TEMAT: ANHK-wyciąg z kompostu

ANHK-wyciąg z kompostu 04 Lis 2014 12:38 #310449

  • sly
  • sly's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 21
  • Otrzymane dziękuję: 23
I jeszcze jedno pytanie, bo nie znalazłem tego w poprzednich postach.
6. Przy jakiej minimalnej temperaturze stosować napowietrzaną herbatkę.


Zielone okna z estimeble.pl

ANHK-wyciąg z kompostu 04 Lis 2014 13:46 #310456

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
sly wrote:
Waldek, mam do Ciebie kilka pytań:
1. Czy po 24-36 godzinnym napowietrzaniu herbatki kompostowej kompost tworzy się zawiesina wodna kompostu, czy może należy przecedzić taką herbatkę.
2. Jeśli trzeba przecedzić to czego używasz do tego celu.
3. Czy powyższa zawiesina nie zapycha opryskiwacza (a może używasz konewki)
4. Na mojej działce do rozprowadzenia nawozów płynnych (gnojówka, biohumus i inne oczywiście naturalne) używam zwężki Venturiego (inżektor) w proporcji od 1/20 do 1/10 w stosunku do wody wodociągowej. U mnie woda nie jest ani chlorowana ani ozonowana (przed puszczeniem do wodociągów woda jest tylko napowietrzana) więc nie powinno być problemu z przydatnością wody wodociągowej do tych celów. Czy myślisz że skuteczność oprysku rozcieńczonego 1/20 - 1/10 spadnie zauważalnie. Czy może nie powinno mieć to znaczenia (co nie zostanie na liściach to i tak spadnie na ziemię).

Spróbuję na wiosnę z ANHK, ale właśnie w powyższy sposób. Mam chroniczny brak czasu i aby opryskać 500m2 roślin za pomocą konewki lub opryskiwacza potrzebowałbym go dużo więcej. Wężem ogrodowym zawsze to trochę szybciej pójdzie, a do tego dodatkowo rośliny dostaną trochę wody.
5. Na te 500m2 chciałbym zastosować ok 15l herbatki. Czy może ze względu na powyższą metodę rozprowadzenia herbatki warto zwiększyć ilość herbatki do 30l. (może jeszcze więcej???)
6. Przy jakiej minimalnej temperaturze stosować napowietrzaną herbatkę.
______________________________________________________________________

-1) Można Sylwek tak śmiało powiedzieć, że ANHK jest płynnym napowietrzonym kompostem pozbawionym stałej materii organicznej. Intensywny obieg tlenu ma za zadanie oddzielić i przemieścić zawarte w kompoście formy mineralne, aminokwasy, kwasy humusowe, bakterie, grzyby itd do środowiska wodnego tworząc na krótki czas zawiesinę wodną.
-2)Ja przecedzam ANHK przez duże, bardzo drobne nylonowe sitko.
-3) Używam tylko opryskiwacza prowadząc zawsze lancę od dołu rośliny do jej wierzchołka po uprzednim zamgławieniu wyznaczonego terenu wodą.
W handlu (OBI) są dostępne zestawy dysz do opryskiwaczy spośród których możesz wybrać dla siebie tą właściwą.
-4)Trudno mi się na ten temat wypowiedzieć ponieważ nigdy do tych celów nie używałem zwężki Venturiego. Ja w przeciwieństwie do gnojowicy i gnojówek które również stosuję ANHK nie rozcieńczam.
-5)Myślę Sylwek, że 15l to za mało. Sam musisz dojść do tego jaka ilość ANHK wystarczy do oprysku wszystkich roslin w Twoim ogrodzie.
-6) Temperatura środowiska w jakim pożyteczne mikroorganizmy wykazują swoją aktywność wynosi od 15 do 37 *C. Temperatura wody przeznaczonej do zrobienia ANHK powinna być zbliżona do temperatury powietrza lub gleby panującej w dniach robienia oprysków. Oczywiście jest to zależne w dużym stopniu od pory roku. Bardzo ważne jest to aby chronić ANHK przed wpływem promieni AV.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): rafikius, sly

ANHK-wyciąg z kompostu 04 Lis 2014 15:33 #310460

  • axel40
  • axel40's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 99
  • Otrzymane dziękuję: 65
Odnośnie pkt2. to można przecedzić z dobrym skutkiem przelewając przez damskie rajstopy.
Za tę wiadomość podziękował(a): rafikius

ANHK-wyciąg z kompostu 05 Lis 2014 09:53 #310628

  • sly
  • sly's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 21
  • Otrzymane dziękuję: 23
Na youtube widziałem parę filmików przedstawiających trochę inną metodę robienia herbatki. Różnica jest taka, że kompost jest umieszczany w woreczku nylonowym i umieszczany w napowietrzanej wodzie z melasą. Wydaje się, że ta metoda jest mniej skuteczna ze względu na możliwości penetracji powietrzem tego kompostu. Nie trzeba jednak w tym przypadku odsączać - wystarczy wyjąć namoczony woreczek z kompostem.

ANHK-wyciąg z kompostu 07 Lis 2014 09:47 #311139

  • axel40
  • axel40's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 99
  • Otrzymane dziękuję: 65
Cytat z opracowania Majdy:

Jak często stosować aktywnie napowietrzaną herbatkę kompostową?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo względna - wszystko zależy od tego w jakim stanie jest nasza gleba. Gdy rutynowo spryskiwaliśmy nasz ogród chemią a jedyną odżywką dla naszej gleby były nawozy sztuczne, będziemy musieli aplikować herbatkę częściej.

Na początku, gdy przestawiamy się z uprawy „konwencjonalnej" na ekologiczna zalecana częstotliwość dawkowania to co 2 tygodnie, przez 3 miesiące. Po tym okresie zalecane jest robienie oprysków co 1 miesiąc przez cały sezon. W następnym roku wystarczy już robić opryski 3 razy w roku (na wiosnę, środek lata oraz po opadnięciu liści na jesień).

Czy to oznacza,że najpierw podlewamy konewką,a potem opryski,bo też wspomina o używaniu plastikowych konewek?

ANHK-wyciąg z kompostu 10 Lis 2014 15:00 #312222

  • adjapa
  • adjapa's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 54
  • Otrzymane dziękuję: 11
Nikt nie opisał efektów herbatki na swoich roślinach.Pomysł ciekawy.Fajnie byłoby poczytać o efektach.Napiszcie proszę.
pozdrawia Kasia

ANHK-wyciąg z kompostu 10 Lis 2014 18:11 #312259

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Kasiu :bye:
Wchodzę już w trzeci sezon w którym będę nadal stosował opryski z ANHK. Na forum w wielu wątkach opisuję i zachęcam do włączenia tej metody pielęgnacji ogrodu oraz zabezpieczania swoich roślin przed patogenami również w ten sposób. Zarówno w tym, jak i w moim wątku ogrodowym możesz zobaczyć jak wyglądają rośliny które pielęgnowane są w sposób niekonwencjonalny od 6 lat. Niestety w przeciwieństwie do ogrodników amatorów z Europy zachodniej w Polsce ogrodnictwo w którym nie stosuje się chemii jest nadal mało popularne i rozpowszechnione. Ten stan rzeczy zmienią radykalnie nowe przepisy które wejdą w życie od czerwca przyszłego roku i będą dotyczyły dostępności ŚOR dla użytkowników nieprofesjonalnych. Brak skutecznych chemicznych środków ochrony roślin na rynku dla posiadaczy przydomowych ogrodów i ogródków ROD może im niespodziewanie przynieść wiele przykrych niespodzianek. Na ,,Oazie" przedstawiane są wszelkie możliwe formy prowadzenia i pielęgnacji ogrodu bez użycia chemii aby dać alternatywę wszystkim miłośnikom ogrodu. Decyzję co z tym zrobić i w którym kierunku iść każdy musi podjąć sam.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): nilbul

ANHK-wyciąg z kompostu 16 Lis 2014 19:56 #313880

  • axel40
  • axel40's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 99
  • Otrzymane dziękuję: 65
Czy robiąc kompost w ciepłej kotłowni w zimie ze słomy i odpadków roślinnych,kuchennych i resztek warzyw z targowiska zdążymy zrobić pełnowartościowy kompost na pierwszy oprysk herbatką?
Waldek-co ty na to?

ANHK-wyciąg z kompostu 24 Lis 2014 19:36 #316022

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Dodaj do tego wszystkiego jeszcze dużą porcję dżdżownic kalifornijskich i w kwietniu będziesz miał już na tyle dużo wermikompostu aby zrobić z niego wyciąg do dalszego napowietrzania.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

ANHK-wyciąg z kompostu 21 Gru 2014 20:02 #322035

  • nilbul
  • nilbul's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 15
  • Otrzymane dziękuję: 7
Witaj Waldku
Niestety nie mam kompostu i nie uda mi się go zrobić dość szybko,
dlatego mam pytanie ,czy można kupić jakikolwiek produkt(kompost) który nadawałby się do zrobienia AMHK.

pozdr Tadeusz
Ostatnio zmieniany: 21 Gru 2014 20:03 przez nilbul.

ANHK-wyciąg z kompostu 26 Gru 2014 17:30 #322711

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Witaj Tadeusz.
Skoncentrowane wyciągi które będą zawierały w sobie pożyteczne mikroorganizmy oraz minerały możemy otrzymać z wielu dostępnych organicznych substancji. Jednakże żadna z nich nie zastąpi w pełni Aktywnie Napowietrzonej Herbatki Kompostowej sporządzonej z własnego kompostu.
Jestem daleki od tego aby polecać komuś produkty zakupione w sklepie które możemy pozyskać z własnego ogrodu. Do otrzymania koncentratu z kompostu który posłuży nam do namnażania we własnym zakresie pożytecznych mikroorganizmów nie potrzebna jest cała pryzma. Wystarczy jak przez zimę wytworzysz w wiaderku parę kilogramów wermikompostu ze zróżnicowanego materiału oczywiście przy udziale dżdżownic kalifornijskich. W odpowiednich warunkach po trzech miesiącach będziesz już miał gotowy produkt który posłuży Ci do sporządzenia z niego potrzebnego koncentratu.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): nilbul

ANHK-wyciąg z kompostu 26 Gru 2014 18:09 #322720

  • nilbul
  • nilbul's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 15
  • Otrzymane dziękuję: 7
Waldku serdeczne dzieki za odpowiedż.

Chyba przeczytałem już wszystko co napisaleś na tym forum na temat ANHK.
Muszę jednak doprecyzować mój poprzedni post.

W żadnej mierze nie kwestionuję z czego powinna być zrobiona.
Chodzi tylko o to ,że chciałbym jej już użyc na wiosnę a niestety nie mam możliwości zrobienia własnego kompostu tej zimy.
Dlatego pytałem o jakiś zamiennik który posłużyłby mi do wytworzenia tym razem (zapewne gorszej) herbatki.
Może jednak podsuniesz mi jakąś myśl - może na PW .\

pozdr.Tadeusz
Ostatnio zmieniany: 26 Gru 2014 18:13 przez nilbul.

ANHK-wyciąg z kompostu 26 Gru 2014 21:21 #322752

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Wszystkie fermentujące gnojówki pochodzenia roślinnego i zwierzęcego to skarbnica pożytecznych mikroorganizmów i składników odżywczych występujących w różnych proporcjach w zależności od zastosowanych składników.
Substancją bardzo zbliżoną swoim składem do wyciągu z kompostu jest też biohumus.
Z tymi bio-aktywatorami gleby możesz postąpić w podobny sposób jak z koncentratem pozyskanym z kompostu a więc melasa+tlen+ciepło.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): nilbul

ANHK-wyciąg z kompostu 26 Gru 2014 22:04 #322765

  • nilbul
  • nilbul's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 15
  • Otrzymane dziękuję: 7
Teraz już wiem co zrobię na wiosnę.
Bardzo dziękuję.

pozdr.Tadeusz

ANHK-wyciąg z kompostu 11 Sty 2015 18:20 #328161

  • Natali
  • Natali's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 4
Obiecuję dołączenie do maratonu zielonozakręconych. Do tej pory uprawiam ogród praktycznie bez chemii(użyłam raz oprysku z miedzianu, efekt był przez moment :angry: , choróbstwo powróciło). Przyznaję, że do tej pory brakowało mi czegoś, co aktywnie podnosiło by zdrowotność roślin w sposób zauważalny; obornik, kompost, gnojowice z roślin, zaszczepianie" mikoryzą "z lasu, i ciągle efekt nie był zadawalający na 100%, spróbuję więc herbatki, dzięki serdeczne za przepis. Dam znać po sezonie :garden1:
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

ANHK-wyciąg z kompostu 12 Sty 2015 16:19 #328446

  • sly
  • sly's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 21
  • Otrzymane dziękuję: 23
waldek727 wrote:
Dodaj do tego wszystkiego jeszcze dużą porcję dżdżownic kalifornijskich i w kwietniu będziesz miał już na tyle dużo wermikompostu aby zrobić z niego wyciąg do dalszego napowietrzania.

Ale wtedy to będzie Aktywna Napowietrzana Herbatka Biohumusowa (ew. Wermikompostowa). ;-)

Wg mnie dużo bardziej bezpieczna w stosowaniu od kompostowej.
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2015 16:20 przez sly.

ANHK-wyciąg z kompostu 12 Sty 2015 18:13 #328464

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Witaj Natali na ,,Oazie".
Miło dowiedzieć się, że kolejna pasjonatka ogrodów postanowiła zadbać o swój ogród środkami niekonwencjonalnymi.
Zaglądaj częściej na forum i pogłębiaj wiedzę w tym trudnym ale zarazem ciekawym temacie.
Pozdrawiam.

sly napisał:
Ale wtedy to będzie Aktywna Napowietrzana Herbatka Biohumusowa (ew. Wermikompostowa). ;-)
Wg mnie dużo bardziej bezpieczna w stosowaniu od kompostowej.

Koncentrat z wermikompostu nie będzie bezpieczniejszy w użyciu tylko jeszcze bogatszy w minerały i mikroflorę zawartą w koprolitach dżdżownic kalifornijskich.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

ANHK-wyciąg z kompostu 12 Sty 2015 18:20 #328469

  • axel40
  • axel40's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 99
  • Otrzymane dziękuję: 65
.
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2015 19:01 przez axel40.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.406 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum