TEMAT: Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd.

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 05 Maj 2015 19:22 #365082

  • Barbaara
  • Barbaara's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 474
Będzie pięknie jak się rozwiną, zwłaszcza przy takiej ilości. Ja wprawdzie mam 1/10 tego, co Ty Beatko B) ale też czekam, tym bardziej że to pierwsze piwonie w naszym ogrodzie. Najwcześniej zakwitną oczywiście botaniczne: koperkowa i Monte Baldo.
IMG_3457.jpg

Na drugim planie Big Boy, nazwa jak najbardziej adekwatna. Też chyba z tych wcześniejszch.
IMG_3438.jpg


Oddzielna rabatka w liczbie pięciu sztuk, ale wszystkie z pączkami. :dance:

IMG_3476.jpg


IMG_3474.jpg


IMG_3473.jpg


IMG_3472.jpg


IMG_3470.jpg


IMG_3469.jpg
Pozdrawiam serdecznie - Basia
Za tę wiadomość podziękował(a): Klio, brankbea, minohiki


Zielone okna z estimeble.pl

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 22 Maj 2015 21:59 #372076

  • ahan
  • ahan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 250
  • Otrzymane dziękuję: 290
Nie wiem, czy to dobry wątek na poruszenie takiego tematu, ale jakieś dwie godziny temu przeszukując bibliotekę w poszukiwania 'Uprawy bylin', wpadła mi w rękę książeczka 'Piony' (nie 'poziomy'). Bez wygłupów książka ma tytuł "Пионы" autorka: Н. В. Македонская, rok wydania 1988. Jak na ówczesne, radzieckie wydawnictwa, książka bardzo ładnie wydana, z bardzo bogatą ikonografią fotograficzną, o dużej ilości zdjęć, niezłej jakości. W tabelaryczny sposób opisuje około 20 gatunków piwonii dziko rosnących na terenie Azji.
Ciekawa jest część o nieznanych u nas odmianach piwonii, będących selektami rosyjskiej (radzieckiej?) hodowli. Obejmuje ona ok. 110 odmian. Odmian zagranicznych w książce jest dwieście kilkanaście.
Bardzo ciekawy jest układ opisów roślin. Pogrupowane są one najpierw wg kolorów, a następnie zgodnie z typem budowy kwiatu. Tak przyjęty system opisów jest rodzajem prostego klucza, umożliwiającą łatwą identyfikację posiadanych odmian (kolor; pełny, półpełny itd.).
Opis uprawy jest mniej więcej taki, jaki znamy z wpisów na naszym Forum (głównie, dzięki jednej z Piwoniomaniaczek).
Natomiast bardzo zaskoczył mnie opis rozmnażania odmian, które są małe lub których mamy bardzo mało. Wszystkie one są dość długotrwałe, ale zawsze twierdziłem, że prawdziwe ogrodnictwo, to cierpliwość. I tak np. coś w rodzaju odkładów powietrznych, ale tworzonych u podstawy pędu (kitajskij sposób - czytaj chiński, stosowany od wieków w Chinach). Następny: najzwyklejsze zielne sadzonki łodygowe oraz ostatni, który dla mnie okazał się kompletnym zaskoczeniem: sadzonki liściowe, ze specyficznie wyciętą piętką, z kawałkiem łodygi. Jeszcze jeden sposób rozmnażania tego stwora, jest opisany, przez autorkę, uważany przez nią, jako najbardziej perspektywiczny. Niestety moja znajomość rosyjskiego, w tym akapicie padła.
W szkole i na studiach nie cierpiałem rosyjskiego (zawsze ledwo-ledwo). Jak zacząłem "ogrodowanie" wyrobiłem sobie chody w ORPAN-ie. Udało mi się tam zdobyć bardzo dużo "radzieckich" książek ogrodniczych i botanicznych. I tak naprawdę, to na tych książkach nauczyłem się języka rosyjskiego, botaniki i ogrodnictwa. Niestety ćwierć wieku i skleroza, ale przetłumaczę ten ostatni sposób rozmnażania, bo mnie ciekawi.
Pozdrawiam
Andrzej
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Klio, Barbaara

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 23 Maj 2015 18:41 #372296

  • Barbaara
  • Barbaara's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 474
Пионы po rosyjsku to własnie piwonie B)
Pozdrawiam serdecznie - Basia

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 25 Maj 2015 17:07 #373002

  • badusia
  • badusia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 908
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Co może być nie tak z moją Coral Charm? :woohoo: Rośnie u mnie 4 rok; to będzie jej trzecie kwitnienie.
Szlag mnie już trafia, bo co roku wypuszcza tylko jeden pęd, na którym znajduje się pąk kwiatowy.
W ubiegłym roku, obcięłam go od razu; myślałam, że jakoś ruszy normalnie. A tu nic.
Znów jedna łodyga z pąkiem :think:
Rośnie na słońcu, ma takie same warunki jak inne ( a mam ich kilkanaście), ki czort? Kupowana jako jedna z czterech u tego samego sprzedającego. Wychodzi wiosną jako pierwsza dużym, tłustym kłem :huh:
Oczywiście zakwitnie: :jeez:
Załączniki:
Pozdrawiam,Mila.

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 26 Maj 2015 09:25 #373219

  • 's Avatar
Jeśli jest tak jak opisujesz, to sadzonka została 'żle' odcięta od karpy matecznej, nie ma powierzchni pąków odnawialnych , była to sadzonka jednooczkowa, a piwonia nie ma siły na utworzenie następnych pąków odnawialnych. ;)Właściwa wielkość odnowionej sadzonki to dwu- trzy do pięciu oczek , by sadzonka się rozrosła. Znam fakt , ze po sporo długim czasie ruszyła piwonia lactiflora z malutkiej sadzonki, ma już teraz trzy pędy.
Niestety nie wiem jak zachowują się w tej sytuacji sadzonki hybrydy jaką jest Coral Charm( Wissing / Klehm (USA), 1981
Ostatnio zmieniany: 17 Lip 2022 13:51 przez Kornik.

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 26 Maj 2015 10:55 #373243

  • Barbaara
  • Barbaara's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 474
O! To jestem ciekawa jak będzie się zachowywała/zachowywał ;) mój gratisowy Big Boy, który wypuścił jeden pęd, też taki mocny, "tłusty", niebawem zakwitnie. O ile pamiętam, to karpa miała 3 oczka... zobaczymy, co pokaże w przyszłym roku.
Pozdrawiam serdecznie - Basia
Za tę wiadomość podziękował(a):

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 26 Maj 2015 19:43 #373377

  • badusia
  • badusia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 908
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Beatko,o ile dobrze pamiętam, karpy były podobnej wielkości- chyba 3-4 oczkowe.Inne wtedy kupowane rosną zupełnie przyzwoicie, może z wyjątkiem Lady Alexandra Duff, która co prawda nie kwitła jeszcze, ale została uszkodzona mechanicznie i właśnie się odbudowuje. :think:
Pozdrawiam,Mila.
Ostatnio zmieniany: 26 Maj 2015 19:46 przez badusia.

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 03 Cze 2015 14:06 #375832

peonia wrote:

Prośba do tych Forumowiczów , mających odmiany nowe i o czerwonej, czekoladowoczerwonej barwie kwiatu,

by pokazali swe ślicznotki, :thanks:

Bardzo ciekawe to opisanie koloru czerwonego i pokrewnych, jak i też wszystko co znajduje się na forum o piwoniach. Skarbnica wiedzy prawdziwa to dla mnie czyli kogoś uczącego się dopiero piwonii.
A wracając do kolorów, mało u mnie i tych nowych i takich czekoladowych, za to kwitnie od niedawna "Montezuma", od Saundersa z 1943 roku. Opisywana jest vermillion, co po naszemu znaczy cynober. Czy ślicznotka? To kwestia gustu, ale ta czerwień dość wyjątkowej jest urody...
peony_montezuma.jpg


Pozdrawiam,
Piotr
Ostatnio zmieniany: 03 Cze 2015 14:08 przez Gadający z Ogrodem.
Za tę wiadomość podziękował(a): , Kornik

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 13 Cze 2015 21:56 #379109

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Piwonie chyba nie przestaną mnie zadziwiać...
Już nie po raz pierwszy oglądam ogromnie różniące się kwiaty w zalezności od "zadomowienia się" ;)
Kupiona jako 'Jan van Leeuwen' w Sadzawce w pierwszym roku zakwitła tak:

DSC_1456-2.jpg


DSC_1537.jpg


A w tym roku, jej drugi sezon...

DSC_0280.jpg


To naprawdę jest ta sama piwonia, jeszcze z rok i może upodobni się całkiem do Jana ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 26 Cze 2015 04:17 #383195

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Moja różowa majtkowa zadziwia, ostatnie kwiaty są inne - zaczynam myśleć, że posadziłam 2 w jednym miejscu:

25.06.2015004.jpg


25.06.2015003.jpg


25.06.2015005.jpg


25.06.2015007.jpg


25.06.2015011.jpg


25.06.2015012.jpg


25.06.2015028.jpg
Ostatnio zmieniany: 26 Cze 2015 04:19 przez XYZ.
Za tę wiadomość podziękował(a): , VERA, minohiki

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 26 Cze 2015 11:09 #383270

  • 's Avatar
Czy ja dobrze rozumiem , z jednej karpy wyrasta Ci bladoróżowa z kremem i ta ciemnoróżowa? :jeez: :eek3:
To dwie rózne odmiany!
Ostatnio zmieniany: 26 Cze 2015 11:11 przez .

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 26 Cze 2015 12:20 #383290

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Nie - tak kwitła na początku:
13.06.2015009-2.jpg

sama byłam zdziwiona, że w zeszłym roku miałam białą, a przerobiła się na różową, te ostatnie kwiaty są inne, w ziemi muszę mieć 2 różne rośliny w jednym miejscu, różowa karpa dominuje w tym roku, w zeszłym dominowała biała (?)
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 28 Cze 2015 11:46 #383730

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Bukiecik z maluchów:


28.06.2015p002.jpg
Ostatnio zmieniany: 28 Cze 2015 11:49 przez XYZ.
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 11 Sie 2015 17:39 #395087

  • Klio
  • Klio's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 270
  • Otrzymane dziękuję: 262
Moja znajoma chciała kupić piwonię o jak największym białym kwiatku. Doradziłam jej Festive Maxime. Czy znacie jakieś inne?
Krystyna

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 12 Sie 2015 12:51 #395222

  • waga65
  • waga65's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 297
  • Otrzymane dziękuję: 298
Festiva Maxime ,moim zdaniem też ma najwieksze kwiaty.Nie spotkałam się z wiekszymi głowami ,jeszcze Sarah Bernard ale to pudrowy róż.Moje są wielkości talerzyka deserowego

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 11 Wrz 2015 23:33 #401367

  • Gosia1704
  • Gosia1704's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Pozdrawiam wszystkich, Gosia
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 261
Konwaliami podobno pachnie Duchesse de Nemours.
Pozdrawiam
Pozdrawiam wszystkich
:)
Gosia
Kwiecisty "Groch z kapustą"

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 20 Paź 2015 08:28 #409042

  • gogi_s
  • gogi_s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 654
  • Otrzymane dziękuję: 472
dziewczyny, podpowiedzcie, gdzie można w rozsądnej cenie kupić pustą piwonię :flower1:

Piwonia (Paeonia )- ogólnie, dyskusje, itd. 20 Paź 2015 14:38 #409084

  • Gosia1704
  • Gosia1704's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Pozdrawiam wszystkich, Gosia
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 261
"Pusta" to chyba znaczy - typu japońskiego?
Miejsca kupowania peonii - jakość i odpowiedniość odmianowa sadzonek to osobny wątek na forum :evil:
Kurcze, nie wiem jak dołączyć linka, ale znajdź w dziale peonie :hug:
próbuję
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...epolecani-sprzedawcy
Pozdrawiam wszystkich
:)
Gosia
Kwiecisty "Groch z kapustą"
Ostatnio zmieniany: 20 Paź 2015 14:41 przez Gosia1704.
Za tę wiadomość podziękował(a): , gogi_s


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Fafka
Wygenerowano w 0.545 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum