TEMAT: Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ?

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 03 Lis 2017 00:21 #572885

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 8112
Dla nas Dzień Zmarłych to święto pełne nostalgii, skłaniające do zadumy, wyciszenia. Zupełnie inaczej to święto wygląda w tradycji romskiej.

W Poznaniu na cmentarzu junikowskim znajdują się na kilku alejkach grobowce Romów. Z daleka odróżniają się od innych grobów swoją wyniosłością i przepychem. Niektóre z nich to wielkie marmurowe kaplice pełne złoceń, rzeźb, wypełnione ogromnymi zniczami i wielkimi wiązankami kwiatów.
1 listopada nad tymi alejkami cmentarnymi unoszą się dźwięki skocznego czardasza. Zebrane wokół grobów liczne rodziny cygańskie słuchają muzyki, weselą się, śpiewają, niektórzy tańczą, wznoszą toasty, wódką i jedzeniem dzieląc się ze zmarłymi. Inni prowadzą ożywione rozmowy. Gdy kończy się jedna butelka, natychmiast pojawia się kolejna.

Na niektórych grobach Romskich można zobaczyć pozostawioną butelkę z wódką, kieliszek, kilka papierosów. To poczęstunek dla tych, którzy przyjdą później.

Cyganie towarzyszą swoim zmarłym przodkom cały dzień, a niektórzy biesiadują z nimi do późnych godzin nocnych.
Za tę wiadomość podziękował(a): akl, Zielona

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 03 Lut 2018 21:58 #587538

• zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 163
To może też zapodam ciekawe znaleziska,cmentarz w Werchracie (Roztocze,kamieniarka bruśnieńska) ,b.fajne naiwne "Jezusy" i zaskoczenie te tryzuby,
cmentarz ogólnie jak po przejściu tajfunu,połowa nagrobków zdemolowana, porozbijania i poprzewracana), a tryzuby się jakoś ostały.

360.jpg

342.jpg

346.jpg

355.jpg

356.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): MagdaH, Gosia352, Emalia112

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 04 Lut 2018 19:23 #587664

• akl
  • akl's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 234
zaskoczenie te tryzuby, no zakończenie !
Bardzo ciekawe miejsce.
Pozdrawiam serdecznie, Anna

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 04 Lut 2018 20:41 #587693

• zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Gold Boarder
Sam cmentarz nie jest jakiś zjawiskowy,są dużo ładniejsze (klimatyczne) z kamieniarką bruśnieńską, ale tryzubów nie widziałem nigdzie, co do demolki to tak do Sanu prawie każdy cmentarz ukraiński został praktycznie stary z powierzchni ziemi albo b.mocno zdemolowany (np, ten krzyż zarośnięty mchem, na tym cmentarz wszystko leży wrośnięte w ziemie,oprócz grobu "dziedziczki" i jednego krzyża z polskim napisem, wygląda to malowniczo, ale niestety w takim stanie niszczy się ten kamień), na szczęście są zapaleńcy którzy dźwigają te pomniki z ziemi, zbierają do kupy, zlepiają, odnawiają.

058.jpg

image718.jpg

image796.jpg

image831.jpg

image966.jpg

316.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): akl

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 04 Lut 2018 20:54 #587697

• akl
  • akl's Avatar
  • Platinum Boarder
Jak Ty go znalazłeś, zdravko ?

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 04 Lut 2018 21:18 #587708

• zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Gold Boarder
Ale o co pytasz,ten wrośnięty ?
Na mapie było miejsce oznaczone jako cmentarz stary to wybraliśmy się tak z partyzanta (wycieczka rowerowa parodniowa), po pokonaniu zaoranego pola (nie ma drogi do tego cmentarza),jest waląca się dzwonnica na przedzie lasku(cmentarz obecnie to taki las właściwie ) i jak wejdzie człowiek to wszędzie coś leży,ktoś kosi tam chyba trawę, bo nie ma chaszczy,miejscowość Krzywe, właściwie to ona chyba nie istnieje obecnie, koło Horyńca Zdroju.

Te drzwi to w tej dzwonnicy i prowadzą na cmentarz, oczywiście mona też bokiem ;)

krzywe.jpg

krzywe2.jpg
Ostatnio zmieniany: 04 Lut 2018 21:19 przez zdravko.

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 04 Lut 2018 22:14 #587717

• akl
  • akl's Avatar
  • Platinum Boarder
Pytałam, bo wiem,że omija nas sporo takich miejsc, które warto odwiedzić i nie wiem jak ich szukać.
Ja odkryłam stronę lapidaria.wikidot.com, ale ona dotyczy tylko jednego województwa i to nie tego, w którym teraz mieszkam.

Wygenerowano w 0.313 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum