TEMAT: Choroby irysów - wstrętne choróbska

Choroby irysów - wstrętne choróbska 19 Kwi 2013 22:01 #147377

  • Irysek Robert
  • Irysek Robert's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1369
  • Otrzymane dziękuję: 4203
Zawsze gdy wysadzam nowe kłącza irysów, to mocze je przez noc w roztworze grzybobójczym w tym przypadku jest nim Dithane M 45 80 wp.

P1810046.JPG


P1810049.JPG


P1810050.JPG
Ostatnio zmieniany: 19 Kwi 2013 22:02 przez Irysek Robert.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, romantroc11


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby irysów - wstrętne choróbska 21 Kwi 2013 08:51 #147727

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Fafka wrote:
Chociaż, jeżeli co roku mają mi chorować i nie zobaczę ich kwitnienia, to może to być ostatnia ich kuracja, a następna będzie w piecu.

Taaa,trzeba będzie tak zrobić!
Chociaż sposób Roberta z wybielinką u mnie się sprawdził w zeszłym roku.
Kasiu - barashko, 'Lily my love' po zabiegach reanimacyjnych rośnie!
W tym roku zgnilizna zajęła kłącze 'Arms wide open'. Jednak zrobiłam trochę inaczej niż w zeszłym roku: ponieważ dość wcześnie zobaczyłam nie wykopywałam całego kłącza, tylko wykroiłam maziowatą część do zdrowej tkanki i polałam wybielinką. Ale o kwitnieniu mogę zapomnieć w tym roku :(
Za tę wiadomość podziękował(a): barashka

Choroby irysów - wstrętne choróbska 21 Kwi 2013 20:04 #147915

  • barashka
  • barashka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1075
  • Otrzymane dziękuję: 1675
To dobrze, że nic mu nie dolega, a będzie kwitł ? Ja swojej kępy już nie ruszam, póki kwiecia nie zobaczę ... :) Ale gdyby trzeba było Ci odnóżkę, to śmiało pisz.

Choroby irysów - wstrętne choróbska 21 Kwi 2013 21:12 #147977

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
barashka wrote:
a będzie kwitł ?
Hmm... raczej nie. Uratowałam tak maleńkie kłącze, że cieszę się, że w ogóle żyje! Niech rośnie w siłę :)
Za tę wiadomość podziękował(a): barashka

Choroby irysów - wstrętne choróbska 04 Maj 2013 20:54 #152735

  • Irysek Robert
  • Irysek Robert's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1369
  • Otrzymane dziękuję: 4203
Przesyłam kilka zdjęć z dziwną chorobą zamierania środkowego (sercowego) liścia. Czy spotkaliście się z takimi objawami?

Irysy te pochodzą z Australii odmiany: DECADENCE i I'M YOURS.

Dodam, że rosnące obok inne odmiany ale nie z Australii są ok.

_DSC1731.JPG


_DSC1744.JPG
Ostatnio zmieniany: 04 Maj 2013 21:00 przez Irysek Robert.

Choroby irysów - wstrętne choróbska 04 Maj 2013 21:59 #152797

  • barashka
  • barashka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1075
  • Otrzymane dziękuję: 1675
Mnie to zjawisko pojawia się u Mesmerizera. Niby nic groźnego, bo spora kępa, ale jednak ... Wg mnie to sprawka drutowców, bo po wykopaniu dorodnego kłącza, znalazłam w nim żerujące larwy. Ale za to nie mam najmniejszych problemów (i tu odpukac) z Decadence i I'm Yours. Tak więc to nie wina, że są "Australijczykami". Mam za to problem z Moonsoon Moon, coś dziwaczywieje, zdjęcia zrobię w wolnej chwili, a kiedy ona będzie, nie wiem ... W każdym bądź razie dopada go jakaś "karłowatośc", w zeszłym roku z kłącza wyszły dwie łodygi kwiatowe, przez co osiągnęły minimalną wysokośc, a w tym nie zapowiada się wcale lepiej. No dziwne bardzo ...
Za tę wiadomość podziękował(a): Tabaaza, Irysek Robert

Choroby irysów - wstrętne choróbska 05 Maj 2013 13:06 #152979

  • wesoly
  • wesoly's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 15
Jakie zabiegi za wyjątkiem moczenia przed sadzeniem stosujecie podczas sezonu.

jarek

Choroby irysów - wstrętne choróbska 05 Maj 2013 21:22 #153163

  • Irysek Robert
  • Irysek Robert's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1369
  • Otrzymane dziękuję: 4203
Jarku więcej o horobach irysów znajdziesz na mojej stronie tu jest link: irysek.com/index.php?option=com_content&...rticle&id=4&Itemid=5

Pozdrawiam Robert

Choroby irysów - wstrętne choróbska 05 Maj 2013 21:23 #153165

  • barashka
  • barashka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1075
  • Otrzymane dziękuję: 1675
Jarku, ja osobiście mało robię przy swych irysach, nawet nie moczę kłączy w roztworach, wyjątkiem są "obcokrajowcy", bo z nimi nigdy nie wiadomo ... Wczesną wiosną (zazwyczaj marzec) nawożę, potem jeszcze raz po okresie kwitnienia, w międzyczasie obcinam liście porażone plamistością. Na bieżąco plewię i po słonecznych dzionkach to co lubię najbardziej - podlewam. I bardzo dużo czasu spędzam z nimi. Na FB śmiałam się, że puszczam im heavy metal i że rosną jak szalone, ale to oczywiście żart, takowa muza nie potrzebna im do szczęścia. Tobie też życzę powodzenia w uprawie :) !

Choroby irysów - wstrętne choróbska 05 Maj 2013 21:46 #153179

  • Irysek Robert
  • Irysek Robert's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1369
  • Otrzymane dziękuję: 4203
Chciałbym wyjaśnić iż prawdopodobną przyczną choroby moich irysów jest mały ale wredny owad.
Po konsulatacji z panem Lechem Komarnickim przyznaje, że opisane przeze mnie objawy to te które widzicie na zdjeciach a u podstawy zaczyna się proces gnicia.
Cytuje pana Lecha .... Jest też jakiś owad - po angielsku iris borer - którego larwy żerują w liściach od nasady i powodują w pewnych regionach ciepłej strefy spustoszenie. Warto by uciąć chory liść u nasady i obejrzeć przez szkło powiększające, czy nie ma larw. Niemal na pewno nie jest to choroba grzybowa. Wszystko to bardzo trudno stwierdzić na odległość. Uprawa irysów, niestety, to nie tylko przyjemność... Oprysk przeciw owadom konieczny - wydaje mi się, że pasikoniki są niebezpieczne, mogą roznieść zarazę...


_DSC1746-Kopia.JPG
Ostatnio zmieniany: 05 Maj 2013 21:52 przez Irysek Robert.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tabaaza, Fafka, Orszulkaa, barashka, pasla3

Choroby irysów - wstrętne choróbska 11 Maj 2013 11:57 #155410

  • romantroc11
  • romantroc11's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 33
  • Otrzymane dziękuję: 57
Może ktoś mi powie co to za choróbsko co się czepiło mojego irysa NN. Czym to zwalczyć i jak zapobiec, żeby w przyszłości tego nie było?
Pozdrawiam, Roman

Choroby irysów - wstrętne choróbska 11 Maj 2013 12:11 #155412

  • barashka
  • barashka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1075
  • Otrzymane dziękuję: 1675
Romek, to jest obwódkowa plamistośc liści kosaćca. Typowy objaw pojawiający się na liściach podczas wilgotnej pogody. Sprzyjac temu może też zbyt kwaśna ziemia. Ja nie stosuję żadnych oprysków, tylko obcinam porażone liście. Tobie też to radzę. Ale jeśli już s'thrash'nie chcesz zrobic oprysk :( to źródła podają : Bravo 500 SC 0,2%, Gwarant 500 SC 0,2%, Dithane M-45 lub 80 WP 0,2-0,3% czy Topsin M 500 SC 0,1%. Tylko nie wiem, czy to nie będzie walka z wiatrakami, bo irysy mają woskową skórkę i ciecz spływa po nich "jak po kaczce" ... ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): romantroc11

Choroby irysów - wstrętne choróbska 11 Maj 2013 12:41 #155414

  • Irysek Robert
  • Irysek Robert's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1369
  • Otrzymane dziękuję: 4203
Tak to prawda Romku co napisała Barashka, to obwódkowa plamistość ja już w kwietniu irysy opryskuje SCORE 250 EC
I tak w maju powtarzam przed wykłaszaniem (np. wczoraj) ale to na nic bo dziś od wczorajszej nocy leje i leje. Czy bedzie plamistość? Bedzie ale trochę później może zaraz po kwitnieniu.
Tym bym się nie przejmował, są groźniejsze choroby np. mokra zgnilizna kłączy, która może doprowadzić do całkowietj utraty rośliny.
Za tę wiadomość podziękował(a): romantroc11

Choroby irysów - wstrętne choróbska 11 Maj 2013 19:30 #155487

  • romantroc11
  • romantroc11's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 33
  • Otrzymane dziękuję: 57
Barashko i Robercie, dziękuję za pomoc .Wszystkie irysy opryskałem Dithane M-45 z dodatkiem płynu do mycia naczyń dla lepszej przyczepności. Pomoże nie pomoże, ale będę spokojny że próbowałem.
Pozdrawiam, Roman

Choroby irysów - wstrętne choróbska 12 Maj 2013 00:27 #155661

  • wesoly
  • wesoly's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 15
Jak często powinno się zmieniać miejsce sadzenia irysów ?

jarek

Choroby irysów - wstrętne choróbska 12 Maj 2013 05:56 #155673

  • Irysek Robert
  • Irysek Robert's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1369
  • Otrzymane dziękuję: 4203
Irysy z grup:MDB,SDB przesadzamy co 4 - 5 lat
Irysy z grupy IB co 4 lata
Irysy z grup BB,TB co 3 - 4 lata
Ostatnio zmieniany: 12 Maj 2013 05:56 przez Irysek Robert.

Choroby irysów - wstrętne choróbska 26 Maj 2013 23:03 #161651

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2434
  • Otrzymane dziękuję: 9193
Buuuuu :placze: Odkryłam dzisiaj zgniliznę u SDB 'Transcribe'. Wykroiłam, co chore, zalałam rany chlorem od WC. A byłam taka pewna, że SDB-iaczki nie chorują. U mnie ostatnio codziennie popaduje i jeszcze takie zimno, a on przez kawałek dnia ma cień. Przesadzić go na słoneczko, czy nie ruszać?
Obmacałam pozostałe (w czystych rękawiczkach) i na szczęście nic się nie dzieje.
Pozdrawiam. Jola

Choroby irysów - wstrętne choróbska 16 Paź 2013 17:35 #198610

  • Irysek Robert
  • Irysek Robert's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1369
  • Otrzymane dziękuję: 4203
Przedstawiam uszkodzenia irysów przez drutowce - występujące jak się okazało na terenach długo nieużytkowanych. Moje pole do nich należy - przez ostatnie 18 lat był tylko nieużytek porośnięty perzem. Rolnik go kosił raz do roku i "kosił" kasę z dotacji.

P1810826.JPG

siewka nieuszkodzona

P1810825.JPG

siewka uszkodzona przez drutowce

P1810828.JPG

ziemniak - świeży i pachnący jako pułapka chwytna na drutowce (zobaczymy czy coś się złapie)
wyłożyłem ich na początek 20 sztuk

P1810829.JPG


Tych uszkodzeń mam prawie w każdej siewce !!! Dlatego odgarnąłem ziemię przy nasadzie i rękami wybierałem drutowce!!! Charakterystyczną cechą zaatakowania kłączy są dziwnie zasychające liście!!!

P1810827.JPG


P1810827-Kopia.JPG
Ostatnio zmieniany: 16 Paź 2013 17:41 przez Irysek Robert.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Orszulkaa, barashka, ewa1953, romantroc11, kaja_krys


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.327 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum