TEMAT: Irysowe ABC

Odp: Irysowe ABC 10 Kwi 2012 15:19 #22821

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Jak mi teraz obrobią ogród z irysowych kwiatów, to przynajmniej bedę wiedziała w jakim celu. :rotfl1:
Pozdrówka
K. :rotfl1:
P.S. A teraz wylog i idę do ogrodu! :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Irysowe ABC 10 Kwi 2012 22:15 #23072

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
No i mafia irysowa dochrapała się swojego własnego działu ( czuję że niektórzy mierzą we mnie karpą daliową ;) :rotfl1: bo nadal siedzą w kłączowo - karpowym :rotfl1: ). Jutro popiszę trochę więcej, zrobimy wątek o chorobach, ustalimy jak będziemy wybierać irysowego Mister Oaza 2012 i w ogóle popracujemy nad naszym działem, kochana mafio. Od Hiacynty na nową drogę życia dostaliśmy Van Gogha, prowansalskie irysy nam kwitną pod rysem historycznym.
Pozdrówczanki w nowym dziale witające
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Ostatnio zmieniany: 11 Kwi 2012 15:51 przez Tabaaza.

Odp: Irysowe ABC 11 Kwi 2012 08:41 #23204

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
Tabaaza wrote:
Hejka! :)
No i mafia irysowa dochrapała się swojego własnego działu ( czuję że niektórzy mierzą we mnie karpą daliową ;) :rotfl1: bo nadal siedzą w kłączowo - karpowym :rotfl1: ).
K. :woohoo:

A wcale bo nie :rotfl1: :rotfl1: niczym nie mierzą ( zresztą karpy daliowej szkoda) tylko szczerze gratulują :bravo: :bravo: :bravo: i czekają na wybory mistera :woohoo: :woohoo: ............... a tak odnośnie rysów historycznych i wizerunków irysów malarsko - rzeźbiersko- garncarskich to one ( irysy znaczy ) jakoś najbardziej kojarzą mi się z secesją ............... no sama nie wiem czemu :whistle:
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015

Odp: Irysowe ABC 11 Kwi 2012 15:49 #23336

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Wlogowuję się dopiero teraz bo dziś był dzień w którym zarabia się na chlebek a nawet masełko do kłącza..... tzn. chciałam napisać chlebka. ;) :lol: O chorobach mi się nie chce pisać co cud ale trza. Potem będzie oblot wątków i katowanie typami kwiatów irysa bródkowego w ABC. Mirdemko ja mam straszliwą słabość do secesyjnych sztuk plastycznych ( literatura młodopolska i nie tylko młodopolska, po prostu "modne" pisanie z przełomu wieków mnie dobija - kraina modernistycznego cierpienia do mnie nie przemawia :lol: ). A teraz w tym pięknym młodopolskich stylu odpiszę Ewie. Ewando dochrapalim się działu i go nie porzucim, nasz ci on, nasz własny, w stukocie klawiatur wypracowany, na rabatach wypielon, ciężko w irysowniach wielkich świata tego inną roślinnością skalanego, nabyty wraz z kłączaństwem irysowym a z tęsknicą wypatrywany! A duch unosi się nad tem wszystkiem! ;) :rotfl1:
Pozdrówczanki Kochana Mafio Irysowa! :P
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Ostatnio zmieniany: 11 Kwi 2012 15:53 przez Tabaaza.

Odp: Irysowe ABC 11 Kwi 2012 18:06 #23398

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Tabaaza wrote:
Hejka! :)
Wlogowuję się dopiero teraz bo dziś był dzień w którym zarabia się na chlebek a nawet masełko do kłącza..... tzn. chciałam napisać chlebka. ;)
A czy w ogóle istnieją jadalne irysy (włączając w to Juno, Iridodictyum, Xiphium i inne wymysły)? Tak się zastanawiam, bo pora kolacji :)
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Odp: Irysowe ABC 11 Kwi 2012 18:52 #23434

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Trzeba dorwać Fafkę, jeśli chodzi o jadalne kłączka ona jest dla mnie guru. :rotfl1: Kłącza irysów na bank smakują larwom drutowców. :lol:
Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!

Odp: Irysowe ABC 11 Kwi 2012 19:03 #23439

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Tabaaza wrote:
Hejka! :)
Trzeba dorwać Fafkę, jeśli chodzi o jadalne kłączka ona jest dla mnie guru. :rotfl1: Kłącza irysów na bank smakują larwom drutowców. :lol:
Pozdrówka
K. :woohoo:
Jeśli lubią też słone paluszki, to jest szansa, że upodobania są zbliżone i można spróbować kłączy. Lekko zapiekane i jakiś dip?
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Odp: Irysowe ABC 11 Kwi 2012 19:36 #23461

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Fafik zdaje się preferuje wszystko z wody, larwy drutowca lubią świeżynkę. Kwestia dipów do przedyskutowania. :rotfl1: Ale coś mi się zaczyna przypominać ( powoli to u mnie idzie, oj powoli )że irysy to mogą podtruwać ( i tu powinnam wołać potwarz i kalumnia, ale coraz bardziej mi migoczą w mózgu te słówka - podrażnienie błon śluzowych, jakieś wymioty czy inna biegunka ). Coś ta toksyczność była niby niska ale była ( ciekawe ile kłączek trzeba by zjeść żeby odjechać? ). Mam coraz mroczniejsze wizje dotyczące potrawy z kłączek. :sick:
Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!

Odp: Irysowe ABC 11 Kwi 2012 20:47 #23512

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Tabaaza wrote:
Coś ta toksyczność była niby niska ale była ( ciekawe ile kłączek trzeba by zjeść żeby odjechać? ). Mam coraz mroczniejsze wizje dotyczące potrawy z kłączek. :sick:
Pozdrówka
K. :woohoo:
A ile trzeba posadzić, żeby odjechać irysowo? :ouch:
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Odp: Irysowe ABC 12 Kwi 2012 10:45 #23755

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Żeby totalnie odjechać z powodu irysoholii wystarczy zapuścić jedną kępkę a potem niby przypadkiem dosadzić drugą a potem to już idzie... :eek3: ! Swego czasu miałam trzy niziołki na Pumilotonie, teraz mi się zrobiło ...dziesiąt. Trzask, prask i po wszystkim, jak mawiał dziadek Poszepszyński! :silly: Teraz będą schody - poznamy typy kwiatów irysa bródkowego.

Przypisywanie kwiatów do typów ze względu na rozłożenie kolorów.

Self - typ kwiatu gdzie kolor dolnych płatków i płatków górnych ( kopuły ) jest taki sam.

Amoena - to taki typ gdzie płatki dolne są niebieskie lub fioletowe a płatki kopuły białe lub mają delikatnie błękitnawy odcień ( zaznaczam nie są niebieskie! ).
W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku do grupy amoena zaliczone zostały kwiaty o połączeniu kolorów - białe lub błękitnawe płatki kopuły a płatki dolne w kolorach różowym, morelowym czy żółtym, beżowym lub brązowym. Płatki kopuły muszą być zawsze jaśniejsze niż płatki dolne ( nawet jeżeli to nie jest uderzająca różnica walorów ), błękitnawy odcień nie może przeradzać się w żadnym wypadku w kolor niebieski, płatki dolne powinny być jednolite lub z jaśniejszym paseczkiem na brzegu ( pasek ten nie może być zbyt szeroki gdyż zmienia się wówczas typ kwiatu ). W zależności od kolorów dolnych płatków mówimy wówczas o amoenie różowej, morelowej itd.

Reverse Amoena - odwrotna amoena, czyli płatki kopuły są ciemniejsze niż płatki dolne.

Plicata - tak nazywa się kwiaty o wzorze, na który składają się kropkowania i maleńkie kreskowania. Najczęściej występują przy brzegach płatków, niekiedy są tak zagęszczone że mylone są z obwódką. Wzór może również występować na całych płatkach lub tylko przy ich nasadzie. Plicaty są różnokolorowe, najczęściej koloru granatowego, fioletowego lub brązowego, ale nie tylko. W ostatnich dwudziestu latach ubiegłego wieku powstały bardzo piękne plicaty o niespotykanych do tego czasu kolorach. Tłem plicaty są barwy jasne -białe, kremowe, żółte, jasnoróżowe.

Amoena Plicata - to połączenie cech charakterystycznych dla obu typów kwiatów, górne płatki są białe, czyściutkie, bez wzoru plikaty - natomiast wzór występuje na dolnych płatkach.

Bitone - są to kwiaty gdzie płatki kopuły mają jaśniejszy o ton kolor niż ten który występuje na płatkach dolnych.

Variegata - to typ gdzie płatki kopuły mają różne ale zazwyczaj nasycone odcienie żółci a płatki dolne są brązowe lub ciemnoczerwone.

Variegata Plicata - płatki kopuły są czyste, bez żadnych wzorów, natomiast płatki dolne mają wzór plicata

Neglecta - płatki kopuły i płatki dolne są w dwóch różnych odcieniach niebieskiego.

Luminata - to są irysy gdzie kolor niebieski lub fioletowy na płatkach jest poprzecinany siecią jasnych żyłek i kropek, zanikających przy brzegach płatków oraz u ich nasady i wokół bródki. Jest to coś w rodzaju odwrotności plikaty.

Luminata Plicata - jest to połączenie dwóch wzorów. Tło płatków jakby przyprószone na niebiesko lub fioletowo i przetarte pędzlem.
Blend - moje ulubione , do tej grupy zaliczmy wszystkie kwiaty z kombinacją większej ilości barw, wszystkie cieniowania lub przenikania się kolorów, nacieki typu mauve mile widziane.

Broken Colors - na płatkach występują tzw. przelewy czyli nieregularne paskowania.

Halo - świeżynka, postanowiono klasyfikować tak irysy które mają jasne tło płatków ( kremowe, białe ) na których końcach jest obwódka ( głównie chodzi tu o płatki dolne ) w kolorze żółtym, pomarańczowym bądź morelowym lub różowym. Obwódka musi być jednolita i dosyć szeroka ( przynajmniej ok 1/6 części płatka ).

Przypisywanie kwiatów do typów ze względu na inne cechy

Rebloomer - irys powtarzający kwitnienie. W Polsce jest z tym bardzo różnie a i w Stanach tak naprawdę ponowne kwitnienie zależy od strefy klimatycznej. Żeby irys ponownie zakwitł pęd musi wyjść z nowego odrostu. Bardzo często zdarza się u nas tak że irysy, które nie kwitły wiosną zaczynają kwitnienie we wrześniu albo nawet i w październiku.

SA - Space Age lub rzadziej spotykany skrót HSF ( od pierwszych liter angielskich słów horn ( róg ) spoon ( łyżka ) frill ( falbana ) ) - w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku wyhodowano irysy z wyrostkami w okolicach bródki. Wyrostki te mają różnego rodzaju wielkość i kształt, od zwiniętych rożków do niemal dodatkowych płatków. Mogą być pokryte włoskami, kolorowe, mieć rozszerzoną i falbaniastą końcówkę "pseudopłatka", mogą być całe strzępiaste, mieć inny kolor niż płatki kwiatu a czasem nawet wyglądać jak z całkiem innej bajki.

Dwie ostatnie kategorie nie są wyszczególnione przez AIS, to raczej hodowcy starają się podkreślić niezwykłe cechy nowych odmian. Powiedzmy sobie że to są takie podtypy.

Ruffle - bardzo mocne pofalowanie płatków

Lace - koronkowe wykończenie płatków

Typ kwiatu zawsze określa hodowca! :)
Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Za tę wiadomość podziękował(a): mdma85

Odp: Irysowe ABC 12 Kwi 2012 11:06 #23761

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Teraz będzie o sposobie oznaczania terminów kwitnienia ( to zresztą dotyczy nie tylko irysów ).
Skróty utworzone od nazw angielskich określających termin kwitnienia roślin.

VE - Very Early - bardzo wczesny
E - Early - wczesny
EM - Early Mid - "wczesny środek" :lol: czyli na początku środka sezonu kwitnienia - średnio wczesny
M - Mid - środek, czyli szczyt sezonu
ML - Mid Last - koniec środka sezonu czyli dosyć późny
L - Last - ostatni czyli późny
VL - Very Last - bardzo późny

Określenie sezon dotyczy tylko sezonu kwitnienia tej kategorii irysów do której należy odmiana. Inny jest termin kwitnienia ( sezon ) dla irysów SDB a inny dla TB - wczesny SDB kwitnie na początku maja a wczesny TB w połowie maja. Oznaczanie ma nam ułatwić komponowanie nasadzeń.
Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!

Odp: Irysowe ABC 12 Kwi 2012 22:53 #24126

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2434
  • Otrzymane dziękuję: 9206
Tabaaza wrote:
Hejka! :)
Fafik zdaje się preferuje wszystko z wody, larwy drutowca lubią świeżynkę.

Jeszcze dochodzę po świętach, a tu się porobiło. :woohoo:
Nowy dział - najwyższa pora.
Wywołano mnie do tablicy (coś jakby Wielki Brat czuwał nad moim świątecznym obżarstwem :search: ). Sprostowanie: ja preferuje wszelkie formy kulinarne, byleby mile łechtało podniebienie. Świeżynkę również, ale nie chciałabym po tym wyznaniu być mylona z larwą drutowca.
Nie odważyłam się na eksperyment pożerania kłączy irysów (jeszcze :silly: ), bo mam ich za mało i są na razie hołubione bardzo (podniesiona rabata w trakcie tworzenia). Jednak, gdy w kuchni nożykiem do ziemniaków obierałam zdechlakowate kłącze Irysa "Guy Parasol" i oczyszczony ogryzek poddawałam różnym ablucjom uzdrawiającym, mogło to wyglądać na przygotowanie do warzenia strawy. Było to jednak ratowanie zgniłka, który zadoniczkowany siedzi teraz w domu, podlewany miksturami odgrzybiającymi i witalizującymi i testuje moją cierpliwość. :club2:
Pozdrawiam. Jola

Odp: Irysowe ABC 12 Kwi 2012 23:28 #24155

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Fafka wrote:
Było to jednak ratowanie zgniłka, który zadoniczkowany siedzi teraz w domu, podlewany miksturami odgrzybiającymi i witalizującymi i testuje moją cierpliwość. :club2:
A co to za mikstury witalizujące, możesz zdradzić?
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka

Odp: Irysowe ABC 12 Kwi 2012 23:28 #24157

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2434
  • Otrzymane dziękuję: 9206
Polu, hosteczki mam w wielkim poważaniu. Gdy je pierwszy raz ujrzałam, to specjalnie dla nich wymyśliłam cienistą rabatę w ogrodzie, a w tym roku bawię się w wysiew, walcząc z przeciwnościami (ziemiórki i inne takie). Chociaż jakiś gołąbek zawinięty w funkiowy liść... :evil:
A jak się mają hosty do irysów? (To tak, żeby mi Tabi postu nie wywaliła :flower: za obce gatunkowo wtręty). Mam taką jedną rabatę, gdzie kilka słońcoznośnych funki sasiaduje z irysami ensata i bródkowymi SDB. Na razie jest to w fazie eksperymentu.
Pozdrawiam. Jola

Odp: Irysowe ABC 13 Kwi 2012 00:35 #24200

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Akurat Tabi sama z hostami eksperymentuje ( a poza tym nawet karpkę daliową na łono irysowego wątku by przygarnęła :rotfl1: ), Pumiloton graniczy z takimi co to słoneczko im coolorek robi. Natomiast mikstura witalizująca kojarzy mi się nieodmiennie z promilami. Nie podejrzewam jednak żeby Fafka uchlewała kłącze. Pewnie rozrabia jakiś humus w płynie w homeopatycznych ilościach ( ja tak czasem robię, choć nie jestem do końca pewna czy to nie poprawia bardziej samopoczucia mnie niż roślinom :rotfl1: ). Obecnie zamierzam zacząć rozpytywanie o wiadomego lilaka ( znaczy Palibinek ) co to powinien być szczepiony nie na kiju, znowu mam przed sobą wizję spojrzeń ciężkich jak granitowa płyta a wymownych jak u spaniela. Poszukiwanie tak szczepionego lilaka może być równie trudne jak kupno mojego osławionego kawiaczka. Ale tło dla fioletowców albo dla plicat w z fiołkowym odcieniem niebieskiego - miodzio.
Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!

Odp: Irysowe ABC 13 Kwi 2012 08:15 #24217

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
Daliowa karpka w towarzystwie bródkowców byłaby nie od rzeczy ;) ;) nie w celu towarzystwa , a w celu następstwa kwitnieniowego ............. raczę rozważyć :P :P , kwitłaby wtedy gdy irysowe liście w zasadzie sie nadają pod nóż, a o kwiatach irysowych się marzy w następnym sezonie :whistle: :whistle: :rotfl1: ....................... a wczoraj była akcja ratunkowa jak ze słonecznego patrolu Aztec Burst' i Gypsy Romance' po oskrobaniu powędrowały do doniczek ............. mam nadzieję , że będę skuteczna jak ów patrol :flower1:
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015

Odp: Irysowe ABC 13 Kwi 2012 11:38 #24309

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Dalie to żarłoczne bestie, i tylko by nawozu ciągle chciały. Ja bym tam uważała z takim sąsiedztwem. Ekscentryczne, wymagające i pewnie jeszcze burdy urządza. ;) :rotfl1: Mirdemko najważniejsze żeby było suchawo przy klączkach ( ciekawe jak tam gieniowe kłączka? ). Jakoś to będzie Kochana Mafio Irysowa, jakoś to będzie. :huh: :flower1: I tak nie jest źle jak się porówna z sytuacją zabrunnerzonych czy różankowców. :dry:
Pozdrówka
K. :woohoo:
P.S. Polu spoko jeśli chodzi o hostowe liście, Fafik rzuca się raczej na bulwki i kłącza i to przez niego nabyłam bulwy topinambura do zezjodku. Nawet niezłe były. :)
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Ostatnio zmieniany: 13 Kwi 2012 11:42 przez Tabaaza.

Odp: Irysowe ABC 13 Kwi 2012 11:47 #24313

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
oj tam oj tam nawozu ja sprawy załatwiam pokrzywą ( znaczy gnojówką) i to w zasadzie w czasie gdy irysy też potrzebują ................ mam nadzieje uratować zwłaszcza Aztec jest mocno poszkodowany :( :( ................. ale reszta czeredki chyba ok ........... enasty jakieś niemrawe ale one chyba jeszcze mają czas .......... tak myślę.

Co do innych ogrodowych na brunerki jeszcze mam nadzieję :whistle: ............ różaneczników nie posiadam na szczęście :silly: :silly: to i kłopotu nie ma :rotfl1: :rotfl1:
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.298 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum