TEMAT: Irysy - krzyżowanie, wysiew, pielęgnacja

Odp: Irysek już w sieci 16 Kwi 2012 11:48 #26082

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Czyli generalnie lepiej troszkę podpędzać, szybciej się człowiek kwiatów doczeka. Jak dokonujesz selekcji odmian które chcesz krzyżować? Pytam dlatego że mnie interesuje uzyskanie niebieskich bródek w irysach SDB o cieplejszych kolorach.
Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Za tę wiadomość podziękował(a): Irysek Robert


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Irysek już w sieci 16 Kwi 2012 12:11 #26111

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Długa to i żmudna droga :jeez: , gratuluję sukcesów :bravo: I będę podziwiać kolejne :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Odp: Irysek już w sieci 17 Kwi 2012 17:37 #26802

  • Irysek Robert
  • Irysek Robert's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1369
  • Otrzymane dziękuję: 4203
Do roku 2010 nie krzyżowałem irysów SDB i MDB a jedynie zbierałem plony pracowitych owadów
W 2011 roku nie tylko krzyżowałem „maluchy”, zrobiłem krok dalej i opisałem przy zbiorze nasion roślinę macierzystą – chcę się przekonać, kto ma lepszy zmysł, owady, czy ja ? To wyzwoliło we mnie dodatkową chęć rywalizacji. Co do wykonanych krzyżówek w SDB zrobiłem tak:
• odmiana x odmiana
• siewka x siewka
• odmiana x siewka
• siewka x odmiana
Nazwy odmian i numery siewek celowo nie ujawniam by nie zapeszyć, bo to moje pierwsze krzyżówki. Zauważyłem za to jedną regułę, że wszystkie wykonane krzyżówki udały się w 100%, co w TB jest niemożliwe.
Irysy z niebieskimi bródkami, które "stworzyły" owady to:

SDB-06-2010-RP.jpg

SDB - 06 - 2010 - RP

SDB-07-2009-RP.jpg

SDB - 07 - 2009 - RP

SDB-08-2010-RP.jpg

SDB - 08 - 2010 - RP

SDB-12-2010-RP.jpg

SDB - 12 - 2010 - RP

SDB-13-2009-RP.jpg

SDB - 13 - 2009 - RP

SDB-09-2010-RP.jpg

SDB - 09 - 2010 - RP

SDB2010-06-RP.jpg

SDB - 06 - 2010 - RP
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, Kornik

Odp: Irysek już w sieci 18 Kwi 2012 10:25 #27120

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Śliczności :flower2: , ale najpiekniejszy chyba SDB - 08 - 2010 - RP :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Odp: Irysek już w sieci 18 Kwi 2012 11:49 #27153

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
To moja ulubiona siewka "esdebianka": SDB - 09 - 2010 - RP. Rozłożyły mnie te białawo - niebieskie trójkąciki pod bródką. Dobra przyznaje się, obśliniłam przez nią monitor! :rotfl1: Ona po prostu ma w sobie to coś, oryginalność, co to zatrzymuje na niej moje ślepia.
Pozdrówczanki
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!

Odp: Irysek już w sieci 18 Kwi 2012 13:04 #27186

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Tabaaza wrote:
Hejka! :)
To moja ulubiona siewka "esdebianka": SDB - 09 - 2010 - RP. Rozłożyły mnie te białawo - niebieskie trójkąciki pod bródką. Dobra przyznaje się, obśliniłam przez nią monitor! :rotfl1: Ona po prostu ma w sobie to coś, oryginalność, co to zatrzymuje na niej moje ślepia.
Dwa monitory :) Mnie urzeka ten brąz-nie brąz, wybitnie subtelny, piękny, nasycony, ale jednak delikatny...
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Odp: Irysek już w sieci 18 Kwi 2012 14:04 #27213

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Robert się doczekał pięknych "esdebiąt". :rotfl1: To jeszcze nie wszystkie urocze karzełki które udało mu się uzyskać. Rośnie też u niego taki fajny self SDB - 07 - 08 - RP. To jasnawy brąz ( coś jak ciemniejsze toffi ) z czerwonawo - brązowym żyłkowaniem przy jasnoniebieskiej bródce ( w gardzieli żółtawa ). Pięknie wygląda w kępie, miodzo! :) Jest też taki fajny w typie blend, ja go roboczo nazwałam "Żyrafek" bo taki mi się jakoś afrykańsko - sawanniasto kojarzył, to jest siewka SDB - 02 - 08 - RP. Do 10 dni gadzina kwitnie! Pomyślałam sobie jak go oblookałam o stworzeniu zupełnie nowej rabaty z irysów SDB, takiej eko, w kolorach ziemi, bez wielkich jazd kolorystycznych, po prostu same niuanse brązu, ochry, piaseczku - te klimaty. Obecnie zbieram materiał. :rotfl1: Nastepny robertowy blend to będzie mój stary Pumiloton, tam ta SDB - 06 - 08 - RP będzie się dobrze wpisywać w pozostałe odmiany, ma na kremowo - żółtych płatkach śliwowate zadmuszki i delikatne żyłki, w sam raz sąsiedztwo do beżyków z ciepłym fioletem co to sobie tam w paru odmianach siedzą. No i jest jeszcze "Tygrysek" czyli kryjąca się pod tą roboczą nazwą wymyśloną przeze mnie luminata SDB - 10 - 10 - RP. Mimo że morelka to ze względu na rysunek na płatku dolnym ( tę luminatę właśnie ) siewka wyląduje na eko - rabacie. To są moje ulubione SDB które Robert uzyskał. Pewnie każdy będzie w jego siewkach szukał "swoich" kolorów albo ulubionych typów.
Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Za tę wiadomość podziękował(a): Irysek Robert

Odp: Irysek już w sieci 18 Kwi 2012 18:26 #27254

  • barashka
  • barashka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1075
  • Otrzymane dziękuję: 1675
A pro po brązów - też uwielbiam ten kolor i w 2010 roku założyłam rabatę w tych tonacjach, ale z irysów TB. Gdy podzieliłam się swoją euforią na ten temat na innym forum, zostałam z lekka skrytykowana za swoje gusta, bowiem - jak twierdzili "znawcy" - irys jako bogini tęczy, powinien prezentowac' wesołe kolory. Dlatego tak cenię sobie to forum, a że jeszcze np. Tabaaza ma podobne gustowanie kolorystyczne, to już prawdziwa bajka !


IMG_0990.jpg



IMG_0994.jpg



IMG_1035.jpg



IMG_1061.jpg



IMG_1211.jpg



A te SDB rzeczywiście zjawiskowe !
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Gamma

Odp: Irysek już w sieci 18 Kwi 2012 18:53 #27258

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Z lekka mnie przytkało z tymi wszystkimi kolorami na płatkach. Ja co prawda najbardziej kocham blendy ale przesada zawsze się źle kończy. ;) :rotfl1: U Roberta akurat wybrałam te "esdebięta" które chwyciły mnie za serce, trafiło na toffiaczki, złocistości i piaseczko - morelki. Robert pewnie wybrałby inne, Pikutek lubi biało - żółte z błękitnymi bródkami ( no i pomarańcze :rotfl1: ). W irysach fajne jest to że każdy znajdzie w nich te barwy które lubi ( nawet czerwień jest tuż, tuż do osiągniecia ). Poza storczykami nie ma innych takich kwiatów które by miały tak szeroką paletę barw. To jest właśnie ta tęcza, mnogość odmian we wszystkich kolorach a nie fowizm na płatach albo sałatka nicejska okraszona bródką i krepsowaniem płatków. :sick: A jak ktoś lubi to może sadzić wesołe neony ( u mnie rośnie "Megabucks" :rotfl1: - bardziej w neon to rzadko da się odjechać :rotfl1: ), czemu nie, byle tylko nie uważał ich za jedyne "właściwe" irysy
Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!

Odp: Irysek już w sieci 18 Kwi 2012 21:08 #27311

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2434
  • Otrzymane dziękuję: 9206
Tabaaza wrote:
Robert się doczekał pięknych "esdebiąt". :rotfl1: To jeszcze nie wszystkie urocze karzełki

To teraz czekamy na zdjęcia. Robercie, pliiizzzz :P Ja tam jestem wzrokowcem i chociaż opisy Tabi są powalające, to czego oczy nie widzą... :search:
Pozdrawiam. Jola

Odp: Irysek już w sieci 18 Kwi 2012 21:17 #27318

  • Irysek Robert
  • Irysek Robert's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1369
  • Otrzymane dziękuję: 4203
Kochane irysomanki dziś już nic nie zamieszcze bo mam trochę pracy ale jutro :thanks: przygotujcie się na kilka niesamowitych fotek - Oj będzie w czym wybierać OBIECUJĘ.
Tymczasem :bye:

Odp: Irysek już w sieci 18 Kwi 2012 21:52 #27337

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Irysek Robert wrote:
Kochane irysomanki dziś już nic nie zamieszcze bo mam trochę pracy ale jutro :thanks: przygotujcie się na kilka niesamowitych fotek - Oj będzie w czym wybierać OBIECUJĘ.
Tymczasem :bye:
To czekamy :) A w ogóle to (poza kilkoma) nie ma brzydkich irysów ;)
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Odp: Irysek już w sieci 18 Kwi 2012 22:01 #27342

  • kattka
  • kattka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 183
  • Otrzymane dziękuję: 53
Ja co prawda irysomaniaczką nie jestem, ale oczywiście kilkanaście mam w ogrodzie i pewnie trochę ich jeszcze przybędzie :) chylę czoła nad pracą przy nowych odmianach, cudowności, aż chciałoby się samemu pogmerać przy pręcikach i słupkach :)
Co do kolorystycznych gustów, najbardziej lubię te które mają na płatkach mieszankę brązu z niebieskim, strasznie mi się to połączenie podoba :flower2: .
Tak sie zastanawiam, które kwiaty mają jeszcze takie kombinacje....hmmm :whistle:
Ostatnio zmieniany: 18 Kwi 2012 22:03 przez kattka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Irysek Robert

Odp: Irysek już w sieci 19 Kwi 2012 22:01 #27688

  • Irysek Robert
  • Irysek Robert's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1369
  • Otrzymane dziękuję: 4203
Piękny ogród irysowy u Schreinera ;

Odp: Irysek już w sieci 19 Kwi 2012 22:03 #27689

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Irysek Robert wrote:
Kochane irysomanki dziś już nic nie zamieszcze bo mam trochę pracy ale jutro :thanks: przygotujcie się na kilka niesamowitych fotek - Oj będzie w czym wybierać OBIECUJĘ.
Robercie,a gdzie obiecane wczoraj fotki?

Odp: Irysek już w sieci 19 Kwi 2012 22:07 #27694

  • Irysek Robert
  • Irysek Robert's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1369
  • Otrzymane dziękuję: 4203
Przepraszam, zamieściłem je w POLSKICH ODMIANACH IRYSÓW - bo to są polskie siewki. \
Nie chcę mieszać odmian.
Tu będe dodawać odmiany innych hodowców.
Pozdrawiam Robert.

Odp: Irysek już w sieci 20 Kwi 2012 20:30 #27976

  • Irysek Robert
  • Irysek Robert's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1369
  • Otrzymane dziękuję: 4203
Witam i spełniam obietnicę;
Dziś postanowiłem pochwalić się najnowszymi odmianami irysów, które zamieszkały w moim ogrodzie. Będą to odmiany mało znanego hodowcy ze środkowej części USA (stan Colorado). Robert Van Lire bo o nim piszę, pochodzi z Holadni, jego dziadkowie uciekli przed wojną do USA. Zaczynał hodować irysy podobnie jak ja w 1995 roku. Swoje rezultaty ukazał poraz pierwszy w 2005 roku. Jednak do swoich krzyzówek posiadał o wiele lepszą baze irysową niż my w Europie - co widać po jego siewkach.
A teraz już zdjecia:
UWAGA PROSZĘ ODSUNĄĆ SIĘ OD EKRANU I NIE ŚLINIĆ GO!

Dutchmansdream.jpg

DUTCHMAN'S DEAM (Robert van Lire '05)

Dutch-Custard_7.jpg

DUTCH CUSTARD (Robert van Lire '08)

Ella-Leeuw-Van-Liere_6.jpg

ELLA LEEUW VAN LIRE (Robert van Lire '09)

Christmas-Eve_7.jpg

CHRISTMAS EVE (Robert van Lire '10)

tickle_me_pink.jpg

TICKLE ME PINK (Robert van Lire '12)
Jakie wrażenie macie po zobaczeniu tych odmian?
Czy tylko znani i sławni hodowcy się liczą, gdy tuż pod ich nosem są tacy jak Robert.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, hanka, VERA, Kornik

Odp: Irysek już w sieci 20 Kwi 2012 20:37 #27983

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
'Christmas Eve' to irys-marzenie, ta idealna biel jest urzekająca.
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!
Za tę wiadomość podziękował(a): Irysek Robert


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.454 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum