TEMAT: Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 20 Cze 2026 21:15 #895011

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 990
  • Otrzymane dziękuję: 6099
Pomidory wysiewałam w 4 terminach:
25 lutego 6 odmian, 7 marca 20 odmian, 13 marca 24 odmiany, 22 marca 39 odmian - razem 89 odmian. Dużo a w sezonie sobie obiecuję, że będzie mniej.
W większości posadziłam po jednym krzaku. Poza wysianymi 7 marca, bo taca z sadzonkami spadła z parapetu. Niestety część pomidorów nie przeżyła katastrofy. Na razie trudno stwierdzić które. Miałam 4 odmiany o ziemniaczanych liściach. Jest 5 krzaków. Wydaje się, że są to Burraker's Favorite, Big Cheef Stripes (miałam do odnowienia) i prawdopodobnie Black Japanese Trefele. Są też wszystkie wysiane koktajlówki (3) i drobnoowocowe Śliwka Gurman i Marta, a także Ognista Kometa Sofii. Pozostałe 11 będę rozpoznawać w sezonie. Mam nadzieję, że mi się uda, bo są charakterystyczne.
Na razie pomidory są zdrowe i ładnie rosną.

odmiany z 25 lutego:
Polosatoye serdtse
20260620_091225.jpg


Zolotoy Khakassia
20260620_090338.jpg
20260618_130915.jpg


Rozowyj Miod

20260620_090845-2.jpg
Załączniki:
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 20 Cze 2026 21:46 przez Miragoral.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra, Fina, jack90, lusinda, Sonka


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 20 Cze 2026 21:28 #895012

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 990
  • Otrzymane dziękuję: 6099
pomidory z 25 lutego

Katia
20260620_090431.jpg


Anthonys Passionate Heart
20260620_090327.jpg


Yellow Dragon

20260620_090533.jpg
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 20 Cze 2026 21:32 przez Miragoral.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mikar, Krecik stary, Marlenka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra, Fina, lusinda, Sonka

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 20 Cze 2026 21:39 #895014

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 990
  • Otrzymane dziękuję: 6099
Bawole Serce od Ali (wysiew 13 marca). Mam w tunelu i w gruncie. Początkowo ładniejszy był w tunelu ale teraz w gruncie ma większe owoce. na obu krzakach po 15 owoców.

20260618_131009.jpg
Pozdrawiam
Mirka

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 21 Cze 2026 19:11 #895060

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2124
  • Otrzymane dziękuję: 9575
Mam pytanie jak zrobić roztwór do podlewania wodą z kranu pomidorów kristalonem żółtym i pomarańczowym również? Jakie proporcje?
Rozumiem że podlewając wodą z kranu:
żółty kristalon 100 g + saletra potasowa 100 g dopełnić do 1 litra wody deszczówki i potem 5 ml roztworu na 1 l wody do podlewania.

Przy wodzie deszczówce:
100 g kristalon żółty, 100 g saletra potasowa, 200 g siarczan magnezu i dopełnić do 2 litrów wody deszczówki. Do podlewania dawać 8 ml roztworu na 1 l wody deszczówki.

A jak się to ma przy kristalonie pomarańczowym?
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2026 19:22 przez jagodka27.

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 21 Cze 2026 19:32 #895062

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16376
  • Otrzymane dziękuję: 56879
100 g pomarańczowego kristalonu + 20 g saletry amonowej dopełnić do 1 litra wodą deszczową. Dawka: 10 ml na litr deszczówki do podlewania.
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2026 19:42 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, ewakatarzyna

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 21 Cze 2026 20:13 #895064

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2124
  • Otrzymane dziękuję: 9575
A przy podlewaniu wodą z kranu jakie proporcje?

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 21 Cze 2026 20:24 #895066

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16376
  • Otrzymane dziękuję: 56879
Pomarańczowy kristalon nie nadaje się do wody z kranu. Woda ta zawiera magnez, a kristalon też zawiera magnez.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, ewakatarzyna

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 21 Cze 2026 21:03 #895067

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2124
  • Otrzymane dziękuję: 9575
Ok. Dziękuję bardzo :bye:
Czyli do kranówy tylko kristalon żółty z dodatkami w takim razie

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 21 Cze 2026 23:03 #895073

  • owsianka
  • owsianka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 114
  • Otrzymane dziękuję: 391
A czy woda demineralizowana ze stacji benzynowej może być?
Pozdrawiam poprosturysiek
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 22 Cze 2026 00:31 #895074

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16376
  • Otrzymane dziękuję: 56879
jagodka27 wrote:
Czyli do kranówy tylko kristalon żółty z dodatkami w takim razie

Nie tylko. Do wody z kranu czy ze studni dobry jest też czerwony kristalon.
Ostatnio zmieniany: 22 Cze 2026 00:32 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, ewakatarzyna

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 22 Cze 2026 00:33 #895075

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16376
  • Otrzymane dziękuję: 56879
owsianka wrote:
A czy woda demineralizowana ze stacji benzynowej może być?

Do czego ?.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, ewakatarzyna

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 22 Cze 2026 08:57 #895087

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2124
  • Otrzymane dziękuję: 9575
pomodoro wrote:
jagodka27 wrote:
Czyli do kranówy tylko kristalon żółty z dodatkami w takim razie

Nie tylko. Do wody z kranu czy ze studni dobry jest też czerwony kristalon.


To już żeby była całość podsumowania "kristalonowego" tematu wtedy jakie proporcje przy czerwonym?
I jak stosować kristalon czerwony przy deszczówce?
Przepraszam za serię pytań ale kto jak nie Pomodoro odpowie? :happy-old:
Ostatnio zmieniany: 22 Cze 2026 09:04 przez jagodka27.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, ewakatarzyna

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 22 Cze 2026 12:14 #895091

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16376
  • Otrzymane dziękuję: 56879
Przy czerwonym kristalonie robimy koncentrat rozpuszcając 100 g nawozu w wodzie. Te odważone 100 g wsypujemy do butelki o pojemności 1 litra i dopełniamy wodą demineralizowaną lub deszczówką. Dawka do nawożenia to 10 ml na litr wody do podlewania.

Jeżeli stosujemy do podlewania deszczówkę musimy uzupełnić magnez. Są dwa sposoby. Pierwszy- to przygotować też koncentrat siarczanu magnezu, ale prościej jest dodać 80 g siarczanu magnezu do 100 g czerwonego kristalonu przy robieniu koncentratu czerwonego kristalonu. Dawka pozostaje taka sama czyli 10 ml na litr deszczówki do podlewania.
Ostatnio zmieniany: 22 Cze 2026 12:15 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, jagodka27, ewakatarzyna, Sonka

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 22 Cze 2026 12:24 #895092

  • Sonka
  • Sonka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 366
  • Otrzymane dziękuję: 2743
Witam. W mojej szklarni kolorowo.

Hapynet F1
IMG_20260622_054740-2.jpg


Na bierzaco zrywam owoce z Ijunskiego, Lemon Ice, Koperkowego. W przyszłym roku powtórzę te odmiany tylko zwiększę ilość sadzonek. Wybarwia sie Czornoje Serce z Noskom. Owoce na wielu krzakach ładnie narastają trzeba dawać podwieszki. Ja spóźniłam się z tym i całe grono wylądowało na ziemi.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, jagodka27, ewakatarzyna, lusinda

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 22 Cze 2026 12:31 #895094

  • Sonka
  • Sonka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 366
  • Otrzymane dziękuję: 2743
Mogę w poście umieszczać tylko 1 zdiecie, czasami
przechodzi 2.
A oto zdiecie pomidorów z kisci która się oberwała.

IMG_20260621_141425.jpg


IMG_20260621_105622.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, jagodka27, del, ewakatarzyna, lusinda

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 22 Cze 2026 15:12 #895102

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2124
  • Otrzymane dziękuję: 9575
Pomodoro bardzo serdecznie dziękuję za wskazówki dotyczące wszystkich kristalonów.

Usunęłam obrazek żeby początkujący adepci nie myśleli że tylko kristalony ratują nasze uprawy i nic bez nich nie urośnie.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniany: 22 Cze 2026 18:31 przez jagodka27.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Sonka

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 22 Cze 2026 16:23 #895103

  • marekspert
  • marekspert's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 209
  • Otrzymane dziękuję: 461
Początkujący adepci uprawy pomidorów czytając te porady mogą odnieść wrażenie, że bez kristalonów się nie da.
Można z powodzeniem uprawiać pomidory po minimalnych kosztach. Znam wiele osób nawożących jedynie obornikiem.
Wystarczy darmowe źródło tego nawozu i dawkowanie według rady osoby doświadczonej w jego używaniu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Sonka

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 22 Cze 2026 17:38 #895104

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 7911
  • Otrzymane dziękuję: 50455
Początkowi adepci bawiacy sie w ogrodnictwo jesli czytaja wszystkie porady nigdy taiego błedu nie popełnią.Oprócz nawożenia kristalonem jest nawożenie rzędowe obornikiem itp .Nie bedę się rozpisywał bo wszystko no może wiekszość jest opisana zrozumiale ,a każde pytanie nie pozostaje bez odpowiedzi..Od początku romawialiśmy również o nawożeniu gnojowicą z obornika czy nawet z zieleniny.Dobrze jest jednak czytać wszystko a nawet można sobie zapisac.Stosowanie kristalonów jak dla mnie jest wygodniejsze ale dalej stosuję nawożenie rzędowe,czy opryski np.potasem,magnezem,wapniem a nawet bimberkiem.Nie jest źle. :drink1: :drink1: :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bietkae, jagodka27, Sonka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.453 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum