TEMAT: Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ?

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 25 Lis 2013 17:36 #206546

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Aniu, nagrobki w kształcie pnia drzewa są spotykane na cmentarzach różnych wyznań, nie tylko chrześcijańskich, ale i żydowskich, więc jest to symbol uniwersalny. Na starych cmentarzach, zwłaszcza z doby romantyzmu, jest mnóstwo symboliki w zdobieniach nagrobków i w nasadzeniach roślinnych, dawniej to było normalne i to co nam się wydaje tylko ozdobnym detalem, niosło dla ówczesnych ludzi głębsze przesłania.

Dalu, ten cmentarz który pokazałaś wygląda niesamowicie, magicznie. W Krakowie dużo bluszczu widziałam na Nowym cmentarzu żydowskim przy ulicy Miodowej. Założony w 1800 roku, zdewastowany w czasie II wojny, został poddany renowacji w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku (udało się odzyskać wiele macew użytych przez Niemców na bruki w Płaszowie). Do dziś trwają tu prace konserwatorskie, wiele grobów jest symbolicznych, część macew wmurowano w ogrodzenie, ale nekropolia jest czynna po dzień dzisiejszy.
Dodam jeszcze uwagę, że zwiedzający cmentarze żydowskie panowie powinni pamiętać o nakryciu głowy.


Attachment krakw.JPG not found



krakw1.JPG


krakw2.JPG


krakw3.JPG


krakw5.JPG


krakw4.JPG
Zapraszam
Mania Zieleni
Ostatnio zmieniany: 25 Lis 2013 17:38 przez Zielona Ania.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, robchem, Grzesik, akl


Zielone okna z estimeble.pl

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 26 Lis 2013 11:05 #206663

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Dzięki Dalu i aniu.
Przewodnik po Cmentarzu Żydowskim w Bielsku(czynnym i obecnie porządkowanym) stwierdził, zę jest jak Puszcza Białowieska w środku miasta, bo przez lata zapuszczenia (część nigdy nie została wykorzystanna na pochówek)rośliny i zwierząta miały tam raj. To samo widać na jednym z cmentarzy ewangielickich w Bielsku, który jeszcze niedawno był gęstym zagajnikiem.

Dziwnie to brzmi, ale cmentarze są takie cmentarze, które umierają (jak ten w łagowie) i takie, które trwają wiecznie mimo przeciiweności losu.
Piękne zdjecia pokazujecie.
Pozdrawiam serdecznie, Anna

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 26 Lis 2013 17:43 #206723

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Jednym z najpiękniej zlokalizowanych cmentarzy jakie widziałam jest kirkut w Bobowej. Miejscowość ta była bardzo ważnym ośrodkiem chasydzkim. Wciąż odbywają się tu pielgrzymki chasydów z całego świata, a ich celem jest ohel skrywający doczesne szczątki cadyka Salomona Halberstama oraz Chaima Jakuba.
Bobowa_2.JPG


Bobowa_1.JPG


Cmentarz położony jest na szczycie wzgórza z rozległymi widokami na okolicę.

bobowa_0.JPG



Zachowane kamienne macewy są pięknie zdobione, choć niektóre już częściowo zapadły się w ziemię. Motywy plastyczne na nagrobkach żydowskich są związane z pochodzeniem, zawodem, zaletami albo imieniem zmarłej osoby.
Przykładowo:
Dzban – potomek rodu Lewiego. Lewici wegług tradycji mieli obowiązek obmywania dłoni kapłanom

Bobowa_3.JPG


Dłonie w geście błogosławieństwa -potomkowie arcykapłana Aarona

Bobowa_4.JPG


Jeleń – wiele znaczeń np.: zwierzę biblijne; imię Cwi i Hersz; symbol czułej miłości i poświęcenia; dążenie ku Bogu
Korona – uczony w księgach judaizmu (korona jako znak Tory), albo głowa rodu

Bobowa_5.JPG


Świecznik – kobieta, opiekunka ogniska domowego
Gołąb –zgoda i miłość małżeńska

Bobowa_6.JPG


Bobowa_7.JPG
Zapraszam
Mania Zieleni
Ostatnio zmieniany: 26 Lis 2013 17:46 przez Zielona Ania. Powód: wstawienie zdjęcia
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, olibabka, robchem, dala, Grzesik, aleb-azi, piku, akl, whitedame

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 27 Lis 2013 09:06 #206829

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Aniu, dziekuję. Nie słyszałam o Bobowej. A cmentarz, o dziwo, nie zamienił się w las. Chyba, że go uporządkowanno.
A położony jest cudownie. Niczym na Górze Oliwnej.

Podobnie położony jest współczesny Cmentarz Komunalny w Bielsku-Białej, w Kamienicy. Z widokiem na Beskidy i poniższe osiedla. No, muszę się tam wybrać z aparatem.
Pozdrawiam serdecznie, Anna

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 27 Lis 2013 10:23 #206838

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
O kirkut bobowski zaczęto dbać w latach osiemdziesiątych - przywrócono wtedy np. drogę dojazdową, uporządkowano i ogrodzono teren - zadbała o to Fundacja Rodziny Nissenbaumów. Obecnie brama zamknięta jest na kłódkę i niewiele widać z tej perspektywy, ale klucze ma osoba opiekująca się synagogą, więc wystarczy popytać wśród mieszkańców i pewnie uda się umówić na zwiedzanie.


Jeszcze jeden cmentarz żydowski - imponujący wielkością, położony w podlaskich Krynkach, założony w XVII wieku i czynny do 1941r. Macewy, których zachowało się ponad trzy tysiące, czasem są ledwie widoczne wśród wysokich traw, a część nekropolii zarosła drzewami. Na najlepiej zachowanych nagrobkach widoczne są inskrypcje hebrajskie i rosyjskie. Cmentarz bardzo ucierpiał w czasie II wojny i po niej –zniszczone zostały ohele i wiele grobów.

krynki.jpg


krynki1.jpg


krynki2.jpg


krynki3.jpg



Podlasie to prawdziwie wielokulturowa kraina. Niesamowite wrażenie robi np. prawosławny cmentarz w Dubiczach Cerkiewnych. Na jego najstarszej części dominuje kolor niebieski, na jaki malowane były nagrobki. Barwa ta jest symbolem nieba, oznacza duchowość i mistycyzm. Inne kolory nagrobków, których znaczenie można zapewne przenieść wprost z tradycji ikonopisania to: zielony - nadzieja i odrodzenie, wewnętrzne bogactwo, brąz- ziemia, materia, ubóstwo. Cisza tego miejsca, którą zakłóca tylko szum sosen i śpiew ptaków, wraz z żywą kolorystyką, są nie do zapomnienia.

Dubicze1.jpg


Dubicze2.jpg


Dubicze3.jpg


Dubicze4.jpg
Zapraszam
Mania Zieleni
Ostatnio zmieniany: 27 Lis 2013 10:28 przez Zielona Ania.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, robchem, aleb-azi, Orszulkaa, piku, akl

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 27 Lis 2013 10:30 #206839

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Pięknie położone są również podkarpackie cmentarze. Niestety wśród swoich zdjęć znalazłam tylko jedno :oops:

pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, Zielona Ania, akl

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 27 Lis 2013 21:46 #206954

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Aniu, byłam na Podlasiu i choć trafiłam na cmentarz muzułmański, jakoś prawosławne nie wrróciły mojej uwagi. Może żaden nie był tach charakterystyczny jak te, które pokazałaś.
Piku, na dodatek ten cmentarz, który pokazałaś jest przy kościele. Sielski obrazek z polami rzepaku i kwynącymi drzewami. Och... :eek3:
Pozdrawiam serdecznie, Anna

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 28 Lis 2013 13:38 #207062

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Byłam na cmentarzu muzułmańskim w Kruszynianach. Tatarski mizar, którego początki sięgają XVII wieku, jest bardzo malowniczo ulokowany w sosnowym lesie. Najstarsze pochówki zaznaczane były dwoma kamieniami - jednym u wezgłowia, a drugim u stóp zmarłego, dodatkowo grób był otoczony niskim murkiem, złożonym z trzech do pięciu warstw kamieni polnych. Późniejsze kamienne nagrobki w formie steli albo ostrosłupów częściowo zachowały zdobienia - np. motyw półksiężyca, wersety z Koranu, choć natura i upływ czasu działają na niekorzyść kamieni. Widoczne czasem napisy cyrylicą to świadectwo prowadzonej przez zaborców rusyfikacji. Im nowsze groby, tym bardziej widoczne mieszanie kultur - współczesne groby poza detalami dekoracji w niczym już nie różnią się od typowego cmentarza polskiego, może tylko tym, że na cmentarzach muzułmańskich wszystkie groby są orientowane względem stron świata.

Moje zdjęcia są z 2011 roku, ale znalazłam informację, że w ubiegłym roku poddano gruntownej konserwacji 14 zabytkowych nagrobków.


kruszyniany1.jpg


kruszyniany1_1.jpg


kruszyniany2.jpg


kruszyniany3.jpg


kruszyniany4.jpg


kruszyniany5.jpg
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, robchem, dala, aleb-azi, Orszulkaa, piku, akl

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 29 Lis 2013 06:34 #207172

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Fajnie pokazałaś różnorodność na tym cmentarzu.
Ujednolicenie nagrobków jest procesem postępujacym. Trochę mi żal różnorodności, ale też roumiem, że zawsze przeplataly się style (mody) w sztuce. A wchodzący styl anektował kolejne dziedziny życia. Przy takich mozliwościach komunikacyjnych, jakie mamay dzisiaj, dzieje się to po prostu szybciej.
Pozdrawiam serdecznie, Anna

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 06 Gru 2013 08:15 #208389

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Cmentarz w Spa (Belgia).
P7230226.JPG


P7230228_2013-12-06.JPG


P7230230_2013-12-06.JPG

Jest pięknie położony nad miastem. Mieszkańcy muszą się do niego nieźle wspinać krętą drogą.
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Ostatnio zmieniany: 06 Gru 2013 08:17 przez akl.
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 02 Sty 2014 13:24 #212058

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Miałam wkleić zdjęcie cmentarnych drzew z niemowlętami z Indonezji ( dla mnie to było niesmowite!!) ale okazało się, że Ula już wkleiła...
Dala pokazała turecki zabytek

turcja.jpg


ale chyba nie było ze Stambułu? :think:

turcja1.jpg
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, dala, Orszulkaa, piku, akl

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 02 Sty 2014 13:39 #212061

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Nie, olibabko, tego ostatniego cmentarza nie było. Ciekawe są te obeliski po obu stronach grobu.
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 02 Sty 2014 14:08 #212068

  • gosiap32
  • gosiap32's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 613
  • Otrzymane dziękuję: 685
A tak wygląda jeden ze cmentarzy na północy Włoch.
cmentarz.jpg

pozdrawiam Gosia
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, robchem, piku, akl

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 02 Sty 2014 22:42 #212209

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
gosiap32, zwróciłam uwagę na niesamowitą bliskość grobów i tablice, jakich u nas nie spotkałam, z figurami po prawej stronie. Jedna nawet stoi sobie w kąciku.
Pozdrawiam serdecznie, Anna

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 06 Sty 2014 17:02 #213054

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
W Kamienicy, na długości około 1 kilometra ul. Karpackiej są 3 cmentarze:

Przy kaplicy ewangielickiej:
P1010464.JPG


P1010463.JPG


Przy kościele katolickim:
P1010465.JPG


P1010466.JPG


Komunalny, na rozległym wzniesieniu:
P1010470.JPG


P1010474.JPG


P1010476.JPG
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 29 Sty 2014 18:54 #219829

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Dostałam od znajomego jeszcze kilka zdjęć z Cmentarza Łyczakowskiego:

cmentarz-lyczakowski.jpg


cmentarz-lyczakowski-1.jpg


cmentarz-lyczakowski-3.jpg


cmentarz-lyczakowski-4.jpg


cmentarz-lyczakowski-5.jpg


i Orląt Lwowskich:

cmentarz-orlat1.jpg


cmentarz-orlat2.jpg


cmentarz-orlat3.jpg


cmentarz-orlat4.jpg


cmentarz-orlat5.jpg


Wcześniejszy post o tych cmentarzach jest tutaj:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...?limitstart=0#201715
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2014 18:58 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Zielona Ania, Orszulkaa, akl, VERA

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 29 Sty 2014 19:21 #219841

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
.
Ostatnio zmieniany: 17 Paź 2018 20:41 przez Orszulkaa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, olibabka, Zielona Ania, akl, VERA

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 29 Sty 2014 21:22 #219900

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Hiacynto, aż wstyd, ale choć tyle jeździmy, nigdy tam nie byliśmy.
Orszulkoo, niesamowite są zdjęcia nagrobków oplecionych nagimi pędami bluszcza.
Pozdrawiam serdecznie, Anna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.558 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum