TEMAT: Jakie iglaki na żywopłoty?

Jakie iglaki na żywopłoty? 29 Mar 2012 10:32 #17570

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Bardzo wiele osób poszukuje informacji o żywopłotach. Mają one wiele funkcji: osłaniają nas przed wścibskimi sąsiadami, oddzielają od ulicznego ruchu, mogą utworzyć kameralny zakątek, osłonić niezbyt efektowną ścianę. Bardzo popularne ostatnio stały się żywopłoty z drzew iglastych, ponieważ wydają się bardzo praktyczne - nie trzeba jesienią wymiatać spod nich zwałów liści.
Macie jakieś doświadczenia z sadzeniem, pielęgnowaniem, przycinaniem żywopłotu z iglaków?
Jakie drzewa można na żywopłot wykorzystać? Ma ktoś może fotki żywopłotu? :thanks:
Bardzo proszę o podzielenie się swoimi doświadczeniami. :flower1:
Ostatnio zmieniany: 30 Mar 2012 18:24 przez Hiacynta.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 30 Mar 2012 18:48 #18269

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
U nas w kwietniu 2011 posadziliśmy żywopłot z tui - Thui 'Brabant'. Drzewka przyjechały do nas w balotach - i takie zdecydowanie polecam. Przyjęło się nam 100% ze 100szt - czego nawet w najśmielszych marzeniach nie przewidywaliśmy :whistle: . Zapewne ogromna w tym zasługa starej, przetrenowanej zasady, którą podpowiedziała nam Roma, żeby na każde drzewko napluć :blink: :rotfl1: :rotfl1: . ;) Sadziliśmy je spore - bo 130-160cm. Przy ogrodzeniu od ruchliwej drogi sadziliśmy co 80cm, w pozostałej części co metr - bo już nam tak nie zależało na bardzo zwartej ścianie żywopłotu. Jeszcze tego samego roku je przycinałam i oczywiście nawoziłam nawozem do drzew iglastych (dwa razy). Przez cały sezon były podlewane. Mimo przycięcia - i to wcale nie oszczędnego - wszystkie sporo podrosły i pięknie przetrwały pierwszą zimę w naszym ogrodzie.
W tym roku będziemy dosadzać kolejne 60 szt.

Niestety nie mam zdjęć z samego sadzenia - ale w tym roku postaram się zrobić.

Kilka fotek żywopłotu z Thui "Brabant":

Fotka z podlewania :rotfl1:

Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Ostatnio zmieniany: 30 Mar 2012 19:35 przez Hiacynta.

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 30 Mar 2012 20:02 #18333

  • Xellos
  • Xellos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Demon
  • Posty: 561
  • Otrzymane dziękuję: 21
Pierwszy to 10 letni żywotnik wschodni, odmiana nie znana. Nie do końca spójny, w jego środku ktoś na początku ukradł kilka sadzonek ( po prawej zdjęcia foto jest środek żywopłotu ), i przez to jest takie coś mniejszego bo dokupione to pewnie inna odmiana i inaczej rośnie, i tam długo była dziura widoczna nadal po prawej zdjęcia. Ale w tym roku mam nadzieje w końcu zarośnie. Przedostatni po prawej, to zupełnie inna odmiana, rośnie rozłożyście i się pokłada, mam z nim problem, mocno go obcinam po bokach by coś rósł w górę :) Ale te pozostałe można polecić, super zagęszczenie. Raz jedyny przyciąłem wszystkie równo około 2,5 metra, a teraz rosną jak chcą. I trochę po bokach ucinałem, w bok za bardzo nie idzie, od ulicy spokój, tylko od strony ogrodu ciąłem by nie był za szeroki. Rozstaw niejednolity między 80-100 cm. Dół oczywiście był zarośnięty, sam go wyciąłem z powodu buszujących tam gryzoni i wszechobecnego powoju i skrzypu. Jest tak tam czysto z powodu oprysków. Po mojej akcji drzewka dostały kopa i w końcu zaczęły solidnie rosnąć :woohoo: Nie planuje go obcinać bo słońce większość dnia świeci od strony prawej zdjęcia. Czyli wzdłuż żywopłotu. A tylko do południa świeci od jego strony. Czyli jakoś na razie cień nie doskwiera innym roślinom a ja lubię jak tak coś naturalnie rośnie bez jednolitych linii przycięcia.

A drugi to już szmaragd 4 letni. Rośnie tak sobie bo tam nie ma dobrej ziemi. Rozstaw regularny 70cm.

W obu przypadkach sadzonki były malutkie 20-30cm.




To na koniec foto sprzed roku, dosadzone szmaragdy rozmnożone przeze mnie :) Metoda silniejszy wygrywa, jest to jakieś 30% z ogółu sadzonek przeze mnie zrobionych, które przeżyły zimę, i wsadzone wiosną 2011 na mikoryzie. Tak więc mimo wieku są mocno zahartowane i ostro poszły. :lol: Rozmnożyłem je by nie robić błędu rodziny z drugiej strony, i mieć dokładnie tą samą odmianę spójną z resztą. :coffe:




Aha w tym roku planuje jeszcze 2 mikrożywopłoty :) Po 4 sztuki w rzędzie, jeden z jałowca blue arrow a drugi z cyprysika columnaris. Warto o o tym pamiętać, że nie tylko tuje się nadają :) Trochę urozmaicenia nie zaszkodzi.
Jedyne co w życiu jest ważne to miłość, Renatka ;*
Pozdrawiam Paweł :)
Ostatnio zmieniany: 30 Mar 2012 20:16 przez Xellos.

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 30 Mar 2012 20:48 #18368

  • sure
  • sure's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 23
Ja postawiłam na żywopłot urozmaicony, iglasto - liściasty. Nasadzenia są jeszcze młode, więc pewnie niewiele widać, ale opiszę...



iglaki posadzone w żywopłocie widocznym na zdjęciu:

świerk serbski
świerk biały Cupressina
świerk biały Końca
sosna - limba
sosna gęstokwiatowa Oculus Draconis
sosna czarna Molette
cis pośredni Hicksii
cis pośredni Densiformis
jałowiec Blue Alps

ostatnio nieco reformuję ten żywopłot, żeby lepiej osłaniał także zimą, dojdzie jeszcze kilka jałowców Spartan i cyprysik nutkajski Pendula lub coś innego płaczącego, np. świerk serbski?
pozdrawiam, Agata
mój ogród

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 02 Kwi 2012 10:52 #19657

  • rispetto
  • rispetto's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3175
  • Otrzymane dziękuję: 1187
Jeśli chodzi o żywopłoty jednolite to ze względów estetycznych zdecydowanie polecam cisy. Postaram się pstryknąć fotkę takiego czegoś u sąsiadów. Wygląda świetnie, ale ma dwie wady - rośnie wolno i sadzonki droższe niż tuji :dry:
Świetnie też wyglądają strzyżone świerki z tym, że znowu jest jedno 'ale' - formowanie trzeba zaczynać wcześnie, a nie jak drzewo ma 5 metrów.

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 02 Kwi 2012 11:02 #19662

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Paweł - masz rację, 'Brabant' do najpiękniejszych nie należy :whistle: . My na początku myśleliśmy o jałowcu - strasznie nam się podobał - do momentu kalkulacji cenowej :ouch: . Przy takiej ilości jaką my potrzebowaliśmy, koszty jednak odstraszyły :unsure: .
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 02 Kwi 2012 12:29 #19712

  • ZbigniewG
  • ZbigniewG's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 422
rispetto wrote:
....zdecydowanie polecam cisy. .. Wygląda świetnie, ale ma dwie wady - rośnie wolno i sadzonki droższe niż tuji :dry:
Paweł dodaj trzecią: jak wejdą miseczniki to w żywopłocie ciężko je zwalczyć
Za tę wiadomość podziękował(a): Campanula

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 02 Kwi 2012 13:04 #19726

  • Joyce
  • Joyce's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 219
  • Otrzymane dziękuję: 33
U mnie wsadzone w maju 2010 - Thuja occidentalis Smaragd - wszystkie sztuki idealnie się przyjęły - ale kupione od takiego ogrodnika co nic od niego się nie marnuje :whistle:
W momencie wsadzania miały 50cm wysokości. Zdjęcie poniżej zrobione w sierpniu 2011, dzisiaj mają już 130cm wysokości ;) przy okazji zrobię aktualne zdjęcie. Podsypane w pierwszym roku długodziałającym Substralem do iglaków ;) w tym roku też zamierzam sypnąć ale na razie zima u nas się pojawia ;)

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 02 Kwi 2012 15:03 #19752

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Jeśli ktoś chce mieć wysoką ścianę – szczerze polecam Cyprysik Lawsona



pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Za tę wiadomość podziękował(a): Anika, Campanula

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 02 Kwi 2012 15:06 #19754

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Marysiu - piękny :ohmy: :ohmy: - Czy 'Lawsona', tak samo się tnie jak Thuje 'Brabant' ?
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 02 Kwi 2012 15:16 #19759

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Nie wiem jak się tnie tuje :oops: . Nasz był dwa-trzy razy cięty - głównie u góry. Taki kij - miarka, i ciach :ouch: I może niewielkie korekty.
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 04 Kwi 2012 20:51 #20736

  • Kocina
  • Kocina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 643
  • Otrzymane dziękuję: 180
Mój żywopłot imponująco nie wygląda.. A już na pewno nie w szacie wczesnowiosennej
Mam "standardowy" żywopłot z tujek szmaragd. Kocham te tujki i co poradzę


Są bardzo młode i bardzo mocno cięte, ale pięknie się zagęszczają. I niedługo będzie MUR
Pozdrawiam ciepło - Ogródek Marty
FO Oaza na Facebook'u

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 04 Kwi 2012 20:55 #20738

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
A mi się bardzo podobają żywopłoty z tuj - mimo, że są najczęściej spotykane :whistle: .

Marta bardzo ładnie wyglądają. Szmaragd ma tą piękną soczystą zieleń, którą uwielbiam :woohoo:
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 04 Kwi 2012 21:14 #20753

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
U nas jest też taki niewielki z cisów:

pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 08 Kwi 2012 16:53 #22002

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Ja dla odmiany polecam żywopłot z kosodrzewiny. Jedyny mankament, że potrzeba dla niego więcej miejsca. A poza tym jest prawie bezobsługowy :)

Mój żywopłot we fragmentach



pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 11 Kwi 2012 08:48 przez piku.
Za tę wiadomość podziękował(a): adamian, Adela, Campanula

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 08 Kwi 2012 21:16 #22131

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Ja uważam, że nie ma lepszej iglastej rośliny na żywopłot niż tuja Szmaragd! Bo ona do tego została stworzona! Jest zwarta, nie zajmuje za dużo miejsca "wszerz", szybko rośnie i staje się tym żywym płotem...Nie ma się co obruszać, że typowy, oklepany...Spełnia swoją funkcję!
A co dalej z takim żywym płotem? To już zależy od indywidualnych preferencji...Jedni posadzą Szmaragdy i posieją trawę, inni wykorzystają je jako piękne zielone tło dla innych roślin...
U mnie rośnie iglasty żywopłot mieszany...Jeszcze mu daleko do płotu ;) , ale sobie rośnie...Z tym, że on jest bardzo mieszany ;)
Ale bardzo się podobają takie mieszane żywopłoty z iglastych...sadzonych naprzemiennie...Muszą to być oczywiście odmiany zwarte i kolumnowe...Pojawiły się niedawno złote "Szmaragdy", gdyby tak jeden na jeden?
Cyprysiki też się sprawdzają i też można fajnie "pomieszać", ale zajmują zdecydowanie więcej miejsca...

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 12 Kwi 2012 14:38 #23853

  • snoopy
  • snoopy's Avatar
Witam wszystkich :)
Jestem na etapie planowania odgrodzenia się jakimiś drzewkami od sąsiadów,ponieważ za kilka miesięcy planuję wprowadzić się do domu :P . Po przeczytaniu wszystkich postów zastanawiam się,czy najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji nie będzie zasadzenie Tuji 'Smaragd'? Co Państwo o tym sądzą?

pozdrawiam wszystkich serdecznie :)

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 28 Kwi 2012 22:31 #30866

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Proponowałabym między tuje szmaragd od czasu do czasu posadzić tuje GOLDEN SMARAGD, dla rozbicia jednolitości kolorystycznej.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.355 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum