TEMAT: Ogrody Włoch

Ogrody Włoch 01 Lut 2015 00:15 #335756

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Chciałabym pokazać Wam niezwykłe miejsce , do którego trafiłam przemierzając nieznane jeszcze zakątki Toskanii.

Oto OGRÓD TAROTA / Giardino dei Tarocchi , na malowniczym wzgórzu Garavicchio ,w sercu toskańskiej Maremmy
W rzeczywistości jest to niby park, niby ogród , w którym pośród skał ,zieleni i drzewek oliwnych znalazły swe miejsce wielkie , surrealistyczne rzeźby.Ich autorką jest NIKI de SAINT PHALLE, francuska rzeźbiarka i malarka.
Zmagając się z depresją, przez 17lat począwszy od 1970r. mieszkała tu i tworzyła w swej toskańskiej posiadłości wielkie, barwne, nieco krzykliwe i kiczowate figury, symbolizujące postaci z kart tarota . Rzeźba i malarstwo było dla niej rodzajem terapii. Spacerując w upalne popołudnie przy akompaniamencie wszechobecnych cykad ze zdumieniem oglądałam więc PAPIEŻYCĘ, KOŁO FORTUNY, MAGA, KOCHANKÓW, SPRAWIEDLIWOŚĆ,WISIELCA,MĘDRCA, ŚMIERĆ... Artystka odtworzyła 22 karty, przedstawiające najważniejsze arkana.

Nie wiem , nie umiem powiedzieć , czy te kolosy są piękne czy brzydkie , ale niewątpliwie są ... niesamowite i trudno przejść koło nich obojętnie ! Zdumiewają i szokują.
Popatrzcie sami:
























Murzynka NANA - aż trudno uwierzyć , ale to DOM NIKI !!! We wnętrzu tej rzeźby-budowli artystka mieszkała! W lewej piersi mieści się kuchnia , w prawej łazienka , wewnątrz głowy miała sypialnię !!!


Widok "domu" z frontu - możecie dostrzec okna i drzwi wejściowe. I tył "budynku".

Nie mniej szokujące jest wnętrze tego mieszkania :


Salon. Obok po prawej - łazienka , a schodki prowadzą do sypialni.


Sypialnia ( czy tu można było zasnąć ???) i widok z okna


Schody i taras


Patio z brodzikiem :)


Mozaikowy-szklano-lustrzany labirynt wokół patio



Jest tu nawet prywatna kapliczka artystki :


Na jej kopule - Anioł Powściągliwości , a po prawej - wnętrze .

O tym ogrodzie można by długo ... Powiem tylko ,że w tak dziwacznym i barwnym miejscu chyba jeszcze nie byłam. Rzadko wspominane jest w przewodnikach turystycznych .A przecież warto spędzić letnie popołudnie w OGRODZIE TAROTA - w niezwykłym świecie doskonale triumfującego kiczu, surrealizmu i dziecięcych sennych wizji...
Ostatnio zmieniany: 25 Gru 2015 09:03 przez Orszulkaa.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, gorzata, Malkar, chester633, hanya


Zielone okna z estimeble.pl

PARCO dei MONSTRI - Włochy 01 Lut 2015 00:25 #335757

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Park Potworów lub Parco dei Monstri znajduje się na obrzeżach Bomarzo.(Włochy ) Unikatowy, manierystyczny park powstały z inicjatywy Pier Francesco Orsiniego (1528-88) dla jego żony Giulii Farnese. Prawdopodobnie zaprojektował go Pirro Ligorio. Park wypełniony jest gigantycznymi rzeźbami potworów, postaci mitologicznych, oraz pawilonami ogrodowymi. Część z nich odwołuje się do siedmiu cudów świata starożytnego.














Nie wiem , jak ocenić to miejsce - jest dziwne, zaskakujące, inne niż znane mi ogrody.
Ostatnio zmieniany: 01 Lut 2015 00:29 przez Ewelina.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, hanya

OGRODY MEDYCEUSZY (Włochy, Toskania) 01 Lut 2015 01:35 #335770

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
TOSKANIA - piękny, malowniczy region Włoch , obdarzony łagodnym klimatem , pagórkowatym krajobrazem i żyzną ziemią . To tutaj w XV-XVII w. wokół głównych miast - FLORENCJI i SIENY powstały bogate posiadłości i letnie, wiejskie siedziby arystokracji i zamożnych rodzin mieszczańskich.Dziś można zwiedzać wille i otaczające je ogrody , wśród których szczególne miejsce zajmują dawne siedziby MEDYCEUSZY.Spacerując po żwirowych alejkach między strzyżonymi żywopłotami z ligustru,drzewkami pomarańczowymi i cytrynowymi, fioletową bugenwillią , błękitniejącą na rabatach lawendą i perowskią ,podziwiając szemrzące fontanny oraz posągi z białego marmuru i alabastru rozrzucone w ogrodowych zakamarkach z łatwością można sobie wyobrazić , jak wyglądały w okresie swej świetności. Dziś są ,niestety ,nieco zaniedbane i sprawiają wrażenie opuszczonych...

Na zdjęciach ogrody medycejskich willi :"LA PETRAIA" i "DI CASTELLO". Zapraszam na spacer :



























Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Zielona Ania, gorzata, waldek727, Bozi, Marzenka, hanya

OGRODY MEDYCEUSZY (Włochy, Toskania) 04 Lut 2015 15:14 #337045

  • broja
  • broja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Ogród od nowa
  • Posty: 1028
  • Otrzymane dziękuję: 980
Pani Ewelino w czerwcu będę miała okazję zwiedzić, po zdjęciach widzę, że warto- Pozdrawiam

OGRODY MEDYCEUSZY (Włochy, Toskania) 04 Lis 2015 18:50 #412002

  • crocus
  • crocus's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 154
  • Otrzymane dziękuję: 235
Kocham Toskanię i wszystko, co się w niej znajduje, nie tylko wspaniałe zabytki, ale przede wszystkim jej pejzaże, krajobrazy, cudne małe miasteczka rozrzucone wśród pól i wzgórz. I oczywiście roślinność, pachnące ziołami łąki, pola winorośli i ogrody...Ogrodów Medyceuszy nie miałam okazji zwiedzać, tym bardziej za nie dziękuję, Ewelino :flower1:
Pozdrawiam
Lulka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.423 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum