TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 19 Cze 2024 09:25 #860628

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 564
  • Otrzymane dziękuję: 1473
Miragoral wrote:
Niektóre pomidory w szklarence mają żółknące liście. Są na dole i w środku krzaka. Nie wiem jaka jest przyczyna.

Odpowiem zagadką. To jest ta choroba, która nie jest zarazą ziemniaka ale leczy się ją tymi samymi środkami ochrony roślin, które są przeznaczone na zarazę ziemniaka.
Pozdrawiam, Krzysiek
Ostatnio zmieniany: 19 Cze 2024 09:26 przez kuhara.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Nimfa, Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 19 Cze 2024 10:16 #860633

  • Lulu
  • Lulu's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 339
  • Otrzymane dziękuję: 1683
Coś mi się pojawiło na kilku krzakach :fly:
Takie brązowe smugi na łodygach to może być królowa? 14 dni temu oprysk magnicur finito z mocznikiem a
3 dni temu oprysk sciorpion bo miejscami wyszla mi altenarioza. Dzis wjedzie chyba cabrio lub revus z mocznikiem. Nie wiem co lepsze i czy nie za szybko po scorpionie

IMG_20240619_100900.jpg
Pozdrawiam Patrycja.
Ostatnio zmieniany: 19 Cze 2024 11:34 przez Lulu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 19 Cze 2024 11:25 #860642

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 905
  • Otrzymane dziękuję: 5376
Dziś rankiem opryskałam sorbinianem potasu, jeśli nie pomoże to pójdzie Revus lub Magnicur Finito.
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 19 Cze 2024 11:26 przez Miragoral.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 19 Cze 2024 12:03 #860645

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
Lulu to wygląda na raka bakteryjnego. Charakterystyczne dla tej infekcji jest to, że roślina więdnie z jednej strony, z tej po której są zaatakowane wiązki przewodzące.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, Lulu

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 19 Cze 2024 12:25 #860646

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 564
  • Otrzymane dziękuję: 1473
KaLo wrote:
Lulu to wygląda na raka bakteryjnego.

Gdyby nie to, że sznurek jest daleko od tej łodygi, to bym postawił na otarcia od sznurka.
Lulu wrote:
14 dni temu oprysk magnicur finito z mocznikiem a
3 dni temu oprysk sciorpion bo miejscami wyszla mi altenarioza. Dzis wjedzie chyba cabrio lub revus z mocznikiem. Nie wiem co lepsze i czy nie za szybko po scorpionie

Dajesz czadu, nie jestem tak do końca przekonany czy te opryski na ZZ były potrzebne a alternalioza generalnie nie jest w Polsce problemem. U mnie ona jak wystąpi, to sobie jest do czasu aż nie opryskam na ZZ i wtedy przy okazji wyleczę z alternariozy.
Ja nie jestem przeciwnikiem środków ochrony, sam stosuję system mieszany czyli środki pomodoro plus Signum 33 po gradobiciach i ewentualnie jakiś inny systemik (Cabrio Duo może być) ale dopiero jest 19 czerwca więc albo masz jakąś miejscową specyfikę, choćby codzienne mgły i rosa od jeziora albo coś innego diagnozujesz błędnie jako ZZ.
W tym roku jeszcze niczym nie pryskałem, planuję w sobotę sorbinian potasu. Krzaki mam w idealnym stanie, w tym roku nawet zwyczajowego niedoboru magnezu nie było, a że od kilkunastu lat uprawiam na jednym stanowisku, to teoretycznie powinienem mieć wszystkie możliwe choroby z odglebowymi na czele.
Pozdrawiam, Krzysiek
Ostatnio zmieniany: 19 Cze 2024 12:38 przez kuhara.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Nimfa

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 19 Cze 2024 13:53 #860660

  • Lulu
  • Lulu's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 339
  • Otrzymane dziękuję: 1683
KaLo wrote:
Lulu to wygląda na raka bakteryjnego. Charakterystyczne dla tej infekcji jest to, że roślina więdnie z jednej strony, z tej po której są zaatakowane wiązki przewodzące.
Ten akuratnie krzak piękny sprężysty, ale to dziś zauważyłam i na kilku mam krzakach. W różnym miejscu. Zobaczę Jutro może zacznie opadać .

Kuhara

Pogoda u mnie nie wesoła ,mgły opady deszczu, niedawno było bardzo zimno po /5 st w nocy. Dziś zaledwie 14 w dzin i zimno . Cały dzień siąpi. Na zz mi to średnio wygląda ale sama nie wiem już czego mam się łapać.
W tym roku cuda na kiju wychodzą. I mam ochotę już walnąć to wszytko w cholerę.
Od wysokiego pH ziemi po niedobory .(Po ostatniej awarii wodociągów u mnie pogorszyła się woda i to widzę w domu też)Co je wyprowadziłam na prostą to znów coś.
Straszny dla mnie ten rok.

Czuję jak bym krążyła w kółko
Powoli nie wiem już czego mam się złapać.
Jak się ochłodziło to zaczęły wychodzić plamy dlatego zrobiłam oprysk z Infinito teraz pogłębiała mi się altenarioza więc zrobiłam skorpionem .nie jestem zwolennikiem ale przy osłabionych roślinach nie było wyjścia.
Pozdrawiam Patrycja.
Ostatnio zmieniany: 19 Cze 2024 13:58 przez Lulu.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, lusinda

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 19 Cze 2024 14:24 #860668

  • Lulu
  • Lulu's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 339
  • Otrzymane dziękuję: 1683
Czylii miedzian dziś zrobię by resztę może uchronić.
mexico i czarnoje serce z noskiem,ale one nie szły od korzeni tylko teraz się pojawiło na 3/4 wysokości i idzie do stożka .
Przekrój świadczy chyba niestety że to chyba to . Wyciągnęłam łącznie 5 krzaków :( .poszły do wora zmieszanego.
IMG_20240619_142209.jpg

Już mam z głowy sezon :sad2:


IMG_20240619_141103.jpg
Pozdrawiam Patrycja.
Ostatnio zmieniany: 19 Cze 2024 16:35 przez Lulu.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Lunka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 19 Cze 2024 15:02 #860670

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 564
  • Otrzymane dziękuję: 1473
Faktycznie masakra z tą pogodą nad morzem. Powyrywaj te chore a tego co zostało bym nie pryskał miedzianem, bo to ryzyko poparzeń. No chyba, że masz doświadczenie.
Pozdrawiam, Krzysiek
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka, Lulu

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 19 Cze 2024 15:10 #860671

  • Lulu
  • Lulu's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 339
  • Otrzymane dziękuję: 1683
kuhara wrote:
Faktycznie masakra z tą pogodą nad morzem. Powyrywaj te chore a tego co zostało bym nie pryskał miedzianem, bo to ryzyko poparzeń. No chyba, że masz doświadczenie.
W niedzielę był oprysk z scorpion
Nie wiem sama co mam zrobić by uchronić resztę . Nie wiem czy miedzian mogę na 3 dobre zrobić czy czekać i ryzykować by dopadło inne. Dwa dni temu nie było śladu na łodygach a dziś już były :( .wyciągnęłam wszystkie porażone krzaki .
Pozdrawiam Patrycja.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Bobka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 19 Cze 2024 23:33 #860722

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2011
  • Otrzymane dziękuję: 13606
Niedobór? Nadmiar?
Jeden krzaczek dwarfa zrobił sobie sukienkę :rotfl1:
Część liści rośnie ku dołowi.

sunnys_per_2024.06.19.jpg
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, PaulaPola, Bobka, magdalkaj, Emilia, Malinówka 2, Ewaewa

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 20 Cze 2024 21:42 #860781

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 943
  • Otrzymane dziękuję: 3171
Kurcze ja też jeszcze zpytaniem, po tym infinito w za dużej dawce pomidory mają zniekształcone stożki wzrostu. Jak myślicie - pozwolić im chwilowo na wilki i ewentualnie puścić krzak z wilka? Czy czekać czy przechorują i dalej będą rosły ze stożka wzrostu?

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 22 Cze 2024 20:49 #860894

  • Arcicorci
  • Arcicorci's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 1
Witam. Co mi się przyplątało? Czy to początki zarazy ziemniaczanej?


1.jpg


2.jpg

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 22 Cze 2024 21:35 #860897

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52996
Proszę w takich przypadkach dołączać zdjęcie całego krzaka. Istotne jest, gdzie znajdują się liście ze zmianami i wygląd całego krzaka. To jest tak, jak gdyby uciąć sobnie palec i wysłać go do lekarza.
Mogą to być objawy niedoboru wapnia albo początek jakiejś choroby. Te zmiany, to nie jest objaw ZZ.
Za tę wiadomość podziękował(a): leszek0921, Jan4, del, Lulu, Malinówka 2

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 23 Cze 2024 08:49 #860915

  • Arcicorci
  • Arcicorci's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 1
Większość tych liści było na najniższym poziomie i je poobrywałem. Tydzień temu pryskałem siarczanem magnezu bo były niedobory. Wapnia mam w ziemi za dużo. Na wiosnę robiłem analizę gleby i mam go ponad 3000 mg/l.
a.jpeg


b.jpeg
Za tę wiadomość podziękował(a): Malinówka 2

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 23 Cze 2024 09:16 #860922

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52996
To, że wapnia w glebie jest dużo, to jeszcze o niczym nie świadczy. Wapń ma w glebie antagonistów :


10056438201-25.jpg


jest ich sporo, od fosforu począwszy, a na cynku skończywszy.

Wygląd liści świadczy o problemach z zasoleniem gleby.
Za tę wiadomość podziękował(a): del

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 23 Cze 2024 09:38 #860927

  • Arcicorci
  • Arcicorci's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 1
Według analizy z wiosny zasolenie gleby jest ok. Na wiosnę było nawożenie siarczanem potasu w ilości 350-400kg/ha oraz nawożenie azotowe 350-530 kg/ha saletrzaku.
Pomidory nawożę raz w tygodniu Kristalonem czerwonym a ostatnio pomarańczowym (1g/l). Co jakiś czas podlewam humusem do pomidorów i papryki. Problemem może była pogoda ostatnio. Parę tygodni deszczy co chwile i dopiero od paru dni słonce.
4.jpg

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 23 Cze 2024 10:43 #860936

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 982
  • Otrzymane dziękuję: 3675
Tomek u mnie też kilka krzaków ma "sukienki" część liści skracałam żeby ziemi Noe dotykały. Bo wszystkich oberwać nie mogłam. Zastanawiam się czy z azotem Noe przesadziłam.
Za tę wiadomość podziękował(a): del

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 23 Cze 2024 11:51 #860943

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52996
530 kg na hektar saletrzaku ,to w przeliczeniu na litr gleby jest 70 mg azotu. Łącznie z azotem w glebie oznaczonym w analizie, to prawie 100 mg. To nie jest za dużo dla pomidora.
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2024 11:52 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): del


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.658 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum