TEMAT: Ogrodzenie

Ogrodzenie 13 Lut 2014 23:40 #224270

 • Daniela
 • Daniela's Avatar
Najczęściej, gdy tworzymy swój ogród zaczynamy od ogrodzenia. Daje nam ono poczucie bezpieczeństwa, stworzenie azylu dla siebie i bliskich, czy też możliwość odgrodzenia się od nieestetycznych widoków, bądź uciążliwego sąsiedztwa (np. drogi), a także chroni przed wtargnięciem obcych zwierząt (np. psów, czy w przypadku bliskości lasu - zwierząt dzikich).

Obecnie mamy do wyboru wiele rodzajów ogrodzeń: drewniane, metalowe, z kamienia lub cegły, z prefabrykatów, a także żywopłoty (naturalne i formowane). Występują także połączenia różnych materiałów. W wyborze materiału i typu ogrodzenia często kierujemy się kalkulacją finansową i tym jakiej funkcjonalności oczekujemy.
W projektowaniu ogrodzeń ważne jest zachowanie harmonii. Czasem obserwujemy ogrody, posesje, gdzie chęć izolacji od otoczenia spowodowała wybudowanie zbyt ciężko wyglądającego ogrodzenia. Szczególnie skala ogrodzenia ważna jest w przypadku ogrodów małych.

W przypadku ogródków działkowych nie stosuje się potężnych ogrodzeń, przepisy w ROD regulują zasady ich budowy. Ogrody działkowe posiadają wspólne ogrodzenie, a między poszczególnymi działkami granice są niższe, czasem nawet umowne – wszystko zależy od relacji sąsiedzkich. Ogradzanie działek budowlanych regulują natomiast przepisy prawa budowlanego.

Wymieniony wcześniej żywopłot jako rodzaj ogrodzenia naturalnego, co prawda wymaga długiego czasu oczekiwania na docelową wielkość, nawet kilka lat, ale jest jednym z najlepiej komponujących się rozwiązań z punktu widzenia kompozycji przestrzennej ogrodu. Jeśli będzie jedynym ogrodzeniem, to warto wybrać rośliny kolczaste i o zwartym pokroju.

Przykład ogrodzenia metalowego z elementów gotowych na podmurówce z kostki granitowej w moim ogródku przydomowym (miasto)Innego rodzaju ogrodzenie na naszej działce (w ramach ROD), gdzie drewniane sztachety pasują do drewnianego domku i innych elementów drewnianych oraz okolicy (poza miastem)Przykład ogrodzenia z prefabrykatów betonowych, który zastosowaliśmy w ogrodzeniu bocznym ze względu na uciążliwe sąsiedztwo. Wbrew moim obawom co do wyglądu i poczucia ciężkości takiego ogrodzenia w praktyce okazało się, że otoczenie roślin bardzo łagodzi wrażenie.Zachęcam kolegów i koleżanki z forum do pokazania w tym wątku swoich rozwiązań. :comp:
Ostatnio zmieniany: 14 Lut 2014 08:55 przez Daniela.


Ogrodzenie 14 Lut 2014 08:43 #224291

 • Daniela
 • Daniela's Avatar
Czasem można zwyczajne ogrodzenie z tzw. siatki zasłonić np. matami, by uzyskać kącik wypoczynkowy, tak jak zrobiła to u siebie Hannah
w stylu śródziemnomorskim. Nie jest to rozwiązanie bardzo trwałe, ale bardzo łatwo i szybko można zastosować.
Hannah wrote:
Brakuje jeszcze mebli, ale póki co zastanawiamy się czy nie zostawić tego kącika na plażowanie i piknikowanie, zamiast zastawiać go leżakami, krzesłami i stołami. Marzy nam się oaza i leżenie na kocu lub jakieś wygodne poduchy...
IMG_4456.JPG

Ogrodzenie 14 Lut 2014 08:54 #224294

 • Daniela
 • Daniela's Avatar
Poniżej przykład ogrodzenia ceglano-drewnianego z elementami dekoracyjnymi z kamienia w ogrodzie Marty. Drugie zdjęcie wyraźnie pokazuje, że ogrodzenia w naszych ogrodach często są tylko tłem dla bujnej roślinności. Wcale nie łatwo jest wyłonić zdjęcia dobrze pokazujące ogrodzenie.
markita wrote:
DSC_8321.JPG


na rabatach jesień króluje nieubłaganie ;)
DSC_8323.JPG

Ogrodzenie 14 Lut 2014 12:28 #224350

 • Daniela
 • Daniela's Avatar
Innym rozwiązaniem może być zastosowanie ogrodzeń w celu stworzenia w ogrodzie wielu wnętrz. Dwa rodzaje takiego zastosowania można obejrzeć w ogrodzie Pamelki.

Pierwsze wykonane z drewnianych paneli, ażurowe. Może obrastać pnączami takimi jak powojniki, róże pnące czy wiciokrzewy. Wyznacza w ogrodzie funkcję rekreacyjną kącika wypoczynkowego nie zasłaniając jednocześnie pięknych widoków na ogród.
pamelka wrote:

Kolejny przykład wydzielania stref ogrodowych to płot murowany z przejściem i otworami okiennymi stylizowanymi na stare ogrodzenia. Przejście przez "bramę" powoduje, że znajdujemy się jakby w kolejnym ogrodzie/wnętrzu, może mieć ono odmienny charakter od poprzedzającego. Zaletą przegrody murowanej (stałej) jest zasłonięcie w odkrytym terenie od silnych wiatrów, zacieniona strona takiej przegrody tworzy warunki dla zakładania rabat/założeń wymagających cienia. Jest to dosyć ważne w młodych ogrodach, w których nie ma jeszcze wystarczająco dorosłych drzew by uzyskać stanowiska cieniowe.
Duża ozdobą w prezentowanym przykładzie są łukowate otwory okienne, które tworzą złudzenie patrzenia na ogrodowe "obrazy" znajdujące się za murem.
pamelka wrote:

Ogrodzenie - żywopłot 14 Lut 2014 13:45 #224377

 • Daniela
 • Daniela's Avatar
Tak jak zostało napisane na początku możemy w naszych ogrodach tworzyć ogrodzenia roślinne, są to żywopłoty. W zależności od użytych drzewek/krzewów możemy je podzielić na liściaste i iglaste, a ze względu na pokrój na naturalne i formowane. Czasem żywopłot towarzyszy ogrodzeniu stacjonarnemu, które poprzez użycie roślinności dodatkowo uzyskuje zmniejszenie lub całkowite ograniczenie przejrzystości. Dodatkowo rośliny użyte do żywopłotu "zmiękczają" krajobraz i lepiej komponują się z ogrodem stwarzając wrażenie stworzenia enklawy zieleni w każdej okolicy, nawet bardzo zurbanizowanej.

Tematy te omawiane były na forum, dla ułatwienia poniżej pewne przykłady i przekierowania dla początkujących i nie tylko.

ŻYWOPŁOTY LIŚCIASTE


Jakie żywopłoty z drzew liściastych?

Poll wrote:
W związku z zapytaniem naszego kolegi , zainteresowałam się liściastymi żywopłotami. O moich przygodach z dobieraniem krzewów na taki żywopłot, opowiem , kiedy będzie mowa o ligustrze, tymczasem krótko o żywopłocie z ałyczy - tak po znajomości, bo sama taki mam.

Śliwa ałycza (Prunus cerasifera )

To drzewo ,które dorasta do ok.10 m. Kwitnie w IV , bladoróżowymi kwiatami a jej owoce sa oczywiście jadalne , nieco podobne do mirabelek. Jej gałązki są wyposażone z dość spore kolce, łatwo się krzewi i charakteryzuje się szybkim wzrostem. Te cechy powodują,że świetnie nadaje się na żywopłoty i zielone ściany, nawet jeśli nasadzamy w pojedynczym rzędzie.

kilka fotek naszego i sąsiada żywopłotu (...)


ŻYWOPŁOTY IGLASTE


Jakie iglaki na żywopłoty?

Hiacynta wrote:
Może przyda się taki przykład :lol:
Żywopłot ten ma ok. 7 lat, drzewka (Swierk kłujący - Picea pungens) mają ok. 2 m wysokości.
zywoplot_2012-12-14.jpg
Ostatnio zmieniany: 14 Lut 2014 13:49 przez Daniela.

Ogrodzenie - pnącza porastające ogrodzenie 14 Lut 2014 14:32 #224383

 • Daniela
 • Daniela's Avatar
Bardzo dobrym rozwiązaniem dla mniejszych powierzchniowo ogrodów, w których istnieje ogrodzenie ażurowe (siatka, konstrukcje metalowe szczebelkowe i in.) lub pełne (np. murki z dodatkowymi podporami) można zastosować pnącza porastające ogrodzenie. W zależności od wytrzymałości ogrodzenia i oczekiwanego efektu - tylko zieleń, czy zieleń i okresowe bujne kwitnięcie można wybierać spośród różnych roślin. Poniżej przykłady powojników (klematisów) i wiciokrzewów.

dodad wrote:
Comtesse de Bouchaud
Odmiana należy do powojników wielkokwiatowych późnokwitnących. Zaczyna kwitnąć w czerwcu, szczyt przypada na lipiec i potem po małej przerwie w zasazdie kwitnie do jesieni. Oczywiście nie tak obficie.
Kwiaty nie są tak okazałe jak u odmian wcześniekwitnących, ale za to obfitość i zdrowie wynagradzaja to z nawiązką.
Zachęcam początkujacych do zakupu tej odmiany, bo potrafi zaszczepić miłość do tych roslin. Problemów w uprawie nie sprawie właściwie żadnych.
Mój okaz ma sporo lat (pewnie ok. 10-12) Rosnie w tym miejscu od pięciu. Niestety w tym roku musiałam wymienić mu podporę bo pień wiśni, na którym rósł całkowicie spróchniał. Niestety, tarmoszenie odbiło się na jego wyglądzie.


pamelka wrote:
A teraz clemek dla chętnych na okrycie dużej powierzchni Summer Snow, bardzo żarłoczny i szybko rosnący.
Kwiatuszki bardzo drobne, ale w wielkiej masie robią wrażenie.

Leszek wrote:
Ja mogę zaproponować wiciokrzewy - szczególnie poleciłbym pomorskie: "Graham Thomas" (biało-żółty) oraz "Serotina" (bardziej kolorowy, fioletowo-czerwono-zółty). Lubią mocne słońce, bardzo dobrze zimują i wręcz doskonale znoszą wiosenne przymrozki (a wyjątkowo szybko - bo z początkiem marca - rozwijają pierwsze listki). Kwitną nieprzerwanie od czerwca do początku września, a potem mają ozdobne czerwone jagody. No i ten zapach... kwitnącego "Grahama Thomasa" w ciepłe letnie wieczory można wyczuć z kilkuset metrów.

Lonicera periclymenum 'Graham Thomas'


Lonicera periclymenum 'Serotina'

Stosować można także inne rośliny pnące

Wygenerowano w 0.182 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum