TEMAT: Lilia Marco Polo - mieszaniec orientalny

Lilia Marco Polo - mieszaniec orientalny 19 Lip 2016 22:05 #491599

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79597



Lilia ta pochodzi od krzyżówek Lilium auratum, L.speciosum, L.rubellum; w sprzedaży od lat siedemdziesiątych.
Ma liście lancetowate, ciemnozielone, błyszczące, do 2 cm szerokości i 10 cm długości;
Dorasta według różnych źródeł od 80 cm do 2 m (!). U mnie ma w tym roku około 120 cm
Kwiaty o wyraźnie rozdzielonych, falowanych płatkach i kształcie gwiazdki mają 15-20 cm średnicy; skierowane w górę, błyszczące, niemal białe do bardzo jasnego różu, z ciemnymi brodawkami. Jak dla mnie pachnie znikomo - choć źródła podają inaczej. U mnie kwitnie od kilku dni.
Wymaga półcienia oraz kwaśnego, przepuszczalnego gruntu. Ale u mnie rośnie w miejscu dość słonecznym, lekko osłonięta młodym judaszowcem. Kwaśną glebę ma, ale z tą przepuszczalnością - słabo. Mimo to zimuje bez problemu (dwie zimy, lekkie jak wiadomo). Przysypuję cebule warstwą kory, co dodatkowo zakwasza (w pobliżu rosną azalie).
Ostatnio zmieniany: 08 Gru 2019 19:57 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): mag, minohiki, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Lilia Marco Polo - mieszaniec orientalny 16 Gru 2019 19:11 #684151

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79597
W ciągu trzech lat moje OT Marco Polo trochę się rozmnożyły. Przesadzone w inne miejsce kwitną niezawodnie - i efektownie:



Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, minohiki, Eliza52, MARRY, ewakatarzyna

Lilia Marco Polo - mieszaniec orientalny 18 Gru 2019 20:07 #684389

  • Eliza52
  • Eliza52's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 384
  • Otrzymane dziękuję: 1540
Aniu, czy to jest na pewno Marco Polo?

Lilia Marco Polo - mieszaniec orientalny 18 Gru 2019 20:39 #684394

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79597
Elizo - no właśnie nie jestem do końca pewna; natomiast jestem pewna, że lilie przedstawione wyżej wykopałam - i zakopałam dokładnie w miejscu, gdzie rosną te.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka
Wygenerowano w 0.197 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum