TEMAT: Klasyfikacja liliowców

Klasyfikacja liliowców 09 Gru 2012 17:51 #99560

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Kryteriów klasyfikacji liliowców jest kilka.
Najważniejszym z nich z punktu widzenia uprawy w naszych warunkach klimatycznych jest ich cykl wegetacyjny, dokładniej mówiąc reakcja na obniżającą się zimą temperaturę.
I tak wyróżniamy liliowce całkowicie tracące liście i zamierające na czas zimy /DORMANT/, liliowce zimozielone /EVERGREEN/ i półzimozielone /SEMIEVERGREEN/. Liliowce półzimozielone zachowują zielone liście u nasady, natomiast liliowce zimozielone w zasadzie nie przechodzą zimowego okresu spoczynku. W ich ojczyźnie, cieplejszych rejonach Stanów czy Australii, rosną nieprzerwanie... Zrozumiałe jest, że z tą grupą w naszych warunkach jest najwięcej problemów... W zasadzie liliowce z grupy Evergreen i Semievergreen należy zabezpieczać przed zimą... Najbezpieczniej byłoby sadzić u nas tylko liliowce z grupy Dormantów, ale... Ale co zrobić, jeśli najpiękniejsze liliowce, najnowsze należą głównie do tych najbardziej ryzykownych grup... A teraz coś optymistycznego, zdolności przystosowawcze roślin są czasami zaskakujące... Teraz będzie o moich doświadczeniach z liliowcami i proszę nie traktować tego jako reguły, zasady, gwarancji... U mnie liliowce z grupy evergreen zimują od kilku lat bez żadnych zabezpieczeń, jeszcze żaden mi nie wypadł, a mam ich sporo...
W oznaczaniu liliowców stosuje się skróty:
Dor. – Dormant
Ev. – Evergreen
Sev. – Semievergreen


Kolejnym kryterium jest liczba chromosomów w komórce. I tu wyróżniamy przede wszystkim dwie najliczniejsze grupy – diploidy, zawierające 22 chromosomy i tetraploidy z podwojoną liczbą chromosomów, a więc 44. Te ostatnie nie występowały w naturze, zostały sztucznie stworzone w wyniku prac hodowlanych. I te dwie grupt przede wszystkim goszczą w naszych ogrodach. Jak je odróżnić? Generalnie diploidy są mniejsze i delikatniejsze, a tetraploidy masywniejsze, mają szersze liście, grubsze pędy i kłącza i większe kwiaty.
W oznaczeniach posługujemy się skrótami:
Dip.- diploid
Tetr.- tetraploid

Warto jeszcze wspomnieć o popularnym liliowcu rdzawym /Hemerocallis fulva/, który należy do triploidów i posiada 33 chromosomy w jądrze komórkowym.

Rzadziej stosowanym, ale obowiązującym w pełnej klasyfikacji liliowców jest jjeszcze klasyfikacja według kryterium pory kwitnienia. Oto ona wraz z przyjętymi skrótami:
EE=VE - bardzo wczesny termin kwitnienia (maj)
E - wczesny (1-15) czerwiec
EM - wczesno - środkowy (15 czerwiec- 15 lipiec)
M - połowa okresu kwitnienia (15 lipiec - 1sierpień)
LM - połowa późnego okresu kwitnienia (1sierpień -15 sierpień)
L - późny okres kwitnienia (15 sierpień -30 sierpień)
VL - bardzo późny (wrzesień)

Dzieli się też liliowce według kształtu kwiatu, w otatnich czasach wobec niezliczonej ilości nowych odmian, poszukiwania nowych kształtów i form ta klasyfikacja zaczyna obejmować coraz więcej grup. I tak mamy liliowce o kwiatach kielichowatych, turbanowych, okrągłych, płaskich, trójkątnych. Mamy też liliowce pełne w różnych wersjach kształtu i pajęcze też w bardzo wielu wariantach, węższe, szersze, krótsze, dłuższe...
Wyhodowano też liliowce o większej ilości płatków, klasyczny „normalny” liliowiec ma ich sześć – trzy wewnętrzne, szersze, zwane petalami i trzy zewnętrzne, węższe, zwane sepalami, zdarzają się liliowce nawet o dwunastu płatkach.

Jakie jeszcze klasyfikacje powstaną? Zobaczymy...
Obecnie starania hodowców idą, wydaje się, głównie w trzech kierunkach:
-uzyskiwania coraz barwniejszych i oryginalniejszych kwiatów, różnorodnych form i kolorystyki falbanki, poszukiwania innych bardziej strzępiastych, powcinanych form wykończenia petali (tzw.rekinie zęby).
-przedłużenia żywotności pojedynczych kwiatów,
-zwiększania ilości pąków na pędach, obecha „norma” to 10-15 pąków, a najnowsze odmiany przekraczają już 20 a nawet 30 pąków.

W dziedzinie liliowców trwa wciąż intensywny wyścig i czas może przynieść jeszcze niejedną niespodziankę...
Może nawet niebieskiego liliowca? ;)
Ostatnio zmieniany: 09 Gru 2012 18:11 przez Igor.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, olibabka, Igor, Ingrid, t-x, Elżbieta, Ela, robinhood66, beataogrodniczka, Kornik


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Klasyfikacja liliowców 19 Gru 2012 22:47 #103548

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Mam pytanie - czy liliuowce Autumn Red i Stella D'Oro to diploidy czy tetraploidy?

Odp: Klasyfikacja liliowców 19 Gru 2012 23:18 #103554

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
'Autumn Red' i 'Stella D'Oro' to:
- dormant
- diploid
Ostatnio zmieniany: 19 Gru 2012 23:19 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Odp: Klasyfikacja liliowców 06 Sie 2013 15:24 #184435

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Nie mogę nigdzie znaleźć informacji co oznacza "siloam" :oops: - taki Siloam David Kirchhoff na ten przykład :)
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Odp: Klasyfikacja liliowców 06 Sie 2013 15:56 #184445

  • elagrano
  • elagrano's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 274
  • Otrzymane dziękuję: 530
Wyraz/słowo ,Siloam' w zasadzie po angielsku nie ma tłumaczenia. Jest to jeden z członów nazwy odmianowej, tzw. prefix, którym firmuje się serię odmian konkretnego hodowcy- tu akurat Pauliny Henry. Podobnie mamy ze słowem/wyrazem ,Spacecoast' lub ,Lakeside'.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, mirdem, Ingrid, ewa1953, Klio

Klasyfikacja liliowców 12 Lut 2015 11:56 #339682

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
artam wrote:
Kryteriów klasyfikacji liliowców jest kilka.
...
Rzadziej stosowanym, ale obowiązującym w pełnej klasyfikacji liliowców jest jjeszcze klasyfikacja według kryterium pory kwitnienia. Oto ona wraz z przyjętymi skrótami:
EE=VE - bardzo wczesny termin kwitnienia (maj)
E - wczesny (1-15) czerwiec
EM - wczesno - środkowy (15 czerwiec- 15 lipiec)
M - połowa okresu kwitnienia (15 lipiec - 1sierpień)
LM - połowa późnego okresu kwitnienia (1sierpień -15 sierpień)
L - późny okres kwitnienia (15 sierpień -30 sierpień)
VL - bardzo późny (wrzesień)

Widziałam też skrót MLa - co może oznaczać literka "a" ?
Czy ktoś z Was ma liliowca VL? Ciekawa jestem czy jest dostępny w Polsce? Fajnie byłoby mieć skomponowaną kępę liliowców kwitnącą cały sezon :) Byłby w tej kępie "Crimson Pirate" bo u mnie kwitnie cały sezon nawet do 30 września :)
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Klasyfikacja liliowców 12 Lut 2015 14:24 #339702

  • elagrano
  • elagrano's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 274
  • Otrzymane dziękuję: 530
Literka 'a' w skrócie MLa- jest częścią wyrazu Late (późne). Skrót ten jest prawidłowym oznaczeniem tego terminu kwitnienia, nie zaś LM.
Prawidłowo wygląda to następująco:
EE-Extra-Early
E-Early
EM-Early-Midseason
M-Midseason
MLA- Mid-Late
La-Late
VLa- Very Late

Z liliowców bardzo późnych mam Jean , Lime Frost i Pearl Hager. W Polsce dostępna jest jeszcze Catherine Neal, ale trzeba uważać, żeby to była właściwa, bo moja chyba nie jest.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, adamian, piku, robinhood66, beataogrodniczka

Klasyfikacja liliowców 26 Sie 2015 11:54 #398114

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Czy liliowce mają różną porę otwierania się kwiatów i w związku z tym różną trwałość jednodniowego kwiatu? :think:
Co oznacza:
... Tetr, Dor, pomarańczowo żółty, self, gardło złote, noc., E, ...

Czy to może znaczyć, że już wcześnie rano zobaczę jego kwiat? A są takie, co otwierają się np. po południu?
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Klasyfikacja liliowców 26 Sie 2015 15:21 #398139

  • elagrano
  • elagrano's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 274
  • Otrzymane dziękuję: 530
Tak, są liliowce które mają otwarte kwiaty przez co najmniej 36 godzin. Wadą jest to, że większość tego czasu, to pora nocy. Skrót 'NOC'-ang. nocturnal- nocny. Klasycznym przykładem jest tu Hemerocallis citrina- botaniczny liliowiec, którego kwiaty zaczynają się rozchylać późnym popołudniem i więdną po południu dnia następnego. Jego dzieci niektóre- mam takie siewki- kontynuują tę cechę. Pachnie przy tym intensywnie, w celu zwabienia nocnych owadów, które dokonują zapylenia.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, andora, Kornik


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.323 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum