TEMAT: Jak założyć i pielęgnować ogród skalny

Jak założyć i pielęgnować ogród skalny 22 Lis 2012 20:34 #91791

 • Igor
 • Igor's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 4223
 • Otrzymane dziękuję: 2432
Jak wiadomo założenie ogrodu skalnego- wbrew pozorom -nie jest prostą sprawą .
Trzeba troszkę poczytać, aby nie popełnić podstawowych błędów przy planowaniu i realizacji.

Najważniejszy jest wybór miejsca na nasz "skalniak".

Popularnym miejscem w ogrodzie lub na działce jest ścieżka prowadząca do altany/domu lub w sąsiedztwie tarasu na skarpie oraz w kompozycji w oczkiem wodnym.
Mało atrakcyjnie wyglądają niewielkie wyizolowane wysepki na środku trawnika, raczej unika się takich rozwiązań, choć często się je spotyka w ogrodach. :dry:
Niezależnie od wielkości nasza rabata skalna powinna łączyć się z ogrodem w sposób harmonijny ma za zadanie zdobić,nie straszyć. :P
Najlepiej skalniaki prezentują się na lekkich pagórkach. Niestety nie zawsze możemy "zorganizować" takie warunki.
Na płaskiej powierzchni ogrody skalne urozmaica się dużymi kamieniami, tzw. zestawienia roślinno-kamienne. Trzeba jednak być ostrożnym i planować takie rzeczy z dużym wyczuciem, by nie wyglądało kiczowato.
Bardzo ważną rzeczą jest to,że ogrody skalne muszą być usytuowane na słonecznej części działki.
Oczywiście możemy stosować różne wariacje i łączyć część skalną z rabatą nieco zacienioną, pamiętając, aby obie części współgrały
Raczej nie planuje się skalniaków pod drzewami, gdyż większość roślin do pięknego kwitnienia potrzebuje sporej ilości słońca. Innym problemem jest także słaby dopływ wody opadowej.Warto dowiedzieć się jakie podłoże mamy w miejscu planowanego ogrodu skalnego i ewentualnie trochę je dostosować do wymagań roślin.
Gleba powinna być lekka i przepuszczalna. Jeżeli mamy ziemię ciężką i podmokłą konieczne jest odwodnienie.
Można zrobić to w różny sposób. Jeżeli planujemy nasz skalniak "z rozmachem" należałoby wykopać kilka rowów o głębokości do 50cm,
nasypać żwiru, przykryć odwróconą darnią i na to nasypać odpowiednie podłoże. Powinniśmy rozglądać się już za różną wielkością kamieniami i okruchami skalnymi.

Kamienie są bardzo ważnym i nieodłącznym "naturalnym" elementem rabaty skalnej.
Nie powinno się oszczędzać w ich użyciu, mądre książki podają, że optymalnie jest, gdy zajmują one 30-50% powierzchni.
Najlepsze są kamienie pokryte patyną czasu, popękane czy pokryte mchem.
Najczęstszym materiałem kamiennym jest piaskowiec i wapień.
Wapień pięknie się starzeje, jeżeli kupimy tzw. twardy wapień nie będziemy musieli dobierać roślin znoszących tylko zasadowe podłoże.
Warto rozejrzeć się w swojej okolicy i zorientować się czy nie występuje lokalnie jakieś złoże kamienne.
Na przykład w moich okolicach występuje sporo piaskowca i to on jest głównym budulcem.
Miałem przyjemność "pracować" z tym kamieniem w jednej z firm zakładających ogrody i muszę powiedzieć, że jest bardzo wdzięczny i wygląda co najważniejsze bardzo naturalnie.
Można stosować także kamienie polne o różnej frakcji.
Nie zaleca się stosować kostek kamiennych , granitowych.

Wybierając materiał kamienny z jakiego chcemy stworzyć ogród skalny, unikajmy mieszania materiału.
W przeważającej większości przypadków daje to wrażenie rumowiska.
Zanim ułożymy kamienie na stałe, należy obrócić je kilkukrotnie w celu ustalenia z jakiej strony "ma twarz" :P
Czyli żeby był "przodem do przodu " Następnie zagłębiamy na 1/3 w podłożu.
Kamienie powinny być umieszczone poziomo i w sposób jak najbardziej stabilny.
Różne są sytuacje, nie może on zagrażać użytkownikom działki. Zwłaszcza gdy mają dostęp małe dzieci. np wnuczęta Poli, prawda? ;)
Stosowanie pionowych bloków i innych takich elementów jest charakterystyczne raczej dla ogrodów japońskich i nie stosuje się ich w ogrodach skalnych!

Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2013 01:29 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): artam, Tabaaza, andrzejek, DANA, waldek727, JaDorka, -Jagoda-, juda


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Jak założyć i pielęgnować ogród skalny 22 Lis 2012 21:34 #91838

 • Igor
 • Igor's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 4223
 • Otrzymane dziękuję: 2432
Wyznaczenie miejsca pod skalniak

Miejsce na ogród skalny,możemy wytyczyć w terenie za pomocą drewnianych kołków i sznurka, tworząc zarys w postaci miękko układających się linii.
Unikajmy ostrych zakrętów i nienaturalnych kształtów!
Najłatwiej w ogrodzie stworzyć płaską rabatę.Dobrze będzie wyglądała oparta z jednej strony o murek lub ścianę.
Skalniak może stanowić także przód większej rabaty, co zobaczyc możemy u kilku naszych forumowych koleżanek i kolegów.
Wyznaczone miejsca należy "umeblować" grupkami większych kamieni, tworząc tzw. szkielet rabaty a następnie, po posadzeniu zaprojektowanych gatunków roślin ,
dopełnić kompozycję mniejszymi kamieniami i żwirem, jako materiałem pokrywającym.
Żwir o odpowiedni dobranej granulacji stanowi rodzaj ściółki , zabezpieczającej przed nadmiernym wysychaniem.

Rabata wzniesiona może istnieć albo jako samodzielny układ swobodnie ukształtowanego, lekkiego pagórka, albo też w kompozycjach np z oczkiem wodnym .
Stworzenie takiej rabaty wymaga dużo więcej pracy.
Najpierw staramy się zapewnić właściwe warunki glebowe dla wybranych roślin i dobrać odpowiednie kamienie.
Potem przystępujemy do formowania pagórka. Zaczynamy od rozmieszczenia kamieni na podłożu, wyznaczając tym samym orientacyjnie granice naszego skalniaka.
Zaczynamy usypywać wzniesienie z lekkiej przepuszczalnej gleby i nakładamy warstwę ziemi zebranej z górnej warstwy zmieszanej z gruboziarnistym piaskiem i korą.
Pod spód możemy połozyc specjalną siatkę , zapobiegająca penetracji naszego skalniaka przez krety.
Potem tworzymy kompozycje kamienne, pamiętając, aby kamienie pasowały do siebie.
Często zestawia się różne kamienie, pozostawiając liczne przerwy między nimi. Miejsca te przydadzą się do sadzenia roślin.

Należy pamiętać, że ziemia musi się uleżeć , zanim zaczniemy sadzić rośliny!
Proces ten można przyśpieszyć poprzez intensywne podlewanie.
Na tak przygotowanym, odchwaszczonym skalniaku możemy zacząć sadzenie roślin.


z061.jpgcdn...w następnym poście
Ostatnio zmieniany: 22 Lis 2012 21:38 przez Igor.
Za tę wiadomość podziękował(a): andrzejek, waldek727, JaDorka, Elżbieta, -Jagoda-

Odp: Jak założyć i pielęgnować ogród skalny 22 Lis 2012 22:22 #91867

 • Larix
 • Larix's Avatar
 • Offline
 • Expert Boarder
 • Posty: 130
 • Otrzymane dziękuję: 219
Pozwolę sobie wtrącić swoje "trzy grosze" w sprawie zakładania skalniaka w ramach uzupełnienia tego co napisał Igor.
Zanim założymy skalniak warto zastanowić się gdzie rosną najpiękniejsze rośliny skalne. Pomaga w tym bardzo chodzenie po wysokich górach by zobaczyć w jakim środowisku żyją. Za najważniejsze uznaję glebę i nasłonecznienie a tym samym temperaturę. Zrozumienie tych uwarunkowań pozwoli nam zrozumieć gdzie i jak zbudować skalniak w naszym ogrodzie.
Najpierw gleba: gleba dla roślin górskich to w największym uproszczeniu gleba mineralna z małą ilością rozłożonej materii organicznej a z dużą ilością materiału skalnego a więc bardzo przepuszczalna i to niezależnie od tego czy jest to gleba wapienna czy kwaśna. Sprzedawana u nas ziemia ogrodowa prędzej czy później "zabije" co wrażliwsze rośliny. Pomijam to, że będą miały zupełnie inny pokrój z powodu nadmiaru składników odżywczych. Gleby do roślin skalnych się nie sprzedaje więc nie pozostaje nam nic innego niż jej samodzielne przygotowanie. Nie będę "wywarzał otwartych drzwi" i posłużę się dobrym opisem mego przyjaciela Krzyśka Ciesielskiego, który to opis znajduje się tu: www.alpines.home.pl/p/Joomla/ . Swoją drogą to podstawowa strona w języku polskim dla miłośników roślin skalnych z dużą ilością ciekawych informacji i zdjęć.
Teraz słońce i temperatura. Większość najładniejszych roślin skalnym rośnie powyżej 2000 tyś. n.p.m. a więc panuje tam zupełnie inna średnia temperatur, opadów i wilgotność. W największym uproszczeniu latem nigdy nie jest tak gorąco i sucho jak u nas a zimą, z powodu grubej warstwy śnieżnej, tak zimno.Dla ciekawości dane z książki J.Good&D.Millward "Alpine Plants. Ecology for Gardeners" AGS 2007, gdzie napisano, że przy warstwie śniegu powyżej 35 cm. i temperaturze powietrza -33, temperatura gruntu jest bliska zera. Taka warstwa śniegu utrzymuje się w wysokich górach od wczesnej jesieni do późnej wiosny, chroniąc poza zimnem także przed nadmiarem wilgoci. Można powiedzieć, że wysokogórskie rośliny na nizinach latem maja za gorąco a zimą za zimno, wiosną zaś i jesienią za mokro.
Zauważyć też można, że rośliny te rosną najczęściej w szczelinach skalnych i ich korzenie nigdy nie mają za mokro i za gorąco. Nadmiar wody odpływa szybko w dół, a skały są chłodne gdyż oddają temperaturę w głąb ziemi w której znajduję się ich zasadnicza część.
Tak więc dla większości roślin potrzebny jest północny stok skalniaka, który ochroni rośliny przed najbardziej palącym popołudniowym słońcem i mineralna przepuszczalna gleba, która odprowadzi nadmiar wilgoci i nie będzie siedliskiem dla różnego rodzaju grzybów.
Anglicy hodują swoje rośliny głównie w tzw. alpine house czyli w zimnych szklarniach, a np. Czesi otwarte skalniaki szczelnie okrywają od jesieni do wiosny. Chroni to przed jesiennymi i wiosennymi słotami. Takie rośliny jak np. Primula alioni, Jankaea heldreichii czy Helichrysum milfordiae wręcz trudno utrzymać w innym miejscu niż w zimnej szklarni.
Kamienie dobieramy w zależnościod tego czy maja rosnąć w nich rośliny wapieniolubne np. popularny Rannunculus alpestris czy bardzo trudny i kwasolubny Rannunculus glacialis. Ostatnio modne są tzw. crevice garden - skalniaki szczelinowe, dla których świetnym budulcem jest łupek szarogłazowy, który można bez problemów kupić w składach budowlanych.
Jeśli starczy mi czasu to wkrótce okraszę mój wpis zdjęciami z natury i z ogrodu. ;)
γνῶθι σεαυτό
Ostatnio zmieniany: 22 Lis 2012 22:32 przez Larix.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Igor, Tabaaza, DANA, waldek727, JaDorka

Odp: Jak założyć i pielęgnować ogród skalny 22 Lis 2012 22:55 #91890

 • Igor
 • Igor's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 4223
 • Otrzymane dziękuję: 2432
Bardzo przydatny post. Ja tutaj opisuję takie ogólne podstawy.
W moich postach raczej odnoszę się do skalniaków amatorskich, takich, jak większość z nas ma w ogrodach.
Wiadomo, że są skalniaczki i ogrody skalne B) Super, że mamy na forum takiego fachowca.
Na pewno Twoja wiedza będzie bardzo przydatna.

_____________

Sadzenie roślin

Rośliny zaczynamy sadzić na skalniaku po pewnym czasie od założenia, po dostatecznym ustabilizowaniu się gruntu.
Należy pamiętać, aby na sam wierzch nasypać żyznej, przepuszczalnej ziemi, następnie przystępujemy do sadzenia krzewów, bylin i roślin jednorocznych czy cebulowych.

Sadzenie najlepiej rozpocząć wiosną. Trzeba pamiętać, że różne gatunki mają różne wymagania.
Musimy znać preferencje poszczególnych roślin i dostosować do nich podłoże.
O wymaganiach można dowiedzieć się więcej w dziale "byliny", w którym zostało lub zostanie opisanych większość gatunków bylin polecanych do sadzenia w ogrodach skalnych.

Szersze szczeliny pomiędzy kamieniami obsadzamy roślinami karłowymi np krzewami i bylinami.
Na obrzeżach ogrodu skalnego i na płaskich jego fragmentach bardzo ładnie wyglądają rozrastające się kobiercowo takie rośliny ,
jak rozchodniki, macierzanki, żagwiny, floks szydlasty, goździk kropkowany, posłonki, ubiorki i inne.

Dobierając gatunki, pamiętajmy o tempie ich rozrastania się, bo będą się nawzajem zagłuszać.
Nie należy sadzić obok siebie roślin bardzo wolno rosnących i ekspansywnych. Rośliny karłowe sadzimy w miejscach szczególnie widocznych.
Gatunki wyższe , takie jak szałwia, rudbekia czy kocimiętka nie powinny dominować na skalniaku.
W małym ogrodzie nie sadzimy dziewanny , naparstnicy czy malwy. Są to gatunki wysokie i nie pasują za bardzo do górskiego klimatu skalniaka.zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzjb_2012-11-22.jpgNiektóre rośliny wymagają nie tylko słonecznego stanowiska, ale także odpowiedniego odczynu gleby np goździki, macierzanka zdecydowanie lepiej będą rosły na glebie zasadowej, są wapnolubne.
Wrzosy i wrzośce natomiast wymagają podłoża kwaśnego i nie będą dobrze rosnąć w towarzystwie skał wapiennych. Potrzebują dużej ilości kwaśnego torfu.
Jednakże zdecydowana większość najczęściej stosowanych w ogrodach skalnych gatunków dobrze rośnie w przeciętnej glebie ogrodowej.

Starajmy się tak dobierać rośliny, aby skalniak był ozdobny przez cały rok!
A więc nie tylko gatunki kobiercowe kwitnące wiosną będą cenne. Warto sadzić rośliny kwitnące później np. rozchodnik okazały.
Dodatkowo ten gatunek ma bardzo dużo odmian o kolorowych liściach.
Dla mnie to bardzo cenna roślina. Zdobi od wczesnej wiosny, kiedy pokazują się kolorowe liście aż po późną jesień. gdy kwitnie.
Trzeba w rozważny sposób sadzić rośliny o kolorowych liściach np odmiany dąbrówki, berberysów itd.

Jeżeli nie chcemy uzyskać efektu "pstrokacizny" trzeba zwracać uwagę także na kolor kwiatów.
Tak należy obsadzić teren, aby utrzymać w nim wybraną kolorystykę, np żółto-fioletową lub biało-grantowo-czerwoną itd.
Pamiętajmy, że nic nie ma od razu, poprawki możemy wprowadzać w kolejnych latach uprawy.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tabaaza, waldek727, -Jagoda-

Odp: Jak założyć i pielęgnować ogród skalny 23 Lis 2012 09:12 #91974

 • olibabka
 • olibabka's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
 • Posty: 4351
 • Otrzymane dziękuję: 2949
Moje próby założenia skalniaka zakończyły się niepowodzeniem, to co zaplanowałam okazało się nietrafione. Rośliny miały własne preferencje i pomysły na życie. I tak okazało się, że ich ulubione miejsce to ścieżka przy murku, gdzie rosną bujnie i rozmnażają się chętnie :silly:albo zwieszają się z murka - tu też ich samowola ;)

pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Za tę wiadomość podziękował(a): Tabaaza, waldek727

Jak założyć i pielęgnować ogród skalny 13 Mar 2013 18:55 #134058

 • 's Avatar
Elżbieta wrote:

Dojrzewała we mnie chęć zmian. Zdawałam sobie sprawę , że czeka mnie wiele pracy , którą będę musiała wykonać sama. Skoro ruszę skalniak , przez który ciekł sobie strumyczek do oczka - to wiadomo , pociągnie to za sobą kolejne prace - kaskada , oczko. Ale co tam.Decyzja zapadła.Zaczęłam zaznajamiać się z wszelką dostępną mi literaturą i na początku sierpnia ruszyły prace.Wykopałam wszystkie rośliny , część porozdawałam , część powsadzałam do doniczek , z myślą , że posadzę je na nowym skalniaku.Następnie zebrałam całą ziemię (uff , ile było wiader!)i ułożyłam drenaż z gruzu , kamieni i żwiru , po wytyczeniu oczywiście zarysów nowego skalniaka.
9sierpnia2010001.jpg

Wyrysowałam sobie plan , jak ten przyszły skalniak miałby wyglądać, gdzie będą tarasowo ułożone kamienie , a gdzie większy , stromy spad, jak poprowadzic strumyk do oczka. Zaznaczyłam również , gdzie posadzę roślinki, tak aby sprostać ich wymaganiom.
No i zaczęło się - teraz noszenie ziemi z powrotem na skalniak. Ale wcześniej mieszałam ją na tarasie z piaskiem, aby rozluźnić strukturę, dosypywałam kupnej ziemi oraz torfu tam , gdzie miały rosnąć roślinki , preferujące ziemię kwaśną.Cała ta praca trwała długo , na pewno ponad miesiąc , ale...najwięcej problemów miałam z ułożeniem kaskadki. Musiałam się też nauczyć robić cement, bo łupki na kaskadę trzeba było posklejać :wink2:
Elżbieta wrote:
Najtrudniejsze za mną.Teraz mogę powiedzieć ,że przede mną tylko takie kosmetyczne prace.Ale i obawy - czy popłynie przez skalniak woda do oczka?Prądu sama nie robiłam , w tym pomógł mi mąż :)
wrzesien2010004.jpg

To strona północno-zachodnia skalniaka , w zarysie tarasy, najniższy m.in z myślą o wiosennych cebulowych , oczywiscie tych malutkich.Planuję nasadzenia , szukam miejsca dla malutkiego świerka picea orientalis Tom Thumb Gold, który nie może rosnąć w pełnym słońcu , aby się nie przypalał , ale i nie w cieniu - bo się nie wybarwi tak jak powinien.

To następny etap. Oczywiście , musiało minąć trochę czasu ,aby ziemia osiadła. Ale do wiosny nie miałam cierpliwości czekać z sadzeniem roślinek :huh: Choćby tylko tych najważniejszych , które w oczekiwaniu na swoje nowe miejsce, spędziły lato w doniczce
koniecwrzenia2010011.jpgKaskadka działa!
wrzesien2010035.jpg


Źródełko tak się prezentuje
PICT3577.JPG


Skalniak od strony południowej, łagodny stok bez tarasów
wrzesien2010040.jpg


A później połączyłam jeszcze skalniak z tarasem takim niby żwirowiskiem, gdzie posadziłam kilka wrzosów, żeby było troszkę kolorowo i kilka iglaczków( tu widoczna sosna Ophir)
wrzesien2010043.jpg


I to na razie był koniec prac. Skalniak jeszcze "goły" , roślinek niewiele, linia brzegowa oczka będzie maskowana w kolejnym sezonie. :happy2:

Jeśli interesuje Cię temat budowy skalniaka zapraszam do wątku Elżbiety.
Skalniakowo Elżbiety
Ostatnio zmieniany: 13 Mar 2013 19:02 przez .

Jak założyć i pielęgnować ogród skalny 13 Mar 2013 19:15 #134065

 • 's Avatar
Swój skalniak buduje-piotrek_ns
piotrek_ns wrote:
Jak już wspomniałem w moim wątku ogrodowym skalniaki w większości powstały po powodzi 2010 roku. Najpierw był pomysł na duży skalniak ale jak pojawiły się u mnie opuncje przy okazji powstał skalniaczek kaktusowy. Z powstawania skalniaków mam fotorelację, a że na forum jest kilka osób zainteresowanych stworzeniem skalniaka, to może będą zainteresowani jak one powstawały.

Najpierw wyznaczyłem miejsce na skalniak.


Następnie miejsce przykryłem podwójną warstwą włókniny aby chwasty nie przerastały. Chodziło mi o skrzyp i powój polny, które panoszą się na mojej działce. Z perspektywy czasu wiem, że nie pomogło. Skrzyp przerósł włókninę bez problemu i niestety panoszy się na skalniaku.


Później zacząłem układanie kamieni, czyli faktyczną budowę skalniaka. Zaczynałem od zewnętrznego pasa, tego który miał być później widoczny. Do wnętrza skalniaka powędrował gruz i gruboziarnisty piasek.
Po wyłożeniu środka skalniaka piachem i gruzem, około 30 cm pas przy kamieniach wysypałem ziemią wykopywaną z działki. Ziemia u mnie lekka i piaszczysta więc doskonale się nadawała.


I następna warstwa kamieni, gruzu i piachu


cdn.
piotrek_ns wrote:
Ciąg dalszy oczywiście będzie już zaraz :lol:
Jak widać na ostatnich dwóch zdjęciach układając kolejną warstwę robiłem już kieszenie do obsadzenia roślinami. Kieszenie miały różną wielkość choć jeszcze nie wiedziałem jakie rośliny do nich trafią, bardziej myślałem jakie stanowisko utworzą - słoneczne, pół-cieniste czy prawie całkowicie cieniste.

Skończywszy drugą warstwę od strony południowej ułożyłem w skalniaku ścianę z kostki granitowej z przeznaczeniem dla roślin które nie lubią zamakać. Głównie na myśli miałem lewizje. Posadziłem w tej ścianie kilka ale przetrwała tylko jedna.
Stanowiska dla kwiatków od strony północnej


Strona południowa i już trzeci poziom


Kolejne etapy powstawania kolejnych pieter były oczywiście tworzone tak jak pierwszy poziom. Jedynie kończąc budowę wierzchnia warstwa to już ziemia.


Układając kolejne miejsca dla roslin starałem się także wyeksponować kamienie by także one były ozdobą skalniaka. Np. wybrałem i poukładałem płaskie kamienie jeden przy drugim uzyskując szczeliny iciekawy efekt ozdobny.


Kamienie rożnej wielkości tworzyły różne miejsca dla roślin, duże kamienie zacieniały a małe układane już na sam koniec tworzyły małe tarasy dla roślin lubiących słońca przez cały dzień.


Tu już zakończona budowa najwyższego piętra


Efekt końcowy
I tak prawie zakończyła się budowa, bo obsadzanie zostawiłem na wiosnę. Skalniak przez zimę sobie osiadał a zima obnażyła niedoskonałości. Ujawniła miejsca, w których trzeba było pododawać małych kamyczków blokujących wypłukiwanie ziemi ze skalniaka podczas deszczu. Po wiosennym obsadzeniu skalniak jeszcze się dobrze nie prezentował, bo większość roślin była maleńka ale po roku było znacznie lepiej jak widać na wczesniejszych zdjęciach.

I tak powstawał duży skalniak:D Została mi jeszcze relacja z powstawania małego skalniaczka kaktusowego.

Chcesz zobaczyć więcej? zajrzyj do Piotrka
Skalniak u Piotrka
Ostatnio zmieniany: 13 Mar 2013 19:24 przez .

Jak założyć i pielęgnować ogród skalny 13 Mar 2013 19:48 #134074

 • 's Avatar
Skalniak u Zjawki


Zjawka wrote:
Rok 2012
Kwiecień roślinki powolutku się budzą

IMG_5784.JPG


Koniec kwietnia
IMG_6308.JPG


IMG_0506.JPG

Zjawka i jej skalniak
Ostatnio zmieniany: 18 Sty 2016 14:35 przez .

Jak założyć i pielęgnować ogród skalny 13 Mar 2013 20:01 #134079

 • Elżbieta
 • Elżbieta's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 1126
 • Otrzymane dziękuję: 578
No cóż, skoro już Romcia powyżej pokazała część moich zmagań przy przebudowie skalniaka , to i ja zapraszam do swojego wątku.I dodam jedno zdjęcie - jak wyglądał skalniak po roku od wybudowania , po zagospodarowaniu linii brzegowej przylegającego doń oczka.
24czerwiec090.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): DANA

Rozmowy przy kawie o skalniakach. 20 Gru 2013 20:20 #210240

 • Larix
 • Larix's Avatar
 • Offline
 • Expert Boarder
 • Posty: 130
 • Otrzymane dziękuję: 219
Jeszcze jeden film znaleziony w necie ale tym razem z ogrodu jednego z najlepszych czeskich hodowców skalniczek, u Zdenka Rehacka. I ja odwiedziłem wiosną tego roku Zdenka ale robiłem tylko zdjęcia. Nigdzie indziej nie widziałem tak naturalnie skomponowanych skalniaków jak u niego.

γνῶθι σεαυτό
Za tę wiadomość podziękował(a): e-genia, waldek727, xMonia

Jak założyć i pielęgnować ogród skalny 09 Kwi 2020 12:14 #703268

 • TeresaN
 • TeresaN's Avatar
 • Offline
 • Fresh Boarder
 • Posty: 4
 • Otrzymane dziękuję: 1
U mnie na skalniaczku posadziłam paprocie i funkie. Razem wyglądają na prawdę pięknie. Należy jednak pamiętać, aby nie przeholować z ich ilością, i nie przytłoczyć całości. Rośliny te świetnie sprawdzą się na skalniakach większych, gdzie na prawdę można zaszaleć :)Co więcej, lepiej jest wybierać odmiany nisko rosnące, które nie zasłonią w lecie innych roślin. Także polecam funkie o kolorowych liściach, która zaskakująco się prezentuje.

Jak założyć i pielęgnować ogród skalny 22 Kwi 2020 10:47 #705520

 • markok45
 • markok45's Avatar
 • Offline
 • Fresh Boarder
 • Posty: 4
 • Otrzymane dziękuję: 1
Piękne skalniaczki :) Podajcie jakie koszty ponieśliście. Myślę o jakimś nie wielkim ale nie za bardzo wiem jak się za to zabrać


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.167 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum