TEMAT: STREPTOCARPUS (Skrętnik) - rozmnażanie, ukorzenianie.

STREPTOCARPUS (Skrętnik) - rozmnażanie, ukorzenianie. 01 Lip 2016 13:55 #486433

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Jest kilka różnych sposobów pozyskiwania nowych sadzonek skrętnika. Jednym ze sposobów to odmładzanie starej roślinki przez oddzielanie niektórych liści oraz oddzielanie rozrośniętej roślin y na mniejsze okazy. Innym sposobem jest także pozyskiwanie sadzonek z liści odmiany matecznej i ukorzenianie ich na kilka sposobów. Jednym ze sposobów sposobów jest ukorzenianie listków skrętnika w perlicie, ziemi albo w wodzie. Oto jeden z nich:

Szykujemy ostry nożyk, pojemnik zamykany (najlepiej przezroczysty taki do pakowania ciast), deseczkę, ziemię (musi być koniecznie mocno wilgotna, ale nie mokra!) i listek skrętnika który chcemy ukorzeniać.

2-17.jpg


Szybkim i stanowczym ruchem odcinamy listek wzdłuż nerwu tak, aby pozostawić 1-2 mm odległości od nerwu, a zarazem oddzielić liść od nerwu.

3-13.jpg


Na długość listka robimy w ziemi rowek o głębokości ok. 1 cm. i wsadzamy tam wcześniej przygotowany liść. Przysypujemy ziemią tak, by listek stał w ten sposób, jakby się chciał przechylić lekko do tyłu. Ziemia - jak pisałam wcześniej - musi być dobrze wilgotna, ale nie mokra (!), gdyż mokra ziemia spowoduje gnicie naszego listka. Delikatnie, maleńką gruszką podlewamy zasadzony listek minimalną ilością wody wzdłuż jego nasadzenia (od przodu)

5-11.jpg


6-9.jpg


7-10.jpg


A gdy już wszystkie czynności wykonaliśmy poprawnie, zamykamy pudełeczko z zasadzonymi listkami, stawiamy je w jasnym miejscu (ale nie w miejscu silnie nasłonecznionym) i czekamy na pojawienie się młodych dzieciaczków skrętnikowych. Ja raz na 2-3 tygodnie uzupełniałam nieco wodę.

8-6.jpg


A dzisiaj wyglądają tak, więc czeka mnie ich przesadzanie do właściwego podłoża:

Pradazdzidziusiami.jpg
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2017 16:59 przez Michał.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucy09, Gosia352, Kasia1980


Zielone okna z estimeble.pl

STREPTOCARPUS (Skrętnik) - rozmnażanie, ukorzenianie. 01 Lip 2016 16:52 #486482

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Rozmnażanie skrętników w perlicie

Przystępując do takiego sposobu rozmnażania pamiętajmy, że nasze fragmenty listków będą przez kilka miesięcy szczelnie zamknięte.Dlatego środowisko które im stworzymy musi być wolne od grzybów i bakterii.
Żeby to osiągnąć, musimy wszystkie, powstałe rany wskutek cięcia zasypać węglem drzewnym.Ja robię to w ten sposób, że opuszkiem palca przenosze starty węgiel na brzegi cięcia.Ponadto, koniecznym jest dodanie środka grzybobójczego do wody którą będziemy nawilżać podłoże.Pomocnym będzie Previcur albo Fitosporin.Pamiętajmy! Podłoże ma być wilgotne a nie mokre.
Teraz wystarczy zrobić patyczkiem wgłębienie dopasowane kształtem do naszego fragmentu liścia i dokładnie docisnąć listek ujmując go w dwa palce.
Następnie zamknąć szczelnie pudełeczko i postawić pod świetlówkami.
W chwili pojawienia się pierwszego malucha należy zacząć wietrzenie pojemniczka.
Jeżeli będzie zachodziła konieczność nawilżenia podłoża, to dostarczajmy wodę delikatnie spryskując wnętrze pojemniczka.
Im uboższe podłoże, dużo wilgoci i ciepła, tym szybciej pojawią się maluchy.


001pz-18.jpg


003pz-26.jpg


004pz-24.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, lucy09, Dorota15, Gosia352, Kasia1980

STREPTOCARPUS (Skrętnik) - rozmnażanie, ukorzenianie. 03 Lip 2016 12:20 #486958

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Żeby nie było tylko kolorowo, to pokażę Wam w jak różnym czasie wydają maluchy różne odmiany.
Posadzone w tym samym czasie, dokładnie 21. kwietnia br.Tak samo traktowane; co wynika z budowy pojemnika.
Od lewej bezimienny który urzekł mnie podobieństwem do odmiany Cappucino i DS-Meteorytnyj Deszcz

007.jpg


008.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): lucy09

STREPTOCARPUS (Skrętnik) - rozmnażanie, ukorzenianie. 03 Lip 2016 12:40 #486965

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
To prawda; ukorzenianie się liści i wydawanie potomstwa u skrętników jest w bardzo rozległym czasie, a to wszystko w zależności od odmiany. Znam nawet takie przypadki, że jednej dziewczynie listeczek wydał potomstwo w ciągu miesiąca, zaś u innej dziewczynie ta sama odmiana, wsadzona do takiego samego pojemniczka i rozmnażana w takim samym podłożu wydawała potomstwo przez 2,5 miesiąca. Przy rozmnażaniu tych roślin, skrętniki uczą ludzi ogromnej cierpliwości. :)
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

STREPTOCARPUS (Skrętnik) - rozmnażanie, ukorzenianie. 03 Lip 2016 14:16 #486980

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Trzeba pamiętać, że duże znaczenie ma wiek liścia.Im młodszy, tym chętniejszy do rozrodu :idea1:
Dlatego, w miarę możliwości starajmy się pozyskiwać materiał z wyższych pięter.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dorota15, dana581958

STREPTOCARPUS (Skrętnik) - rozmnażanie, ukorzenianie. 04 Lip 2016 11:06 #487269

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Mi by się przydał jeszcze temat sztucznego doświetlania sadzonek tzn. czym i jak :)
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2017 17:00 przez Michał.

STREPTOCARPUS (Skrętnik) - rozmnażanie, ukorzenianie. 06 Lip 2016 21:06 #488119

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Filmik pt. Ukorzenianie i rozmnażanie skrętnika''



I jeszcze jeden:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 06 Lip 2016 21:45 przez Forumowa Żabula.

STREPTOCARPUS (Skrętnik) - rozmnażanie, ukorzenianie. 06 Lip 2016 22:04 #488156

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Dorota15 wrote:
Mi by się przydał jeszcze temat sztucznego doświetlania sadzonek tzn. czym i jak :)

Proponuję ledy, ktore dają strumień świetlny ok 1500 lumenow. Warto szukać podobnych wartosci.
Niektórzy mają dwa rodzaje ledów, slabsze 740 lumenow, które sa przyklejone w dwóch rzędach i 1500 lumenów które idą w jednej linii.
To nie muszą być żadne profesjonalne źródła światła do roślin ale muszą spełniać określone parametry. Strumień świetlny, o ktorym wspomnialam wyżej oraz temperaturę barwową w granicach 4000-10000 Kelwinow. Ledy o których mowa maja 6000-6500 K, barwa zimna, zblizona do swiatla dziennego.
Można w takich warunkach uprawiać skrętniki i fiołki

Również można wykorzystać świetlówki podpółkowe.Tu zdjęcie koleżanki, która przeprowadziła eksperyment z różnymi barwami światła.


1-2.jpg


Doświetlanie prowadzimy przez 10-12 godzin dziennie

STREPTOCARPUS (Skrętnik) - rozmnażanie, ukorzenianie. 17 Lip 2016 11:45 #490814

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Gdy nasze listki wydadzą maluchy, przyjdzie czas w którym musimy zająć się oddzieleniem ich od liścia matecznego.
Zwykle to robię gdy uzyskują wielkość około 2-3 cm.


004pz-29.jpg


Wyjmuję cały listek z korzonkami i delikatnie chwytając za malucha pociągam ku górze.Zwykle bez problemu oddzielam nowe sadzonki.Układam je na przygotowanej kartce papieru.


007pz-21.jpg


Zwróćcie uwagę na kolor łodyżki.Widzicie ciemną i jasną część? Sadzicie przykrywając ziemią tylko tą ciemną część.Jeżeli posadzicie głębiej, sadzonka zgnije


006pz-32.jpg



Może zdarzyć się tak, że przy listku zostanie jakiś maluch którego nie oddzielicie ze względu na wielkość.Ja wówczas wkładam listki w stare podłoże delikatnie ugniatając.Za jakiś czas będą dodatkowe sadzonki.
A pozostałe wkładam na kilka dni do szklarenki żeby odnalazły się w nowym środowisku.


008pz-15.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasia1980

STREPTOCARPUS (Skrętnik) - rozmnażanie, ukorzenianie. 10 Sie 2016 11:11 #495761

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Zrobiłam letnie nasadzenia wybranych odmian (muszę sprostać oczekiwaniom moich bliższych i dalszych miłośników skrętników).
Chyba się trochę wycwaniłam, więc przekazuję Wam co wymyśliłam; dwa jednakowej wielkości pojemniki (po owocach), kwadratowe doniczki "kaktusiarki"6...i już :devil1:

001pz-27.jpg


002pz-36.jpg


Przykrywam na noc.Dodatkowym atutem jest możliwość dowolnego przestawiania i wymiany doniczek :P
Za tę wiadomość podziękował(a): Dorota15, renaa

STREPTOCARPUS (Skrętnik) - rozmnażanie, ukorzenianie. 15 Sie 2016 16:16 #496799

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Pytanie z serii "jestem debilem". Czy mogę ukorzenić liść w mieszance drobnego podłoża do storczyków z dodatkiem sphagnum ?
Czy jednak musi to być torf z perlitem ?

STREPTOCARPUS (Skrętnik) - rozmnażanie, ukorzenianie. 15 Sie 2016 16:52 #496805

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Gdzieś, kiedyś pisałam...Próbujmy, eksperymentujmy...Nie ma złotego środka...
Wyobraż sobie, że wczoraj dostałam malutką sadzonkę, którą moja znajoma uzyskała z dolnego fragmentu liścia.Tego fragmentu, który już jest łodyżką! A ja zawsze odcinałam tę część i wyrzucałam! Na dowód, że powinnam pozyskać za jakiś czas malucha, odcięła taki fragmencik od liścia (który wzięła dla siebie w ramach wymiany) i ten fragmencik włożyła do jednej z moich doniczek gdzie rośnie akurat sadzonka odmiany Tango.Uśmiechnęła się i powiedziała; bo do tanga trzeba dwojga :wink4:
A ja tylko patrzyłam....
Co będzie, zobaczymy....
Ostatnio zmieniany: 15 Sie 2016 16:53 przez Tola.
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał

STREPTOCARPUS (Skrętnik) - rozmnażanie, ukorzenianie. 15 Sie 2016 17:32 #496813

  • kiwi422
  • kiwi422's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 486
  • Otrzymane dziękuję: 167
Tola ja też nie wyrzucam końcówek bo mi szkoda. Odrywam pozostałość i pakuje do pojemniczka i tak powstają też u mnie młode. A tak wygląda moja mini szklarenka

STREPTOCARPUS (Skrętnik) - rozmnażanie, ukorzenianie. 15 Sie 2016 17:34 #496814

  • kiwi422
  • kiwi422's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 486
  • Otrzymane dziękuję: 167
Tola ja też nie wyrzucam końcówek bo mi szkoda. Odrywam pozostałość i pakuje do pojemniczka i tak powstają też u mnie młode. A tak wygląda moja mini szklarenka
P1030627.jpg

STREPTOCARPUS (Skrętnik) - rozmnażanie, ukorzenianie. 15 Sie 2016 18:59 #496829

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
I właśnie o to chodzi: uczymy się całe życie :hearts:
A szklarenka bardzo pomysłowa.Tylko w upalne dni pamiętaj żeby wietrzyć, bo wszystko się ugotuje :wink4:

STREPTOCARPUS (Skrętnik) - rozmnażanie, ukorzenianie. 19 Sie 2016 18:52 #497475

  • kiwi422
  • kiwi422's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 486
  • Otrzymane dziękuję: 167
kambodza5 wrote:
Pytanie z serii "jestem debilem". Czy mogę ukorzenić liść w mieszance drobnego podłoża do storczyków z dodatkiem sphagnum ?

Wreszcie znalazłam twój wpis Michale. Okazuje się że nie tylko można sadzić w torfie z perlitem zobacz tu jeśli znasz rosyjski jeśli nie to włącz translator.
dimetris.com.ua/forum/viewtopic.php?t=8150

STREPTOCARPUS (Skrętnik) - rozmnażanie, ukorzenianie. 19 Sie 2016 21:17 #497489

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Z tego co pamiętam, to Paweł Jenikev jakiś czas temu proponował ten rodzaj substratu dla skrętników.


Jednakże po pewnym czasie wycofał się z tego proponując suszony mech łączony ze sphagnum

W ostatnim czasie zaproponował substrat torfowy, sphagnum i mech w stosunku 1:1:1

STREPTOCARPUS (Skrętnik) - rozmnażanie, ukorzenianie. 18 Wrz 2016 19:19 #502160

  • agabeata
  • agabeata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 372
  • Otrzymane dziękuję: 217
Bardzo proszę o informację, w jakie podłoże wsadzić młode sadzonki skrętników (młode, ale już takie z pąkiem) no i co robić z nimi dalej :paper:

Pozdrawiam
Wanda


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.295 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum