TEMAT: Wermikulit w ogrodnictwie

Wermikulit w ogrodnictwie 27 Lut 2013 13:06 #129644

  • Vermiculite
  • Vermiculite's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Wermikulit
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 1
Dzięki przeprowadzonym badaniom i testom eksperci otrzymali wyniki świadczące, iż zastosowanie wermikulitu pozwala:

• poprawić strukturę gruntów lekkich (piaszczystych) i ciężkich (gliny i iły)

• optymalnie regulować warunki powietrzno-wodne

• aktywnie stymulować wzrost systemu korzeniowego i całej rośliny

• zmniejszyć kwasowość i proces zasolenia gleb o 8–14%

• zwiększyć efektywność działania nawozów

• zmniejszyć gnicie korzeni

• zwiększyć czas przechowania warzyw i owoców o 10–16%

• zwiększyć urodzajność o 12–17%.

Do prawidłowego rozwoju upraw, niezbędne są odpowiednie i określone warunki, w których rozwijają się rośliny. Jednym z najważniejszych jest jakość gleby, dlatego też, mieszanka glebowa powinna mieć dobrą przepuszczalność dla wody i powietrza.

Podczas używania różnego rodzaju nawozów i dodatków, rolnicy spotykają się z problemem gnicia korzeni roślin, wskutek przelania i wypłukiwania składników pokarmowych z gleby.

W celu uniknięcia wszystkich wspomnianych, negatywnych czynników oraz osiągnięcia największej wydajności niewymiennych mieszanek gruntowych, zaleca się dodanie niewielkiej ilości wermikulitu - minerału, który podczas długoletnich obserwacji skutecznie tworzył korzystne warunki dla rozwoju systemów korzeniowych i roślin.

Dzięki wysokim parametrom absorpcji i właściwościom napowietrzającym, wermikulit jest doskonałym regulatorem warunków powietrzno - wodnych, pozytywnie wpływającym na rozwój systemu korzeniowego.

Jest to minerał o wysokiej porowatości, w którym pomiędzy płytami znajduje się powietrze. Taka struktura produktu pozwala osiągnąć niezbędne właściwości napowietrzające podłoże, przy których ziemia nie staje się zleżała, nie pojawia się na niej skorupa, a ona sama pozostaje spulchniona.

Wermikulit posiada wysoki współczynnik wchłaniania wody - 400% (100 g wermikulitu wchłania 400 ml wody) - z łatwością wchłania wodę i z taką samą łatwością oddaje roślinie, stwarzając optymalnie wilgotne środowisko dla odżywiania korzeni.

Wykorzystując wermikulit, nawet w zwykłych warunkach domowych, możliwe jest przygotowanie mieszanek ziemnych, w proporcjach, które są optymalne dla danego gatunku rośliny. Możemy go także spotkać, w niektórych, gotowych mieszankach stosowanych do florystyki domowej, które sprzedawane są w sieciach sklepów ogrodniczych.

Przy hodowli roślin doniczkowych, wystarczające jest dodanie do 30% wermikulitu na 70% objętości ziemi (wermikulit mieszamy, a następnie wkładamy do doniczki w proporcjach 1/3 część wermikulitu na 2/3 części ziemi).

Korzystanie z wermikulitu przy uprawie dowolnych gatunków roślin znacznie przyśpiesza nie tylko kiełkowanie nasion, ale także ich dalszy rozwój.

W kolejnym roku już używany wermikulit może być wykorzystany w czasie suszenia lub po prostu wprowadzony na wiosnę w glebę (bez suszenia).

Przez wiele lat instytucje naukowo – badawcze wielu państw prowadziły badania właściwości wermikulitu powiązanych z ogrodnictwem, otrzymując zaskakująco pozytywne wyniki.
Ostatnio zmieniany: 27 Lut 2013 22:07 przez .
Za tę wiadomość podziękował(a): beataogrodniczka


Zielone okna z estimeble.pl

Wermikulit w ogrodnictwie 17 Maj 2015 15:39 #369823

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Pytanie, czy przez dodanie wermikulitu do ziemi, w której jest posadzona azalia poprawi wilgotność podłoża? Czy używaliście w ogrodzie wermikulitu? jakie są wasze spostrzeżenia?

Wermikulit w ogrodnictwie 19 Maj 2015 23:36 #370820

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Wermikulit stosuję do adenium i paru innych kwiatów doniczkowych, zbyt drogi jest na działkę :)

Aby ziemia lepiej trzymała wilgoć, pomieszaj ziemię z korą i przekompostowanymi trocinami. Mulczowanie zrębkami, korą lub trawą też jest dobrym sposobem na ograniczenie parowania.

Wermikulit w ogrodnictwie 20 Maj 2015 09:20 #370882

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Kupiłam 20l wermikulitu po okazyjnej cenie (do fiołków) i mam zamiar domieszać do ziemi w okolicy korzeni roślin, które lubią wilgoć. Jednak z tego co czytałam, zanim doda się go do ziemi powinno się najpierw namoczyć :think: Ale pewnie można też dobrze podlać po domieszaniu. Co do ściółki mam wyłożoną korę ale to za mało. Szczególnie dla roślin w pobliżu żywopłotu z tuj i w pobliżu krzewów.
Ostatnio zmieniany: 20 Maj 2015 09:20 przez Bozi.

Wermikulit w ogrodnictwie 20 Maj 2015 11:58 #370941

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
U mnie w doniczkach wermikulit sprawdza się jako lekki materiał rozluźniający ziemię :) Ale wilgoć faktycznie też zatrzymuje, adenium podlewam bardzo rzadko, może ze 2 x na kwartał :)

Do doniczek z hibiskusamu, które wolą więcej wilgoci dodałam perlit, a na dno keramzyt. Sprawdza się to jako zabezpieczenie latem podczas kilkudniowych wyjazdów, ale powyżej tygodnia już nie, rośliny padają z braku wody, gdy jest słoneczna pogoda.

Spróbuj pod korzenie azalii dodać też drobną korę, mi w szkółce kiedyś poradzili, aby w ten sposób zabezpieczyć zapas wody pod hortensją i piwonią drzewiastą. Na moich piachach, gdzie po solidnej ulewie nastepnego dnia mam posuchę to się sprawdza :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi

Wermikulit w ogrodnictwie 20 Maj 2015 12:32 #370948

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Dziękuję, pomysł z korą bezcenny :) W najbliższym czasie go uskutecznię. Bo jeżeli chodzi o rośliny wapniolubne jak ciemierniki to raczej lepszy byłby wermikulit niż kora.

Wermikulit w ogrodnictwie 26 Maj 2015 20:05 #373384

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Ja daję perlit, mieszam z ziemią w donicach. Do ogrodu nie stosowałam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi

Wermikulit w ogrodnictwie 26 Maj 2015 20:42 #373404

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Wermikulit jest ciemniejszy od perlitu. Już domieszałam do ziemi w ogródku. Zobaczymy czy będzie trzymał wilgoć. Bo z pewnością rozluźnił ziemię.

Wermikulit w ogrodnictwie 22 Sie 2017 11:15 #561471

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Wermikulit ma zawierać znaczące ilości różnych minerałów. Zastanawiam się czy nie warto z niego korzystać w uprawie roślin, które mają specjalne wymagania odnośnie jakiegoś pierwiastka. Widzę na przykład że maliny mają duże wymagania odnośnie magnezu. Chciałbym je raz podsypywać wermikulitem w trakcie sadzenia zamiast później latami sypać siarczan magnezu. Stąd moje pytanie - jak szybko wermikulit się wyjaławia, tzn. jak szybko zawarte w nim składniki są zużywane przez rośliny? A przy zakupie większych ilości wermikulitu jego cena nie jest, w przeliczeniu na jednostkę objętości, b. wysoka.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.288 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum