TEMAT: Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ?

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 02 Lis 2013 19:58 #201848

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Aniu, :)
pokazany na moich zdjęciach cmentarz znajduje się przy ulicy Plzeńskiej i raczej zaliczyć można do tzw. Mlynářki. Piosenka rzeczywiście wzruszająca i nastrojowa. Jak się okazuje nie tylko najbardziej znany praski cmentarz żydowski był tłem dla teledysku (grupy INXS "Never tear us apart"), ale także ten porośnięty bluszczem w Malostranskim hrbitovie.


Zielone okna z estimeble.pl

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 02 Lis 2013 21:53 #201878

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Niedaleko Poznania na terenie parku krajobrazowego, który powstał z dawnego parku otaczającego dworek rodziny von Treskow, przy leśnej ścieżce znajduje się stary zapomniany cmentarzyk. Tutaj leży pochowany Zygmunt Józef Otto Treskow oraz jego potomkowie.

radojewo-jesien1.jpg


radojewo-jesien2.jpg


radojewo-cmentarz1.jpg


Historia tej rodziny przypomina fabułę książki. Otto Treskow urodził się w 1756 r. jako nieślubne dziecko szlachcica i biednej tkaczki, stał się potężnym posiadaczem ziemskim, któremu król pruski nadał szlachectwo i który w swoich dobrach gościł Napoleona. Jego potomkowie byli niemieckimi żołnierzami, dyplomatami, przedsiębiorcami. Upadek tej fortuny nastąpił wraz z II wojną światową.

radojewo-cmentarz2_2013-11-02.jpg


radojewo-cmentarz3.jpg


radojewo-cmentarz4.jpg


radojewo-cmentarz5.jpg


radojewo-cmentarz6.jpg


Nagrobek Hermanna von Treskow, dziedzica w Radojewie od 1901 roku, który trzymał się z dala od polityki i nigdy nie wstąpił do NSDAP. Po wybuchu wojny został wraz z innymi polskimi jeńcami deportowany do Kutna, gdzie dotarł po kilku dniach marszu i wkrótce zmarł.

radojewo-cmentarz-nagrobek-herman-treskow.jpg


Jego syn, Otto parę lat przed swoją śmiercią na głazie w pobliżu grobu swojego ojca umocował tablice pamiątkowe z tekstem niemieckim i polskim: "Przystań i uczcij w tym miejscu pamięć zmarłych, ofiar bezsensownych, niszczycielskich wojen”. Jak widać na zdjęciu tablica z tekstem niemieckim została zniszczona.

radojewo-cmentarz-tablica.jpg


A to inne nagrobki tej rodziny, mimo, że w Polsce nie mieszka już nikt z tej rodziny, na tym opuszczonym cmentarzyku pojawiają się 1 listopada zapalone znicze.

radojewo-cmentarz-nagrobek1.jpg


radojewo-cmentarz-nagrobek2.jpg


radojewo-cmentarz-nagrobek3.jpg


radojewo-cmentarz-nagrobek4.jpg


Leśna ścieżka dalej prowadzi do malowniczej ruiny położonej na szczycie wzniesienia, był to punkt widokowy, z którego rozciągał się widok na rozległy majątek właścicieli dworku w Radojewie.

radojewo-ruina-jesien.jpg


radojewo-ruina-jesien1.jpg
Pozdrawiam serdecznie Robert
Ostatnio zmieniany: 02 Lis 2013 22:27 przez robchem.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, dodad, dala, Grzesik, Orszulkaa

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 03 Lis 2013 10:18 #201947

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Danielo, PRZEPRASZAM :oops:
robchem, dziękuję. Ileż jest takich śladów po ludziach,którzy odeszli.
Mam wrażenie, że, parafrazując, powinniśmy przyjąć, że "Wszystkie groby są nasze". O czym świadczy cmentarz w Beskidzie Niskim.
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Ostatnio zmieniany: 03 Lis 2013 10:20 przez akl.

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 03 Lis 2013 17:50 #202074

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Zgadzam się, przecież wszystkie kryją pewną część historii, niekiedy tajemnice. Podobają mi się ładnie zadbane groby, przystrzyżone trawniki ładnie zamiecione alejki...ale pociągają mnie miejsca pochówku, gdzie znać o sobie już dała natura. Gdzie w ciszy i spokoju wśród natury spoczywają nasi bliscy.
Pozdrawiam serdecznie Robert

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 03 Lis 2013 17:55 #202081

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
robchem wrote:
Podobają mi się ładnie zadbane groby, przystrzyżone trawniki ładnie zamiecione alejki...ale pociągają mnie miejsca pochówku, gdzie znać o sobie już dała natura.
.
Ostatnio zmieniany: 17 Paź 2018 20:38 przez Orszulkaa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, robchem, Grzesik

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 03 Lis 2013 18:29 #202094

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Piękne miejsce, oglądanie widoków z tego cmentarza to prawdziwy raj dla oka. Należy czuć szacunek dla ludzi, którzy stworzyli takie piękne dzieła.
Pozdrawiam serdecznie Robert
Ostatnio zmieniany: 03 Lis 2013 18:31 przez robchem.

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 03 Lis 2013 18:37 #202098

  • Poll
  • Poll's Avatar
Ula, zdjęcia robią wrażenie.Tak, moge się zgodzić z tytułem tego wątku!

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 04 Lis 2013 09:38 #202278

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Orszulka, ciekawy ten zwycvzaj wiązania na krzyzach szarf. I jak widać, po ich kolorach, nadal kultywowany.

robchem, mnie też bardziej pociagają, te nadszarpnięte zębem czasu cmentarze. W Bielsku-Białej był okresowy nakaz usuiwanai napisów niemieckich z nagrobków i z tego powodu niektóre zostały wypiaskowane. Na szczęscie nie wszystkie.

Co do tytułu, zaczernęłam go z korespomndencji w innym wątku, bo wydawał mie się adekwatny do tematu i tego Forum. Mam nadzieję, że nie wydaje Wam się zbyt lekki. Choć oczywiście chętnie zobaczymy tu zdjecia cmentarzy kamiennych, czy pustynnych. I będzie to bardzo swoista sztukja ogrodowa.

Wczoraj zwiedzałam (usiłowałam, bo liczba uczestników była olbrzymia: był to raczej wykład ze spaderem jego śladami, ale forma okazała się dobra) z przewodnikiem Cmentarz Żydowski w Bielsku-Białej. Przewodnik zwrócił uwagę, że Gmina Żydowska nadal stara się utrzymać zasady starego założenia, np. jak aleja była akacjowa, to w miejsca po starych drzewach, sadzi akacje itp.

Zdumiewa jedno, że niemal wszystkie stare cmentarze porasta bluszcz pospolisy, który tak intensywnie nie zarasta przecież opuszczonych parków i ogrodów. Nie mówqiąc o lasach.
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Ostatnio zmieniany: 04 Lis 2013 09:57 przez akl.

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 04 Lis 2013 10:05 #202283

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
.
Ostatnio zmieniany: 17 Paź 2018 20:38 przez Orszulkaa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, robchem

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 04 Lis 2013 10:29 #202285

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Dziękuję, Orszulko.
Sprzed lat pamiętam krzyż przydrożny (na Podlasiu) cały w fartuszkach.

Chyba założę wątek: krzyże i kapliczki przydrożne :bad-idea: Ale najpierw poszukam, czy go już nie ma.
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 04 Lis 2013 11:41 #202302

  • rispetto
  • rispetto's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3175
  • Otrzymane dziękuję: 1187
Oczywiście, ze cmentarze to sztuka ogrodowa ;)

Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, zosiac

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 04 Lis 2013 20:08 #202373

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15854
  • Otrzymane dziękuję: 12253
rispetto wrote:
Oczywiście, ze cmentarze to sztuka ogrodowa ;)

Nie wszędzie, nie wszędzie... ;)

Np. na cmentarzu w Tunezji w miejscowości Monastir, roślin jak na lekarstwo B)


19.10.2007a079.jpg
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, Orszulkaa

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 04 Lis 2013 22:00 #202422

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
A na tym specyficznym cmentarzu zieleni jest sporo - grobowce nad rzeką Dalman w Turcji. Byli w nich chowani władcy likijscy:


grobowcelikijskie.JPG



grobowceturcja.JPG



grobowcezbliska.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, Grzesik, Orszulkaa

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 05 Lis 2013 07:29 #202451

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Amlos, słowo ogród pochodzi od 'grodzić'. Jakoś się i kamienne załapią.

dala, zawsze się dziwię, "że się ludzim chciało".
Pozdrawiam serdecznie, Anna

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 05 Lis 2013 11:28 #202497

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
.
Ostatnio zmieniany: 17 Paź 2018 20:39 przez Orszulkaa.
Za tę wiadomość podziękował(a): dala

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 05 Lis 2013 21:29 #202612

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Muszę przyznać że jeśli chodzi o niektóre cmentarze to ludzka fantazja nie zna granic. Te wykute w skale, które pokazała Orszulka oraz Dala są niesamowite i inspirujące.
Aniu, rzeczywiście jak pokazałaś są cmentarze bez zieleni, ale ich monotonia sprawia że są mało ciekawe.
Akl, z krzyżami przydrożnymi czy świątkami to rzeczywiście temat rzeka, i można pomyśleć…
Pozdrawiam serdecznie Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 05 Lis 2013 21:36 #202616

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
.
Ostatnio zmieniany: 17 Paź 2018 20:39 przez Orszulkaa.
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad, Amlos, piku

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 05 Lis 2013 21:52 #202620

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Orszulko rzeczywiście przespałem.
Pozdrawiam serdecznie Robert


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.288 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum