TEMAT: Liliowce - identyfikacja odmian

Odp: Liliowce - identyfikacja odmian 11 Cze 2015 13:13 #378245

  • elagrano
  • elagrano's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 274
  • Otrzymane dziękuję: 530
Byłam kiedyś w Wojsławicach, zaraz na początku powstawania kolekcji w nowym miejscu- zwracałam uwagę na nieścisłości i błędy. Jak widać nie bardzo zważa się na takie drobiazgi. Na brak osób możliwych do wykorzystania chyba nie mogą narzekać, bo mają tam studentów- można ich wykorzystać w celach pomocowych. Myślę, że każdy z nas chętnie im w tym pomoże i udostępni swoje bazy danych i informacje, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Za tę wiadomość podziękował(a): robinhood66, Kiki


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Liliowce - identyfikacja odmian 11 Cze 2015 14:06 #378262

  • Kiki
  • Kiki's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 423
  • Otrzymane dziękuję: 719
robinhood
warszawski Powsin to jeden wielki niewypał. Byłam tam w zeszłym roku w lipcu (mieszkam bardzo blisko) i wyszłam przerażona. Ogród na maksa zaniedbany, pełno chwastów, przeraźliwie sucho, rośliny powiędnięte. A był to dzień powszedni. Przez parę godzin spotkaliśmy tylko dwóch pracowników, którzy raczej nie pracowali..... Oznakowania liliowców pomylone tak jakby ktoś specjalnie pozamieniał tabliczki. Kilka udało nam się "poprawić" a reszta? Liliowców jest bardzo mało odmian ja naliczyłam tylko ok. 90 czyli dużo mniej niż u mnie. W tym ogrodzie to tylko skalniaki i część iglaków miało się prawie dobrze. I w miarę zadbane były cieplarnie z orientalnymi roślinami.
A najlepsze to były lody w pobliskiej kawiarence....
Pozdrawiam
Katarzyna
Za tę wiadomość podziękował(a): robinhood66

Odp: Liliowce - identyfikacja odmian 11 Cze 2015 14:23 #378265

  • Kiki
  • Kiki's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 423
  • Otrzymane dziękuję: 719
zdzisiasta wrote:
Pomóżcie proszę! To mój pierwszy liliowiec, mam go ponad 20 lat.Kolor to bardzo czysty fiolet trochę pająkowaty, wydłużone płatki ze strzałkami ciemniejszymi.Wysoki, ok 1m, dormant. Kwitnie różnie od końca czerwca do końca września.
P7062738.jpg


P7062739.jpg


P7093322.jpg

Z góry dziękuję. zdzisia

ten liliowiec to najbardziej pasuje mi na Mabel Fuller. Z pewnością nie jest to Autumn Red ani Crimson Pirate. Te trzy liliowce są na pierwszy rzut oka dość podobne do siebie.
To moje zdjęcia Mabel Fuller
P1050458-1.jpg


P1050458-1-2.jpg


mabelfuller1-5oa.jpg
Pozdrawiam
Katarzyna
Ostatnio zmieniany: 31 Lip 2022 20:29 przez Kornik.

Odp: Liliowce - identyfikacja odmian 11 Cze 2015 14:32 #378266

  • robinhood66
  • robinhood66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 882
  • Otrzymane dziękuję: 1964
sam bym chętnie w czasie urlopu pomógł.... przy tym areale jaki mają to robota chyba na lata :) ... a okres kwitnienia krótki.. w zeszłym roku widziałem olbrzymie rozscielone agrotkanina powierzchnie bez roslin wiec jak przypuszczam ilosc odmian bedzie bardzo szybko rosła...praktycznie cały stok wzgórza od szczytu do systemu jeziorek kaskadowych...nie mogę się już doczekać tego lipca...

Odp: Liliowce - identyfikacja odmian 11 Cze 2015 14:39 #378268

  • robinhood66
  • robinhood66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 882
  • Otrzymane dziękuję: 1964
Kiki wrote:
robinhood
warszawski Powsin to jeden wielki niewypał. Byłam tam w zeszłym roku w lipcu (mieszkam bardzo blisko) i wyszłam przerażona. Ogród na maksa zaniedbany, pełno chwastów, przeraźliwie sucho, rośliny powiędnięte. A był to dzień powszedni. Przez parę godzin spotkaliśmy tylko dwóch pracowników, którzy raczej nie pracowali..... Oznakowania liliowców pomylone tak jakby ktoś specjalnie pozamieniał tabliczki. Kilka udało nam się "poprawić" a reszta? Liliowców jest bardzo mało odmian ja naliczyłam tylko ok. 90 czyli dużo mniej niż u mnie. W tym ogrodzie to tylko skalniaki i część iglaków miało się prawie dobrze. I w miarę zadbane były cieplarnie z orientalnymi roślinami.
A najlepsze to były lody w pobliskiej kawiarence....
to fakt ogród schodzi na "psy"pod tym kątem , liliowce czesto bez oznaczen porozrzucane bez ładu i składu po terenie... ta wielka, centralna kępa to istna tragedia - odmiany poprzerastane , wymieszane i pomylone tabliczki lub ich kompletny brak... a co do personelu - nie uwłaczając nikomu - bardziej zainteresowany był tym co można skonsumować z drzew i krzewów a nie utrzymaniem porządku w ogrodzie...byłem w Powsinie kilka razy na przestrzeni kilku lat i jest zdecydowanie coraz gorzej z roku na rok.odniosłem wrażenie że potrzeba tam dobrego gospodarza ktory zapanuje nad personelem bo ludzi tam raczej nie brakuje....
Ostatnio zmieniany: 11 Cze 2015 14:41 przez robinhood66.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kiki

Odp: Liliowce - identyfikacja odmian 12 Cze 2015 16:30 #378623

  • elagrano
  • elagrano's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 274
  • Otrzymane dziękuję: 530
robinhood66 wrote:
sam bym chętnie w czasie urlopu pomógł.... przy tym areale jaki mają to robota chyba na lata :) ... a okres kwitnienia krótki.. w zeszłym roku widziałem olbrzymie rozscielone agrotkanina powierzchnie bez roslin wiec jak przypuszczam ilosc odmian bedzie bardzo szybko rosła...praktycznie cały stok wzgórza od szczytu do systemu jeziorek kaskadowych...nie mogę się już doczekać tego lipca...

a wybierasz się? Ja jeszcze się nie mogę zdecydować. Może warto byłoby wpaść i posłuchać wykładów?
Co prawda trochę daleko, ale jako weekendowy relaks, czemu nie?

Odp: Liliowce - identyfikacja odmian 12 Cze 2015 17:22 #378635

  • robinhood66
  • robinhood66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 882
  • Otrzymane dziękuję: 1964
zrobie jak w zeszłym roku to znaczy 2 razy zrobiłem "wyskok" : w pierwszych dniach lipca i potem na hemerocalia... (zalezy to od pogody ale jak na razie jest ok) za pierwszym razem spokój i cisza i spokojnie mozna focić nie bojąc sie rozdeptania przez tłum entuzjastów. a 2-gi raz na wykłady i zakupy u pani Grażyny i pana Byczyńskiego. Dużo odmian nie kwitło lub juz przekwitło za ddrugim razem wiec wczesniejszy wypadł był "opłacalny".... wykłady zawsze są bardzo ciekawe , aż żałuje że nie pojechałem do Rogowa ale siła "wyższa".... podobno było bardzo ciekawie i kameralnie bo było mało ludziska...
na Wojsławice ostrzę "zęby" bo wg ich katalogu przybyło sporo introdukcji z ostatnich kilku lat czołowych hodowców z USA.... w katalogu AHSu wygładają bosko...
Ostatnio zmieniany: 12 Cze 2015 17:28 przez robinhood66.

Odp: Liliowce - identyfikacja odmian 12 Cze 2015 20:18 #378690

  • elagrano
  • elagrano's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 274
  • Otrzymane dziękuję: 530
Ale najładniej wyglądają we własnej kolekcji :rotfl1:

Dla mnie na dwa wypady zbyt daleko, ale co racja to racja, luda wcześniej jest znikoma ilość. Trudno jest dobrze trafić w apogeum kwitnienia, aura zmienna to i kwitnienia nieprzewidywalne. Zakupów nie planuję, ale kolekcje popodziwiać warto. Może faktycznie lepiej wyskoczyć kilka dni przed imprezka?

Odp: Liliowce - identyfikacja odmian 12 Cze 2015 21:47 #378714

  • robinhood66
  • robinhood66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 882
  • Otrzymane dziękuję: 1964
w tym roku południe Polski dostało pogodowego kopa i wszystko rosnie szybciej.... ja nie przepadam za tłumami wiec wybiore sie wczesniej.. w zeszłym roku wiele odmian na hemerocaliach było po pierwszych kwitnieniach a przez otwarciem nastepnych i wyszła kiszka... szczególnie pieknie sie prezentowały odmiany pani Grażynki Swiątkowskiej , pana Leopolda Kurka (duuuuży szacun!) oraz p.Achramowicza... przybyło tez duzo odmian pana Byczynskiego...

Liliowce - identyfikacja odmian 20 Cze 2015 12:13 #381503

  • Fiubździu
  • Fiubździu's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 22
  • Otrzymane dziękuję: 15
Kupiłam 2 lata temu z 10 odmian liliowców, nic sie nie zgadza i jeszcze się powtarzają. Posadziłam od najmniejszego do największego, rosną od największego do najmniejszego, a wśród nich mam 3 miniaturki. Taką jak na zdjęciu poniżej(trochę niewyraźne, ale jest), jedna będzie dopiero kwitnąc, a kolejna kwitnąca wczesną wiosną w tym roku nie zakwitła.
DSC_0512.jpg

Moim zdaniem przypomina PLAYFUL PIXIE, nie sądzicie?
Planuje jeszcze kupić Siloam Bumblebee. Wygląda na zdjęciach tak samo jak SILOAM JUNE BUG. Mam nadziej, że będzie prezentować się pieknie :) i nie zostanę znowu oszukana.
Ostatnio zmieniany: 20 Cze 2015 12:22 przez Orszulkaa.

Identyfikacja odmian 25 Cze 2015 18:29 #383077

  • peonia
  • peonia's Avatar
fenix1607 wrote:
Witam,

Mam uprzejmą prośbę.
Może pomożecie w określeniu nazw odmianowych poniższych dwóch miniatur liliowca.

NN2 - Wysokość około 25-30 cm, srednica 5-8 cm.
miniatura-oso-morelowazokiemPRZYDYMIONA.jpg

'Jason Salter'
USA Salter 1987


Hemerocallis-Hybr_NTYzNjExMlo.jpg

Odp: Liliowce - identyfikacja odmian 25 Cze 2015 20:37 #383119

  • peonia
  • peonia's Avatar
robinhood66 wrote:
MOZE KTOS MA JAKIES SKOJARZENIA?

153 / tetraploid / wys ok 60-65 , kwiat ok 12-14cm
IMG_3899.jpg


IMG_6212.jpg

Hemerocallis 'Elijah'

Odp: Liliowce - identyfikacja odmian 25 Cze 2015 22:43 #383168

  • peonia
  • peonia's Avatar
robinhood66 wrote:
tetrapolid ok 60-65cm



IMG_0729.jpg


Zdjecie pokazuje jak dla mnie 'Prairie Charmer', ale to diploid.
Hodowca: Marsh, 1962
Diploid, wysokość łodygi do 60 cm, średnica kwiatu 12 cm;

Pochodzenie: SDLG X VARSITY

Kolor-różowy melon z głębokim niebieskim fioletowym i zielonym gardłem
Dormant - zimotrwały
Znalazłam taki opis tej odmiany:
"Brzoskwiniowo-kremowe kwiaty z bordowym halo wokół centrum zielonej gardzieli".
Ostatnio zmieniany: 25 Cze 2015 22:46 przez peonia.

Odp: Liliowce - identyfikacja odmian 26 Cze 2015 06:29 #383203

  • robinhood66
  • robinhood66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 882
  • Otrzymane dziękuję: 1964
peonia wrote:
robinhood66 wrote:
MOZE KTOS MA JAKIES SKOJARZENIA?

153 / tetraploid / wys ok 60-65 , kwiat ok 12-14cm
IMG_3899.jpg


IMG_6212.jpg

Hemerocallis 'Elijah'
do Twojego bardzo podobny, wrecz identyczny, ale patrzac w necie sa intensywniejszego koloru i nie maja tak zaakcentowanego gwiazdzistego gardła. inna sprawa ze kolorystyka mocno moze zalezec od warunków uprawy i chemii... :jeez: w kazdym razie dzieki Peoniu za podpowiedz...

Identyfikacja odmian 26 Cze 2015 06:47 #383211

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
peonia wrote:
fenix1607 wrote:
Witam ponownie,

Liczę na Państwa pomoc jeszcze odnośnie poniższej pełnej odmiany liliowca.
Niestety nie mierzyłem średnicy kwiatu, ani też wysokości tej odmiany.
Mimo tego, mam cichą nadzieję, że Ktoś mi pomoże.



NN3

PENYodIskry.jpg


może liliowiec Schnickel Fritz,USA Kirchhoff 1996.

Mam liliowca Schnickel Fritz i ma taki sam kształt ale jest bardzo blady, biało-kremowy.

Identyfikacja odmian 26 Cze 2015 08:37 #383222

  • robinhood66
  • robinhood66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 882
  • Otrzymane dziękuję: 1964
zobacz w naszym katalogu odmian ORANŻOWA LAGUNA ?.........

Identyfikacja odmian 26 Cze 2015 08:37 #383223

  • elagrano
  • elagrano's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 274
  • Otrzymane dziękuję: 530
Masz rację Ewo, bo na zdjęciu, na pewno nie jest , Schnickel Fritz'. Zdjęcie przedstawia najprawdopodobniej odmianę ,Double Dream' lub Oranżowa Laguna. Możliwa jest też 'Peach Magnolia', ale stawiam raczej na DD.

Identyfikacja odmian 26 Cze 2015 08:38 #383225

  • robinhood66
  • robinhood66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 882
  • Otrzymane dziękuję: 1964
Double dream najlepiej chyba pasuje....


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.445 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum