TEMAT: Irysowe ABC

Odp: Irysowe ABC 13 Kwi 2012 16:33 #24433

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2415
  • Otrzymane dziękuję: 9125
Snigdha wrote:
A co to za mikstury witalizujące, możesz zdradzić?

Jeśli rozbudziłam nadzieję, że posiadłam cud eliksir powodujący zmartwychwstanie gnijących irysów, to muszę rozczarować wszystkich.
Zwyczajne, dostępne w handlu specyfiki. Był podkorzeniacz, co to w naturalny sposób miał dostarczyć mikrobów pożytecznych, a te z kolei miały przysporzyć kłączu burzy pięknych, jędrnych, wijących się korzeni. Potem był Previcur Energy, co to grzyby zabija (pewnikiem działanie podkorzeniacza skasował unicestwiając grzybki pożądane) i ma rzekomo właściwości biostymulujące.
W każdym razie: trup jest tylko trupem i cudów ni ma, przynajmniej w irysowych kłączkach. I mój "Guy" raczej już parasola nie otworzy :whistle: wygląda na poległego. A tak ładnie B) przez dwa lata rósł wstecz. :angry:
Pozdrawiam. Jola


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Irysowe ABC 13 Kwi 2012 21:28 #24602

  • adamian
  • adamian's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 188
  • Otrzymane dziękuję: 481
Irysy sadzę w następujący sposób: Wykopuję rowek na głębokość ok 30cm wewnątrz kórego usypuję kilkucentymetrowy wał z piasku. Umieszczam na nim kłacze a korzenie równomiernie rozkłądam po bokach. Przysypuję je ziemią, a na koniec piaskiem tak by pokrył kłacze centymetrową wartswą. W ten sposób tworzy się doskonały drenaż, który izoluje kłącza przed stagnującą wodą. Dodatkowo piasek bardzo szybko się nagrzewa, osusza podstawę rozety i zapobiega zagniwaniu kłączy. Na rabacie posadzone w ten sposób nie zaobserwowałem żadnych oznak zgnilizny.Być może znaczenie ma również to, że piaszczyste wyspy upodobały sobie mrówki, co może wpływać na korzystny skłąd fauny i flory glebowej. Irysy posadzone zaś w gliniastej ziemi mimo stosowania fungicydów, Topsin, Miedzian, zaczęły chorować. Kilka zagniwających kłączy natychmiast wyjąłem z ziemi, oczyściłem z zainfekowanych tkanek i potraktowałem roztworem Cloroxu. Rozłożyłem je w ażurowej skrzynce i wystawiłem na działanie słońca. To naprawdę przynosi pozytywny skutek. Stare korzenie w części zaschły, pojawiły się za to kły młodych przyrostów. Do jesieni zdążyły już się ukorzenić i doskonale przetrwały zimę. .
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI

Odp: Irysowe ABC 13 Kwi 2012 22:27 #24689

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
Znajomi stosują też Acze do smarowania ran po wycięciu kłączy.Ja mając piaszczystą ziemię i w żadnym przypadku jej nie wzbogacam o ten składnik. Mam problem natomiast z uciekaniem składników odżywczych i sukcesywnym ich dostarczaniem W ubieglym roku podsypywałam substralem w kulkach o przedłużonym działaniu

Odp: Irysowe ABC 14 Kwi 2012 00:40 #24772

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
ewa f wrote:
Znajomi stosują też Acze do smarowania ran po wycięciu kłączy.Ja mając piaszczystą ziemię i w żadnym przypadku jej nie wzbogacam o ten składnik. Mam problem natomiast z uciekaniem składników odżywczych i sukcesywnym ich dostarczaniem W ubieglym roku podsypywałam substralem w kulkach o przedłużonym działaniu
A czy składniki odżywcze z tych kulek są uwalniane, jeśli podłoże jest suche? Jakie są Twoje doświadczenia?
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Odp: Irysowe ABC 14 Kwi 2012 07:44 #24789

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
Te kulki to się nie rozpadają, ale w pojemnikach też nie , ale przyrosty byly ładniejsze tam ,gdzie podsypałam

Odp: Irysowe ABC 23 Kwi 2012 19:38 #29168

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2415
  • Otrzymane dziękuję: 9125
Mam ciężką glebę, więc dla irysów obowiązkowo rozluźnianie podłoża.
Robię podwyższoną rabatę, którą chcę wypełnić kompostem i piaskiem. Rodzimej gleby chyba nie warto dodawać, bo to glina.
W jakiej proporcji zmieszać kompost z piaskiem, planowałam pół na pół. Dzisiaj oglądałam różne piaski w celach zakupowych. Który jest lepszy: biały, tzw.ostry, czy żółty?
Pozdrawiam. Jola

Odp: Irysowe ABC 23 Kwi 2012 20:23 #29197

  • Irysek Robert
  • Irysek Robert's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1369
  • Otrzymane dziękuję: 4203
Cześć Fafka,
Ja bym chciał mieć taką glinę jak masz Ty w swoim ogrodzie bo u mnie to czarny piach klasy VI.
Więc ja kupuje glinę oraz substrat torfowy najlepszy PASŁEK ph 5,5 - 6,5 i mieszam 3/4/3

_DSC1052.JPG

Dzisiaj sadziłem najnowsze perełeczki z Australii (mniam :drink1: mniam)własnie na takiej rabacie.
Pozdrawiam Robert.
Ostatnio zmieniany: 23 Kwi 2012 20:24 przez Irysek Robert.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka

Odp: Irysowe ABC 23 Kwi 2012 20:46 #29212

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2415
  • Otrzymane dziękuję: 9125
Irysek Robert wrote:
mieszam 3/4/3
Dobrze rozumiem, że ta ostatnia trójka to piach?
Dzisiaj sadziłem najnowsze perełeczki z Australii

Jeśli to jest przepis na ziemię dla takich perełek, to bardziej pospolite irysy poczują się nobilitowane. :)
Pozdrawiam. Jola

Odp: Irysowe ABC 23 Kwi 2012 21:50 #29280

  • Irysek Robert
  • Irysek Robert's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1369
  • Otrzymane dziękuję: 4203
Jeżeli nazwać czarną ubogą ziemię jako piach to tak.
W Twoim przypadku dodałbymm żółtego piachu, jest lepszy od białego (kwarcowego przypuszczam).

Odp: Irysowe ABC 24 Kwi 2012 14:01 #29483

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
Fafka ! Ja też bym nie zrezygnowała z tej gliny Kompost, jeżeli jest nieprzegnity, to słabo się w suchym piasku rozkłada.Jak ja polożyłam kiedys na rabacie nawóz bydlęcy , to 5 lat wykopywałam nie przegnitą słomę. Oczywiście to nie było pod irysy

Odp: Irysowe ABC 24 Kwi 2012 20:52 #29565

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2415
  • Otrzymane dziękuję: 9125
Dzięki za rady. Żółty piach to nawet u nas tańszy jest, a gliniastej ziemi pod dostatkiem, to w takim razie dodam. Kompost mam przerobiony, więc ten akurat powinien być idealny.
Pozdrawiam. Jola

Irysowe ABC 03 Maj 2013 08:28 #151992

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
To może jeszcze ktoś napisze o warunkach uprawy bo w poprzednim roku u mnie sporo irysów nie kwitło.

Irysowe ABC 03 Maj 2013 09:04 #152006

  • Irysek Robert
  • Irysek Robert's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1369
  • Otrzymane dziękuję: 4203
Wszystko o uprawie irysów znajdziesz tu:
irysek.com/index.php?option=com_content&...rticle&id=3&Itemid=4
Ostatnio zmieniany: 03 Maj 2013 09:44 przez Irysek Robert.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Bozi, Armasza

Irysowe ABC 03 Maj 2013 10:36 #152059

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Widzę że przy odświeżaniu nasadzeń irysów, które się nadmiernie zagęściły popełniłam kilka błędów. Posadziłam kłączem w stronę północy a nie południa. Przesadziłam zbyt późno, bo w październiku. Trzecia sprawa to nadmiernie rozrośnięte tuje za bardzo je zacieniają. A po czwarte zagnieździło się tam jakieś płożące zielsko, które ciężko wytrzebić pomimo pielenia. Jednym słowem rabata do poprawki. :ouch:
Ostatnio zmieniany: 03 Maj 2013 10:37 przez Bozi.

Irysowe ABC 05 Maj 2017 09:45 #539391

  • KAndrzejewski
  • KAndrzejewski's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 46
  • Otrzymane dziękuję: 68
Bozi wrote:
- posadziłam kłączem w stronę północy
- nadmiernie rozrośnięte tuje za bardzo je zacieniają
- zagnieździło się tam jakieś płożące zielsko, które ciężko wytrzebić pomimo pielenia.

dosłownie w biegu:
- na naturalnych stanowiskach irysy absolutnie nie chcą się jakoś stosowac do tej żelaznej ponoc zasady ogrodniczej, także nie przejmował bym się tym zbytnio
- wbrew pozorom, irysy ciepłolubne to jedne z niewielu bylin które w ogóle dają rade 'pod tujami' i im podobnymi koniferami, zamieniającymi okolice w obszar półpustynny
- znam rabatę z kwitnącymi irysami pod tujami i cyprysami, gdzie padło już chyba wszystko co żyje, poza kielisznikiem zaroślowym (powojowate)
Pozdrawiam :)

Irysowe ABC 30 Maj 2017 13:45 #544827

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Nie znam się zupełnie na irysach, na swojej działce mam dosłownie jedną sztukę w kolorze brązowym. Jadąc codziennie do pracy rowerem podziwiam podmokłą nadmorską łąkę pełną kwitnących dzikich irysów. Przepraszam za jakość zdjęć, bo robiłam je telefonem. Jako że łąka jest podmokło-bagnista robiłam zdjęcie ze sporej odległości, a później przybliżyłam obraz:

20170530_080809-2.jpg

A tu z bliska:

20170529_173253.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): babaewa, CHI

Irysowe ABC 03 Sty 2019 17:16 #634939

  • Lunka
  • Lunka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 97
  • Otrzymane dziękuję: 399
To może jako ciekawostkę pokażę mojego jesiennego Irysa. Jesiennego bo powtórnie zakwitł jesienią.
To fotka z 8 pażdziernika, a kwitł do końca miesiąca,

irys1a.jpg


kolajesiennyirys1.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, CHI, owsianka, Maggie

Irysowe ABC 17 Sty 2019 19:49 #637238

  • Danuta
  • Danuta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 292
  • Otrzymane dziękuję: 995
Niewiele dzieje się w irysowym wątku, więc pokażę moje sieweczki. Są to siewki iryska sdb . Kiedyś Robert P. napisał, że przyspieszony siew wpływa decydująco na pierwsze kwitnienie siewek. Posiałam eksperymentalnie kilka nasion pod koniec listopada. Wzeszły dotychczas 3 siewki. Rosną ładnie ale myślę, że brak słońca też im nie służy- mogły być bardziej krępe.

Za tę wiadomość podziękował(a): Irysek Robert, Armasza, Maggie


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.345 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum