TEMAT: ANHK-wyciąg z kompostu

ANHK-wyciąg z kompostu 15 Gru 2013 21:27 #209736

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Pożyteczne mikroorganizmy oraz ich produkty, w ogrodach które żyją w zgodzie z naturą stanowią podstawową barierę ochronną przed chorobotwórczymi patogenami, natomiast w glebie są najliczniejszymi destruentami powodującymi rozkład materii organicznej.
Znając kilka prostych praw jakimi rządzi się przyroda jesteśmy w stanie przyspieszyć oraz spotęgować procesy które mają pozytywny wpływ na glebę i rośliny znajdujące się w naszych ogrodach. Dobrym przykładem na to są opisywane na naszym forum metody pozyskiwania szczepów bakterii z fermentujących gnojówek roślinnych, zwierzęcych czy też z mąki żytniej poddanej temu procesowi.
Jednakże pomimo pozytywnego wpływu tych substancji na zdrowie i kondycję naszych roślin mają one ograniczoną ilość szczepów bakterii.
Znamy dobroczynny wpływ kompostu w biologicznej ochronie roślin oraz jego udział we wzbogacaniu gleby w pożyteczne mikroorganizmy. Często jednak jego ilość nie pokrywa naszych potrzeb, a właściwie potrzeb naszych roślin i gleby w której rosną.

Mało jeszcze spopularyzowany wśród ogrodników preparat biologiczny oparty w całości na niepatogennych mikroorganizmach glebowych od teraz może zagościć na stałe w ogrodach braci ,,oazowej". :dance:
Poza jego niebywałą skutecznością na rzecz wszystkiego co tworzy żywy ogród najcenniejsze jest to, że rozmnożone pożyteczne mikroorganizmy będą pochodzić z ich naturalnego środowiska, będą łatwe w rozmnożeniu i nie będą wymagać nakładu srodków pieniężnych.
Wyciąg z kompostu jest kompleksowy w swoim składzie i zawiera między innymi niepatogenne grzyby oraz bakterie wśród których są także szczepy bakterii kwasu mlekowego oraz promieniowce. Zastosowane zarówno doglebowo jak i na roślinach, namnożone przez nas mikroorganizmy będą wykazywały działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Będą oddziaływały hamująco na wzrost i rozwój wszelkich patogenów minimalizując ich występowanie w środowisku naszych roślin. Jednym słowem wykazywać będą antagonistyczne właściwości wobec drobnoustrojów chorobotwórczych.
W skrócie ANHK jest substancją która powstaje w wodzie przy udziale niewielkiej ilości kompostu i wprowadzonego do niej powietrza.

Na dzień dzisiejszy nikt i nic nie jest w stanie wytworzyć bardziej skutecznego biopreparatu do ożywienia gleby i do naturalnej ochrony roślin przed patogennymi mikroorganizmami.
Jak namnażać mikroflorę pozyskaną z kompostu, oraz jak zbudować prostą linię do aktywnego napowietrzania herbatki kompostowej przedstawię w następnych postach.

Pozdrawiam.
Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 17 Gru 2013 22:12 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, katja, kasia, piku, Elżbieta, Firletka, Terri, rafikius, sierika, nilbul, Skoanna


Zielone okna z estimeble.pl

ANHK-wyciąg z kompostu 06 Sty 2014 17:30 #213068

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Waldku, czekamy na ciąg dalszy :thanks:

ANHK-wyciąg z kompostu 06 Sty 2014 22:28 #213176

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Będzie, będzie, tylko muszę przywieźć z działki napowietrzacz. Jest to prosta konstrukcja z dostępnymi w sklepie materiałami, ale nie ma to jak zamieścić parę fotek z krótkim objaśnieniem.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, kryonka

ANHK-wyciąg z kompostu 07 Sty 2014 19:25 #213327

  • kryonka
  • kryonka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 256
  • Otrzymane dziękuję: 183
Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy, mam kompost z resztek ogrodowych i drugi- z resztek kuchennych, które przerabiają dżdżownice kalifornijskie.
Ogród pod lasem -ogrodowa terapia
pozdrawiam Krysia
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

ANHK-wyciąg z kompostu 08 Lut 2014 11:24 #222444

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
ANHK-Aktywnie Napowietrzana Herbatka Kompostowa.
Actively Aerated Compost Tea.

Wszyscy z nas którzy posiadają w swoich ogrodach kompost znają jego dobroczynne właściwości i widzą korzyści przy doglebowym jego zastosowaniu. Uznałem, że warto skorzystać z jego zasobności również w strefie naziemnej ogrodu. W ten sposób dotarłem do materiałów które pogłębiły moją wiedzę odnośnie oddzielenia z kompostu substancji stałej pozyskując z niej wyciąg w skład którego wchodzą pożyteczne bakterie w tym promieniowce, grzyby, nicienie oraz pozostałe mikroorganizmy zasiedlające mój kompost.

Stosowanie ANHK to jedna z kilkunastu metod wchodząca w cały cykl utrzymywania w dobrej kondycji mojego ogródka. Stosowanie wyciągu z kompostu jest niczym innym jak też przywracaniem w ogrodach coraz bogatszego życia biologicznego z dominacją pożytecznej mikroflory. Systematyczne opryski ANHK poprawią strukturę gleby, ułatwią roślinom przyswajanie składników odżywczych oraz przyczynią się do uzyskania przewagi pożytecznych mikrobów nad mikroorganizmami chorobotwórczymi.

W kolejnym sezonie stosowania przeze mnie wyciągu z kompostu będę zamieszczał w tym wątku relację z jego pozyskiwania i natleniania oraz przedstawię w formie fotek wyniki jego działania.
Ze wszystkimi użytkownikami forum którzy zechcą również zastosować w swoich ogrodach tę formę biologicznej ochrony roślin przed niszczycielskimi patogenami w miarę możliwości podzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Niech ten wątek będzie równocześnie miejscem w którym przedstawiane będą opinie innych użytkowników stosowania tej metody odnoszące się tylko do oprysków gleby i roślin Aktywnie Napowietrzaną Herbatką Kompostową.
W skrócie ANHK.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 08 Lut 2014 11:25 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): nilbul, Skoanna

ANHK-wyciąg z kompostu 10 Lut 2014 10:14 #223203

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Znalazłem ciekawy materiał na temat Aktywnie- Napowietrzanej- Herbatki-Kompostowej może podejmę sie takiej próby, jednak największy problem to jednak napowietrzanie tej substancji. :jeez:
artelis.pl/artykuly/17289/Ozywic-martwa....-Herbatka-Kompostowa
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, waldek727, Leosta, Krecik stary, Terri, hanya

ANHK-wyciąg z kompostu 10 Lut 2014 11:00 #223211

  • Roma
  • Roma's Avatar
Dzięki Janku :) Nareszcie oś konkretnego.

ANHK-wyciąg z kompostu 10 Lut 2014 15:55 #223273

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41837
Kurian!! kliknij na "pompki(napowietrzacze) do akwarium".W zależności od pojemności beczki zawsze coś znajdziesz
dla siebie.Gorzej jak na działce nie ma prądu.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 10 Lut 2014 15:56 przez Krecik stary.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727, kurjan

ANHK-wyciąg z kompostu 10 Lut 2014 19:01 #223359

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Jak nie ma prądu to napowietrzacz solarny do stawu może dałby radę.
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie

ANHK-wyciąg z kompostu 12 Lut 2014 10:57 #223817

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
krecik stary
Sprawdzałem,cena napowietrzacza do poj. 150 l to ok.16 zł.Jednak na działce stosowanie tego urządzenia to raczej wykluczone ze wzgledu na czeste kradzieże
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

ANHK-wyciąg z kompostu 12 Lut 2014 13:24 #223848

  • Roma
  • Roma's Avatar
Janku-ale ta cena to jest bez pompki? Mogę poprosić o namiary na pw?

ANHK-wyciąg z kompostu 12 Lut 2014 13:41 #223853

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41837
Kurian!! Nie wiem czy taka za 16 zł.jest w pełni wyposażona i jak działa.Zobacz też na pomki do akwarium.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 12 Lut 2014 14:18 przez Roma.

ANHK-wyciąg z kompostu 12 Lut 2014 18:20 #223914

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Roma i Krecik stary Nie analizowałem tego dokładnie w szczegółach ,proszę więc nie brać mojej informacji o cenie pompki pod uwagę :thanks:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

ANHK-wyciąg z kompostu 12 Lut 2014 19:12 #223928

  • Roma
  • Roma's Avatar
Janku-mój M to oglądał i stwierdził iż to się nada a w końcu cena jest atrakcyjna to i zaryzykować można :)

ANHK-wyciąg z kompostu 16 Lut 2014 18:48 #225128

  • adnawka
  • adnawka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 1
Ja też dołączam do grona niecierpliwie czekających na dalsze informacje, a wiosna przecież tuz...tuż
Wanda
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

ANHK-wyciąg z kompostu 16 Lut 2014 19:19 #225147

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
Poproszę o namiary na odpowiednią pompkę :)
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi

ANHK-wyciąg z kompostu 16 Lut 2014 21:22 #225224

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Kasiu.
Ja używam starego poczciwego ,,skalara" i jest to odpowiednia pompka do napowietrzenia 20l wiadra z wyciągiem. Tak więc polecam wszystkim którzy zdecydują się na opryski ANHK w nowym sezonie aby odwiedzili sklep akwarystyczny. Ważniejszą rzeczą są same napowietrzacze (2-3 szt) które powinny wydzielać jak najdrobniejsze pęcherzyki powietrza. Do tego trzeba się zaopatrzyć jeszcze w plastikowy trójnik i ok 3m wężyk doprowadzajacy powietrze. Być może teraz jest już czas aby kupić melasę która będzie stanowiła pożywkę dla namnażających się mikroorganizmów.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 16 Lut 2014 22:28 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): katja, Terri

ANHK-wyciąg z kompostu 16 Lut 2014 22:35 #225267

  • Roma
  • Roma's Avatar
Gdzie tę melasę można zakupić?


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.276 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum