TEMAT: Co zrobić zanim rozplanuję skalniak.

Co zrobić zanim rozplanuję skalniak. 24 Maj 2020 23:15 #711090

Witam, załączam zdjęcia na których widać miejsce przed domem gdzie chcę stworzyć we wrześniu skalniak. Obecnie miejsce to jest porośnięte trawą, miejscmi występuje też mech którego Prze jakiś czas próbowaliśmy się pozbywać i jest już lepiej niż było. Wcześniej wg rosły w tym miejscu duże drzewa-sosna i brzozy. Od jakiś 4lat już ich nie ma i korzeni również. Chciałbym bardzo umieścić tutaj taki wyższy najlepiej dwupoziomowy skalniak ale nie wiem od czego zacząć?
A mianowicie czy na tą trawę mam wysypać ziemię do kwiatów, rozłożyć fizeline i sądzić kwiaty czy też przekopać tę trawę i wysypać ziemię i wtedy układać fizeline? Nie mam pojęcia jak to ugryźć. Ogólnie chce rozłożyć fizelinęi na to sypac korę a na brzegach układać kamienie polne. Planuję duży ten skalniak i ch ialbym aby znalazły się tam takie rośliny głównie wieloletnie ale też i drobniejsze ładne. M. In:rododendron, różaneczniki, chortensja, magnolia, jakieś trawy, lilie, gladiole, tulipany, funkie, trzmilina, juka, itp. Bardzo proszę o poradę, ponieważ jestem początkująca. Od rana jest tam słońce ale nie aż takie mocne ponieważ jest to kierunek północno - wschodni. Prosze o poradę kiedy powinnam zacząć zwozic ziemię i co dokładnie zrobić na początku i jakie ewentualnie rosliny czuły by się dobrze. Co polecacie? Jescze tylko nadmienię ze ten iglak po środku zostaje i Laurowisnia z tyłu też... Ten skalniak który widać chce rozwalić i zmodyfikować właśnie bardziej na środek.


Zielone okna z estimeble.pl

Co zrobić zanim rozplanuję skalniak. 26 Maj 2020 15:46 #711409

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Ja bym zaczęła od usuwania trawy, darń dokładnie trzeba zerwać. Potem na oczyszczonym kawałku ziemi można tworzyć :)

Co zrobić zanim rozplanuję skalniak. 26 Maj 2020 16:55 #711414

Znajoma która od lat prowadzi duży ogród zaproponowała abym na miejsce tej trawy wysypała ziemię do kwiatów i na niej sądziła swój skalniak... A jescze lepiej podobno aby trawę z całego podwórka właśnie składować w miejscu w którym ma być ten skalniak i na to nasypać ziemio, podobno że bez orania-przekopywania tej trawy która już rośnie. Pani Hiacynto, jak Pani myśli?ogólnie przekonana jestem o tym że będę chciała podnieść trochę ten swój skalniak-docelowo rośliny będą rosły trochę wyżej bo raczej jest tam obecnie trochę niżej to wszystko przez te korzenie drzew które wcześniej tam rosły i zostały usunięte.
Ostatnio zmieniany: 26 Maj 2020 17:07 przez Margolcia7.

Co zrobić zanim rozplanuję skalniak. 26 Maj 2020 17:38 #711420

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Znajoma proponuje zrobić kompostowanie darni. Do jesieni może się nie udać takie wyniszczenie rosnącej trawy, może potem robić niemiłe niespodzianki.
Dodam jeszcze, że glebę dla roślin skalnych trzeba starannie przygotować. Nie może to być sama ziemia kwiatowa, gdyż szybko przesycha. Ziemia dla roślin skalnych powinna zawierać grubszy piach oraz drobno tłuczoną skałę, ziemi kwiatowej czy też ogrodowej nie powinno być więcej jak 10% całości.

Zapraszam też do przejrzenia wątku o skalniakach: forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...egnowac-ogrod-skalny
Ostatnio zmieniany: 26 Maj 2020 17:43 przez Hiacynta.

Co zrobić zanim rozplanuję skalniak. 26 Maj 2020 20:13 #711460

Dziękuję za podpowiedź. Tak, właściwie myślę nad tym aby przekopać tą ziemię i poprostu odwrócić trawę do spodu - na górze wtedy pojawi się ziemia i właściwie czytam teraz o tym aby nasypać na to żwiru czy tłucznia i na to ziemię do kwiatów. Wiem że przed posadzeniem musi się ona ulezec więc zrobiłabym to jakoś w czerwcu a rośliny planuje sadzić we wrześniu. Czy dobrze bym zrobiła z tą ziemia i z tym terminem? No bo to tego powiem, że samych skalnych roślin tylko nie zamierzam tam sadzić ale też jakieś rododendrony, chortensje, magnolie, roznaeczniki, azalie.... Wieloletnie rośliny.

Co zrobić zanim rozplanuję skalniak. 26 Maj 2020 21:53 #711491

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Magnolia po kilku latach wyrośnie solidnie, niektóre rododendrony też, mam posadzony przed 10 laty, ma już mój wzrost i pokaźny obwód, hortensje tez rosną mocno. Przy takich planach teren trzeba znacznie powiększyć :)
Rododendrony lubią mocno kwaśną ziemię, rośliny skalne trzeba by dobierać pod tym kątem.

Co zrobić zanim rozplanuję skalniak. 27 Maj 2020 12:03 #711565

Tak też będę musiała zrobić. :teach: miejsce raczej się znajdzie. Ale potrzebuję dobrze zacząć żeby miało to dalej sens. Myślę, że przekopę tę ziemię i chyba dobrze zrobię jak najpierw rozrzucę tam np. kompost z pokrzywy i wtedy to przekopę. Za jakis tydzien czy dwa przywiozę ziemię, rozrzucę i poczeka to z 2 miesiące na nowe roślinki. :flower2: :flower2: Chyba zrobię dobrze?Skalniak -bedzie to bardziej z nazwy, choć na pewno znajdą się roślinki takie typowe dla skalniaka, ale poprostu potrzebuję zagospodarowac to miejsce ładnie , żeby nie kosić tam ciągle trawy a mieć jakiś ładny zakątek z kwiatami itp.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.240 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum