 07 Paź 2016 20:14 #505001

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Listki są nieco większe niż u wierzbownicy drobnokwiatowej, niektóre mają króciutkie ogonki. Podejrzewam, że jest to wierzbówka kiprzyca. Świetna roślina na fermentowane herbatki :)

Wierzbówka drobnokwiatowa ma nieco mniejsze, delikatniejsze listki i mniejsze kwiaty. Kwiaty u wierzbówki drobnokwiatowej mają 1 cm średnicy, są pojedyncze. U wierzbówki kiprzycy kwiaty są wiechowate, mają ok. 4 cm średnicy.
Za tę wiadomość podziękował(a): shino

Wierzbownica/Epilobium 07 Paź 2016 20:48 #505013

  • shino
  • shino's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
Kwitnącego krzaczka nie mogłem teraz zdobyć, ale ta wierzbownica też ma małe kwiatki ok. 1 cm średnicy. Może to jakiś mieszaniec, ponoć (z tego co czytałem) u wierzbownicy to bardzo możliwe. Kiedyś inna osoba również mi powiedziała, że to nie jest wierzbownica drobnokwiatowa. :think: Może kiedyś uda mi się ją jeszcze zdobyć, a póki co bardzo dziękuję za pomoc. :)

Wierzbownica/Epilobium 07 Paź 2016 20:57 #505016

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Pojedyncze małe kwiaty ma też wierzbownica błotna, a rośnie nieco mocniej, niż wierzbownica drobnokwiatowa.

Poza tym wierzbownice tworzą liczne mieszańce. Zajrzyj na stronę internetową dr Różańskiego, jest tam forum zielarzy. Może są jacyś znawcy wierzbownic :)
Za tę wiadomość podziękował(a): shino

Wierzbownica/Epilobium 07 Paź 2016 23:36 #505067

  • violad
  • violad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 220
  • Otrzymane dziękuję: 202
U mnie rośnie taka

wierzbówka kiprzyca [?]
Najwyższe okazy 170cm, dość silna, może dlatego, że rośnie na glinie, w dużych skupiskach.Przez miesiąc las robi się różowy. Już zawędrowała do mnie. Na razie pozwoliłam jej rosnąć.
a8f9fc1122a2a67amed.jpg
Viola

Wierzbownica/Epilobium 07 Paź 2016 23:38 #505068

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Kiprzyca :)
Normalnie zazdroszczę :happy: Możesz sobie zrobić najprawdziwszy iwan-czaj :happy:

Wierzbownica/Epilobium 07 Paź 2016 23:47 #505069

  • violad
  • violad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 220
  • Otrzymane dziękuję: 202
Pierwsze słyszę o iwan czaju, ale już wujaszek google zadziałał :) . Znałam właściwości, ale nic nie wiedziałam o fermentacji liści. Zwykły napar z suszonych smakuje, jak zaparzone siano. Ty zazdrościsz, a ja się boję, że nadejdzie taki czas, że będzie rosła u mnie jak skrzyp czy inna nawłóć ;)
Viola

Wierzbownica/Epilobium 07 Paź 2016 23:59 #505071

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Spróbuj zrobić raz z wierzbownicy fermentowaną herbatę, a jestem pewna, że nie będziesz narzekać na nadmiar wierzbownicy :)

W tym wątku znajdziesz różne sposoby robienia takiej herbaty:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...lowe?start=36#400776

Wierzbownica/Epilobium 19 Cze 2017 12:29 #549473

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1076
  • Otrzymane dziękuję: 2390
SAM_2866.jpg

Tak wygląda kwiatek, drobnokwiatowej

Wierzbownica/Epilobium 03 Sty 2018 14:18 #580760

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Na iwan-czaj podobno (tak wyczytałem) zbiera się bardzo młode rośliny. Rośnie tu koło mnie trochę wierzbówki - nigdy wszakże nie przykładałem do niej większego zainteresowania. Czy łatwo odróżnić kiprzycę od innych odmian wierzbówki w tak młodym wieku rośliny? Czy trzeba czekać do pełnego rozwoju by oznaczyć. Wtedy iwan-czaj dopiero za rok :(

Wierzbownica/Epilobium 03 Sty 2018 17:20 #580795

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Rosjanki robią herbatę z wierzbownicy w rozmaitych stadiach rozwoju, z młodych pędów i listków, z kwitnących roślin również.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dino_saur

Wierzbownica/Epilobium 03 Sty 2018 19:11 #580812

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
O widzisz, to w pewnym sensie rozwiązuje sprawę :) Dziękuje. Będzie czas i na oznaczenie i na sprawdzenie organoleptyczne herbaty.
Podobno bardzo smaczna :yummi: . Bo o walorach medycznych to już wyczytałem.


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.278 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum