TEMAT: Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów - sępolia, saintpaulia

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 11 Lis 2014 21:02 #312707

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Krzysiu ... :)
Mam nadzieję, że nie nadwerężyłam Twojej cierpliwości ... bardzo Ci dziękuję za przypomnienie instrukcji :) patrząc na Twoją mini szklarenkę dowiedziałam się o innym sposobie rozmnażania fiołków; do dzisiaj znałam tylko tę z włożeniem listka do wody.
Decyzję pozostawiam Tobie - jeśli wystarczy Ci listek, wysyłam; jeśli wolisz poczekać na sadzonkę - zrobię :)
Przejrzałam cały wątek - niesamowita jest ta różnorodność odmian ... niektóre kwiaty nie przypominają tych, które znam z moich młodych lat ;-)
Ponieważ mój obecny jedynak jest ciemno fioletowy, postaram się wobec tego skompletować kolejne o różnych odcieniach fioletu - pasja w sam raz na jesienno-zimowe dni :)
Pozdrawiam cieplutko ...
p.s. moje fiołki zawsze rosły w zwykłej ziemi ... kwaśne podłoże mówisz ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....


Zielone okna z estimeble.pl

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 11 Lis 2014 21:04 #312709

  • takasobie
  • takasobie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 393
  • Otrzymane dziękuję: 778
Ja właśnie w tych torebkach strunowych ukorzeniam. Wsypuję łyżkę podłoża kwiatowego z worka na dno, wsadzam listek, zamykam w torebkę, układam torebeczki w pudełku i ... zapominam o nich. Jak sobie przypomnę, najczęściej są już ładnie ukorzenione i mają listki.

Morskaja Princessa

Bob Serbin
Pozdrawiam!
Miłka
Ostatnio zmieniany: 11 Lis 2014 21:07 przez takasobie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia, Adasiowa

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 11 Lis 2014 21:50 #312732

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Miłeczko :)
Bardzo się cieszę, że i tutaj Cie spotykam :hearts:
Worki strunowe mam, fiołka także, ziemię do kwiatów zakupię i będę pilnie ćwiczyć rozmnażanie. Fiołków rzecz jasna ;-)
Zakładam, że pozostawione w tej tytce nie zgniją ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 12 Lis 2014 06:10 #312778

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Tola wrote:
Zapomniałam o tym Wątku... :ohmy:
Rosną kolejne, nowe odmiany :lol:


002p.jpg

Ten biało obrzeżony liść z lekka po prawej to jak się zwie ?

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 12 Lis 2014 18:23 #312884

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Aniu gdybyś nadwyrężyła tobym się poskarżyła :lol: wystarczy listek :thanks: Z przyjemnością bym się zrewanżowała, ale mam tylko to co widzisz, na resztę trzeba poczekać aż zakwitną, jeśli zakwitną tfu, tfu...

Leszku nie boisz się tak chwalić, B.P. o rzut beretem :devil1: a fiołeczki kuszą, nie tylko fiołeczki, ale resztę podziwiam w innym miejscu :flower2:
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Za tę wiadomość podziękował(a): Leszek.G, Adasiowa

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 12 Lis 2014 19:41 #312913

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Krzysiu, u Ciebie byłem dzisiaj - zrobiłem sobie 'turne' po marketach, a gdybyś chciała podziwiać B.P albo nabyć u mnie nadmiar posadzonych fiołków (2 odmiany, ale za nic nie pamiętam jakie nazwy)to zapraszam - tylko dzień przed trzeba by dać znać co bym do roboty po pracy nie polazł :happy:
Za tę wiadomość podziękował(a): wxxx-a, Krzysia, Adasiowa

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 12 Lis 2014 19:47 #312917

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Krzychna :)
Za późno :) Dwa listki ucięte wg Twoich wskazówek i umieszczone w mini szklarence z ziemią ... ziemię zwilżyłąm spryskiwaczem, wetknęłam ogonki, lekko zamknęłam pokrywkę, postawiłam na parapecie i ... będę czekać na cud; jeśli tylko zauważę postępy, napiszę i poproszę o adres do wysyłki :)
Jaki rewanż, kobieto ?!?!

Leszku :)
Czarna perła przepiękna!
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 12 Lis 2014 20:11 #312932

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Leszku :)

Czarna perła po raz pierwszy, po raz drugi i trzeci ! Piękna ze względu na kolor i kształt (?) kwiatów.
A skoro zamieściłeś portret "Roberta", to pozwolisz, że zapytam: czy te zwijające się brzegi listków ( pierwszy z lewej i w prawym kącie zdjęcia )to w miarę normalne zjawisko? Ciekawi mnie to, ponieważ często widuję fiołki z taką cechą ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 12 Lis 2014 20:34 #312951

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
U odmianowców częściowo to chyba normalne - np. złota piana (inna, nie ta ze zdjęcia) ma tak powginane liście najstarsze że wyglądają jakby rogi miały :happy3:
Natomiast kundelki stoją obok i liście mają proste.
Inna sprawa że u mnie tłok na parapecie o rośliny o największych liściach często liście mają przyciśnięte nieco, więc to też chyba ma wpływ.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 12 Lis 2014 20:43 #312959

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Rzeczywiście, dotyczy to najstarszych liści, a tłok na parapecie mam tylko w kuchni i pokoju; w drugim, większym, parapet zaanektowały psy :)
A'propos parapetu - czy wschodnio-południowa wystawa plus kuchenny klimat nie będą kolidować z wymaganiami fiołków ?
Podlewamy od "spodu", tylko tyle pamiętam z ich uprawy ... polecisz odpowiedni nawóz:)?
Aaaa, placuszki z dyni z rodzynkami!!!
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 12 Lis 2014 21:26 #313009

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Ja do wszystkiego staram się używać Florovitu - tyle że teraz nie ma tego sprzed kilku lat na którym wszystko rosło w oczach, więc kupuję ten z biohumusem, czasami sam biohumus, no i jak podmieniam wodę w akwarium to staram się podlewać wszystko. A czasmi jak nie mam nic i jak widzę że liście już mdleją to i wody gazowanej naleję :happy2:
Co do wystawy, to wiem tylko że fiołki nie lubią ostrego słońca - wolą półcień - ale u mnie nie ma zmiłuj i soją na wschodnich parapetach gdzie do 14 latem grzeje słoneczko....
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 12 Lis 2014 21:37 #313023

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Dziękuję za przypomnienie :) dotychczas używałam biohumusu i nie żałuję. Latem, kiedy słońce ostro operuje, zacieniam mieszkanie, więc niech sobie pozostaną w tej kuchni. CO2 w formie płynnej ;-)?
Powodzenia w dalszym uprawianiu :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 13 Lis 2014 19:21 #313221

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Aniu cóż mi pozostaje, będę czekać :thanks:

Leszku
Krzysiu, u Ciebie byłem dzisiaj - zrobiłem sobie 'turne' po marketach
czyżby remont się zbliżał :evil: swego czasu po Twoim markecie zrobiłam 'turne' a w zasadzie kilka razy wszystko dokładnie obejrzałam i poprosiłam synków żeby mnie siłą odłączyli od :comp:
Jeszcze trochę muszę poczekać z nowymi roślinkami, ale jak już przygotuję im miejsce to zwiedzanie B.P. obowiązkowe :devil1:

Biohumus powiadacie :think: kupiłam nawóz do storczyków NPK 4:6:7 , bo ktoś gdzieś radził przewagę P i K nad N, żeby ładnie kwitły, więc testuję.
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 13 Lis 2014 20:40 #313255

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Krzysiu :)
Czy możesz podać mi orientacyjny czas oczekiwania na ukorzenienie się listka, biorąc pod uwagę aktualną porę roku ?
Jeśli trwa to długo, wyślę nowy listek "bez niczego", nie ma problemu. Wczoraj dostałam od Adama - do "kolekcji" - drugiego fiołeczka o białych kwiatach z wrzosowym "oczkiem" :) - nie znalazłam etykietki z nazwą :woohoo:
Testowałam różne nawozy do roślin doniczkowych stojących w pomieszczeniach, na parapecie zewnętrznym, do ziół, do pelargonii .... wygrał Biohumus :) Zdrowe, silne i mocne roślinki o ładnie rozwiniętych kwiatach. Do storczyków kupiłam nawóz na bazie guano ( stosując go konieczne jest zatkanie nosa ), ale używam rzadko, w dużym rozcieńczeniu. Na razie z czterech storczyków trzy "odpoczywają" ( dwa mają kompletny urlop, jeden z pąkiem kwiatowym i nowym pędem ), a czwarty kwitnie jak szalony.
Azotu nie podajemy roślinkom w okresie zimowym :) niech sobie odpoczną ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 16 Lis 2014 15:45 #313797

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Moje najnowsze "mieszanki"
- ten o bordowych kwiatach ma także bordowy spód liści



A tutaj żłobek ;-)



Mój nawóz do storczyków, kupiony stosunkowo dawno, ma raczej równomierny stosunek tych pierwiastków 2:2:2 :blink: , ale muszę bardzo uważać na rozcieńczenie.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 16 Lis 2014 20:01 #313883

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Jeśli wtrącić mogę odnośnie używania nawozów, to na chwilę obecną chyba najbardziej zasadne wydaje się używanie nawozu do .... pomidorów, a dokładnie do zawiązywania się owoców, gdzie potas i fosfor przeważają nad azotem który w tej chwili jest mało absorbowany przez rośliny ze względu na krótki dzień świetlny, a które to pierwiastki wpływają na jakość kwiatów.

Co do ukorzeniania listków - latem wystarczą ok 3 tyg - w tej chwili pewnie ok 5-6 tyg przy bezchmurnym, słonecznym niebie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 16 Lis 2014 20:07 #313890

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Lechu :)
Toć i napisałam, że azotu zimą nie podajemy ;-)

O nawożeniu storczyków bezpieczniej chyba podyskutować w odpowiednim wątku, jak myślisz ? Bo kilka pytań znalazłoby się ...
Bardzo dziękuję za informację o ukorzenieniu listków; te ze zdjęcia mają około tygodnia, kłopot tylko z bezchmurnym niebem :(
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Kwitnące fiołki afrykańskie forumowiczów 16 Lis 2014 20:25 #313898

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Aniu mnożą Ci się fiołki w tempie kosmicznym :rotfl1:

Ten nawóz do storczyków kupiłam do fiołków :idea2: ( storczyków nie posiadam) dlatego tu o nim napisałam. Też gdzieś o tym wyczytałam, ktoś też używał do storczyków, ważne żeby działał na tworzenie się pąków kwiatowych. Ten był jedyny jaki znalazłam w najbliższym sklepie, czyli Leroyu, o takim stosunku NPK.
Bliżej mam wprawdzie do Ogrodów Marka, kilkaset metrów, ale tam wybór nawozów marny.
Z tego wynika Leszku, że byłeś dość blisko żeby wpaść na :drink1: tylko :( w zimnych miesiącach w ciągu dnia w domu prawie nie bywam, w cieplejszej porze roku będę mogła przyjmować gości w godz. pracy :evil:
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.535 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum